καινούρια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    5

    καινούρια...

    καλησπέρα...
    είμαι καινούρια στην παρέα σας και πραγματικά θα ήθελα να μην έχω φτάσει ως εδώ...
    είμαι σχεδόν 35, πρωταθλήτρια (ναι ακόμα πρωταθλητισμό κάνω) σε ένα πολύ δύσκολο και απαιτητικό από άποψη ενέργειας άθλημα. είμαι 1,66 53 κιλά. το σύνιθες βάρος μου είναι 49-50 κιλά... απέκτησα αυτά τα "παραπάνω" τρογωντας υπερβολικές ποσότητες φαγητού και αν δεν ήταν ο πρωταθλητισμός στη μέση θα είχα φτάσει τα 100 κιλά...
    μικρή είχα παρουσιάσει βουλιμία αλλά επειδή δεν μπορούσα να προκαλέσω εμετό μόνη μου έπαιρνα εμετικά φαρμακα και πολλές φορές τα συνδίαζα με καθαρτικά... επειδή μέσα στον αθλητισμό είναι πολύ συχνά αυτά τα φαινόμενα ήξερα πολύ καλα τι μου συνέβαινε και το "έκοψα" μόνη μου μέσα σε πολύ λιγο χρονικό διαστημα...
    τώρα προσπαθώ να χάσω βάρος και να έρθω πάλι στα φυσιολογικά μου 49-50 κιλά. το πρόβλημά μου έιναι ότι ενώ ξέρω από καλή διατροφή, ενώ ξερω τι πάει να πει βουλιμία, κάποιες φορές ξεφευγω εντελώς και τροω τα απίστευτα με αποτέλεσμα μη μπορώντας να κάνω εμετό να παίρνω καθαρτικά...και πολλές φορές και διουριτικά τα οποία όμως πιάνονται στα ντοπινγκ κοντρολ...και τα αποφευγω σε περιόδους αγωνων! να σα πω ότι ζω μόνη μου δεν έχω συντροφο έχω μεγαλο προβλημα σε αυτον τον τομέα παρόλο που είμαι πολύ εμφανίσημη δεν αφιερώνω χρόνο εκει... δίνω όλη μου την ενεργεια στη δουλεια μου στον πρωταθλητισμό και στο σπίτι μου. ναι είμαι μελαγχολική και μοναχική...έχω να κάνω σεξ μηνες...δε θυμαμαι ποσους...
    ξέρω πως το θέμα ειναι ψυχολογικό, ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας πριν καταλήξω σε ψυχολογο, μιας και ξερω τι μου συμβαίνει.
    κάποιες φορές όταν με πιάνουν αυτές οι κρισεις οι οποίες κατα κανόνα είναι βραδυνες, παιρνω βαλεριάνα και κοιμαμαι ανελέητες ωρες. δεν μπορω να παρω χημικα φαρμακα γιατι τα περισσότερα ανιχνευονται ως ναρκωτικες ουσιες στα ντοπινγκ κοντρολ....
    δεν θελω να εκμυστηρευτω σε κανενα δικο μου προσωπο τι μου συμβαινει τους τελευταιους 3-4 μηνες γιατι νομιζω οτι θα ανησυχισουν περισσοτερο απο οσο πρεπει και θα πιεστω ακομα περισσοτερο ψυχολογικα.
    ευχαριστω που με "διαβάσατε"

    Υ.Γ. έχω έναν βλάκα συνάδελφο που λέει όλο μπούρδες όλη μέρα στο γραφείο με θέμα το φαγητό... πριν λίγο με ρώτησε αν έχω καμια καραμέλα. όχι του απαντω. "τις έφαγες όλες χοντρέλο?" μου λέει... "θα καταντήσεις φάλαινα χοντρή και άσχημη"
    τι να του πω ότι είναι μ@λ@κ@ς??? έχω που έχω το πρόβλημά μου έχω και τον πανηλίθιο να λέει ότι να 'ναι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    Καλως ηρθες!!!
    τα κιλα σου ειναι μια χαρα!!!!εγω ειμαι στα 50 με 1,60!!!και αγυμναστη θα ελεγα ουσιαστικα!!!αν ημουν 1,66 γυμνασμενη και σε αυτα τα κιλα δεν θα ηθελα να χασω ΟΥΤΕ γραμμαριο!!!!κανε φυσιολογικη διατροφη για να διατηρηθεις,τιποτα αλλο!!!

    οσον αφορα το ψυχολογικο τι να σου πω...πανω κατω ολες στα ιδια ειμαστε,ωρες ωρες σκεφτομαι και τις κοπελες που εχουν και το ψυχολογικο και εχουν και πραγματικα αρκετα κιλα να χασουν και στεναχωριεμαι!!!

    Μεινε στο σαιτ να κανουμε ολες μαζι συμπαρασταση η μια στην αλλη,δεν ξερω αν θα γινει κατι,εμενα με βοηθαει και πολλες κοπελες νομιζω...

    Καλη συνεχεια σε οτι κανεις!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    5
    σίγουρα θα παραμείνω στο site γιατί το προβλημά μου δεν έιναι πως θα χάσω τα 3-4 κιλά που θέλω αλλά το γεγονός ότι συνειδητά πάω να κυλήσω στη βουλιμία. η αλήθεια είναι ότι ο πρωταθλητισμός σαν ιδέα και μόνο ασκεί πιέση ψυχολογική, γιατί όμως να κάνω βουλιμικά? 20 χρόνια πρωταθλήτρια, είμαι επίμονη, σχολαστική με ότι καταπιάνομαι, συνεπης κτλ... γιατί δεν μπορώ να φρενάρω τις κατα περιόδους βουλιμικές τάσεις που αντί να με κάνουν να νιώθω καλύτερα με κάνουν να νιώθω άχρηστη που επιβάλλομαι σε τόσα άλλα εκτός του μυαλού μου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    δεν ξερω γιατι δεν μπορουμε,εγω χτες και προχτες εφαγα τα παντα-οτι μπορεις να φανταστεις και οτι χειροτερο ποιοτικα!!!

    Το μυαλο και το στομα ειναι δυσκολο να τα ελεγξεις το ξερω...

    Αλλα με οσα ειπα και με τα υπολοιπα κοριτσια χτες εδω πηρα θαρρος και υποστηριξη και σημερα που ξυπνησα ειπα στον εαυτο μου οτι το ξεχναω,συνεχιζω και οτι θα κερδισω εγω στο τελος...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    2scared καλωσήρθες!ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!Εχω περάσει ακριβώς από τη θέση σου.Εκανα και εγώ πρωταθλητισμό για 10 χρόνια,και ετσι είχα ξεκινήσει και εγω κάποια βουλιμικά.Εφόσον είναι τόσο πρόσφατο το διάστημα που το ξεκίνησες μπορείς και πρέπει να το σταματήσεις ΤΩΡΑ οσο είναι καιρός.Στο λεω γιατί είναι πολύ σημαντικό για την απόδοση σου.Δε θα μπορείς να ''πάρεις τα πόδια σου'' στη προπόνηση αν συνεχίσεις να το κάνεις.Τα 3 κιλά χάνονται σε 1 μήνα χωρίς πολύ προσπάθεια μόνο και μόνο με τη προπόνηση και λίγο να προσέξεις.Ξέρω βλέπεις τον εαυτό σου ''τόφαλο'' ενω έχεις σωματάρα,πιστεψέ με το ξέρω καλά αυτό....Αλλα πρέπει να εκτιμήσεις περισσότερο τον εαυτό σου.Και εγώ ετσι με εβλεπα και ενω ημουν μια χαρα,και ενω κερδιζα στους αγώνες επειδή ήμουν αρκετά γραμμωμένη νομιζα οτι είμαι χοντρή.Είναι λάθος και μην αφληνεις να σε επηρρεάζουν οι άλλοι...Εισαι μια χαρά και θα γίνεις ακόμα καλύτερη...

  6. #6
    αγαπητη 2scared, εχεις ψυχολογικο θεματακι.
    οντως τα κιλα και το υψος σου δεν ειναι τοσο τραγικα σε συνδυασμο.
    απλα σε εχει πιασει φοβος λογω της καταστασης με τη βουλιμια, τη μοναξια και την ανυπαρκτη σεξουαλικη ζωη.
    Υπαρχουν ανθρωποι που η καθημερινοτητα τους ειναι ολα αυτα τα προβληματα, εδω και πολλα χρονια.. και τα κιλα που παιρνουν ή πηραν ήδη λογω της ψυχολογιας τους δεν ειναι μονο 4-5 αλλα 15-25-35 κλπ.
    δες το λοιπον σαν ...οτι εσυ εχεις το μικροτερο προβλημα ολων.
    θα μου πεις (και το ξερω) οτι οταν βρισκεσαι μεσα στο προβλημα αδυνατεις να κατανοησεις οτι οι αλλοι εχουν μεγαλυτερα προβληματα απο σενα και οτι ειναι ευκολο να λυσεις το δικο σου...συγκριτικα...
    ναι!
    αλλα κοιτα...η ταπεινη μου γνωμη ειναι, μια που εισαι εμφανισιμη κοπελα, απο ότι λες, να αρχισεις να βγαινεις λιγο, να αποκτησεις ενα χομπυ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ γιατι απο οτι καταλαβα ο αθλητισμος ειναι το μονο πραγμα στη ζωη σου.
    ξεκινα latin dance... να ηξερες μονο ποσο απιθανο ειναι...μονο να ξερες!
    ξεκινα πλεξιμο εν αναγκη...κι αυτο ειναι πολυ δημιουργικο.
    βαλε εναν κοντινο στοχο...για να αποκτησει νοημα η ζωη σου.
    βαλε στο προγραμμα σου δραστηριοτητες..
    π.χ βαλε στοχο ..για τις επομενες 2 βδομαδες να κανεις καθε μερα κατι εκτος αθλητισμου..αλλα καθε μερα κατι..
    μερα 1.. ψωνια για τον εαυτο σου, ενα ρουχο , καλλυντικα κλπ
    μερα 2.. κωμμωτηριο
    μερα 3... καφε με φιλους που εχεις καιρο να βγεις (για να υπαρχει θεμα συζητησησ)
    μερα 3... σινεμα
    μερα 4...καραοκε night
    μερα 5...νυχια-μανικιουρ
    μερα 6...ξεκινας ενα βιβλιο ή περιοδικα αμα θες..
    μερα 7.. πανε μια εκδρομη ημερισια με φιλους...
    και παει λεγοντας..
    ετσι θα γεμισεις τις μερες σου, μεσα απο αυτα τα μικρα που θα κανεις καθε μερα ολο και κατι καινουριο θα προκυψει..και σε λιγο καιρο θα εχεις πετυχει τον πρωτο στοχο που εβαλες ευχαριστα..
    μεσα σε ολα αυτα εν τω μεταξυ... ισως ανεβει η διαθεση σου και νιωσεις ετοιμη να κανεις προσπαθεια να χασεις αυτα τα πολυ λιγα περιττα κιλα που λες οτι εχεις.
    εγω εχω 15 περιττα κιλα...τι να πω?
    μην απελπιζεσαι βασικα και συγκεντρωσου...σαν αθλητρια εχεις μαθει να κερδιζεις και να θετεις στοχους..αν δεν μπορεις εσυ...τοτε...ποιος??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    2scared καλησπέρα και από μένα.Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Προσωπικά δεν έχω βρει τρόπο να ξεπεράσω τα βουλιμικά.Είναι ψυχολογικό το θέμα.Οπότε,μόλις νιώσεις καλά μέσα σου και ηρεμήσεις θα σταματήσουν και αυτά.Το πρόβλημα δεν είναι τα +3 κιλά και φαντάζομαι οτι το ξέρεις.Κάτι άλλο φταίει και δεν είσαι ευτυχισμένη με αποτέλεσμα να έχεις βουλιμικά (συμπάσχουμε)...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Ποσο αρρωστη ειμαι... διαβασα το ποστ σου για τα εμετικα φαρμακα(δεν το ηξερα) και την εκανα παλι την μαλα...κια μου.Είμαι πολύ απογοητευμένη.Δεν προκειται ποτε να ξεφυγω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    5
    Originally posted by zoinama
    αγαπητη 2scared, εχεις ψυχολογικο θεματακι.
    οντως τα κιλα και το υψος σου δεν ειναι τοσο τραγικα σε συνδυασμο.
    απλα σε εχει πιασει φοβος λογω της καταστασης με τη βουλιμια, τη μοναξια και την ανυπαρκτη σεξουαλικη ζωη.
    Υπαρχουν ανθρωποι που η καθημερινοτητα τους ειναι ολα αυτα τα προβληματα, εδω και πολλα χρονια.. και τα κιλα που παιρνουν ή πηραν ήδη λογω της ψυχολογιας τους δεν ειναι μονο 4-5 αλλα 15-25-35 κλπ.
    δες το λοιπον σαν ...οτι εσυ εχεις το μικροτερο προβλημα ολων.
    θα μου πεις (και το ξερω) οτι οταν βρισκεσαι μεσα στο προβλημα αδυνατεις να κατανοησεις οτι οι αλλοι εχουν μεγαλυτερα προβληματα απο σενα και οτι ειναι ευκολο να λυσεις το δικο σου...συγκριτικα...
    ναι!
    αλλα κοιτα...η ταπεινη μου γνωμη ειναι, μια που εισαι εμφανισιμη κοπελα, απο ότι λες, να αρχισεις να βγαινεις λιγο, να αποκτησεις ενα χομπυ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ γιατι απο οτι καταλαβα ο αθλητισμος ειναι το μονο πραγμα στη ζωη σου.
    ξεκινα latin dance... να ηξερες μονο ποσο απιθανο ειναι...μονο να ξερες!
    ξεκινα πλεξιμο εν αναγκη...κι αυτο ειναι πολυ δημιουργικο.
    βαλε εναν κοντινο στοχο...για να αποκτησει νοημα η ζωη σου.
    βαλε στο προγραμμα σου δραστηριοτητες..
    π.χ βαλε στοχο ..για τις επομενες 2 βδομαδες να κανεις καθε μερα κατι εκτος αθλητισμου..αλλα καθε μερα κατι..
    μερα 1.. ψωνια για τον εαυτο σου, ενα ρουχο , καλλυντικα κλπ
    μερα 2.. κωμμωτηριο
    μερα 3... καφε με φιλους που εχεις καιρο να βγεις (για να υπαρχει θεμα συζητησησ)
    μερα 3... σινεμα
    μερα 4...καραοκε night
    μερα 5...νυχια-μανικιουρ
    μερα 6...ξεκινας ενα βιβλιο ή περιοδικα αμα θες..
    μερα 7.. πανε μια εκδρομη ημερισια με φιλους...
    και παει λεγοντας..
    ετσι θα γεμισεις τις μερες σου, μεσα απο αυτα τα μικρα που θα κανεις καθε μερα ολο και κατι καινουριο θα προκυψει..και σε λιγο καιρο θα εχεις πετυχει τον πρωτο στοχο που εβαλες ευχαριστα..
    μεσα σε ολα αυτα εν τω μεταξυ... ισως ανεβει η διαθεση σου και νιωσεις ετοιμη να κανεις προσπαθεια να χασεις αυτα τα πολυ λιγα περιττα κιλα που λες οτι εχεις.
    εγω εχω 15 περιττα κιλα...τι να πω?
    μην απελπιζεσαι βασικα και συγκεντρωσου...σαν αθλητρια εχεις μαθει να κερδιζεις και να θετεις στοχους..αν δεν μπορεις εσυ...τοτε...ποιος??

    καλημέρα κούκλα μου...
    ποιός σου είπε ότι δεν έχω δραστηριότητες στο πρόγραμμα μου? πιό πάνω αναφέρεις ΟΤΙ πραγματικά σιχαίνομαι και έχω απορρίψει σαν τρόπο ζωής εδω και 20 χρόνια! καφέδες ποτα και ότι άλλο μου προτείνεις είναι για εμενα μια ζωή που δεν θελω να ζησω. ως πρωταθλητρια σου εγγυόμαι πως η μέρα μου είναι γεματη καθως εργαζομαι κιολας. θες να σου πω το καθημερινό προγραμμα μου?
    7:00 - 15:00 εργασία
    15:30 - 19:00 προπόνηση
    19:30 - 23:00 δουλειές του σπιτιού - μαγείρεμα

    τα ΣΚ αγώνες που σημαινει ότι σχεδόν πάντα λείπω εκτός πολής και αν δεν έχω αγώνες η προπόνηση κυμαινεται αναμεσα στις 4 εως και 8 ωρες! κάποια ΣΚ παώ για καφε με την καλύτερη μου φιλη, όποτε προλαβαινω δηλαδη...
    και να σου πω την αλήθεια? και τα νυχια μου φτιαχνω και ψωνια βγαινω και κανω. τωρα όσο για τα υπόλοιπα που μου προτεινεις σε παρακαλω επειδη δεν θελω να ερθω σε αντιπαράθεση μαζι σου, κρατα τα για τον εαυτο σου.
    όπως καταλαβαινεις ο αθλητισμος ειναι η ζωη μου και αυτο δεν προκειται να το αλλαξω μιας και το λατρευω δεν με κουράζει δε νιώθω ότι θυσιάζω κατι στο βωμο του πρωταθλητισμού. και το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται να ιυθοτησω εναν τροπο ζωης που τον εχω ηδη απορριψει. δεν εισαι αθλητρια και δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αποτελουμε ιδιαιτερη κοινωνικη ομαδα... και ξέρω πολύ καλά ότι τα 3 κιλα είναι αστεία...
    δεν γραφτηκα για αυτό όμως στο φορουμ, ούτε για να μου προτεινει κανενας τροπους διασκεδασης...(οπως το εννοει ο καθενας γατι για εμενα διασκεδαση μπορει να είναι να τρεχω ασταματητα για 4-5 ωρες)
    γραφτηκα γιατί πιανω τον εαυτό μου να εχει βουλιμικα επεισόδια και φοβάμαι...
    σε ευχαριστω πάντως που ασχολήθηκες

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    5
    Originally posted by alexandrita
    Ποσο αρρωστη ειμαι... διαβασα το ποστ σου για τα εμετικα φαρμακα(δεν το ηξερα) και την εκανα παλι την μαλα...κια μου.Είμαι πολύ απογοητευμένη.Δεν προκειται ποτε να ξεφυγω.
    μακάρι να μη το είχα γράψει αν ήξερα ότι κάποια από εμάς θα κατέφευγε εκεί... δείξε δύναμη και μην ξαναπάρεις,είναι ότι χειροτερο...μόνο και που ανασύρω την γευση του από το υποσεινήδητο μου ερχεται να παω να τα βγάλω... απαίσιο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •