Θελω να ρωτησω τα κοριτσια για την αμηννοροια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    Θελω να ρωτησω τα κοριτσια για την αμηννοροια!!!

    Κοριτσια βοηθεια!!!Εδω και ενα χρονο δεν εχω περιοδο απο τα κ...φαρμακα!!!Αντεξα 4 μηνες ,μετα πηρα duphaston .Τωρα παλι τιποτα!!Τι να κανω?Ο γυναικολογος μου προτεινε τα gynofen αλλα δε θελω να μπλεξω με αντισσυληπτικα!!!Θα γινω αγελαδα.Θελω να παω σε ομοιοπαθητικο.ΕΣΕΙΣ?Σιγουρ α πρεπει να ειχατε καποιο προβλημα ετσι δεν ειναι κοριτσια?Σας παρακαλω πειτε μου ...

  2. #2
    Αφρούλα, έπαιρνα επτά χρόνια αντισυλληπτικά και σε διαβεβαιώ πως δεν παχαίνουν. Έχουν βγει τα νέας γενιάς που δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα....Κάνε ότι σου λέει ο γυναικολόγος σου, κάτι παραπάνω ξέρει...........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Δηλαδη τωρα δε παιρνεις?Ποια πηρες?Ουτε ενα κιλο?ουτε υγρα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    τελικα ρυθμιστηκε ο κυκλος σου?Ειχες νευρακια κατι περιεργο?

  5. #5
    Όχι, δεν είχα απολύτως τίποτα και όπως σου είπα τα έπαιρνα πολύ μεγάλο διάστημα.....
    Δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου, τα έπαιρνα για αντισύλληψη. Δεν θα σε επηρεάσουν πουθενά, στο λέω 100%.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ΘΕΟΦΑΝΙΑ ποια πηρες?Και γιατι ακουμε συνεχως οτι κανουν υγρα και παχαινουν?Εχω τα αντιψυχωσικα που μου χαρισαν 10 κιλα να παρω και αλλα?Γμτ φοβαμαι με τα αντισσυληπτικα?Ωραια εσυ δεν ειχες ποτε προβλημα αμηνορροιας ΘΕΟΦΑΝΙΑ?

  7. #7
    Όχι, δεν είχα πρόβλημα, Εγώ έπαιρνα τα τριτζινέρα και δεν έπαθα τίποτα. Αφού σου΄τα δίνει ο γιατρός σου, τι σε προβληματίζει? Πάρτα και θα δεις ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δηλ. απλά δεν έχεις περιοδο; ορμονικο; εχεις κανει εξετάσεις αιματος, υπέρηχο, ακόμα κ για θυροειδη; εγω περνάω μεγαλα διαστήματα χωρίς, γιατί έχω πολυκυστικές ωοθήκες, ανα καιρούς έχω πάρει meliane κ Yasmin. με τα meliane δεν είχα κανένα πρόβλημα κ μια χαρα ρυθμίστηκε κ κράτησε κ μετά την διακοπή. Τα Yasmin όμως με ενοχλησανε κ αυξηθηκε η ορεξη κ πρηστηκα κ τριχοφυϊα κ η θλίψη μου έγινε εντονότερη. Μπορεί να ετυχε το διάστημα, δεν μπορώ να ξέρω. Αν είναι όμως για λόγους υγείας τότε θα πρέπει να πάρεις, αλλά ρωτα κ τον ψυχ πέρα απο τον γυναικολόγο αν παίρνεις αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστηκα ή ότι άλλο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αααα κ duphaston κ primolut nor εχω πάρει, όμως ειναι προσωρινή λύση (μεσα σε 5 μερες έρχονται κ μετα πάλι τα ίδια), εφοσον σου έρθουν μπορείς να ξεκινήσεις μια σωστη θεραπεία με αντισυλληπτικά, σκεψου το, κακό δεν κάνουνε παντως!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Προσθεού μακριά από gynofen.. πολλές παρενέργειες.. έχουν βγεί πολλά νέας γενιάς

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    afrula δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με την περίοδο και δεν έχει χρειαστεί να απευθυνθώ σχετικά σε κάποιο ειδικό για το θέμα αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν παίρνω 1-2depon για τους πόνους της περιόδου την επόμενη μέρα μου σταματάει η περίοδος και ας είναι η δεύτερη μέρα αλλά το ίδιο μου συμβαίνει και όταν είμαι πολύ στρεσαρισμένη και σχεδόν πάντα μια μέρα πριν την περίοδο με πιάνουν τα νεύρα μου έχε ή με πιάνει άσχημε διάθεση και από ότι φαντάζομαι είναι ορμονικοί οι λόγοι...
    Ο γυναικολόγος και ο ψυχίατρος σου σίγουρα μπορούν να σου δώσουν τις κατάλληλες συμβουλές πως να διορθώσεις αυτό το πρόβλημα στο κύκλο σου και όπως λένε τα κορίτσια μην ανησυχείς για τις παρενέργειες των φαρμάκων νέας γενιάς και οι δυσκολίες που μπορεί να διορθωθούν μπορεί να είναι τόσο σημαντικές που μια μικρή παρενέργεια να είναι πραγματικά αμελητέα μπροστά στη βελτίωση της υγείας σου.

    Θεοφανία παίρνεις από 12 χρονών αντισυλληπτικά σα μέθοδο αντισύλληψης? Σόρρυ κιόλας που γίνομαι αδιάκριτη αλλά μου φάνηκε τρομερά περίεργο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    μακρια απο τα gynofen 35..ειναι πολυ βαρια και δεν κανουν τπτ αλλα αντιθετα επιβαρυνουν κιολας(τα επαιρνα χρονια)..Κατ\'αρχας αν δεν εχεις κανει, κανε οπωςδηποτε εξετασεις 8υροειδους και ορμονικες και εναν καλο υπερηχο κ οτι αλλο σου συστησει ο γιατρος σου...Κ απο εκει και περα βλεπετε...primolut kai duphaston μην παιρνεις γτ διαταρρασονται πολυ οι ορμονες δηλ. δεν ειναι μονιμη λυση...Η μοναδικη λυση ειναι να παρεις καποια αντισυλληπτικα(εγω παιρνω yasmin) γιατι και εγω αμμηνοροια ειχα.Μην ανησυχεις για τα κιλα..Σε εμενα προσωπικα(γιατι κ ο οργανισμος της καθεμιας ειναι διαφορετικος) δεν εχω παρατηρησει αλλαγες κ αν υπηρξαν σιγουρα δεν κατηγορω τα χαπια...

  13. #13
    Κατερίνα ...σου έχω απαντήσει στο ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ Η ΩΡΑ

    Woman...δεν έχω πάρει gynofen....τι σου έκαναν? Στα έδωσε γιατρός?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by Θεοφανία
    Woman...δεν έχω πάρει gynofen....τι σου έκαναν? Στα έδωσε γιατρός?
    Μου τα είχε δώσει γυναικολόγος, όταν ήμουν 18 ετών, για ορμονικά προβλήματα.

    Μου δημιούργησε ΔΥΣΤΥΧΩΣ φλεβική ανεπάρκεια, που ως γνωστόν, αν σου δημιουργηθει αυτό.. δεν φεύγει ποτέ.. Άρχισαν να πρήζονται πολύ τα άκρα μου.. :(
    Επίσης, φοβερή κατακράτιση υγρών, κυτταρίτιδα (λογικό επακόλουθο), αύξηση στήθους...

    Όταν πήγα σε άλλον γυναικολόγο, μου είπε ότι αυτά τα χάπια, σπάνια τα δίνουνε πια.. διότι έχουν βγει νεότερης γενιάς, και δεν έχουν τόσες παρενεργειες..

    Συγκεκριμένα, έχω πάρει πολλές φορές άλλα χάπια (για το ίδιο πρόβλημα).. χωρίς καμία μα καμία παρενέργεια. Νομίζω ήταν τα gracial.. Ούτε αύξηση βάρους, ούτε αύξηση στήθους.. και παρόλο που έχω πλέον φλεβική ανεπάρκεια.. (και κατα συνέπεια απαγορεύεται να παίρνω αντισυλληπτικά).. κανένα απολύτως πρόβλημα..

  15. #15
    Εγώ πάντως με τα τριτζινέρα δεν είχα κανένα πρόβλημα, και όταν πήγα σε μια καινούργια γυναικολόγο μου έγραψε τα γιασμίν, ως καλύτερα και πιο ελαφριά, (νέας γενιάς).....
    Αποφάσισα να τα κόψω γενικότερα μήπως και ..........αυξηθεί η παρέα ......
    Πάντως, αν στην αφρούλα έδωσε αυτά, αφού ξέρει την περιπτωσή της, αυτά πρέπει να πάρει....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •