1 κιλό ακόμη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30

    1 κιλό ακόμη...

    Γεια σας.Εδώ και μερικές εβδομάδες διαβάζω καθημερινά τα θέματα αυτού του forum και ομολογώ πως βρίσκω τις συζητήσεις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες...Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.Είμαι 18,5 χρονών,πριν 7 μήνες ήμουν 20 κιλά βαρύτερη,δηλαδή 68.Τώρα είμαι 48 με ύψος 1.60.Το θέμα μου είναι ότι επιθυμώ προκειμένου να αρχίσω την συντήρηση,να φτάσω τα 47 κιλά.Όμως εδώ και ένα μήνα η ζυγαριά έχει κολλήσει και δεν μ'αφήνει να χαρώ ότι επιτέλους έφτασα τα 47 κιλά και ολοκλήρωσα τον στόχο μου.Φτάνει για κάποιες μέρες τα 47,5 και έπειτα από μία εβδομάδα ζυγίζομαι και ξανά 48.Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν φταίει πιστεύετε το γεγονός ότι έχω ξεκινήσει τον τελευταίο μήνα γυμναστήριο στο οποίο πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα.Δεν πήγαινα κατά την διάρκεια απώλειας των κιλών.Επίσης ήθελα να σας πω πως δεν έχω αλλάξει την διατροφή μου,ίσα ίσα έχω μειώσει τις ποσότητες κάπως.Ουφ...μα πότε θα το χάσω? Τί ψυχή έχει ένα κιλάκι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Originally posted by sofoubi
    Γεια σας.Εδώ και μερικές εβδομάδες διαβάζω καθημερινά τα θέματα αυτού του forum και ομολογώ πως βρίσκω τις συζητήσεις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες...Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.Είμαι 18,5 χρονών,πριν 7 μήνες ήμουν 20 κιλά βαρύτερη,δηλαδή 68.Τώρα είμαι 48 με ύψος 1.60.Το θέμα μου είναι ότι επιθυμώ προκειμένου να αρχίσω την συντήρηση,να φτάσω τα 47 κιλά.Όμως εδώ και ένα μήνα η ζυγαριά έχει κολλήσει και δεν μ'αφήνει να χαρώ ότι επιτέλους έφτασα τα 47 κιλά και ολοκλήρωσα τον στόχο μου.Φτάνει για κάποιες μέρες τα 47,5 και έπειτα από μία εβδομάδα ζυγίζομαι και ξανά 48.Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν φταίει πιστεύετε το γεγονός ότι έχω ξεκινήσει τον τελευταίο μήνα γυμναστήριο στο οποίο πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα.Δεν πήγαινα κατά την διάρκεια απώλειας των κιλών.Επίσης ήθελα να σας πω πως δεν έχω αλλάξει την διατροφή μου,ίσα ίσα έχω μειώσει τις ποσότητες κάπως.Ουφ...μα πότε θα το χάσω? Τί ψυχή έχει ένα κιλάκι?
    καλημερα! εισαι σιγουρη οτι αυτο το κιλακι δεν εχει γινει μυς? τον οποιο καλο θα ταν να μην εχανες...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    Καλημερα!Πως θα ξέρω αν έχει γίνει μυς;Δεν έχω κάνει λιπομέτρηση...Θα ήθελα να το χάσω απλώς για να νιώθω πως έχω ολοκληρώσει τον στόχο μου...όχι επειδή θα φανεί,ένα κιλό δεν θα μπορούσε να φανεί σημαντικά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Καλημέρα. Μην σε δούνε οι παλιές γιατί θα σε λιντσάρουνε και δίκιο θα έχουνε. Είσαι ελλειποβαρής και πρέπει να πάρεις, όχι να χάσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Originally posted by sofoubi
    Γεια σας.Εδώ και μερικές εβδομάδες διαβάζω καθημερινά τα θέματα αυτού του forum και ομολογώ πως βρίσκω τις συζητήσεις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες...Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.Είμαι 18,5 χρονών,πριν 7 μήνες ήμουν 20 κιλά βαρύτερη,δηλαδή 68.Τώρα είμαι 48 με ύψος 1.60.Το θέμα μου είναι ότι επιθυμώ προκειμένου να αρχίσω την συντήρηση,να φτάσω τα 47 κιλά.Όμως εδώ και ένα μήνα η ζυγαριά έχει κολλήσει και δεν μ'αφήνει να χαρώ ότι επιτέλους έφτασα τα 47 κιλά και ολοκλήρωσα τον στόχο μου.Φτάνει για κάποιες μέρες τα 47,5 και έπειτα από μία εβδομάδα ζυγίζομαι και ξανά 48.Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν φταίει πιστεύετε το γεγονός ότι έχω ξεκινήσει τον τελευταίο μήνα γυμναστήριο στο οποίο πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα.Δεν πήγαινα κατά την διάρκεια απώλειας των κιλών.Επίσης ήθελα να σας πω πως δεν έχω αλλάξει την διατροφή μου,ίσα ίσα έχω μειώσει τις ποσότητες κάπως.Ουφ...μα πότε θα το χάσω? Τί ψυχή έχει ένα κιλάκι?
    Δεν μπορώ να καταλάβω, ειλικρινά, τί νόημα μπορεί να έχει ένα κιλό(δηλαδή ένας αριθμός), όταν ουσιαστικά είσαι, ας πόμε, ήδη αδύνατη (για να μην πω λιποβαρής)...μήπως τελικά κάτι άλλο είναι αυτό που σε ανησυχεί και όχι ο δείκτης της ζυγαριάς; Ένα κορίτσι στην ηλικία σου θα έπρεπε να έχει άλλες προτεραιότητες και έγνοιες και όχι το ήδη καλλίγραμμο σώμα σου...σκέψου το λίγο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Ενταξει, μην ειμαστε υπερβολικες. Η κοπελα ειναι 18 χρονων δλδ εχει ακομα εφηβικο βαρος. Και ειναι ακομα στην αναπτυξη. Παντως μπορει το σωμα σου να μην θελει να να το χασει το κιλο για καποιο λογο. Για το υψος σου τα 48 κιλα ειναι το κατωτερο φυσιολογικο βαρος που μπορεισ να πας. Μετα απο κει και κατω αρχιζουν αλλα...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    Δεν ξέρω,απλά εξαρχής ο στόχος μου ήταν τα 47 κιλά και με το να μένω κολλημένη στα 48 αισθάνομαι πως δεν τον έχω ολοκληρώσει... Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το σώμα μου τώρα,θεωρώ πως είναι ιδανικό και πως το μόνο που χρειάζομαι είναι γυμναστική.Το 47 απλά μου κόλλησε στην αρχή σαν αριθμός.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ξεκολλάει η ζυγαριά στο τελευταίο κιλό...Σίγουρα τα τελευταία 3 δεν τα έχασα τόσο εύκολα όσο τα προηγούμενα αλλά όχι κι έτσι...

  8. #8
    Sofoudi, και εγώ πιστεύω πως το ένα κιλό που σε βασανίζει έχει γίνει μυς. Εμένα μου έχει τύχει να κάνω διατροφή και να πηγαίνω γυμναστήριο παράλληλα και η ζυγαριά να μη δείχνει οτι χάνω αλλά στα ρούχα μου να φαίνεται πως έχω αδυνατίσει.

    Συγχαρητήρια που ολοκλήρωσες το στόχο σου, γιατί ουσιαστικά (ένα κιλό πάνω ένα κιλό κάτω) τον έχεις ολοκληρώσει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    Επίσης ήθελα να συμπληρώσω πως φτάνοντας στα 47 κιλά θα είμαι στο όριο σύμφωνα με τον δείκτη μάζας σώματός μου μεταξύ "ελλιποβαρής" και "φυσιολογικός". Δεν έχω σκοπό να χάσω άλλα εννοείται κάτω από τα 47 για λόγους υγείας και αισθητικής.Απλά μου αρέσει το σώμα μου αδύνατο,δεν νομίζω πως αυτό βλάπτει την υγεία μου,το να βρίσκεται δηλαδή ο δ.μ.σ. στο 18,5 και όχι στο 20 εφόσον και τα 2 είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    Originally posted by lia_lia
    Sofoudi, και εγώ πιστεύω πως το ένα κιλό που σε βασανίζει έχει γίνει μυς. Εμένα μου έχει τύχει να κάνω διατροφή και να πηγαίνω γυμναστήριο παράλληλα και η ζυγαριά να μη δείχνει οτι χάνω αλλά στα ρούχα μου να φαίνεται πως έχω αδυνατίσει.

    Συγχαρητήρια που ολοκλήρωσες το στόχο σου, γιατί ουσιαστικά (ένα κιλό πάνω ένα κιλό κάτω) τον έχεις ολοκληρώσει.
    Σ'ευχαριστώ Ελπίζω να έχει γίνει όντως αυτό καθώς τον τελευταίο καιρό όλοι μου λένε πως έχω αδυνατίσει σε σχέση με την προηγούμενη φορά που με είδαν,δηλαδή ένα μήνα πριν.Αλλά η ζυγαριά σταθερή.Μάλλον είναι το γυμναστήριο...

  11. #11
    να σε ρωτησω κατι sofoubi ;πως τα εχασες τα κιλα απο τα 60 στα 48;ειμαι 59 και θελω να φτασω 52 αλλα δυσκολευομαι απο θεμα διαθεσης βασικα για διαιτα..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    Κοίτα βασικά τα πρώτα 3 έφυγαν χωρίς να το καταλάβω μετά τις πανελλήνιες που σταμάτησα να κάθομαι,έβγαινα έξω κλπ.Επίσης σταδιακά άρχισα να μειώνω τις ποσότητες του φαγητού...δεν πήγα σε κάποιον διαιτολόγο.Έτρωγα πρωινό,μεσημεριανό κανονικά και μετά κανένα φρούτο ή παξιμάδι κλπ.Γενικά απ'όλα έτρωγα απλά σε μειωμένες ποσότητες από αυτές που έτρωγα παλαιότερα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    Αααα συγγνώμη δεν πρόσεξα πως είπες από τα 60 στα 48.Όντως μέχρι τα 60 ήταν σχετικά εύκολο το να τα χάσω.Από κει και πέρα αυτό που σου είπα και πριν.Περιόρισα σημαντικά το βραδινό γεύμα γιατί συνειδητοποίησα πως αυτό με πάχαινε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •