Εχουν τελος οι κρισεις πανικου???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Εχουν τελος οι κρισεις πανικου???

    Τελικα οι κρισεις πανικου εχουν τελος?η κρατανε για μια ζωη?Υπαρχει καποιος που να εχει ξεπερασει αυτους τους χωρις οικτο πανικους που ταλεπορουν τοσο κοσμο?Αν καποιος τους εχει ξεπερασει 8α η8ελα να μα8ω τον τροπο για τον μα8ουμε και ολοι οσοι περναμε αυτον τον γολγο8α .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Αυτο διερωτομαι και γω ωρες ωρες. Σκεφτομαι μηπως δεν υπάρχει γιατρεια για αυτο που ζω τα τελευταια χρόνια?? Μηπως κοροιδευω τον εαυτο μου νομιζοντας οτι θα γινω καλα καποτε??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    τι ακριβως εχεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Αγοραφοβια με κρισεις πανικου και κοινωνικη φοβια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω εχω σκετο κρισεις πανικου.και πριν ειχα μια αγοραφοβια ψιλη μπορω να πω αλλα εμτα τις κρισεις μου εφυγε.αντι8ετα 8ελω κοσμο τωρα.δεν ξερω τι λετε εσεις εγω παντος ελπιζω να γινω καλα και 8α γινω!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Η θεληση ειναι το παν σε αυτες τις περιπτώσεις και ειναι θετικο οτι την εχεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    τουλαχιστον με τα φαρμακα μπορουμε να τους αποφυγουμε τους πανικους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Ναι πολλά άτομα έχω συναντήσει που το έχουν ξεπεράσει τελείως΄κυρίως τις κρίσεις πανικού, τώρα το να διορθωθούν κάποιες παγίδες και λάθη στη σκέψη μας που γενικά μας φέρνουν σε δύσκολη θέση και δημιουργούν αναστάτωση στη ζωή μας είναι μια διαδικασία που δεν γίνεται από τη μία στιγμή στην άλλη αλλά έιναι εφικτό.
    φυσικά δεν εννοώ να γίνουμε κατι τελείως διαφορετικό απο αυτό που ήδη είμαστε αλλά απλά να μπορούμε να διαχειριζόμαστε ζωή μας με το καλύτερο και πληρέστρο τρόπο (δεν είναι και πολύ σαφής η διατύπωση αλλά νομίζω καταλαβαινετε τι εννοω).
    Όσο ζούμε θα κάνουμε λάθη και από αυτά θα μαθαίνουμε (αρκει βέβαια να έχουμε τη διάθεση να μάθουμε).
    Μάλιστα σε κάποια φάση παρότι σκεφτόμουν ότι ζούσα μια κόλαση με τισ κρίσεις πανικού και ο μόνος υπεύθυνος για αυτη τη κατάσταση ήμουν εγώ και αυτομαστιγονώμουν ασταμάτητα μετά από κάποια φάση συνειδητοποίησα ότι ουσιαστικά οι κρίσεις πανικού για εμένα ήταν τελικά κάτι θετικό γτ με έβαλε σε διαδικασία να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου, τους γύρω μου και να προσπαθήσω να βελτιωθω γτ οι προηγούμενες επιλογές μου ήταν αυτοκαταστροφίκες. (Δεν θέλω να πω οτι και οι δικές σας επιλογές ήταν αυτοκαταστροφικές φυσικα, αλλά σίγουρα κάποιες απο αυτές δημιουργουν αγχος)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μαλιστα.σωστη σε βρισκω κατερ1να και γω ετσι σκευτομαι.ποτε δεν 8α τα παρατησω.οι δυσκολιες με κανουν πιο δυνατη,.να απλα φοβαμαι αν μα8ευτει στους γυρο μου τι 8α πουνε.δεν 8ελω να πει κανεις οτι π.χ η Μαρια σαλταρε γιατι αυτοι δεν καταλαβενουν διαφορα αναμεσα σε καποιον που πα8ενει κρισεις πανικου και σε τρελους που λεει ο λογος.σκευτομαι ωρες ωρες μηπως οντος ειμαιτ τρελη?υπαρχει τετια περιπτωση να εχω προβλημα στο μιαλο και να μην μπορω να το καταλαβω?η μανα μ με ειπε σημερα οτι τελικα αυτπ π πα8ενω μπορει να ειναι η ελαφρια μορφη τρελλας και με στεναψωρεσε μεσημεριατικα.ξερω με αγαπαει αλλα υποφερει κ αυτη μαζι με μενα κ ειπε κατι παραπανω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Αχχ μολις διάβασα το ποστ σου και πραγματικά αυτο σκεφτόμουν και εγώ όταν μου συνέβει, δεν φοβόμουν για την υγεία μου σε σωματικό επίπεδο αλλά την εντύπωση που είχε περάσει στο μυαλό μου απο το στίγμα... και όλα αυτά έκαναν ενα εκατομύριο φορές χειρότερη τη κατάσταση μου. Πρίν απο λίγο αυτό εγραφα στο τοπικ του ντινου...
    Ο κόσμος είναι σκληρός δεν ενδιαφέρεται για τους ανθρώπους σαν μονάδες για να μην χρειάζεται να σκέφτεται πολλά και το καταλαβαίνω, απλά τους κατηγοριοποιεί και πάμε παρτακάτω.. άσε που δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση σχετική και τα διαδεδομένα μέσα που έχουν άμεση πρόσβαση στο κόσμο δεν ασχολούνται καθόλου, (για να μην πω ότι κάποια προωθούν το στιγματισμό και τον εξεφτελισμό σαν πηγή χιούμορ χωρίς να σκέφτονται ούτε για μια στιγμή τη εντύπωση καλλιεργούν στο κόσμο που παρακολούθει και τα αδιέξοδα που ισχυροποιεί στους ήδη πάσχοντες.)
    Θα σου πω μόνο να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για τις κρίσεις πανικού να μπορέσεις, να αντιληφθείς τι ακριβώς είναι και για ποιο λόγο ήρθαν στη ζωή σου και λίγα γενικά πράγματα για όλα τα θέματα ψυχικής υγείας ώστε να διαλυθούν οι λανθασμένες εντυπώσεις σχετικά με αυτά, να μπορέσεις να συνειδητοποιήσεις ποιά είσαι εσύ και απο έκεί και πέρα για το τι μπορεί να σκέφτεται ο οποιοσδήποτε δεν μπορεί να να έχει σχετική γνώση αν είναι στο άμεσο περιβάλλον σου και σε ενδιαφέρει μπορείς να του πεις τα χαρακτήριστικα που προκαλεί η κρίση πανικού και απο εκεί και πέρα να δει και αυτός/αυτή ποια είσαι σαν άτομο και να μην κολήσει σε καμία ταμπέλα δηλαδη τι μέχρι χτές ήσουν η μαρία με τη προσωπικότητα που έχεις και απο αύριο θα είσαι απλά ένα άτομο με κρίση πανικού... ε όχι

    Το πιο ωραίο πράγμα που έχω διαβάσει για το τι είναι στίγμα έιναι \"στιγμα είναι να πιστεύουν οι άλλοι ότι η ψυχική διαταραχή δεν τους αφορά\"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εχεις δικιο κατερινα μου αλλα εμενα πυστευω να με δικαιολογισουν αν μα8ευτει κατι γιατι με βλεπουν που παλευω 3 χρονια μονη με ενα μωρο να βγαλω ενα λυκειο π δεν μπορεσα καποτε να βγαλω να μεγαλοσω τον γιο μου να μαζευω τα κομματια μου κλπ.εξαλου αν ειμαι τρελη η οχι φενετε.με αντιμετοπιζουν οπως πρωτα οσοι τουλαχιστον ξερουν τι μου συμβενει και εχω πει κ σε αλους οτι εχω πολυ ανγος κλπ.
    απλα 8ελω να πισω κ τον εαυτο μου οτι δεν ειμαι για τον ζουρλομανδια γιατι οταν με πιανουν οι κρισεις απλα υποφερω.βαριανασενω και δειχνω κουρασμενη.ουτε τρελες κανω ουτε παραλογα πραγματα ουτε βλαπτω κανεναν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Φυσικά και το περιβάλλον σου θα κατάλαβει και θα καταλάβει γτ ξέρουν ποια είσαι και δεν λειτουργούν με ταμπέλες επειδή έπαθες κρίση πανικού δεν σημαίνει ότι θα αλλάξεις απλά για κάποιο διάστημα πέρνας μια δυσκολία όπως πχ όταν πάθεις μια ίωση και πρέπει να την ξεπεράσεις Όσοι είναι κακοπροαίερετοι ή αδιάφοροι θα γίνονταν κακοπροαίερετοι και αδιάφοροι έτσι και αλλιώς οπότε αντε γειά σε αυτούς...
    Οι κρίσεις πανικού δεν είναι το ίδιο με ψύχωση (αλλά ούτε και η ψύχωση είναι ακριβώς αυτό που πιστεύουμε όσοι δεν έχουμε γνώση σχετική) απλά επειδή έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό το άγχος πολλοί ανθρωποι πιστεύουν ότι κάτι κακό συβμαίνει είτε οργανικά ή στο μυαλό τους αλλά δεν είναι αυτό δες το σαν μια επανάσταση της ψυχής σου σε κάποια πράγματα που την καταπιέζουν με τη κατάλληλη καθοδήγηση δεν θα επαναστατεί πλέον και όλα θα πάνε πάρα πολύ καλά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ναι ξερω γιαυτο κανω και παραλληλη ψυχο8εραπεια.αλλα ρε γμτ ολα τα καταφερνα και το πολεμαγα το αγχος μου.πανω που τα καταφερα σε πολλα 8εματα το πα8α αυτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Σαν να έτρεχες στο μαραθώνιο τερμάτησες αλλά πρέπει να ξεκουραστεις τώρα και να κάνεις και λίγο μασάζ γτ με τόσο τρέξιμο και τόση κούραση το έχεις ανάγκη
    Καλά οι παρομοιώσεις μου είναι πολύ άκυρες λολ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    τα φαρμακα βοη8ησαν αλλα τετιες ωρες τα πρωινα νιο8ω πολυ κουρασμενη και νυσταγμενη και ψρες ωρες νιο8ω κατι περιεργες ανατριχιλες.τωρα νιο8ω περιεργα το κεφαλι μου.λες να μουδιασει και μενα σαν του ντινου?φοβαμαι λιγο καλυτερα να ην διαβαζα τι εγραψε ο ντινοσ λολ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •