Καλωσορίστε με... έχω σίγουρα διατροφική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6

    Καλωσορίστε με... έχω σίγουρα διατροφική διαταραχή

    ... γιατί το έχω απίστευτη ανάγκη.
    Με λένε Ελένη, είμαι 33 και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχω διατροφικές διαταραχές. Επειδή το τελευταίο διάστημα, έχω πάρει περισσότερα από 6 κιλά δε χωράω στα ρούχα μου κι αυτό με τρελαίνει. Θέλω να αδυνατίσω αλλά δε μπορώ να αντισταθω στο φαγητό ή μάλλον, δε θέλω.. αντιφατικό τελείως.
    Τρεις φορές φέτος ξεκίνησα δίαιτα και τις τρεις δεν άντεξα πάνω από 10 μέρες. Η δίαιτα αυτή στο παρελθόν με είχε βοηθήσει πολύ, πιστεύω ότι και τώρα θα βοηθούσε αν δεν ήταν στη μέση το ψυχολογικό ζήτημα.
    Είμαι 1,75 και 76 κιλά. Έχω υπάρξει από 58 έως και 76 στο παρελθόν με μέσο όρο τα 66 όπου ένιωθα κι έδειχνα πολυ καλά. Δε γυμνάζομαι καθόλου, δουλεύω πολλές ώρες, έχω σοβαρό πρόβλημα διαχείρισης του άγχους μου και μέσα σ' όλα, δέχομαι σχόλια επικριτικά για το βάρος που έχω πάρει από άτομα του ευρύτερου περιβάλλοντός μου.
    Είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά και όσο πέφτω, τόσο τρώω. Ό,τι να 'ναι κι όποτε να 'ναι. Κάθε βράδι υπόσχομαι στον εαυτό μου ότι "από αύριο δίαιτα" και την επόμενη, θα φάω τα πάντα και πάλι από την αρχή. Γνωρίζει κανείς κάποιο/α ψυχολόγο που να εξειδικεύεται στην υπερφαγία; χρειάζομαι στήριξη γιατί κάνω μαύρες σκέψεις και παθαίνω ολοένα και συχνότερα κρίσεις υστερίας κι άλλα τέτοια καλά.
    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Καλως ήρθες!!!!

    Σε καταλαβαινω απολυτα οτι το αγχος σε οδηγει σε υπερφαγια.
    Σε σενα και το ξερεις φανταζομαι, διαιτες αστραπη δεν θα σε βοηθησουν, πρεπει αργα να χασεις τα κιλα αλλαζοντας τροπο ζωης.

    Απλα φανταζομαι στη δουλεια σου θα πρεπει να εχεις ταπερακια με φαγητο και να τρως καθε 3-4 ωρες. Πως σου φαινετια αυτο για αρχη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6

    Δυσκολο

    στη δουλειά παραγγελνω συνήθως σαλάτες ή τρώω φρούτα και γιαούρτι. Γενικά μέχρι και τις 6 το απόγευμα είμαι καλά, δεν πολυπεινάω, κάτι κρισούλες για γλυκο με πιάνουν, αν βρω θα φάω αν δε βρω πάλι κάνω υπομονή.
    Στο σπίτι όμως... γενικά τρώω γύρω στις 7-8 το βράδι, σεμνά θα έλεγα, χωρίς υπερβολές. Όμως αργότερα θέλω γλυκό, αλμυρό, ποτό, φυστίκια, μερέντα ό,τι να 'ναι. Αν πάω έξω για φαί δε, θα τσακίσω το ψωμί (σπίτι δεν τρώω ψωμί) και μετά θα φάω απ ότι έρθει στο τραπέζι. Εννοείται και γλυκό. και δύο ίσως. Κι όταν γυρίσω σπίτι κάτι πάλι θα τσιμπήσω.
    Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου με τίποτα. Πειθαρχία μηδέν. Κι όσο δοκιμάζω τα ρούχα μου τόσο στρεσάρομαι και... πάω και τρώω!!! έχω τρελαθεί τελείως;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    κανεις απλα ο,τι κανει ολος ο κοσμος, και φυσικα το χουμε κανει σχεδον ολες μας.

    με σαλατες και φρουτα και γιαουρτι δεν μπορεις να κρατηθεις ολη μερα.
    Μηπως να επαιρνες και τιποτα αλλα φαγητα και μετα τις 9 να μην τρως τιποτα?

    Δεν θα ειναι προβλημα φανταζομαι αν βαλεις κανα ταπερακι στο ψυγειο της εταιρειας. Ασε που οι σαλατες που παραγγέλνεις υποθετω οτι θα εχουν περισσοτερα λιπαρα κι απο μπριζολα, ενω δεν θα εχουν τις πρωτεινες τις μπριζολας....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6

    Ίσως

    .. οι συμβουλές σας να είναι μια αρχή και σας ευχαριστώ πολύ! Απλά στο γραφείο ξέρετε πώς είναι.. το φαγητό σου βγαίνει από τη μύτη κυριολεκτικά. Κανείς δε σέβεται το 10λεπτο που τρως και όλοι θυμουνται ό,τι δεν σου έχουν ζητήσει εκείνα τα 10 λεπτά. Και πες ότι αυτό ρυθμίζεται.. στην πράξη.. με τα ρούχα τί κάνω; ψωνίζω άλλα;;; δε θέλω. Αλλά από την άλλη, ειμαι εδώ και 3 μήνες με κολάν μονο και ριχτές μπλούζες. Τζιν, φούστες κι οτιδήποτε με κουμπιά και φερμουάρ έχει βγει εκτός ατζέντας. Κάθε φορά που ετοιμάζομαι είτε για δουλειά είτε για βόλτα έξω βγαίνω κλαμένη και σπασμένη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    κανε αυτο που δεν κανω εγω: βγες και ψωνισε.
    Πρεπει να νιωθεις καλα με τον εαυτο σου οσο εισαι σε διαιτα.
    απλα εγω δεν εχω τη δυναμη, αν και δεν σπαζομαι τοσο πολυ.



    Οταν το συνειδητοποιω αρχιζω και ρυθμιζω τη διατροφη μου, κοβω τα εξω (ε, δεν ειναι αναγκη να βγαινεις για φαγητο, τοσα μπαρ για ποτο υπαρχουν ), αρχιζω να μαγειρευω και τρωω καθε 3-4 ωρες.
    Πρωτεινες, υδατανθρακες, λιπη. Κ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    γεια σου και απο εμενα/ γιατι τοσο επικριτικο προς τον εαυτο σου name? Μη σε παιρνει απο κατω ετσι οπως περιγραφεις την κατασταση σου δεν νομιζω οτι διαφερεις απο την πλειοψηφια των γυναικων πουπαλευουν ανεπιτυχως με τα περιτα κιλα/ δεν ξερω αν αυτο σε κανει να πασχεισ απο καποια διατροφικη διαταραχη, αλλα κατα τη γνωμη μου τωρα που ειναι νωρις πηγαινε σε εναν ειδικο και καν το με τον σωστο τροπο πριν χαλασει ο μεταβολισμοσ σου/ καλη επιτυχια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6

    το ξέρω

    είναι επικριτικό. Γιατί είμαι τελειομανής, αγχώδης και απίστευτα ανασφαλής με την εικόνα μου. Γιατί η τελευταία μου περιπέτεια με τα κιλά με κάνει να νιώθω τελείως άχρηστη και ανήμπορη και γιατί πρέπει με κάποιο τρόπο να με κινητοποιήσω. Όσο για τον ειδικό, αυτόν ψάχνω.. έχεις καμιά πρόταση;
    Όσο για το νωρίς που λες.. νομίζω ότι μετά από 15 χρονια αυξομείωσης βάρους, διαιτολόγους, κέντρα αδυνατίσματος, ψυχολόγους, θυρεοειδή, ladose, δίαιτες δίαιτες δίαιτες,μόνο νωρίς δεν είναι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    α, τωρα που ειπες για τα 15 χρονια, τοτε μηπως να μην κανεις διαιτα?

    μηπως να αγορασεις νέα ροχαλακια και σιγα σιγα να χανεις 1 κιλο το μηνα?
    ουτως η άλλως δεν ειναι πολλά αυτα που εχεις να χασεις.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    κι αυτό το έχω δοκιμάσει... ανεπιτυχώς! γιατί το ένα κιλό φευγει γρήγορα και άλλα 3 έρχονται στη διάρκεια του μήνα. Πάντα ήμουν λιχούδα και τελευταία αντλώ απίστευτη δύναμη και χαρά από το φαί. Στο μεταξύ έχω και πρόβλημα με το έντερο, δλδ σαλάτες και φρούτα με κάνουν τούμπανο, οπότε το εγχείρημα διατροφή σωστή πάει περίπατο.. μη με παρεξηγήσετε αλλά μπορεί σε κάποιους τα +10 κιλά μου να φαίνονται παιχνίδι αλλά εμένα μου φαίνονται βουνό και όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό, δεν αντέχω να με βλέπω στον καθρέφτη. είστε όμως πολύ καλοί μαζί μου και πάλι ευχαριστώ που μου χαρίζετε το χρόνο και το ενδιαφέρον σας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    μαλλον επειδη κι εγω εχω να χασω 10 κιλα, χανω τα 5 παιρνω 6 και χρονο με το χρονο ειμαι πιο παχια, επειδη το αγχος ειναι ο χειροτερος εχθρος μου.

    ολες εδω με αντιστοιχα προβληματα ειμαστε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    ειναι νωρις θελω να πω οτι εισαι 33, που σημαινει το σωμα σου αντεχει και ο μεταβολισμους ακομα. Πιαχνιδακι δεν μου φαινονται 10 κιλα, με την εννοια οτι εμενα θα με τρελεναν αλλα με τον σψστο τροπο ο δρομος ειναι μικρος. Καθε φορα που λιγουρευεσαι κατι πες οτι αυτο θα υπαρχει και αφου τελειωσεις την διαιτα και βαλε στη ζυγαρια τι αξιζει περισσοτερο μια σιγμη γευσεις η το σωμα που επιθυμεις?
    Απο θυροειδη πασχω και εχω, συγκεκριμενα υπερ graves, αν και στα κιλα δεν με επηρεασε τοσο/ Βεβαια καθως σε θεματα γιατρων κτλ με χαρακτηριζει η αναβλητικοτητα εχω πανω απο 4 μηνες να κανω εξετασεις και να παρω χαπια (τα θωιμασολε επαιρνα), αλλα θα παω μεσα στην εβδομαδα/ Να σε ρωτησω το οτι μου πεφτουν τα μαλλια εχει σχεση με τον θυροειδη?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    [quote]Originally posted by Fa-lenaki
    Στο μεταξύ έχω και πρόβλημα με το έντερο, δλδ σαλάτες και φρούτα με κάνουν τούμπανο, οπότε το εγχείρημα διατροφή σωστή πάει περίπατο..[quote]


    τωρα το προσεξα!
    απ τη μια λες οτι στο γραφειο παιρνεις σαλατες και φρουτα και τωρα λες οτι σε ενοχλουν αυτα τα φαγητα.

    Αρα ειναι λογικο το βραδυ να τρως οτι βρεις μπροστα σου αφου ολη μερα ψιλουποφερεις.

    Τη μερα ππου χρειαζεσαι υδατανθρακες τι παιρνεις? οχι αρκετους

    το βραδυ που χρειαζεσαι πρωτεινη τι παιρνεις? κακα λιπαρα

    γιατι δεν δοκιμάζεις να παρεις ένα ταπερακι ρυζι αυριο στο γραφειο?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    Πολύ πιθανό.. εγώ ξεκίνησα με υπερθυρεοειδισμό που μετά από μεγάλη περιπέτεια και απώλεια κιλών, έφτασα πλέον με χάπια σε μια ισορροπία. Αλλά είχα συνηθίσει να τρώω ό, τι θέλω και να μην παχαίνω. Εδώ και 2 χρονια άλλαξε αυτό και άρχισα σιγά σιγά να παίρνω βάρος αλλά δε με ένοιαζε. πλέον με νοιάζει και κυρίως με ενοχλεί που δε μου πάνε τα ρούχα μου, ο κόσμος σχολιάζει κι εγω σιχαίνομαι να με βλέπω. Αλλά έχω τρομερή βουλιμία και τρώω δίχως αύριο και η ζυγαριά καθημερινά εκτοξεύεται.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Aυτο εμ το να μου γυρισει ο θυροειδης πολυ το φοβαμαι/ αν και νομιζω πως δεν επηρεαζει και ΤΟΣΟ πολυ στα κιλα/ τωρα εσυ κοιτα να νιωθεις ωραια κ οχι τι θα λενε οι αλλοι. Βεβαια ολες χαιρομαστε με το "πως αδυνατισες ετσι!" αλλα κατα τι γνωμη μου ειτε 100 κιλα εισαι ειτε 50 αν δεν νιωθεισ καλα οτι κ να σου πουν οι αλλοι...
    Ολα θα σου πανε καλα μολις ηρεμησεις και πεις μεχρι εδω. Μπορεις να γραψεις και κατι με στιλο στη παλαμη σου να το βλεπεις καθε φορα που σε πιανει η βουλιμια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ναρκισσιμος η διατροφικη διαταραχη?
    By Addict12 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 13
    Last Post: 21-01-2015, 20:53
  2. Άλλη μία διατροφική διαταραχή...
    By ~Lucy~ in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 18
    Last Post: 30-06-2012, 01:20
  3. διαχυτη διατροφικη διαταραχη και νυχτοφαγια
    By elirene in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 25
    Last Post: 27-01-2011, 10:05
  4. ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ Η ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΜΑΣ;
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 6
    Last Post: 05-02-2009, 03:24
  5. Διατροφική διαταραχή!
    By mohok in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2008, 04:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •