Και τα υπερφαγικά καλά κρατούν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445

    Και τα υπερφαγικά καλά κρατούν

    Καλημέρα. Είμαι το κουκούτσι (βλέπε topic:sok).
    Μετά το σοκ λοιπόν, ένιωσα πιο δυνατή, άρχισα να σκέφτομαι θετικά, να μιλώ σε όλους για την αισιοδοξία μου, να είμαι ήρεμη και να χαμογελάω (όπως παρατήρησε ακόμα και η μαμά μου στην οποία κρύβω επιμελώς το πρόβλημά μου και παίζω το ρόλο μου για να μη με καταλάβει). Εδώ και 2 βδομάδες λοιπόν έχω σταματήσει τους εμετούς, όσο κι αν έχω φάει, όσο κι αν έχω φουσκώσει, όσο κι αν κοντεύω ώρες ώρες να σκάσω δεν έχει περάσει ούτε για ένα δευτερόλεπτο η σκέψη πως εγώ θα κάνω πάλι εμετό. Όλα καλά με αυτό και νιώθω πολύ περήφανη.
    Όμως τι γίνεται με τα υπερφαγικά; Ακόμα κι αν πια δεν είναι τόσο συχνά, ακόμα κι αν δεν περιέχουν τόσο πολύ φαί όπως πριν, γιατί δεν μπορώ να τα κόψω. γιατί ενώ νιώθω καλά και αισιόδοξη με όλα , και μέσα στη βδομάδα πέφτω 2 κιλά, ξαφνικά έρχεται το σκ, τυχαίνει κάτι να φάω και μετα ακολουθούν υπερφαγικά για 2 μέρες, με αποτέλεσμα να ξεκινάω πάλι απο την αρχή. Να παίρνω τα κιλά και να τα ξαναχάνω και να τα ξαναπαίρνω. Και το κακό, να μη μπορώ να βρω μια εξήγηση γιατί την κάνω αυτή τη χαζομάρα, αφού μετά από χρόνια έχω αρχίσει και νιώθω καλά.
    Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει κάτι για να με βοηθήσει...
    Δεν θέλω να πέσω πάλι, έχω κουραστεί

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    θα απαντησω με βαση την δικη μου εμπειρια χωρις να ειμαι γιατρο, οποτε μπορει να μην ισχυει αυτο που λεω...
    λοιπον εγω οταν εκοψα τους εμετους περασα μια μεγαλη φαση που εκανα υπερφαγικα, καταλαβα ομως οτι αυτα γινοντουσαν επειδη εκανα πολυ αυστηρη διαιτα, σαν αποτελεσμα της στερισης δλδ. Παραλληλα νομιζω οτι ο μηχανιμος στο μυαλο μου πηρε λιγο κιρο για να συγχρονιστει με την αποφαση μου...θελω να πω οτι μπορει εγω να ειχα αποφασισει οτι εμετος τελος ομως δυναμη της συνηθειας των χρονων με οδηγουσε σε παραπανω ποσοτητα φαγητου απο οτι επρεπε. Συγγεκριμενα τα υπρφαγικα μου δεν ηταν πια τυπου "να φαω οτι υπαρχει γιατι σε 10 λεπτα θα κανω εμετο" αλλα ειχαν γινει πλεον τυπου "ξεφυγα και εφαγα πολυ παραπανω". Μαλλον θα ειχα ξεχυλωσει και το στομχι μου εντελως...και ετσι δεν απεφυγα και το χειρουργειο (χωρις βεβαια να πιστευω οτι ειναι η μαγικη λυση)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Εγώ πάντως δεν κάνω αυστηρή δίαιτα, είναι ισορροπημένη, στις 1.400 περίπου θερμίδες με αρκετό φαγητό και άμυλο που το έχω προσωπικά ανάγκη. Όπως λες πια κι εμένα τα υπερφαγικά μου έχουν αλλάξει μορφή, δεν είναι του τυπου να φάω τα πάντα αφού θα τα βγάλω, αλλά ναι, παρασύρομαι και τρώω πολυ και μετά δεν μπορώ να σταματήσω. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να σκεφτώ ποτέ χειρουργείο δεδομένου ότι τα περισσότερα κιλά μου ήταν τα 91, κι ότι επίσης τα φοβάμαι πολυ και νιώθω ότι ακόμα κι αν ήμουν σε κιλά που μπορούσα να το κάνω, μάλλον ζημιά θα έκανα γιατί ακόμα και τώρα που το στομάχι μου δεν χωράει όλα αυτά που τρώω στα υπερφαγικά, εγώ συνεχίζω και τρώω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    το χειρουργειο καλα κανεις και δεν το σκεφτεσαι για πολλους λογους

    τωρα σε οτι αφορα τα υπερφαγικα, ειναι θετικο το οτι εχεις αλλαξει λογο που τρως πολυ, νομιζω οτι συντομα θα τα καταφερεις. Συγουρα ενας ειδικος θα σε κατευθυνει καλητερα απο ατομα σαν εμενα, παντως αν θες κανε τα παρακατω...

    1. Να εισαι παντα ηλικρινης με τον εαυτο σου (εφαγα γιατι παρασυρθηκα ή εφαγα γιατι απογοητευτικα απο κατι ασχετο κτλ)
    2. Τρωγε οσο ποιο αργα μπορεις
    3. Μετα απο καθε μπουκια αφηνε το μαχαιροπηρουνο κατω και επεστρεφε στην πλατη της καρεκλας μεχρι να καταπιεις

    Ξερω οτι τα χεις ξανακουσει ολα αυτα αλλα προσπαθησε να τα κανεις με μυαλο και θα δεις οτι βοηθουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Σ'ευχαριστώ, θα προσπαθήσω από σήμερα κι όλας να τα εφαρμόσω όλα αυτά. Βλέπω και ψυχολόγο, όπως έχω πει και σήμερα θα μιλήσουμε για αυτό. Γιατί παρατηρώ ότι κάθε μέρα με τη μέρα προχωρούν οι προβληματισμοί μου. Κάτι λύνεται και κάτι καινούριο δημιουργείται

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    επιπλεον κατι που βοηθαει ειναι η επιλογη των τροφων........γεμισε το ψυγειο σου με οσο το δυνατον λιγοτερο επιβαρυντικες τροφες........ αν θες παγωτο εχε ευκαιρο στο ψυγειο σου με 0% ζαχαρη ή γρανιτες... πάρε μπάρες δημητριακων μεγάλες που εξω ειναι μπισκοτο και μεσα λιωμενη σοκολατα(αυτες με τις 135 περιπου θερμ), εχουν διπλασιες θερμιδες απο τις απλες αλλα ειναι οτι πρεπει αντι για σοκολατα!προμηθεσυου με πατατακια που δεν ειναι τηγανητα, πάρε σπίτι σου αποξηραμενο καλαμποκι να φτιαχνεις εσυ ποπ κορν... και γενικα προσπαθησε αν δεν μπορεις να ασκησεις ελεγχο στην ποσοτητα του φαγητου να σκησεις στην ποιοτητα....

    αν εισαι εξω και θες σουβλακια παρ'τα με αλαδωτη πιτα γιαουρτι και ντοματα, αν θες πιτσα οι μεγαλες εταιρεις βγαζουν και με ψωμι ολικης αλεσης και λαιτ υλικα (απαχο τυρι, ντοματα αντι για σαλτσα, γαλοπουλα κτλ).... οποτε το τελικο αθροισμα θα ειναι και λιγοτερες και πιο υγιεινες θερμιδες....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Το κακό είναι ότι δεν ζω μόνη μου και δεν μπορώ να περιορίσω τους υπόλοιπους εφόσον δεν το θέλουν. Κι επίσης, ενώ ξέρω τι είναι υγειινό και τι όχι, είμαι ικανή ακόμα και το πιο υγειινό να το κάνω έστι ώστε να γίνει απόλυτα παχυντικό!!!! Οπότε δυστυχώς όλα αυτά δεν μπορούν να λειτουργήσουν σ'εμενα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    τι σχεση εχει οτι δεν μενεις μονη σου μπορεις να αγοραζεις πραγματα που θελεις εσυ και απλα να λες οτι αυτα ειναι για την διαιτα...ξερεις τι ομηρικους καβγαδες ειχα κανει με τον μπαμπα μου οταν επανειλημμενως επινε τις κοκα κολες ζερο που ειχα αγορασει και πηγαινε και αγοραζε κανονικες???!!!!! τι εννοεις το πιο υγειινο μπορεις να τοπ κανεις παχυντικο? ποσοτικα? και αληθεια τι τρως συνηθως σε ενα υπερφαγικο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Όχι, με αυτό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αγοράζω ότι θέλω για τη δίαιτα και δεν μου τα πειράζει κανείς. Το κακό είναι ότι όταν με πιάνει, εγώ αρχίζω να τρώω από τα δικά τους και να κάνω και τα δικά μου παχυντικά. Πώς το κάνω αυτό; π.χ. σε ένα τοστ με μαυρο ψωμί και light τυρί που μπορέι να έχω, όταν με πιάσει, θα προσθέσω 3 κιλά μαγιονέζα, δεν ξέρω κι εγώ πόσες φέτες αλλαντικά, και φυσικά δεν θα αρκεστώ σε ένα μόνο τοστ. Η σε ένα ντάκο με παξιμάδι κρίθινο και φέτα light, θα προσθέσω 3 κιλά λάδι, θα διπλασιάσω και το τυρι. Στα υπερφαγικά μου μπορώ να φάω τα πάντα. ακόμα και όλο το ψωμί του τοστ, κι αν τελειώσουν τα υλικά είμαι ικανή να το τρώω μόνο με λάδι και αλάτι. Και η εύκολη λυση είναι και το απέξω. 2 σουβλάκια και πατάτες, 3 τυρόπιτες, 2 σάντουιτς, 1 οικογενειακό παγωτό, εντάξει όχι όλα μαζί κι όχι σε τέτοιο βαθμό τελευταία αλλά έχω κάνει τα χειρότερα και φοβάμαι μην ξανακυλίσω εκεί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    τι να σου πω βρε κοριτσακι...εμενα παντως με βοηθαγε να εχω ολα αυτα σε λαιτ εκδοχηευκαιρα στο σπιτι ωστε στα υπερφαγικα μου να μην αναγκαζομαι να βγαινω εξω κ να τρωω οτι μπουρδα εχει το περιπτερο, αλλα οτι εχω σπιτι..... προσπαθησε το παντως γιατι ειναι κριμα να πηγαινει στραφι ολη η προσπαθεια σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Το ξέρω και σ'ευχαριστώ... Στην προσπ'αθεια είμαι. ʼντε αν δούμε.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Κουκλίτσα μου γλυκια καλημέρα!!! Τί κάνεις? Αυριο είναι το ραντεβού σου στον γιατρό έτσι? Θα περιμένω με αγωνία να μου πεις τί έγινε. φιλακια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Καλημέρα, Πωλινάκι μου!! Τι κάνεις;; Ναι, αύριο έχω τον Παθολόγο. Νομίζω με καλύτερη διάθεση τώρα πως θα του τα πω όλα!!! Καλή επιτυχία και σ'εσένα αύριο!!!Φιλάκια!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Πάντα να έχεις καλή διάθεση καλή μου!!! Πάντος διαβάζοντας τα ποστ σου βλέπω μια μεγάλη αλλάγη στον γραπτό σου λόγο και το χαίρομαι πολύ αυτό!!! Θα περιμένω τα νέα σου λοιπόν! Φιλακια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Ναι, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ καλά αυτές τις μέρες!!!!! Νομίζω πως με αυτή τη διάθεση όλα θα γίνουν σιγά σιγα!!!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •