ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 104
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ναι τετη
    εγω εχω αποροια αλλα στο βιβλιο δεν λεει τπτ..αν μπορουμε να αλλαξουμε ενα κουτακι πρωτεινης ας πουμε με κατι αλλο.. κα αν ναι σε ποιες αναλογιες...

    γιατι ας πουμε εγω πρωτεινες τωρα τρωω ελαχιστες επειδη ειμαι σε νηστεια.. ενω υδατανθρακα περισσοτερο... καλο δεν θα ηταν να μπορουσα να ανταλαξω καποιο κουτακι πρωτεινης? με καποιο απο υδατανθρακες?? αλλα δυστυχως δεν γραφει κατι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    σου βάζει όσες πρωτείνες πρέπει να πάρει ο οργανισμός σου.
    φάε όσπρια.......και σόγια.....
    κρατάς και από αυγό?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Originally posted by MKEH78
    σου βάζει όσες πρωτείνες πρέπει να πάρει ο οργανισμός σου.
    φάε όσπρια.......και σόγια.....
    κρατάς και από αυγό?
    ναι απο ολα..
    δεν μπροω καθε μερα να τρωω οσπρια, ουτε και πολυ σογια. δεν μου αρεσει. μονο λιγο τυρι σογιας που και που στο τοστ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    Originally posted by zwhtsa
    οποτε ισως εχουν τελικα καποια λογικη αυτα τα κουτακια.. γιατι αν υπολογιζεις πως πρεπει και για τα κρεατα που εχουν λιγο λιπος, και για το γαλα και το γιαουρτι το ημιαπαχο να σβηνεις κουτακια χρειαζεσαι αρκετα:P

    ετσι το καταλαβα εγω δλδ..
    και αν δεν φας κάτι μικτό?
    τι κάνεις? τρως περισότερο λάδι....= περισότερες θερμίδες......
    δεν νομίζω.
    αν φας κοτόπουλο στήθος,
    και σαλάτα και γενικά όχι λιπαρές τροφές θα φας όντως 5 κουτάκια
    λαδι=225θερμίδες
    πιό το όφελος σε μία διατροφή των 1200 θερμίδων?
    το θέμα είναι αυτό, ότι 5 κουτάκια = 225 θερμίδες λίπους απο όπου κι αν προέρχονται είναι πολύ......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    το 1 απο τα κουτακια του λιπους σβηνει αμεσως με το που πιεις 2 ποτηρια γαλα... αλλα δυο κουτακια απο το λαδια της σαλατας πρωι βραδυ να τα συνολο 3... οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι υπερβολη τα 5 κουτακια. ισως εγει λαθος στο ποσες θερμιδες ειναι το καθε κουτακι...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by zwhtsa
    ναι τετη
    εγω εχω αποροια αλλα στο βιβλιο δεν λεει τπτ..αν μπορουμε να αλλαξουμε ενα κουτακι πρωτεινης ας πουμε με κατι αλλο.. κα αν ναι σε ποιες αναλογιες...

    γιατι ας πουμε εγω πρωτεινες τωρα τρωω ελαχιστες επειδη ειμαι σε νηστεια.. ενω υδατανθρακα περισσοτερο... καλο δεν θα ηταν να μπορουσα να ανταλαξω καποιο κουτακι πρωτεινης? με καποιο απο υδατανθρακες?? αλλα δυστυχως δεν γραφει κατι...
    Καταρχας καλησπερα, τρεχω απιστευτα γιαυτο κ δε φανηκα, απο,τι βλεπω μια χαρα τα πατε!
    Αυτο που λες Ζωητσα για αλλαγη δε νομιζω να ισχυει, απο,τι εχω καταλαβει μαλλον το νοημα ειναι οτι αυτα δδεν τα πειραζουμε κ πρεπει να τα τρωμε ολα καθε φορα (τα κουτακια) ωστε να εχουμε φαει ισορροπημενα μεσα στην ημερα...
    Για αλλαγη κουτιων αυτο που ειδα κ θυμαμαι ειναι περι αλκοολ, οπου οταν πινεις αλκοολ σβηνεις κουτακια λιπους...
    Σχετικα με τη νηστεια δε μπορω να σε συμβουλεψω αφου ποτε δεν εχω κανει...απλα να σου πω αυτο που ακουω "προσεχε τους πολλους υδατανθρακες στη νηστεια" μια ζωη αυτο ακουω να λενε...οσο για την πρωτεινη αναζητησε αλλες πηγες τις επειγοντως! ειναι απαραιτητη! οσπρια μουρχονται στο μυαλο, κανει στη νηστεια ετσι>?

    Originally posted by zwhtsa
    το 1 απο τα κουτακια του λιπους σβηνει αμεσως με το που πιεις 2 ποτηρια γαλα... αλλα δυο κουτακια απο το λαδια της σαλατας πρωι βραδυ να τα συνολο 3... οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι υπερβολη τα 5 κουτακια. ισως εγει λαθος στο ποσες θερμιδες ειναι το καθε κουτακι...
    ακριβως αυτο ειχα σκεφτει οταν τα ειχα ψαξει...παιδια το συστημα παντως οσες μερες το εκανα με βαση αυτα που μου εβαζε ο διαιτολογος να τρωω ειναι ακριβως το ιδιο...δηλαδη τελειωνοντας το φαγητο της ημερας του διαιτολογου ειχα σβησει ολα τα κουτακια...



    Σημερα βλακωδως εχω φαει μονο 2 φ. πολυσπορο + 3φ. τυρι γιαυτο δεν εχω γραψει ακομα τι εφαγα...θα γραφουμε εδω?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Σημερα:
    μετα απο τις τελευταιες κρεπαλες μου
    χωρις νηστεια

    ~πρωι
    2 φ. πολυσπορο (νομιζω 2 επι 70 γρ., -4.5 Χ υδατανθρακες)
    3φ. φινα (~60 γρ., -2 Χ γαλακτοκομικα)
    ~απογευμα
    2.5 φλ. ρεβυθια (-5 Χ πρωτεινη, -1 Χ λιπος)
    90 γρ. φετα μιλνερ (-3 Χ γαλακτ.)
    80 γρ. ψωμι (-2.5 Χ υδατανθρ.)
    2 κουτακια σοκολατα διαβητικων (τυχαια βγαζω 1Χ λιπος, 1Χ σνακ)

    Νερο: 2 λιτρα+
    Γυμναστικη: νεο προγραμμα, το μισο
    30' αεροβικη κ. α.
    15' σαουνα 75C

    Τελευταιο γευμα 7 παρα.

    απολογισμος ημερας για διαιτα 1500 θερμιδων:

    πρωτεινες Χ Χ Χ Χ Χ _ _
    υδατανθρακες Χ Χ Χ Χ Χ Χ Χ
    λαχανικα _ _ _
    φρουτα _ _ _
    γαλακτοκομικα Χ Χ Χ Χ Χ ενω επρεπε μονο 2 Χ
    λιπη Χ Χ _ _ _ _

    Ελπιζω απο αυριο να τα καταφερω καλυτερα κ να φαω απο ολα τα κουτακια!
    Ειμαι σκασμενη δεν μπορω να φαω τιποτε αλλο...
    Εφαγα 5 κουτακια γαλακτοκομικα που δεν τα εχει κανενα διαιτολογιο μεσα! ισως γιαυτο...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    Originally posted by badgirl11
    Originally posted by zwhtsa
    το 1 απο τα κουτακια του λιπους σβηνει αμεσως με το που πιεις 2 ποτηρια γαλα... αλλα δυο κουτακια απο το λαδια της σαλατας πρωι βραδυ να τα συνολο 3... οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι υπερβολη τα 5 κουτακια. ισως εγει λαθος στο ποσες θερμιδες ειναι το καθε κουτακι...
    ακριβως αυτο ειχα σκεφτει οταν τα ειχα ψαξει...παιδια το συστημα παντως οσες μερες το εκανα με βαση αυτα που μου εβαζε ο διαιτολογος να τρωω ειναι ακριβως το ιδιο...δηλαδη τελειωνοντας το φαγητο της ημερας του διαιτολογου ειχα σβησει ολα τα κουτακια...
    ok κοριτσάκια μου...
    αν είναι έτσι καλώς.....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    κοριτσια που θα γραφουμε τι τρωμε?
    ΜΚΕΗ αμα γραφουμε αναλυτικα ποσα κουτακια αφαιρουμε θα τα μαθουμε νομιζω...
    εγω θερμιδες βαριεμαι να μετρω...
    παντως κοριτσια το ζυγισμα εχει πλακα, κ πολυ ενδιαφερον! ηξερα ν τρωω με παλαμες αλλα δεν ειχ αιδεα ποσα γραμμαρια ηταν...
    Περιμενω να φαω κ κρεας κ τοτε νομιζω θα εχω πληρη εικονα...ειμαι περιεργη αν το κρεας μεγεθος παλαμης ειναι 100-120 γρ...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    εγω εδω γραφω τι τρωω... ξεκιναω απο το πρωινο και κατα τη διαρκεια της μερας κανω Εdit στο κειμενο και τα προσθετω...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by zwhtsa
    καλημερα κοριτσαρες!!! ας ξεκινησουμε να δουμε τι θα δουμε!! εγω τελικα ειμαι αναμεσα στις 1000 με 1200 θερμιδες..
    θα διαλεξω την καρτα των 1000 θερμιδων και αναλογα πως θα παει θα αποφασισω απο αυριο τι θα κανω

    αρα ξεκιναμε με κιλα 89,900 (ναι ναι ναι ειδα το 8 μπροστα μετα απο πολλα χρονια)και η καρτα μου εχει ως εξης: ( στην πορεια της μερας θα προσθετω τι τρωω και θα σβηνω γραμμουλες βαζοντας Χ)


    δεν ειναι λιγο αδικο που την ζαχαρη την χρεωνει ενα κουτακι υδατανθρακα και ενα σνακ??

    - Ενα μικρο ελαιοψωμο (μεγεθος μιας φετας ψωμι αρα σβηνω 1κουτακι υδατανθρακα, και 1 λιπη)
    -180γρ πατατες κατσαρολας ( υπολογισα πως ειναι 1/2 κουτακι λιπος, και 1 1/3 υδατανθρακες, ειχε και κρεμμυδι και ντοματουλα)
    -σαλατα ροκα+ 1κουπα καροτα+ λιγη λιαστη ντοματα+σιροπι βαλσαμικο (1 κουτακι λαχανικα+ 1 κουτακι λιπος)


    πρωτεινες _ _ _ _ _ (5 κουτακια)
    συνθετοι υδατανθρακες Χ Χ Χ/3 (3 κουτακια)
    λαχανικα Χ _ (2 κουτακια)
    φρουτα _ _ _ (3 κουτακια)
    γαλακτοκομικα _ _ (2 κουτακια)
    λιπη Χ Χ Χ/2 _ (4 κουτακια)
    νερο Χ Χ X _ _ _ _ _ (8 κουτακια)
    σνακς **
    μια χαρα ζωη, δεν τοχα δει!
    ναι ετσι με Χ με βολευει κ μενα...βασικα θα τα γραφω ολα μαζι μαλλον για αρχη στο βιβλιαρακι μου κ μετα θα τα γραφω εδω...τωρα δεν ειμαι κ πολυ ονλαιν κ πρεπει ναταχω κ γραμμενα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    εγω επειδη ειμαι μονιμος στον υπολογιστη και λογω δουλειας.. με βολευει καλυτερα να τα σημειωνω εδω :P

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ναι μωρε κ γω ετσι εκανα ως τωρα...βολευει το πισι οταν τοχεις κοντα σου...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    Originally posted by zwhtsa
    εγω εδω γραφω τι τρωω... ξεκιναω απο το πρωινο και κατα τη διαρκεια της μερας κανω Εdit στο κειμενο και τα προσθετω...
    +1

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΦΑΓΑ
    Κάρτα ημερήσιας διατροφής 1200 θερμίδων:
    πρωτεΐνες (5)????..?......1αυγό(70)/3φ.γαλοπούλα(60)/φακές(85)/φακές(85)/φακές(100)=390θερμ.
    υδατάνθρακες (5)?????.......?.1πατάτα(130)/1πατάτα(140)/1φ.ψ.τοστ(65)/1φ.ψ.τοστ(65)=400θερμ.(-1 κουτάκι)
    λαχανικά (3)?????........?????????......??.? καρότα(20)/μπρόκολο(60)/ντομάτες(20)=100θερμ.
    φρούτα (3)?????????????????......................?????.. μπανάνα(60)/μπανάνα(60)=120θερμ.(-1 κουτάκι)
    γαλακτοκομικά (2)???????????.........................??..???.γ� �λα0%(90)/κρημ τσίζ(20)=110θερμ.
    λίπη (5)???????????????.....................?????.λά� �ι(45)/λάδι(45)/λάδι(45)/λάδι(45)=180θερμ.(-1 κουτάκι)
    Σύνολο???????????????????................... ......??????????............????.?.=1300θερμ.

    ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΦΑΩ
    Πρωτεΐνες (5)???....................? 1αυγό(75)90γρ.κοτόπουλο ψητό(225)2φ.γαλοπούλα(40)=340θερ� �.
    Υδατάνθρακες (5).????????.............................?..???.1� �ατάτα(130) )4φ.ψ.τοστ(260)=390θερμ.
    Λαχανικά (3)???...??.............................?.?...?220 γρ.κουνουπίδι(50)110γρ.ντομάτ� �(25)= 75θερμ.
    Φρούτα (3)???.......................??160γρ.ακτιν� �διο(60)120γρ.ανανάς(60)100γρ.μπα� �άνα(60)=180θερμ.
    Γαλακτοκομικά (2)????????...............................????.γ� �λα0%(90)30γρ.ανθότυρο(90)=180θερμ .
    Λίπη (3)?????????..................................???. ...?30γρ.ανθότυρο(45)λάδι(45)λάδι(45)=135θερμ.
    Σύνολο????????????????...................... ..............?????????.............???.?.=1300θ� �ρμ.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •