power plate - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 80

Thread: power plate

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Γεια σου Ntina και καλώσήρθες, κι εγώ σχετικά καινούρια είμαι....Η ιστορία σου είναι πραγματικά συγκινητική, μπράβο στο κουράγιο σου και στις ελπίδες που δεν έχασες και δεν το έβαλες κάτω...Δεν ξέρω κάποιον που να έχει κάνει παράκαμψη...εγώ όπως είδες με μανίκι είμαι και είμαι πολύ ευχαριστημένη... Ακούγεται πολύ καλός γιατρός και κανονικά θα πρέπει να σε ενημερώσει για όλες τις επεμβάσεις και να σε συμβουλεύσει για την κατάλληλότερη για σένα, ώστε να αποφασίσεις. Έχω ακούσει πάντως πως πλέον οι περίσσότεροι γιατροί κάνουν παράκαμψη σε δεύτερο χρόνο (μετά από κάποια περιοριστικη επάμβση αν χρειαστεί) και ότι συνίσταται σε πιο σπάνιες περιπτώσεις...Βέβαια οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε αυτό οπότε μη σε επηρεάζω...απλά είναι σημαντικό να είναι όσο το δυνατόν φυσιολογική η ζωή σου μετά την επέμβαση!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Γειά σου Christine, να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Κάνεις δίαιτα είπες με 1600 θερμίδες; Πόσα κιλά είσαι; Κάνει δουλειά έτσι; Δλδ χάνεις;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Γεια σου lbp! Δύο εβδομάδες και κάτι την κάνω και σε συνδυασμό και με τη γυμναστική έχω χάσει...Είμαι 82 κιλά οπότε αν σκεφτείς ότι για να διατηρηθώ σε αυτό το βάρος θέλω περίπου 2500 θερμίδες, οι 1600 είναι μια σημαντική μείωση που βοηθάει στην απώλεια κιλών....Φυσικά σαν στόχο έχω τα 4 κιλά το μήνα...Θέλω να τα χάσω σταθερά για να μπορώ να διατηρηθώ μετά! Αυτό όμως που έχω ξαναπεί είναι ότι αν δεν είχα κάνει σλιβ θα είχα πρόβλημα με τις ποσότητες...ενώ τώρα έιναι υπεραρκετές! Πάντως είναι αρχή οπότε ευελπιστώ να συνεχίσω έτσι!
    Εσύ κάνεις δίαιτα? Πως πας?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Κάνω δίαιτα μετρώντας θερμίδες, γενικά λίγες φορές έχω ξεφύγει, και έχω περιθώριο μέχρι το στόχο μου που είναι 75 κιλά μέχρι το καλοκαίρι. Και παραπάνω να χάσω, δεν με πειράζει . Αλλά η δίαιτα που κάνω είναι 1200-1400 θερμίδες, απλώς λίγο ξέφυγα εχτές και σήμερα, και χάρηκα που μου είπες ότι με 1600 χάνεις! Εγώ είμαι 86 κιλά περίπου (δεν έχω ζυγιστεί τις δύο τελευταίες ημέρες γιατί είμαι εκτός σπιτιού) και δεν το ήξερα ότι πρέπει να τρώμε 2500 θερμίδες περίπου με βάση το βάρος μας. Λογικά εγώ παραπάνω. Έχω δει πολλά σε αυτό, ας πούμε σε ένα site εκεί που έχει το θερμιδομετρητή, λέει ότι με βάση τα κιλά μου, το ύψος μου και την ηλικία μου, πρέπει να τρώω 880 θερμίδες την μέρα. Τραγικό! Φυσικά δεν το πιστεύω και ούτε το ακολουθώ! Αυτά! Να σαι καλά που ρώτησες, και εύχομαι καλή κατηφόρα στα κιλά σου!!
    Να συμπληρώσω, πως κι εγώ με ρυθμό 4 κιλά το μήνα θέλω να χάνω, απλώς θέλω να κάνω ατασθαλίες που και που, δηλαδή αφήνω περιθώριο στον εαυτό μου..

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    13
    christhe αν εγραψα σωστα το ονομα σου καθοτι σκραπα στα αγγλικα.......σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια σου ευχομε και εγω τα καλητερα!!αχ!κοπελα μου εχω περασει και χειροτερα ενα σου λεω 20 εξωσοματικεσ χωρησ αποτελεσμα...μετα ερχοταν τα κυλα μετα καταθλυψη,ηρθε και ο απατεωνασ!!!και με αποτελιωσε......γιατι μασ τα κανουν αυτα; εμεισ τουσ πληρονουμε γιατι ;δεν υπαρχει καπιοσ να τουσ τιμωρει...γιατι να πεζουν με την υγεια μασ;και να μασ ζητανε να τουσ δινουμε και φακελακια;ειμαι πολυ χαρουμενη που βρηκα επειτελουσ ενα γιατρο και πανω απο ολα ανθρωπο!!.και εγω θελω να κανω μανικι αλλα ο γιατροσ θα αποφασησει τι θα μου κανει φιλακια σε ολουσ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Ναι, άσχημη η ταλαιπωρία σου κανείς δεν θα ήθελε να την περάσει! Μακάρι να μπορούσαμε δημόσια να τους διαπομπεύαμε αυτούς τους γιατρούς και να μην ήταν έτσι οι κανόνες, ούτως ώστε να απέφευγαν άλλοι άνθρωποι να πάθουν το ίδιο!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Lpb νομίζω ότι 1200 θερμίδες είναι λίγες σχετικά ...σίγουρα οι ανάγκες του βασικού σου μεταβολισμού σου είναι μεγαλύτερες (οι ελάχιστες που χρειάζεται για να ζεις απλώς!) Καλά 880 θερμίδες την ημέρα είναι εγκληματικό νούμερο εκτός κι αν είσαι μικρό χόμπιτ και ζεις στη Μέση Γη!...εγώ μπαίνω στο paxysarkia.net και κάπου πάνω δεξιά έχει ενδείξεις για να υπολογίσεις Ημερίσιες θερμιδικές ανάγκες (ανάλογα ηλικία, φύλο, ύψος, κιλά και δραστηριότητες) και το ΔΜΣ...και φαίνεται αρκετά έγκυρο!!!
    Τώρα το 2500 θερμίδες ανάγκες την ημέρα μου το είπε ο γυμναστής μου και μπορεί να τα έκοψε και λίγο χοντρά ή να υπολόγισε και τη γυμναστική που κάνω...δεν ξέρω!
    οπότε μπορείς να συμβουλευτείς το σάιτ και ανάλογα να πράξεις! Μη στερείσαι υπερβολικά γιατί ξέρεις γυρνάνε μπούμερανγκ αυτά!
    Πάντως ξέρω πόση δύναμη χρειάζονται αυτά, μια καθημερινή πάλη με τους πειρασμούς πρέπει να δίνουμε!!
    Σου εύχομαι να συνέχισεις έτσι..και μη σε νοιάζει για ατασθαλίες που και που...και αυτές χρειάζονται! Όλα με το μέτρο τους!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Σ'ευχαριστώ πολύ Christine για τα καλά σου λόγια, θα πάω τώρα να κοιτάξω πόσο χρειάζεται.. Το 2500 το είπε ο γυμναστής σου, μάλλον επειδή κάνεις γυμναστική, πρόσθεσε και τις θερμίδες μέσα. Κι εγώ τις θεωρώ πολύ λίγες τις 880 θερμίδες, έχεις πλάκα Αλλά εγώ στην αρχή νόμιζα πως η διαιτολόγος μου μου έκανε 1000 θερμίδες δίαιτα, οπότε έκανα κι εγώ τόσες μέχρι που μου το είπε μία κοπέλα από το site για 1200-1400 θερμίδες. Πάντως, δεν αθλούμαι ούτε έχω άλλες δραστηριότητες, οπότε δεν νομίζω να χρειάζομαι πολλές.. Δεν πειράζει όμως, γιατί δεν πολυπεινάω τελευταία και δεν κουράζομαι στη δίαιτα! Αλλά άμα κάνω και 1600, θα είμαι ευτυχισμένη! Κάπως! Να'σαι καλά!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Originally posted by ntina65
    christhe αν εγραψα σωστα το ονομα σου καθοτι σκραπα στα αγγλικα.......σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια σου ευχομε και εγω τα καλητερα!!αχ!κοπελα μου εχω περασει και χειροτερα ενα σου λεω 20 εξωσοματικεσ χωρησ αποτελεσμα...μετα ερχοταν τα κυλα μετα καταθλυψη,ηρθε και ο απατεωνασ!!!και με αποτελιωσε......γιατι μασ τα κανουν αυτα; εμεισ τουσ πληρονουμε γιατι ;δεν υπαρχει καπιοσ να τουσ τιμωρει...γιατι να πεζουν με την υγεια μασ;και να μασ ζητανε να τουσ δινουμε και φακελακια;ειμαι πολυ χαρουμενη που βρηκα επειτελουσ ενα γιατρο και πανω απο ολα ανθρωπο!!.και εγω θελω να κανω μανικι αλλα ο γιατροσ θα αποφασησει τι θα μου κανει φιλακια σε ολουσ

    δυστυχως οι παχυσαρκοι ειμαστε η πιο επικερδεις επιχειρηση... ευτυχως ομως υπαρχουν και γιατροι που τηρουν τον ορο του ιπποκρατη....
    μακαρι να τελειωσουν τα βασανα με τα κιλα σου συντομα και να νοιωσεις την χαρα την απωλειας βαρους χωρις στερησεις και νευρα :P εχω ακουσει για τον γιατρο στο νοσοκομειο της πατρας και καλα και ασχημα... αλλα το θεμα ειναι εσυ να νοιωθεις καλα με το νγιατρο σου. πρωτα ομως ενημερωσου για ολες τις επεμβασεις και μετα απογασισε τι θα κανεις.. οχι κατευθειαν παρακαμψη. βεβαια στην συγκεκριμενη επεμβαση ο γιατρος αυτος εχει πολυ καλα αποτελεσματα ισως γι αυτο και την προτινει.. απλως η γνωμη ειναι 1ον να ενημερωνομαστε για ολες τις επεμβασεις να μαθαινουμε τα υπερ και τα κατα , 2ον ακουμε τι μας προτινει ο γιατρος και 3ον αποφασιζουμε τι θελουμε..

    εγω ας πουμε ημουν αποφασισμενη να κανω πτυχωση.. ο γιατρος ομως με ενημερωσε για ολα μου εδωσε ενα ερωτηματολογιο να συμπληρωσω με διατροφικες συνηθειες μου και μου ειπε και αυτος ποια επεμβαση πιστευει οτι μου κανει καλο. ευτυχως ειπε και αυτος την πτυχωση.. ας πουμε μια κοπελα ηθελε πτυχωση αλλα της ειπε πως καταλληλη για αυτην ηταν το μανικι...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    Originally posted by Christine1312
    ναι είναι αρκετά ανεκτό...ζορίζεσαι αλλά περνάει γρήγορα...για κάποιον σαν κι εμένα δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο..ώστε να έχω και την όρεξη να το ακολουθήσω! το οικονομικό είναι το μόνο του μειονέκτημα...είναι αρκετά πιο ακριβό από μια απλή συνδρομή στο γυμναστήριο!!
    zorizesai alla pernaei γρηγορα επειδη στην αρχη ουσιαστικα δεν κανεις τιποτε καλο κ σωστο. Μετα απο αρκετα μαθημτα ισως μαθεις πως να στηνεσαι κ να το κανεις σωστα κ ισως τοτε εχεις οφελη...προς το παρον συγνωμη αλλα αποτελεσμα μηδεν αφου το θεωρεις ευκολη λυση...θα πρεπει να αγκομαχεις πανω του, αλιως μη το κανεις καθολου...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ευκολη λυση εννοω απο το θεμα του οτι βαριεμαι τα οργανα. δεν ειπα πως δεν θα προσπαθησω και απλα θα στηνομαι πανω και θα δονουμαι....
    ευτυχως στο γυμανστηριο που θα παω ο γυμανστης ειναι συγγενης μου, οποτε πιστευω πως θα μου δειχνει και θα επιμενει περισσοτερο να κανω σωστα την γυμανστικη. το ξερω πως δεν ειναι παθητικη γυμανστικη, και γι αυτο επελεξα να κανω αυτο. αλλιως θα αφενομουν στα οργανα παθητικης να χασω..

    δεν καταλαβαινω ομως γιατι εισαι τοσο επιθετικη..

    το θεμα ειναι να γυμναζομαστε με οποιο τροπο ειναι ευκολο στον καθενα.. ωστε να μπορει να το κανει συστηματικα. σε αλλους αρεσει πολυ ο διαδρομος και τα οργανα, σε αλλους πιλατες, σε αλλους κολυμβι κλπ κλπ.. δεν εχει κανενα νοημα να κανεις κατι που δεν σε ευχαριστει γιατι σιγουρα καποαι στιγμη θα το σταματισεις, ας πουμε οταν εκανα οργανα επειδη τα εκανα με πολυ προσπαθεια επειδη τα βαριομουν ποτε δεν εκανα σωστα τις ασκησεις. εκανα οσο πιο γρηγορα τα σετ μπορουσα απλα για να πω οκ τελειωσε και αυτο παμε στο αλλο... οποτε δεν ειχε νοημα να το συνεχισω...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    δεν ειμαι επιθετικη, ειμαι καθετη, εαν δεν το κανεις σωστα κ δεν απορροφας την δονηση (που ειναι κ το πιο πιθανο αφου το θεωρεις ευκολο) τοτε τριζουν τα κοκκαλα κ θα εχει ςπροβληματα μετα!

    Δεν ειναι τοσο ευκολο κ αστειο οσο νομιζεις κ το πιο πιθανο να εχεις δωρακι ζημια στα κοκκαλα κ την σπονδυλικη αν το κανεις λαθος.

    Κ ο γυμναστης κ μπατζανακης σου να ειναι δε σημαινει οτι ξερει τι νιωθεισ εκει πανω αν δε σε ρωταει διαρκως κ δεν ξερει πολυ καλα τι κανει. Με βαση αυτο που λες οτι νιωθεισ πιστευω δεν το κανεις σωστα, δεν εχει καμια σχεση με οτιδηποτε αλλο εχεις κανει κ δεν ειναι διολου ξεκουραστο!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Κοίταξε Bad η αλήθεια είναι ότι το κάνω λίγο καιρό, αλλά είναι μάθημα όπου ο γυμναστής είναι εκεί και σε καθοδηγεί στη σωστή στάση...Και μια άσκηση την κάνεις σε τρία ή τέσσερα σετ...στο πρώτο ψάχνεις τη σωστή θέση ώστε να αρχίσεις να νιώθεις την ένταση στη ζητούμενη μυική ομάδα και στα υπόλοιπα αρχίζει σχεδόν αμέσως και δουλεύει (νιώθεις το γνωστό 'κάψιμο' της εκγύμνασης το οποίο είναι αρκετά έντονο ακόμα και για 30 η 40 δευτερόλεπτα που κρατάει το σετ)
    Εννοείται πως αν δεν έχεις σωστή θέση απλά κανεις μασάζ! Τώρα από το λίγο που κάνω υπάρχουν ασκήσεις που πιάνει κατευθείαν και άλλες που δεν το καταφέρνω εύκολα, αλλά με τον καιρό μαθαίνεις και γίνονται πιο εύκολες, αλλά και όσο γυμνάζεσαι κάνεις και πιο περίπλοκες ή πιο ειδικές ασκήσεις. Πχ τώρα κάνω τους απλούς κοιλιακούς, αλλά αργότερα θα στοχεύω στους κάτω ή τους πλαινούς!
    Το πλεονέκτημα που μένει να διαπιστώσω είναι ότι έχεις αποτελέσματα που θα είχες σε τριπλάσιο σχεδόν χρόνο με απλή προπόνηση! Θα δείξει!...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    Originally posted by Christine1312
    Εννοείται πως αν δεν έχεις σωστή θέση απλά κανεις μασάζ!
    μα δεν κανεις απλα μασαζ, καταστρεφεις τα κοκκαλα σου!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Πως γίνεται να καταστρέψεις τα κόκαλα σου? Εντάξει να ζορίσεις κανένα γόνατο ή κάτι τέτοιο...και μόνο στην περίπτωση που δεν έχεις καθόλου καθοδήγηση και το κάνεις μόνος σου...Αυτό το παθαίνεις και με απλή γυμναστική....Αφού όμως σε επιβλέπει και σε καθοδηγεί συνέχεια γυμναστής με το μηχάνημα...Οι πληροφορίες οι δικές μου είναι από το γυμναστήριο και από τη λιγοστή μου εμπειρία με το μηχάνημα και παραδέχομαι ότι μπορεί να είναι ελλιπείς....αυτά που λες εσύ προέρχονται από κάποια δική σου εμπειρία?
    Απλά ρωτάω μήπως μου διαφέυγει κάτι στην όλη υπόθεση!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •