power plate - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 80

Thread: power plate

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by Christine1312
    Γεια σου lpb, απόσο ξέρω οι Ανάγκες Βασικού Μεταβολισμού είναι οι ελάχιστες που χρειάζεται το σώμα για να εκτελέσει τις βασικές του λειτουργίες (αναπνοή, καρδιά κλπ) , απλά για να 'ζήσει' δηλαδή....Οι Ημερίσιες Θερμιδικές Ανάγκες είναι οι θερμίδες που χρειάζεται ώστε να κίνείσαι, να ασκείσαι και να δραστηριοποιείσαι τέλος πάντων μέσα στη μέρα και αυτές μεταβάλλονται σε σχέση με το τι κάνεις μέσα στη μέρα...αν γυμνάζεσαι ή κάνεις χειρωνακτική εργασία τότε έχεις μεγαλύτερες ανάγκες από το αν κάνεις καθιστική ζωή.
    Οι ανάγκες βασικού μεταβολισμού έχουν να κάνουν μ ό ν ο με την ηλικία, φύλο, βάρος, ύψος και βλέπεις ότι δε μεταβάλλονται από τον παράγοντα άσκηση!
    Οπότε σε μια δίαιτα που θες να χάσεις κιλά πρέπει να λαμβάνεις λιγότερες από τις Ημερίδιες Θερμιδικές Ανάγκες, αλλά ποτέ κάτω από τις Βασικές Ανάγκες Μεταβολισμού!
    Σημείωση: για κάψει ο οργανισμός ένα κιλό λίπους χρειάζεται να λάβεις 3500 θερμίδες λιγότερες (τόσο 'στοιχίζει' στον οργανισμό) !! Οπότε 500 θερμίδες λιγότερο από τις Ημερίσιες Θερμιδικές Ανάγκες είναι καλά για 1 κιλό την εβδομάδα, άρα 4 κιλά το μήνα!
    για να χαθεί ένα κιλό λίπους πρέπει να κάψεις 7700 θερμίδες, σίγουρο και εξακριβωμένο όχι 3500 χιλιάδες.

    Ο βασικός μεταβολισμός μας είναι οι θερμίδες που καίμε καθιστοί ή ξαπλωμένοι, όταν κοιμόμαστε χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα, απλά για να λειτουργήσει ο οργανισμός μας τις βασικές του λειτουργίες.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    sorry λάθος!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, άρα από ότι κατάλαβα πρέπει να τρώω κάτω από 1400 θερμίδες. Γιατί κανονικά δικαιούμαι 2000, μείον 1000 τη βδομάδα ουου βγαίνει 1000 θερμίδες.... Πάντως τώρα έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Κάνω δίαιτα 1200-1400 θερμίδων, τις τελευταίες μέρες λίγο παραπάνω, και πήρα κιόλας αντί να χάσω!! Τα 'χω παίξει. Δεν έφαγα καν πάνω από 1600 θερμίδες, κι όμως πήρα!! Τρελάθηκε ο οργανισμός μου..

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    'Εκανα λάθος με το νούμερο και τον υπολογισμό μου και ζητώ και πάλι συγνώμη.....επίσης σημείωσε ότι μιλάμε για καθαρό λίπος, το οποίο δε το χάνεις μόνο του...φέυγουν υγρά και μυική μάζα μαζί δηλ μπορεί να χάσεις 2 κιλά και το 1 να ειναι καθαρό λίπος. Γνώμη μου είναι να μην πας πιο κάτω από αυτές τις θερμίδες κι επιμένω όχι πιο κάτω από το βασικό μεταβολισμό.
    Όσο για το ότι έβαλες που λες μπορεί να είναι κάτι τυχαίο (να έχει να κάνει με τον κύκλο σου) και να είναι παροδικό...αλήθεια ασκείσαι καθόλου? είναι ο καλύτερος τρόπος να ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός σου!
    Αν και εγώ είμαι η τελευταία που πρέπει να μιλάω για γυμναστική αλλά οι αλήθειες να λέγονται!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Ναι, έκανες λάθος με το 3500, είναι 7700, που σημαίνει 1100 θερμίδες μείον από τις 2000 που δικαιούμαι, δλδ 900 θερμίδες!!!!!! ʼσε, έχω απογοητευτεί πολύ, ο μόνος τρόπος να σωθώ (που και πάλι δεν σώζομαι επειδή είμαι τεμπέλα) είναι να κάνω γυμναστική. Υπολόγισα τις θερμίδες που πρέπει να τρώω κάνοντας γυμναστική, και βγαίνει γύρω στις 2380, οπότε, μείον 1100, είναι γύρω στις 1300! Είναι πολύ κάτω από το κανονικό, αλλά τι να κάνω, μόνο έτσι θα χάσω με βάση τους υπολογισμούς

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Νομίζω ότι σε παρασέρνω σε λάθος σκέψεις....αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι το λίπος είναι η καλύτερη αποθηκευμένη ενέργεια του οργανισμού..είναι η πρώτη που αποθηκεύει και η τελευταία που θα κάψει...Δηλ όταν αρχίζεις και του δίνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειάζεται κάνοντας δίαιτα πρώτα θα αποβάλει υγρά, μετά μυική μάζα και στο τέλος το λίπος...δηλ μπορεί να χάσεις 5 πρώτα κιλά και από αυτά το 0,5 να είναι λίπος πχ, απλά όσο περνάει ο καιρός της διάιτας αυτή η αναλογία μεταβάλεται και αυξάνεται το ποσοστό του λίπους στα κιλά που χάνεις...δεν πρόκειται όμως να χάσεις ένα κιλό και να είναι μόνο λίπος σε μια εβδομάδα αυτό θέλω να πω...οπότε ξέχνα αυτό τον υπολογισμό.
    Μείνε σε μια φυσιολογική λήψη θερμίδων η οποία να μην είναι κάτω από το βασικό μεταβολισμό, προσπάθησε να κάνεις και την ελάχιστη άσκηση...λίγο περπάτημα αρκει και θα δεις που σιγά σιγά θα δεις αποτελέσματα...
    Να θυμάσαι ότι το πιο σημαντικό από το να χάσεις κιλά είναι να προσαρμοστείς σε ένα φυσιολογικό τρόπο διατροφής που θα μπορέσεις να τον διατηρήσεις για καιρό μετά από την απώλεια των κιλών ώστε να διατηρήσεις το αποτέλεσμα...το να πιέσεις πολύ τον οργανισμό σου με στερήσεις να ξέρεις ότι θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα και ο κόπος θα πάει χαμένος...επίσης ξέρω από γιατρό ότι όταν οι θερμίδες που παίρνει ο οργανισμός μας είναι πολύ πολύ λιγότερες από αυτές που χρειάζεται ενργοποιείται ένας αμύντικός μηχανισμός ο οποίος μειώνει τις καύσεις και τον μεταβολισμό...(είναι μηχανισμός επιβίωσης που έχει μείνει από τα δύσκολα χρόνια της ανθρωπότητας όπου η εύρεση καθημερινής τροφής ήταν δύσκολη!)

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Σ'ευχαριστώ πολύ Christine, αλλά είδα και με τις 1400 θερμίδες δεν αδυνάτιζα! Το μόνο που μου μένει να δοκιμάσω είναι αυτό που λέω, αν όχι να μειώσω τις θερμίδες, να κάνω γυμναστική ταυτόχρονα! Μακάρι να λειτουργήσει, γιατί δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη! Το καλοκαίρι με δίαιτα και γυμναστική, έχανα μόνο 1 κιλό την εβδομάδα.. Θα δούμε αν θα αντέξω και τη γυμναστική.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    αμα χανεις ενα κιλο τη βδομαδα σε 12 βδομαδες θα εχεις φτασει τον στοχο...δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα καπου σαυτο!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    Originally posted by lbp
    Το καλοκαίρι με δίαιτα και γυμναστική, έχανα μόνο 1 κιλό την εβδομάδα.. Θα δούμε αν θα αντέξω και τη γυμναστική.
    Όλοι σε αυτό αποσκοπούμε,
    στο 1κ. κάθε βδομάδα
    Είναι τέλειο.....

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    κ ουτοπικο παραλληλα...το νορμαλ ειναι 1% του βαρους μας ανα βδομαδα, με σωστη διατροφη κ βαρη (κ αεροβικη) ωστε να χανουμε λιπος κ οχι μυς -υγρα

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    νεροτερα απο το μετωπο... σημερα ειχα ραντεβου με τον σκρεκα... ολα καλα με την πορεια της επεμβασης μου.. και αυτος επαθε την πλακα του με το ποσο εχω ομορφυνει χαχαχ, αληθεια ετσι μου ειπε... ολο ποσο κουκλα ειμαι ελεγε χαχαχα :P και μου ειπε πως οταν θα ειναι 78 ... θα ειμαι στα ιδανικα μου. δεν χρειαζεται πιο κατω.. μου λεει θα δεις θα φενεσαι και πιο αδυνατη απο τα 78.. αυτο δεν το καταλαβα βεβαιως βεβαιως... για πιο λογο θα ειμαι 78 αλλα θα δειχνω για πιο λιγα... τεσπα...

    στο θεμα μας τωρα...τον ρωτησα και για το power plate ουτε να το ακουσει δεν ηθελε. ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ μου ειπε. οχι μονο λογο επεμβασης αλλα και γιατι κανει κακο στον οργανισμο ολοι αυτοι οι κραδασμοι. απαγορευτικο για ολους μου ειπε....

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Καλημέρα,
    κι εγώ επικοίνώνησα με τη γραμματέα του Σκρέκα για δικές μου ερωτήσεις και ρώτησα και για power plate μου είπε με τίποτα το συγκεκριμένο μηχάνημα!
    Οπότε πίσω στην απλή κλασική γυμναστική! (ωχ....ποιος ξεκουνιέται να πάει?) :-S

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ασε και εγω μια απο τα ιδια.. αλλα πρεπει να ξεκινησω... το ιδανικοτερο ειναι το κολυμβητηριο.. αν και ειναι μολις 15 λεπτα απο το σπιτι μου με τα ποδια λεω να ξεκινησω λιγο αργοτερα.. γιατι οι μονες ωρες που μπορω να παω ειναι τις που εχουν το βραδυ για το κοινο.. και επειδη τελευταια με το παραμικρο με πιανει συναχι και πονος στο λαιμο λεω να αφησω για λιγο αργοτερα... οποτε απο αυριο ξεκιναω λιγο διαδρομο.... λιγο ποδηλατο.... λιγο ελειπτικο... και κοιλιακους.... για αρχη

  15. #75

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •