ΝΗΣΤΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6

    ΝΗΣΤΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ Η ΝΗΣΤΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ.
    ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΗΣΤΕΙΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΨΩ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ ΛΙΠΟΣ .
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΝΗΣΤΕΙΑ-ΔΙΑΙΤΑ?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΑ?
    Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ. ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΡΩΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ ΜΗΛΟ ΜΕ ΤΗ ΦΛΟΥΔΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ
    Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ,ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΙΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 99 ΧΡΟΝΩΝ!!!!!
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    δεν εχω ξαναακουσει κατι τετοιο,για μια μερα ναι,αλλα για εβδομαδα??
    Κ η γιαγια για μια εβδομαδα δεν τρωωει κατι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6
    ΜΟΝΟ ΝΕΡΟ. ΓΡΑΨΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΝΗΣΤΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ GOOGLE .ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ,ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΣΚΕΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ.ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    και μετα πως επανερχεσαι?σιγα σιγα?δηλ πινεισ χυμους και σουπες ή κανονικα στερεα τροφη?
    ....με εβαλες σε σκεψεις...οσο δεν βαζω τιποτα στο στομα μου μολις ξυπνησω την εχω μια χαρα...απαξ
    και φαω..τρωω,τρωω και δε σταματω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    μου φαίνεται περίεργο. Αν δε φάω σωστά ζαλίζομαι και νιώθω ατονία. Πώς αντέχει κανείς για παραπάνω από μία μέρα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    εμένα δεν μ αρεσει καθολου η αντιληψη, η βαθεια ριζωμένη μέσα μας οτι "το φαγητο είναι κακο και καλύτερα να μην τρώγαμε καθολου, αλλα ελα ντε που μας αρεσει και υποκύπτουμε"

    ΟΧΙ!

    το φαγητό ειναι ζωη, μας γιατρεύει απο πολλές ασθένειες, μας συντηρει, μας δίνει δυναμη.
    ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    http://anarrima.blogspot.com/2007/03/blog-post.html


    και απο άλλο σαιτ η υπερτατη ηλιθιότητα
    " Γιατί η περιοδική νηστεία είναι ευεργετική , ενώ η συνεχής είναι επιβλαβής για τον οργανισμό?
    Όταν ο οργανισμός ?κάψει? τα περιττά λίπη και όλα τα άχρηστα στοιχεία , θα στραφεί στους υγιείς ιστούς . "


    Οποιος έχει διαβάσει έστω και ένα αξιοπρεπες βιλιο, ξέρει ότι δεν καιγονται πρωτα τα λιπη και μετα οι ιστοι. Αλλα ταυτοχρονα σε σημείο που όταν ξαναπάρεις τα κιλα, ξαναπαιρνεις μόνο το λίπος και καταλήγεις με κατεστραμένο μυικό συστημα να ρωτας:

    ΠΩς ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΟ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΜΟΥ?
    (μεχρι τοτε θα εχεις μάθει πολύ καλα πως καταστρεφει κανεις το μεταβολισμο του)



    θα κλεισω παραθετωντας τα λογια απο το παραπάνω μπλογκ που εδωσα το λινκ

    "Όσοι ζουν ολομόναχοι και δεν εξαρτάται κάτι ή κάποιος από αυτούς, ας κάνουν ό,τι θέλουν.
    Όσοι, όμως, έχετε παιδιά, σκυλιά, γατιά, γονείς που εξαρτάται η ζωή τους και η υγεία τους από εσάς, μην καταστρέφεστε έτσι και ?ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ- μην το κάνετε στα παιδιά σας, γιατί διαπράττετε έγκλημα.
    Ναι, σε κάποιες χώρες, από αυτές τις καπιταλιστικές-και-ιμπεριαλιστικές-που-μόνο-το-χρημα-σκέφτονται, αλλά έχουν και ΓΑΜΩ την πρόνοια, αν στερούσατε το νερό και το φαγητό από ένα παιδί, θα μπαίνατε φυλακή και θα σας στερούσαν και το παιδί σας και πολύ καλά θα έκαναν."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by device
    εμένα δεν μ αρεσει καθολου η αντιληψη, η βαθεια ριζωμένη μέσα μας οτι "το φαγητο είναι κακο και καλύτερα να μην τρώγαμε καθολου, αλλα ελα ντε που μας αρεσει και υποκύπτουμε"

    ΟΧΙ!

    το φαγητό ειναι ζωη, μας γιατρεύει απο πολλές ασθένειες, μας συντηρει, μας δίνει δυναμη.
    ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!!
    μαζί σου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΜΕ ΤΡΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΞΕΝΥΧΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΠΑΝΙΚΟΣ.ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΠΙΕΖΟΜΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΖΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ.ΛΕΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    εμενα παλι δεν μου ακουγεται κακο το μια φορα την εβδομαδα..τι να πω? θα το δοκιμασω και αυτο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    αχ γιατί τα κάνετε αυτά τα βασανιστήρια στους εαυτούς σας?????????? στεναχωριέμαι και μόνο που τα διαβάζω!!!!! ρε κορίτσια..... αυτές οι μέθοδοι είναι εντελώς ξεπερασμένες και απομυθοποιημένες. οι ειδικοί φωνάζουν "ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΣΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ"

    αλλά ότι κι αν πω... υπάρχει περίπτωση κάποιος να με ακούσει???????? κρίμα!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    Originally posted by mama3
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΜΕ ΤΡΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΞΕΝΥΧΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΠΑΝΙΚΟΣ.ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΠΙΕΖΟΜΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΖΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ.ΛΕΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ.
    θα ήθελα να παρακαλέσω να μην δίνονται τέτοιες "συμβουλές" δημοσίως. διαβάζουν άνθρωποι με πολύ προβληματική σχέση με το φαγητό και με τον εαυτό τους. άνθρωποι αδύναμοι που θα έκαναν τα πάντα για να πετύχουν τη στρεβλή εικόνα της φαντασίας τους.... άνθρωποι άρρωστοι πνευματικά και σωματικά που αν εφαρμόσουν κάτι τέτοιο, μπορεί να βάλουν σε κίνδυνο την ίδια τους τη ζωή........ ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    ξερω για τις διαιτες αποτοξηνωσης αλλα αυτο για πρωτη φορα το ακουω... Δεν ξερω 1 εβδομαδα μονο νερο τι να σου πω παραειναι και περισσοτεο κακο παρα καλο σου κανει. Επισης μαι γνωστη μου κανει τη μουσουλμανικη νηστεια και την βλεπω χλωμη κτλ δεν ξερω ειναι βασανηστιριο κ επιστημονικα δεν εχει καμια βαση. Αλλο για 1 εβδ να τρως εστω κατι εστω μονο φρουτα παρα τπτ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    πας καλα? δεν μπαινω καν στη διαδικασια να κοιταξω κανενα λινκ ουτε να το γκουγκλαρω, αυτα ειναι μεθοδοι αυτοκτονιας . και -
    το να παει κανεις 99 δεν ειναι δυσκολο. Το πως παει 99 ειναι το θεμα.
    Επισης επειδη καποιος αλλος ετυχε κ επιβιωσε τον διατροφικων κ μη επιλογων του δε σημαινει οτι θα τον μιμηθουμε για να κανουμε το ιδιο.
    Θα τρελαθουμε τελειως εδω μεσα. Ακου να μη τρως! το ακους? κ παει κι ερχεται αυτο. το να μη πινεις νερο? Καλυτερα να επισκεφτεις ενα γιατρο, οπως κανουμε ολοι μας πριν κανουμε οποιαδηποτε διαιτα. Για να δουμε τι θα σου πει ο γιατρος καλη μου! Τι δεν θελεις να πας? μα γιατι? φοβασαι κατι? αφου ειναι τοσο νορμαλ κ υγιες γιατι δε το λες στο γιατρο σου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •