Κόλπα για τήρηση της δίαιτας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Κόλπα για τήρηση της δίαιτας!

    Εγώ όποτε έκανα δίαιτα και για κάποιο λόγο παρέκκλινα από το πρόγραμμα μέσα στη μέρα συνέχιζα τη μέρα αυτή τρώγοντας άτσαλα αφού σκεφτόμουν τώωωωρα την χάλασα τη δίαιτα,με αποτέλεσμα να απογοητεύομαι και να χαλάω τη δίαιτα!
    Πλέον όποτε κάνω παρασπονδία προσπαθώ να συνεφέρω τον εαυτό μου και να συνεχίσω κανονικά τη διατροφή μου και πίνοντας επίσης πάρα πολύ νερό!Μεγάλο βήμα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    εχεις πολυ δικιο...
    ο διαιτολογος μου μου ειπε καποτε πως ο λογος που παχαινουμε οι γυναικες δεν ειναι επειδη δεν καταφερνουμε να κανουμε διαιτα ποτε,
    αλλα επειδη οταν τυχει την σπασουμε πεφτουμε με τα μουτρα...

    Μου εχει πει οταν τρωω ακομα κ επι μερες υπερβολικα να το ξεχναω κ να συνεχιζω...ποσο μαλλον για ατασθαλιες ημερησιες!
    Οταν ξεφευγω σε ενα γευμα απλα να συνεχιζω κανονικα τα γευματα της ημερας σα να μην εγινε ττιποτε κ οχι να "κοψω" γευματα ωστεε να ισοσταθμισω...

    Επισης οταν θελω γλυκο να φαω πρωτα ολα οσα πρεπει να φαω για να ειμαι χορτατη κ μετα να απολαυσω κ το γλυκο μου...

    Σεμενα πιανουν, αρκει να συνηδειτοποιησω εγκαιρως οτι εχω ξεφυγει κ τα εφαρμοσω...το δυσκολο ειναι να το συνηδειτοποιησω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Ωραια θεμα. Εγω ακριβως αυτο εκανα τη μια πεινουσα την αλλη καθομουν και ετρωγα τα παντα ακομα και οταν εσκαγα. Επειδη ειμαι ατομο που αναπτυσει εξαρτησεις μη πω τις αποζητα παντα οταν πεινουσα επεφτα σε μια εξαρτηση. Τελικα αυτο που με εσωσε ειναι το να μη πειναω δηλ να τρωω οταν πρεπει κ να μαθει ο οργανισμος/ Επισης ειμαι πολυ λιχουδα, μπορει να μη με συγκινουν τα βρωμικα αλλα ετσι κ δω καμια τουρτα η παγωτο... αυτα ειναι η αδυναμια μου τοτε χαλαω τη διαιτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    Κόλπο για να διατηρήσεις τη δίαιτα
    πιες ένα ποτήρι νερό
    ή φάε ένα φρούτο
    μπες στο διαδίκτυο
    ή πάρε τηλ. κάποιον δικό σου.
    Κάνε ένα ευχάριστο ντους??
    ή περιποιήσου τον εαυτό σου (κάποια μάσκα, μανικιούρ, μακιγιάζ, ντύσιμο κλπ.)
    ή πήγαινε μια βόλτα
    γενικά απασχολήσου με κάτι που σου αρέσει
    και φυσικά SEX χιχι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    αχχχχχχχχχχχ αμα ειναι να κανω σεξ οποτε θελω να φαω το συμπαν ολο τοτε μαλλον θα πιασω γρηγοροτερα παιδι απο,τι θελω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    καλα το καλυτερο κολπο για να μη σπασω τη διαιτα μου ειναι να τρωω πολυ νωρις το βραδυνο μου κ μετα νακανω νηστεια! ε ο,τι κι αν τρωνε οι γυρω εγω ειμαι βραχος! τωρα πως το κανω αυτο δεν ξερω! αν παλι δεν κανω νηστεια...ισως φαω κ το συμπαν ολο...Χωρις την IF πλεον μου ειναι πολυ δυσκολο να κρατησω τη διαιτα μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    το χειροτερο μετα την ατασθαλια δεν ειναι οταν χαλας ολο το προγραμμα της μερας

    το χειροτερο ειναι οταν τιμωρεις τον εαυτο σου στερώντας του τροφες την επομενη μερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    +1

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    7
    poia einai i IF diatrofi??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by maroulita
    poia einai i IF diatrofi??
    υπαρχει σχετικο τοπικ καλη μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    κάνω κι εγώ διάφορες πατέντες.........αυτή που εφαρμόζω συνήθως είναι η εξής: αν νιώσω ότι δεν μπορώ να αντέξω άλλο την λιγούρα, τρώω μισή φέτα ψωμί με κάτι 'έντονο' ας πούμε μερικές ξυδάτες ελιές, ή με λιαστή ντομάτα ή με καυτέρες πιπεριές ή με ένα μικρό κομμάτι πολύ αλμυρό τυρί! μετά κοπανάω και δύο μεγάλα ποτήρια νερό και τελειώνω τη διαδικασία με δύο τσίχλες χωρίς ζάχαρη. τις περισσότερες φορές αυτό πιάνει!
    αν πάλι η όρεξη δεν υποχωρεί τότε..... αναγκαστικά τρώω κάτι μεγαλύτερο (και συνηθίζω πλέον να ακούω το σώμα μου... πόσο μάλλον όταν το καημένο φωνάζει τόσο....). Αυτό ευτυχώς δε συμβαίνει πολύ συχνά και μια υποχώρηση στο τόσο δεν κάνει και τόσο κακό.....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    16
    γεια σας... εγω θέλω να κάνω μία δίαιτα που μου την έχει δώσει η μητέρα μου, η οποία είναι νοσηλεύτρια.. την έχει κάνει και η ίδια και μία φίλη μου στην οποία την έδωσα.. και οι δύο είχαν πολύ κλά αποτελέσματα και δεν πήραν τα κιλά που έχασαν μετα... κάνω αυτή την εισαγωγή γιατι η διαιτα ειναι χημικη 10 ημερων.. το διαστημα ειναι μικρο και δεν προλαβαινει να επηρεασει το μεταβολισμο σου... επισης τη μια μερα εχει υδατανθρακεσ κ την αλλη κρεας,εναλλαξ.. οποτε δε χανεις κ πολλα θρεπτικα στοιχεια... το προβλημα μου ειναι το πρωινο τις ημερεσ που εχω κρεασ στο προγραμμα... παντα... εχω επιχειρησει να την ξεκινησω αλλα δεν το χω καταφερει ποτε..... τι να κανω??? :-(

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    αν θες την άποψή μου ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ!!!!! οι χημικές δίαιτες δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα...... μετά την ολοκλήρωση της θα τα ξαναπάρεις τα χαμένα κιλά. στο υπογράφω! επίσης κάνεις τεράστιο λάθος όταν λές ότι δεν προλαβαίνει κάτι τέτοιο να επηρεάσει τον μεταβολισμό σου. φυσικά και προλαβαίνει να επηρεάσει τον μεταβολισμό σου και να του κάνει τραγικό κακό μάλιστα! είμαι παθούσα και ξέρω τι σου λέω! επίσης μπέμπα μου γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια να ακούσεις λίγο το σώμα σου???? μόνη σου λες ότι μέχρι στιγμής δεν έχεις καταφέρει να την κρατήσεις. αυτό από μόνο του κάτι λέει. τι??? ότι δεν κάνει αυτή η δίαιτα για σενα. το ότι έπιασε σε άλλους ανθρώπους δεν λέει κάτι...... δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δε λειτουργούμε όλοι οι οργανισμοί με τον ίδιο τρόπο και δεν έχουμε ανάγκη τα ίδια πράγματα. κοριτσάκι...... η αλήθεια είναι μία κι ας πονάει: αν δεν εφαρμόσεις σωστή διατροφή, για μια ολόκληρη ζωή, με τα φρουτάκια της, την πρασινάδα της και τα άλλα ζαρζαβατικά, τα άπαχα κρεατάκια της, τα ψαράκια της και πάει λέγοντας και πάνω απ' όλα με τα σωστά όρια, καμία άλλη "δίαιτα" δε θα σου πετύχει..... σόρυ αν σου κόβω τα φτερά αλλά έχω κι εγώ καταστραφεί με τέτοια σκεπτικά και θα το εκτιμούσα πολύ περισσότερο τώρα αν βρισκόταν, εκείνες τις στιγμές, κάποιος να με συνεφέρει και να μου πει πως έχουν πραγματικά οι καταστάσεις.....
    άσε τις χημικές δίαιτες, τα φάρμακα και τις λοιπές "μαγικές μεθόδους" γιατί πολύ απλά.... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ. μάθε να τρώς σωστά, να ζεις καλά και να αγαπάς τον εαυτό σου και θα φτιάξουν τα πράγματα και θα χάσεις και τα κιλά σου (αν όντως έχεις περιττά κιλά.... που και γιαυτό αμφιβάλλω!). σε κάθε περίπτωση είμαστε εδώ για σένα........

    φιλικά (μη μου στραβώσεις!)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by sofi22ri
    η αλήθεια είναι μία κι ας πονάει: αν δεν εφαρμόσεις σωστή διατροφή, για μια ολόκληρη ζωή, με τα φρουτάκια της, την πρασινάδα της και τα άλλα ζαρζαβατικά, τα άπαχα κρεατάκια της, τα ψαράκια της και πάει λέγοντας και πάνω απ' όλα με τα σωστά όρια, καμία άλλη "δίαιτα" δε θα σου πετύχει.
    συμφωνω απολυτα!!και αυτο ειναι και τα "μυστικα" για να μην ξαναπαρεις τα κιλα,αν παρουμε καποια στιγμη ενα-δυο κιλα,ξαναγυρναμε στις καλες συνηθειες και τα χανουμε γρηγορα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    16
    den yparxei logos na sou 8ymwsw sofi.. s eyxaristw polu gi ayta pou mou les... na anaferw oti asxoloumai me ton a8litismo 9 xronia alla ta teleytaia 2misi exw synexws traymatismous me apotelesma na menw kairo xwris gymnastiki... k twra einai alli mia tetoia periodos... exw na kanw gym 3misi mines kai den einai apla oti exw paxynei alla oti exw balei polu lipos kai exw xasei myiko isto!! de mou aresei to swma pou blepw ston ka8refti.... panta etrwga swsta kai mou aresoun ta psita xwris ladi fagita,exw atmomageira,mou aresoun oi salates alla logw kapoiwn katastasewn de mporw na mageireyw egw kai trww synexws blakeies... apotelesma olwn aytwn einai na exei ftasei i psixologia mou ypo to miden kai na trww akoma xeirotera.. de mporw na brw ton eayto mou kai na balw ena programma-mia ta3i.... na epibli8w ston eayto mou...sas eyxaristw polu pou me akoute...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •