ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ! - Page 276
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 276 of 276 FirstFirst ... 176226266274275276
Results 4,126 to 4,134 of 4134
  1. #4126
    YokoChoco
    Guest
    Επίσης πολύ καλά γεύματα είναι:

    1 μερίδα κοτόπουλο και 1 πιάτο βραστές φακές + 1 φέτα ψωμί
    Φασόλια χάντρες με χοιρινό στον φούρνο
    Μπριάμ και στήθος γαλοπουλα + 1 φέτα ψωμί

    Τρώμε άπαχη πρωτεΐνη, με μέτρια ποσότητα καλών υδατανθρακών και ελάχιστο λίπος καλής ποιότητας(ελαιόλαδο, σησαμέλαιο, καρύδια, ταχίνι, αβοκάντο)
    Φρούτα όχι πολλά μέχρι 1 μάξιμουμ 1,5 την ημέρα, έχουν πολύ ζάχαρη.. πχ 1 ξινόμηλο, 3 δαμάσκηνα, 1/2 μπανάνα, 1 ροδάκινο κτλ αυτές ειναι οι μερίδες.

  2. #4127
    YokoChoco
    Guest
    Βοηθάνε πολύ και τα ροφήματα βοτάνων στην υγεία..
    πχ
    Θυμάρι με μέλι... εξαιρετικό αντιβιοτικό τσάι
    Μελισσόχορτο με μέλι... αντικαταθλιπτικο και τονωτικό και χωνευτικό
    Χαμομήλι με μέλι.... για αυπνίες
    Πράσινο τσάι με μέλι.... αντιοξειδωτικό και λιποτροπικό αλλά προκαλεί δυσκοιλιότητα
    Φασκόμηλο με μέλι... για κρυολόγημα και φουσκώματα

    Το τζίντζερ(όχι τζίνσενγκ) δεν μ'αρέσει ως τσάι, τρώω μισό κουταλάκι με μέλι και προστατεύομαι απ'την ναυτία του αυτοκινήτου.. καλύτερο από το emetostop και χωρίς παρενέργειες.

    Σπαθόλαθο... επουλωτικό, αντικαταθλιπτικο
    Ροδιόλα... τονωτικό, αντικαταθλιπτικο,αδυνατίζ� �ι
    tonalin cla... λιποτροπικο

    Τα βότανα έχουν ισχυρή επίδραση στον οργανισμό, εγώ κρύωσα πριν 10 μέρες κ έπινα κάθε μέρα δύο ποτήρια θυμαρι τσάι και δύο κάψουλες SOLGAR Echinacea/Cat's Claw Complex ε μου πέρασε και είμαι καλά.. έβγαλα πολύ φλέμμα.... φοβερά τα βοτάνια!!!

    Τα φάρμακα βέβαια χρειάζονται δεν τα αναιρώ, είμαι υπέρ με μέτρο όμως, δεν ειναι καραμέλες

  3. #4128
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Στο ζαχαροπλαστείο που πήγα όχι ήταν μέτριο το γλυκό... σε άλλο που πάω πολύ συχνά κάνει τρομερά γλυκά, πικρή σοκολατίνα με κακάο VALRHONA, the best.

    Μακαρόνια... η μερίδα είναι 100γρ σπαγγέτι, με 1 κουταλιά σούπας λάδι, 4 κουταλιές σούπας απαχο κιμά και 2-2,5 κουταλιές σούπας παρμεζάνα.
    Κατά προτίμηση μακαρόνια ολικής αν μπορείς, είναι καλύτερης ποιότητας.
    Το βράδυ απέφευγε μακαρόνια και φάε, πχ τόνο σε νερό με σαλάτα ή κρίθινο παξιμάδι με τομάτα και τυρί ή γιαούρτι με all bran, κάτι τέτοιο.
    Αν φάς έξω προτίμησε καλαμάκι κοτόπουλο και σαλάτα χωρίς ψωμιά και πίτες(άντε φάε 1/2 πίτα)
    YokoChoco , τα λες πολύ ωραια και εισαι σωστος . Αν το βραδυ ομως υπαρχει ορεξη για πιτσουλα σπεσιαλ με κοκα κολα εδω σε θελω .. χαχα

    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε , συμφωνω σε ολα ολα λες περι υγιεινης διατροφης . Απο κει και περα ειναι θεμα αφοσιωσης του καθενος . Εγω είμαι λάτρης του βρώμικου δυστυχως . Οταν λεω βρωμικο δεν εννοω της καντινας εννοώ γενικά του φαγητου απεξω σε κανα Ιταλικό εστιατοριο , κινεζικο κλπ . Προσπαθώ να το αποφευγω μεν , αλλα ποσο κοντρα να πας στην φυση σου χαχα

  4. #4129
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    YokoChoco , τα λες πολύ ωραια και εισαι σωστος . Αν το βραδυ ομως υπαρχει ορεξη για πιτσουλα σπεσιαλ με κοκα κολα εδω σε θελω .. χαχα

    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε , συμφωνω σε ολα ολα λες περι υγιεινης διατροφης . Απο κει και περα ειναι θεμα αφοσιωσης του καθενος . Εγω είμαι λάτρης του βρώμικου δυστυχως . Οταν λεω βρωμικο δεν εννοω της καντινας εννοώ γενικά του φαγητου απεξω σε κανα Ιταλικό εστιατοριο , κινεζικο κλπ . Προσπαθώ να το αποφευγω μεν , αλλα ποσο κοντρα να πας στην φυση σου χαχα
    Κοίταξε... δεν πίνω καθόλου αναψυκτικά, πίτσα δεν τρώω, ούτε τηγανιτά, ούτε τσίπς, γαριδάκια, μπισκότα, κρουασάν κτλ
    Κόλλημα έχω με την σοκολάτα και δή την μαύρη(πχ 70% είναι η καλύτερη αναλογία) ή να πάω σε ζαχαροπλαστείο να φάω σοκολατίνα(2-3 όχι μία),
    όλη την εβδομάδα όμως κάνω σωστή διατροφή, τα γεύματα προσεγμένα, σε ποσότητα, ποιότητα και θερμίδες...
    Το σωστό είναι να τρεφόμαστε υγιεινά, πρέπει όμως 1-2 φορές την εβδομάδα να σπάμε την διατροφή και να γευόμαστε κάτι ''βρώμικο'' όπως το λές κ σύ. Το χρειάζεται το σώμα μας, εκτός αν είμασταν body builders ή ο Κριστιάνο Ρονάλντο όπου έχουν στρατιωτική πειθαρχία στα γεύματα τους.

  5. #4130
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    ΓΥΜΝΑΣΤΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΙ ΣΑΣ ΚΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ. ΦΙΛΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ Ή ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΠΛΗΝ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ ΜΕΓΕΘΗ ΕΝΩ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΜΠΟΓΡΙΑ/ΓΕΡΟΣ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΟΣΕΣ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΗΔΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΜΑΡΚΕΤΙΣΤΙΚΟ ΤΡΙΚ ΠΟΥ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΗΝ "ΙΑΤΡΙΚΗ" ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΑΙ ΤΗΝ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΔΙΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΥΜΗΣΗ ΤΗΣ ΘΝΗΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΓΑΜΑΝΕ ΔΙΑΡΚΩΣ ΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΘΗΣΑΥΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΑΝΕΝΤΙΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΓΙΑ ΠΩΛΗΤΕΣ.

    ΚΟΙΝΩΣ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΤΖΑ ΚΥΡΙΟΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΤΟ ΤΑΔΕ ΔΕΙΝΑ ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ "ΜΕΛΕΤΕΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ Ή ΜΑΛΛΟΝ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΝ ΜΕΡΕΙ.

    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΙΝΗ? ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΣΟ ΑΝΩΦΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ? ΓΙΑΤΙ Η ΖΑΧΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΗ? ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΕ ΖΑΧΑΡΟ Ή ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΥΓΙΕΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΟ. ΤΕΣΤ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΙΑΤΑ ΔΙΑΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΤΡΩΓΕ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΤΗ ΓΑΜΗΣΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ.

    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΤΖΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ. ΤΟ 90% ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΕΛΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΑΤΙ.

    ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ-ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ-ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΣΟΛΑ ΚΑΙ ΒΡΑΧΙΟΛΙΑ ΠΟΥ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ.

    ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΣΙΡΚΟ ΠΑΙΔΙΑ.

  6. #4131
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Σωστά.
    Ένα υγιεινό φαγητό είναι πχ μία μερίδα καστανό ρύζι με 1/2 γιαούρτι πλήρες και 2 καλαμάκια κοτόπουλο. Άριστο γεύμα.
    Άλλο είναι καλαμποκοσαλάτα με βραστά καρότα και τόνο σε νερό ή άπαχο ψάρι(πχ μπακαλιάρο στον ατμό κτλ).

    Γενικά τα γεύματα πρέπει να είναι άπαχα χωρίς σάλτσες και με φυτικές ίνες... μπορούμε να τρώμε 1-2 γλυκά την εβδομάδα.
    Γάλα να επιλέγουμε βιολογικό κανει πολύ καλό.. έχει πρωτείνη, βιταμίνες, μέταλλα.
    Γιαούρτι πλήρες με πέτσα.
    Τυριά με ζύμωση (κότατζ, κατίκι δομοκού, παρμεζάνα με μετρο έχει λιπαρά η ''ιταλίδα'')
    Tώρα είδα την απάντηση σου σε αυτο το θέμα.
    Μια παρατήρηση που θέλω να κάνω:Η διατροφή εν Ελλάδι είναι πολύς υδατάνθρακας και πρωτεϊνη έτσι κι έτσι.
    Αρκετοί κάνουν αυτό το λάθος που γράφω.

  7. #4132
    YokoChoco
    Guest
    Εννοείς ''μεσογειακή'' διατροφή;; Η πιο υγιεινή είναι η ''Μακροβιοτική'' φίλε μου, αλλά δύσκολο να γίνει θέλει 100% βιολογικά προιόντα, ανεπεξέργαστα, θεωρώ καλύτερη μία ισορροπημένη, ο ανθρωπος μπορεί και μεταλλασει τα τρόφιμα, προσαρμοζόμαστε στις τροφές, όχι πάντα γι'αυτο έχουμε και ασθένειες... θέλει απ'όλα με μέτρο, κ γλυκό θα φας δεν γίνεται.

  8. #4133
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    28
    Εγώ θα ήθελα να απαντήσω στον σχολιαστή της στήλης - τζιμάνι.
    Αγαπητέ φίλε δεν είναι ακριβώς έτσι.Σίγουρα ,αν και εφόσον δεν έχεις την οικονομική άνεση ,έχεις άλλες προτεραιότητες.
    Όμως η σωστή επιλογή και κατανάλωση τροφών σε συνδιασμό με άσκηση θα σε βοηθήσουν σε ένα μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα να είσαι μακράν πιο αποδοτικός στις υποχρεώσεις σου απότι θα ήσουν αν δεν ακολουθούσες ένα μεθοδευμένο και ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής κ άθλησης.Μια διατροφή δεν μεταφράζεται απαραιτήτως σε αβοκάντο ,σπόρους τσία και φιλέτο μοσχάρι.Υπάρχουν αρκετές επιλογές και για όσους έχουν χαμηλό εισόδημα.

  9. #4134
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    πάνω κοιλιακοί 4χ20 μέσοι κοιλιακοί 4χ20 κάτω κοιλιακοί 4χ20 δεξιοί πλάγιοι κοιλιακοί 4χ20 αριστεροί πλάγιοι 4χ20 καθίσματα σκουοτς 4χ30 πουσαπς 4χ30 100 ραχιαίους και 30 τρικεφαλους

Similar Threads

  1. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    By m.monkey in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 20-09-2011, 17:42
  2. Γυμναστικη
    By lenaki__ in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-2011, 21:16
  3. Χρειάζεται και γυμναστική;
    By lbp_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 424
    Last Post: 26-02-2010, 21:28
  4. αποχή απ'τη γυμναστική?
    By miranta_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 7
    Last Post: 29-01-2010, 01:59
  5. Η γυμναστική βαραίνει;
    By Queen_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 12-04-2008, 21:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •