Γάλα σόγιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1

    Γάλα σόγιας

    Θέλω να κάνω μια δίαιτα με γάλα σόγιας αλλά μου είπαν ότι η σόγια προκαλεί στειρότητα. Φαντάζομαι πως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα είναι μετά από χρόνια χρήση. Έχετε ακούσει κάτι? Όποιος ξέρει ας απαντήσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο... υπαρχουν χορτοφαγοι π πινουν γαλα σογιας καθε μερα για χρονια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Ψάξτο στο ιντερνετ, υπάρχουν πολλά πράγματα. Κατά τη γνώμη μου όπως στα πάντα και εδώ θέλει μέτρο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    η δασκάλα της γιόγκας μας λέει ότι το γάλα σόγιας βοηθάει ιδιαίτερα τις γυναίκες που μπαίνουν στην εμμηνόπαυση και όσες πίνουν γάλα σόγιας δεν έχουν έντονα συμπτώματα, όπως εφιδρώσεις, νεύρα και λοιπά. Το έχει ψάξει πολύ το θέμα και πίνει πολύ γάλα σόγιας. Δε μας είπε ότι προκαλεί στειρότητα. Εγώ βέβαια δε μπορώ να το πιω. Έχω δοκιμάσει διάφορα είδη και γεύσεις αλλά μου προκαλεί αηδία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by penelope1985
    δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο... υπαρχουν χορτοφαγοι π πινουν γαλα σογιας καθε μερα για χρονια...
    συμφωνω, εχω φιλο χορτοφαγο κ μια χαρα παιδακιι εχει! κ μονο προιοντα σογιας καταναλωνει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by marianta
    Θέλω να κάνω μια δίαιτα με γάλα σόγιας αλλά μου είπαν ότι η σόγια προκαλεί στειρότητα. Φαντάζομαι πως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα είναι μετά από χρόνια χρήση. Έχετε ακούσει κάτι? Όποιος ξέρει ας απαντήσει.
    Προφανώς εννοούν τη μεταλαγμένη σόγια, γιατί η καθαρή μη μεταλαγμένη σόγια και το γάλα της είναι πρωτείνες υψηλοτάτης διατροφικής αξίας, εφάμιλλες αυτών του κρέατος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    λιλυ γνωριζεις αν το τυρι σογιας ειναι πρωτεινη η γαλακτοκομικο? ξεκινησα διατροφη με ισοδυναμα.. αλλα δεν ξερω σε ποια κατηγορια να το ενταξω.. στο βιβλιαρακι το γραφει και στα δυο και εχω μπερδευτει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Ζωίτσα μου εγώ θα το κατέτασσα στις πρωτείνες, αφού και το γάλα σόγιας απ' όπου προφανώς γίνεται το τυράκι
    είναι φυτική πρωτείνη.
    Το θεωρώ πιο φυσιολογικό έτσι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ευχαριστω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    121
    καλημερα κοριτσια
    εχω ακουσει κ γω για το γαλα σογιας...
    τελικα τι ισχυει..
    κανει καλο η κακο???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by zwhtsa
    λιλυ γνωριζεις αν το τυρι σογιας ειναι πρωτεινη η γαλακτοκομικο? ξεκινησα διατροφη με ισοδυναμα.. αλλα δεν ξερω σε ποια κατηγορια να το ενταξω.. στο βιβλιαρακι το γραφει και στα δυο και εχω μπερδευτει..
    Ζωητσα τα ισοδυναμα που λεγαμε?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ναι bad moy

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    1
    Απάντηση προς marianta:
    Πραγματοποιώ μεταδιδακτορική έρευνα στο πανεπιστήμιο του Μιλάνου της Ιταλίας και ασχολούμαι ερευνητικά μεταξύ άλλων και με το θέμα της σόγιας. Το γενικό συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι η σόγια ασκεί πάμπολλες ευεργετικές επιδράσεις (λιπίδια, παχυσαρκία, εμμηνόπαυση). Δεν υπάρχουν δεδομένα που να στηρίζουν την άποψη ότι η σόγια σχετίζεται με τη στειρότητα. Στο 10ο διεθνές συνέδριο παχυσαρκίας που έγινε στην Κέρκυρα στα τέλη Οκτωβρίου η λέξη στειρότητα δεν αναφέρθηκε καν. Θέλω να επισημάνω ότι η κατανάλωση σόγιας έχει την έγκριση του Αμερικανικού Οργανισμού Φαρμάκων και Τροφίμων (FDA) και είμαι βέβαιος ότι ο οργανισμός αυτός δε θα είχε προσπεράσει ένα τέτοιο θέμα αν πραγματικά υπήρχε. Τέλος, για να διασκεδάσω τους φόβους σου, σου θυμίζω ότι η σόγια καταναλώνεται από τους ανατολικούς λαούς (Κίνα) και ένα τέτοιο θέμα θα είχε παρατηρηθεί, αν και όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις στην Κίνα υπάρχει το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα. Ελπίζω να βρεις τα παραπάνω σχόλια χρήσιμα. Προσωπικά θα σου προτείνω να συνεχίσεις να καταναλώνεις σόγια άφοβα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by GiorgosTh
    Απάντηση προς marianta:
    Πραγματοποιώ μεταδιδακτορική έρευνα στο πανεπιστήμιο του Μιλάνου της Ιταλίας και ασχολούμαι ερευνητικά μεταξύ άλλων και με το θέμα της σόγιας. Το γενικό συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι η σόγια ασκεί πάμπολλες ευεργετικές επιδράσεις (λιπίδια, παχυσαρκία, εμμηνόπαυση). Δεν υπάρχουν δεδομένα που να στηρίζουν την άποψη ότι η σόγια σχετίζεται με τη στειρότητα. Στο 10ο διεθνές συνέδριο παχυσαρκίας που έγινε στην Κέρκυρα στα τέλη Οκτωβρίου η λέξη στειρότητα δεν αναφέρθηκε καν. Θέλω να επισημάνω ότι η κατανάλωση σόγιας έχει την έγκριση του Αμερικανικού Οργανισμού Φαρμάκων και Τροφίμων (FDA) και είμαι βέβαιος ότι ο οργανισμός αυτός δε θα είχε προσπεράσει ένα τέτοιο θέμα αν πραγματικά υπήρχε. Τέλος, για να διασκεδάσω τους φόβους σου, σου θυμίζω ότι η σόγια καταναλώνεται από τους ανατολικούς λαούς (Κίνα) και ένα τέτοιο θέμα θα είχε παρατηρηθεί, αν και όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις στην Κίνα υπάρχει το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα. Ελπίζω να βρεις τα παραπάνω σχόλια χρήσιμα. Προσωπικά θα σου προτείνω να συνεχίσεις να καταναλώνεις σόγια άφοβα
    Καταρχην καλως ηρθες

  15. #15
    To γάλα σόγιας είναι μια χαρά!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •