xanax.....??ποσο καιρο θα τα περνω πια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    37

    xanax.....??ποσο καιρο θα τα περνω πια?

    δε ξερω ποσοι διαβασανε το προηγουμενο ποστ που ειχς ανοιξει αλλα ανοιγω ενα αλλο γιατι με ανυσηχει πολυ το οτι περνω χαναχ εδς και 5 χρονια σχεδων
    μαζι με ζολοφτ...σε πολυ μικρες δοσειε βεβαια...αλλα τα περνω πολλα χρονια..
    για οσους δε διαβασατε το αλλο ποστ μου να πω οτι υποφερω απο κρισεις πανικου..αγοραφοβεια και τρομερο ανγχος..
    γενικα αυτα τα 5 χρονια ειχα ανεβοκατεβασματα..αλλα εδω και ενα μηνα εχω πεσει χειροτερα απο ποτε..
    καταρχην ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν αλλα ατομα εδω μεσα που να περνουν χαναχ τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα..και ηθελα να ρωτησω αν εχουν καποιες παρενεργιεσ σε σας...εγω με τη ζεστη εχω σοβαρο προβλημα αυτο το καιρο και νομιζω οτι πρεπει να ειναι και απο αυτο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    dinos εγω δεν ξερω να σου πω αλλα η8ελα να μα8ω αυτα τα 5 χρονια σε ξαναπιασαν πανικοι με τα φαρμακα και σε ποση ενταση?και γω εδω και 2 μηνες ξεκινησα να πα8ενω κρισεις πανικου και περνω τα seroxat αλλα ακομα δεν ειδα πολλα αποτελεσματα.βεβαια δεν με επιασε κανενας ακομα πανικος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Δεν επαιρνα ζαναξ αλλα λεξοτανιλ που ειναι παρομοια-οταν ημουν φοιτητης σε μια φάση. Ξεκινησα απο πολυ μικρη δόση και με τη πάροδο του χρονου εφτασα να τα παιρνω με τη χούφτα μεχρι που η γιατρος μου, βλέποντας οτι εχω εθιστει και δεν μου κανουν πλέον τιποτα μου σταματησε να μου τα γράφει και τα εκοψα. Δεν ειδα παρενεργειες απλα με τη παροδο του χρονου ηθελα ολο και μεγαλυτερες δοσεις για να ειμαι ηρεμος...


    Μαρια..., εγω απο τα σεροξατ δεν ειδα φως και τα σταματησα εδω και καιρο.

  4. #4
    Φιλε,


    εγω παιρνω xanax εδω και κατι χρονια, ειμαι σε μια φαση που αγαπαω ολο τον κοσμο...αλλα και ταυτοχρονα θελω να εξαφανιστω...
    XANAX και ποτο ... δεν μπορεις να φανταστεις τι συνδυασμος μπορει να ειναι...ληθη...για μερικες ωρες...και αρχιζει ο γολγοθας παλι....

  5. #5
    Σαφως δεν σε παροτρυνω να τα παρεις με ποτο... για να μην μπερδευομαστε...

  6. #6
    συγνωμη για τα οποια ορθογραφικα λαθη...αφορα αυτους που τα προσεχουν...
    και εχουν την κριση παντα προχειρη

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    37
    μαρια με πιασανε πολλες κρισεις πανικου αυτα τα χρονια περνω τα χαναχ...
    αυτο ειναι το θεμα..οτι να πω οτι τα περνω και ειμαι μια χαρα...χαλια ειμαι..
    απλα εχω ανυσηχησει γιατι λεει το κουτι οτι δε πρεπει να τα περνεις πανω απο 6 μηνες..και γω τα περνς 6 χρονια σχεδων..
    βεβαια νταξει..ο γιατρος που με παρακολουθει αραια και δε θα μου τα κραταγε ακομα τοσα χρονια αν ητανε να παθω κατι σοβαρο..αλλα οπως και να χει ανυσυχω
    καλα για εξαρτηση δε το συζητω..σιγουρα εχω..και ειναι αλλο ενα προβλημα που σκεφτομαι..
    πως σκατα θα τα κοψω..
    εδω δεν ειμαι καλα με αυτα...ποσο μαλλον οταν το κοψω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Δεν ξέρω γτ δεν μου έγραψε ποτέ ο δικός μου αγχολυτικά εκτός απο την πρώτη φορά που μου έδωσε μινιτραν που είναι και ηρεμιστικό (αντιψυχωτικό???) και αντικαταθλιπτικό (βασικά νομίζω μου το έδωσε για να δει αν έχω και κάποια άλλη διαταρραχή εκτος απο την εμφανή κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχή, υποθέσεις κάνω χεχε μπορεί και να έχω μεγάλη φαντασια) ...
    αλλά μετά απο το πρώτο καιρο μου έδωσε μόνο αντικαταθλιπτικο το οποίο σίγουρα δεν μου έδιωξε τον πανικό αμέσως ούτε μου έφτιαξε και ιδιαίτερα τη διάθεση για πάρα πολύ καιρό (αλλά μείωσε σημαντικά τη συχνότητα και βελτίωσε πολύ την αίσθηση ότι οποιαδήποτε προσπάθεια είναι μάταια)
    Το κύριο χαρακτηριστικό των κρίσεων πανικού μου -που με έκανε να φρικάρω εντελώς και να χάνω τη μπάλα- η αποπραγμάτωση, μπορώ να πώ ότι πέρασε μετά απο δύο χρόνια αλλά να πω επίσης ότι πέρασε αφού το έφεραν έτσι οι καταστάσεις και άλλαξα και πολλά πράγματα στη ζωή μου... οποτε δεν ξέρω αν βοηθούν όντως τα φάρμακα στο να περάσουν το όποιο σύμπτωμα ή απλά σου δίνουν αυτή τη λίγο παραπάνω δύναμη να το πάρεις απόφαση και να ξαναρχίσεις τη ζωή απο την αρχή. Ξέρω σίγουρα όμως ότι αν ήμουν στην αρχική κατάσταση με τις συνεχείς κρίσεις πανικού και με την απελπισία και τη ματαιώτητα μπάστακες δεν θα είχα καταφέρει να αλλάξω απολύτως τίποτα παρά μόνο να πηγαίνω απο το κακό στο χειρότερο.
    Όμως κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικός και έχει και διαφορετικά προβλήματα.
    Ο πανικός και το άγχος όμως, απο κάποιες σκέψεις προέρχονται και ακόμα περισσότερο μεγαλώνουν όταν προσπαθείς με οποιοδήποτε τρόπο να τα διώξεις. Είναι μία απο τις απαραίτητες προυποθέσεις φαντάζομαι για να ξεπεράσεις τις κρίσεις πανικού να αφήσεις τον εαυτό σου την ώρα που σου χτυπά ο πανικός τη πόρτα να κάτσει να τον περάσει και όχι να σκέφτεσαι εκείνη τη στιγμή πως να τον διώξεις αμέσως... γτ αυτό απλά τον τροφοδοτεί με περισσότερα καύσιμα. Είναι σίγουρα άσχημα τα συναισθήματα και το ξέρω απο πρώτο χέρι αλλά ΔΕΝ είναι επικίνδυνα!!!
    Υπάρχουν πάρα πολλές τεχνικές για να ηρεμείς όταν παθαίνεις κρίση πανικού και πραγματικά βοηθούν πάρα πολύ γτ εστιάζεται η προσοχή σου αλλού... αλλά δεν μπορώ να πω κάνε αυτό ή το άλλο που σε εμένα πιάνει γτ για τον κάθε ανθρωπο αύτα που είναι ικανά να απορροφήσουν την σκέψη του είναι διαφορετικά
    Πάντως όπως είχα διαβάσει κάπου το να πρόσπαθείς να λύσεις ένα πρόβλημα χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο που έχεις χρησιμοποιήσει άλλες τόσες φορές και έχει αποδειχτεί αποτυχημένος είναι αν μη τι άλλο χάμένος χρόνο.. απλά επειδή είμαστε λίγο πολύ όπως το σκυλί του Παυλωφ όταν μαθαίνουμε κάποιες αντιδράσεις και συμπεριφορές θέλει πολύ προσπάθεια να τις αντικαταστήσουμε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    kater1na εχεις δικιο και πυστευω οτι μαζι με τα φαρμακα 8α πρεπει να κανουμε και ψυχο8εραπια ταυτοχρονα για να σταματησουμε καποια στιγμη τα φαρμακα.εγω κανω και ψυχο8εραπεια αλλα η ψυχολογος δεν μπορει να καταλαβει τι δεν μ παει καλα και τα πα8ενω αυτα γιατι ολα μου πανε τελεια.παντος η αλη8εια ειναι οτι με τα σεροξατ αργισε να με πιασει πανικος αυτη την φορα η μαλλον με επιασε και μου φυγε πολυ γρηγορα.κατερ1να κ γω στην αρχη τους 5 πρωτους του ξεπερνουσα ζωγραφιζοντας η κανοντας γυμναστικη η ακομα και περνοντας βα8εις ανασες για να στρεψω αλλου την προσοχη μου.μετα ομως αρχισε να μην πιανει τπτ απο αυτα κοντεψα να τρελα8ω γιατι με επιασε κριση πανικου επι 2 μερες συνεχομενα.δεν μπορουσα με τπτ να με ηρεμησω γιαυτο και πηρα κ φαρμακα.ευχομαι να με βοη8ησουν δεν 8α αντεξω να ξερω οτι αν δεν με πιασουν αυτα 8α ειναι στο εξης η ζωη μου ετσι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Δυστυχώς θέλει χρόνο και προσπάθεια αλλά ΜΗΝ πιστεψεις ότι ολόκληρη η ζωή σου θα είναι ετσι υπάρχουν πάρα πολλοί ανθρωποι που έχουν περάσει απο αυτή τη κατάσταση και τώρα εχούν απαλλαγεί εντελώς απο αυτά τα άσχημα συναισθήματα απλά πρέπει να αλλάξει κάπως και η στάση μας απέναντι στα προβλήματα ώστε να μπορούμε να τα λύσουμε και όχι να τα καταπίνουμε και στη συνέχεια να σωματοποιούνται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ναι μα εγω δεν εχω παρει ποτε τετιου ειδους φαρμακα και το σκευτικα πολυ να παρω.μαλιστα οταν παω σε ψυχολογο και ψυχιατρο παω κριφα γιατι ντρεπομαι πολυ και κανεις απο τους δικους μου δεν ξερει κατι εκτος τους γονεις μου.8α περνω για λιγο καιρο αυτα και 8α τα κοψω σιγα σιγα με την βοη8εια της ψυχολογου μου.μου εγραψαν και κατι norgezil που ειναι μυοχαλαροτικο και με ξρεμησε αρκετα καμια σχεση με ηρεμιστικα και ανχολιτικα τα νορκεζιλ,αφου τα περνει κ η μαμα μου λολ.εγω προσωπικα παντος πυστευω οτι δεν εχω τπτ και οτι οι πανικοι ειναι απο τον 8υριηδη μου γιατι ολα μου πανε ρολοι και ειμαι πλυ δραστιρια και οτι κανω το καταφερνω μονη μου.απλα φοβαμαι κ σκευτομαι πως 8α πιασω δουλεια οταν την μία ειμαι καλα και την αλλη χαλια?αν δεν δυλεψω 8α νιο8ω αχρηστη.η ψυχολογος μ και οι γονεις μου 8ελουν να αρχησω δουλεια τον σεπτεμβριο π 8α εχω σθνελ8ει καπως εως τοτε πυστευουμαι.εσεις δουλευεται?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Δυστυχώς εγω δεν δουλεύω ενώ παλιά δούλευα τα Σ/Κ και όταν δεν είχαμε εργαστήρια στη σχολή αλλά με αυτά τα προβλήματα είχα κλειστει τελείως σπίτι και τα είχα παρατήσει όλα και είναι μια απο τις παγίδες της αγχώδους διαταραχής η αποφυγή που εγώ την ακολούθησα για πάρα πολύ καιρό γιαύτο αν θα μπορούσα να δώσω μια συβούλη είναι να μην κλειστείς πάρα πολύ στον εαυτό σου και στο σπίτι παρότι σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα γτ μετά συνηθίζεις χεχε αλλά μην καταπιεστείς κιόλας (όλα με μια ισορροπία που δεν θα κάνει τη ψυχή σου να επαναστατήσει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μα εγω πρεπει να δουλεψω 8ελω να ειμαι μεσα σε κοσμο δεν μπορω την μοναξια και εξαλου εχω παιδι να ανα8ρεψω.αρκετα μας στιριξαν οι γονεις μου να ναι καλα οι αν8ρωποι.ειναι γονεις απο τους λιγους και μου στα8ικαν σε ολα.οσο δεν δουλευω νιο8ω αχρηστη.ειμαι και 29 χρονων δεν λεει.τα ξανακ ειναι σαν τα σεροξατ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    dinos, εγώ πάλι δεν μπορώ να πιστέψω ότι επί 5 ΧΡΟΝΙΑ έπαιρνες xanax. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    37
    mano..oxi apla eperna..akoma pernw..
    de ta exw kopsei akoma

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •