Αδελφή - Αδελφός (παθολογία - συμπεριφορά)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    36

    Αδελφή - Αδελφός (παθολογία - συμπεριφορά)

    Καλημέρα σας,

    αποφάσισα να σας γράψω το πρόβλημά μου - πρόβλημα που αφορά την σύντροφό μου και κατ' επέκτασην επιρρεάζει κι εμένα. Είναι η πρώτη φορά που κάνω γνωστή μια τέτοια προσωπική κατάσταση στο ευρύ κοινό - δεν ξέρω αν το φόρουμ έχει ψυχολόγους - πάντως θα ήθελα - αν υπάρχουν - να με βοηθήσουν.

    Ιστορικό :

    Εδώ και 7 σχεδόν μήνες έχω ένα σοβαρό δεσμό με μια κοπέλα 39 ετών. Μένουμε μαζί και σκοπεύουμε να παντρευτούμε. Από την πρώτη κιόλας στιγμή - πράγμα που το εκτίμησα - η Α. μου είπε πως έχει έναν μεγαλύτερο αδερφό (45 ετών) με ψυχολογικά προβλήματα. Συγκεκριμένα ο αδερφός της διαμένει στο σπίτι των γονέων του στην επαρχία έχοντας να βγει από εκεί σχεδόν 1 χρόνο. Δεν βγαίνει, δεν πηγαίνει πουθενά, ενώ παρουσιάζει κάποιες εχθρικές - ενίοτε - τάσεις κυρίως στην μητέρα του.

    Η Α. επίσης μου είχε δηλώσει πριν μηνών πως θα έπρεπε ο αδελφός της να επισκεφτεί οδοντίατρο και γι' αυτόν τον λόγο θα ερχόταν στην πόλη, φιλοξενούμενός της. Επειδή το διαμέρισμα που μένουμε είναι μικρό, εγώ θα έπρεπε να φύγω για όσο διάστημα έμενε ο αδερφός της στο σπίτι και για όσο χρειαζόταν ώστε να κάνει και κάποιες εξετάσεις για την υγεία του.

    Όλο αυτό το διάστημα παρατηρώ μια ιδιαίτερη σχέση που έχει η Α. με τον αδελφό της. Θα σας πω συγκεκριμένα παραδείγματα για να γίνει πιο εύκολη - ίσως - η κατανόηση του προβλήματος.

    α) Όποτε τηλ. ο αδερφός της στο σπίτι - ενώ ο ίδιος γνωρίζει πως μένουμε μαζί - η Α. με παρατηρεί συνεχώς λέγοντας "σσσςςς ... ο αδελφός μου στο τηλ. "

    β) Μου έχει πει η ίδια η Α. πως πολλές φορές τον έχει δει γυμνό, όπως κι ο ίδιος την έχει δει γυμνή - πράγμα που το θεωρεί φυσιολογικό. Επίσης πως όταν αισθάνεται κουρασμένη την τρίβει στις πλάτες - κι αυτή κάνει το ίδιο σ' αυτόν - και στα πόδια.

    γ) Όποτε αναφερόμαστε στον αδελφό της, παρατηρώ πως έχει μια αδιάλλαχτη στάση.

    Ο αδελφός της Α. είχε στο παρελθόν προβλήματα με το αλκοόλ. Μερικές φορές την χτυπούσε. Χρειάστηκε να εγχειριστεί στο παρελθόν στο στομάχι του γιατί έπαθε έλκος και εδώ και έναν χρόνο - από τότε που ξαναήρθε για λίγο διάστημα στην πόλη πάλι για κάποιες εξετάσεις - δεν έχει βγει από το σπίτι που μένει στην επαρχία.

    Η Α. αγαπάει παθολογικά τον αδελφό της και ανυσηχώ πολύ για το διάστημα αυτό που θα τον φιλοξενεί. Έχω επισκεφτεί 2 φόρες το σπίτι της Α. γνωρίζοντας τους γονείς της. Σ' αυτές τις δύο φορές ο αδελφός της παρέμεινε στο δωμάτιό του, μη θέλοντας να βγει. Η Α. μου έχει πει πως ο αδελφός της θα με γνωρίσει όποτε το κρίνει αυτός, όποτε αισθανθεί έτοιμος.

    Ανυσηχώ γι' αυτήν την σχέση της Α. με τον αδελφό της. Οι γονείς της είναι αρκετά μεγάλοι σε ηλικία και με προβληματίζει πολύ το τι θα γίνει με αυτόν τον άνθρωπο αργότερα, όταν εγώ φτιάξω οικογένεια με την Α. Βλέποντας την υπερβολική αγάπη που το έχει, ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ το μέγεθος του προβλήματος. Η Α. με έχει διαβεβαιώσει πως πάνω από όλα θα βάλει την μελλοντική οικόγενεία της, αλλά η συμπεριφορά της - ως τώρα - δείχνει το αντίθετο.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    36
    Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι το εξής : H κοπέλα μου φοβάται τον αδελφό της, παρ\' όλο που δεν θέλει να το παραδεχτεί. Χαρακτηριστική είναι η επαναλαμβανόμενη σκηνή όταν \"ο Ν. έχει νεύρα\" και τηλεφωνεί στο σπίτι. Χαρακτηριστική είναι πάλι η σκηνή όταν η Α. τηλεφωνεί στο σπίτι της, γιατί \"ο Ν. έχει νεύρα\".

    Τα δύο αδέλφια διέμεναν μαζί στο παρελθόν στην πόλη. Ο αδελφός της Α. έχοντας προβλήματα με το αλκοόλ της δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα, πήγαινε στην δουλειά της, την έκανε ρεζίλι με διάφορα λόγια και μερικές φορές την χτυπούσε.

    Παρ\' όλα αυτά, η Α. τον αγαπάει υπερβολικά. Δεν σηκώνει κουβέντα γι\' αυτόν. Επίσης, έχω την εντύπωση πως τον λυπάται. Τον λυπάται γιατί δεν έχει ζήσει τίποτε, δεν έχει κάνει ποτέ σχέση με άλλη κοπέλα, γιατί δεν έχει εργαστεί ποτέ του, δεν έχει ένσημα κι αναρρωτιέται τι θα κάνει στην ζωή του.

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

    α) Ποια νομίζετε πως θα πρέπει να είναι η δική μου στάση ;

    β) Θεωρείτε πως πρέπει να φύγω από το σπίτι για όσο διάστημα έρθει ο αδελφός της κοπέλας μου ;

    γ) Νομίζετε πως θα έπρεπε να κουβεντιάσω κάτι - και αν ναι, τι - με τον πατέρα της κοπέλας μου ;

    δ) Μήπως εγώ είμαι υπερβολικός ; Μήπως αφήνω κάποιες αρνητικές σκέψεις να με επιρρεάζουν ;




    Την κοπέλα μου την αγαπώ. Δεν θα ήθελα να χωρίσουμε.

    Είμαι στην διάθεσή σας για οιεσδήποτε διευκρινήσεις. Νομίζω πως το πρόβλημα είναι αρκετά πολύπλοκο - γιατί αναμφιβόλως είναι πρόβλημα -

    Από την άλλη μερά, οι γονείς της Α. δεν γνωρίζουν πως εγώ γνωρίζω για την καταστάση του αδελφού της και φοβούνται πως όταν το μάθω, θα παρατήσω την κόρη τους. Η Α. όποτε βρέθηκα εγώ με τους γονείς της δεν έθιξε ποτέ το θέμα του αδελφού της κι όλη οι οικογένεια θαρρώ πως παίζει ένα είδος θεάτρου γι\' αυτό. Δυστυχώς εγώ δεν υπήρξα ποτέ καλός ηθοποιός και πολύ φοβάμαι πως ο τρόπος μου - όταν έρθει η στιγμή να γνωριστούμε με τον αδελφό της - θα είναι σκληρός. Αυτό φυσικά δεν θα αρέσει στην κοπέλα μου.

    Σας ευχαριστώ πολύ,

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    με την κοπέλα σου, έχεις συζητήση όλες αυτές τις ανησυχίες σου;
    φαίνεται να υπάρχει ένα υπερβολικό δέσιμο μεταξύ τους, που είναι φυσιολογικό στην περίπτωση που ο αδερφός της, έχει την ανάγκη της, όπως θα έκανε ο καθένας για κάποιον μέσα στην οικογένειά του που θα είχε πρόβλημα.
    να σου αναφέρω, ότι ο αδερφός της μητέρας μου, ήταν ναρκομανής, ενώ γνώριζε το πρόβλημά του, πάντα ότι συνέβαινε έτρεχε, ακόμα κ στο δρομοκαϊτειο που τον είχαν κλείσει για κάποιον διάστημα κ ήταν σε πλήρη αφασία, αγωνιζόταν για να τον δεί. να προσθέσω ότι της ζήταγε χαρτζιλίκι ως γνωστό για να πάρει την δόση του κ ενώ γνώριζε ότι καταστρέφεται δεν μπορούσε να του αρνηθεί. στην οικογένειά της ήταν εντάξει αλλά το πρόβλημα υπήρχε. αν μπορείς να δεχτείς την κατάσταση του αδερφού της, τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στο μέλλον. αισθάνεσαι ότι ζηλεύεις τον αδερφό της γιατί σου την στερεί ή απλά δεν θεωρείς καθόλου φυσιολογικό το δέσιμο κ για να θεωρείς κάτι τέτοιο, διακρίνεις κάτι παραπάνω εκτός απο δέσιμο;
    νομίζω ότι θα έπρεπε να κουβεντιάσεις μαζί της κ όχι να ξεσπιτώνεσαι κάθε φορά που έρχεται, σίγουρα θα πρέπει να μιλήσεις παρουσία της κ με την οικογένειά της.
    γιατί θεωρείς ότι είσαι υπερβολικός κ σε επηρεάζουν αρνητικές σκέψεις; σκέφτεσαι κάτι παραπάνω απο αυτό που βλεπεις κ τι στο δημιουργεί;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    36
    με την κοπέλα σου, έχεις συζητήση όλες αυτές τις ανησυχίες σου;
    Ναι, αρκετές φορές και μάλιστα έχω προσπαθήσει να δω πως εκείνη φαντάζεται την ζωή μας. Χθες το βράδυ σε μια ανάλογη ερώτησή μου, απάντησε χαρακτηριστικά \"φαντάζομαι πως θα γηροκομήσω εγώ τον αδελφό μου κι αυτός εμένα\". Καταλαβαίνεις, πως τέτοιες απαντήσεις δεν είναι διόλου ευοίωνες και ενώ θέλω πραγματικά να την βοηθήσω, απογοητεύομαι. Λέγοντας μου όλη την ιστορία της από την αρχή - πράγμα που όπως είπα με έκανε να την εκτιμήσω ακόμη περισσότερο - αισθάνομαι πως μου πέρασε ένα είδος προκατάληψης για τον αδελφό της. Από την μια την αγάπησα γι\' αυτήν την ειλικρίνειά της, από την άλλη μου εισήγαγε μέσα μου μια εμπάθεια για τον αδελφό της και αναρρωτιέμαι πως θα καταφέρω να μην λάβω υπ\' όψην μου και να μην θυμάμαι πως την χτυπούσε όταν θα τον γνωρίσω. Χθες χαρακτηριστικά με ρώτησε αν ξέρω να παίζω θέατρο και μου είπε πως με τον αδελφό της πρέπει να μάθω να παίζω θέατρο. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω και της απάντησα \"φρόντισε να μην με φέρεις σε τέτοια θέση ώστε να χρειαστεί να παίξω θέατρο, γιατί δεν είμαι καλός ηθοποιός και θα με καταλάβουν αμέσως ...\"

    αισθάνεσαι ότι ζηλεύεις τον αδερφό της γιατί σου την στερεί ή απλά δεν θεωρείς καθόλου φυσιολογικό το δέσιμο κ για να θεωρείς κάτι τέτοιο, διακρίνεις κάτι παραπάνω εκτός απο δέσιμο;
    γιατί θεωρείς ότι είσαι υπερβολικός κ σε επηρεάζουν αρνητικές σκέψεις; σκέφτεσαι κάτι παραπάνω απο αυτό που βλεπεις κ τι στο δημιουργεί;
    Το δεύτερο. Δεν το θεωρώ φυσιολογικό, πολύ φοβάμαι πως είναι κάτι παραπάνω. Τόσα ακούγονται, τόσα βλέπουμε, τόσα γίνονται. Αδελφός βίασε αδελφή, μάνα κοιμήθηκε με τον γιο της, καταλαβαίνεις ... νομίζω πως κάτι άλλο συμβαίνει που δεν τολμάει να το ομολογήσει ούτε στον ίδιο της τον εαυτό. Αυτά τα χαϊδολογήματα και τα τριψίματα, δεν μου φαίνονται σόϊ - για να μιλήσω λίγο πιο απλά. Εργάζομαι στο λιμάνι 12 χρόνια και αυτά τα πράγματα δεν μου αρέσουν. Μ\' αρέσουν τα καθαρά πράγματα. Τι πάει να πει \"έτσι κάνουμε εμείς με τον αδελφό μου...\"; Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό.

    νομίζω ότι θα έπρεπε να κουβεντιάσεις μαζί της κ όχι να ξεσπιτώνεσαι κάθε φορά που έρχεται, σίγουρα θα πρέπει να μιλήσεις παρουσία της κ με την οικογένειά της.
    Της ομολόγησα την σκέψη μου και αντέδρασε άσχημα, λέγοντάς μου πως κάτι τέτοιο θα στενοχωρούσε πολύ τους γονείς της. Άλλωστε, αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει πει ακόμη στους γονείς της πως εγώ γνωρίζω για την κατάσταση του αδελφού της. Από την άλλη, εγώ της είπα πως πρέπει να ενημερώσει τους γονείς της ότι εγώ γνωρίζω, αφ\' ενός για να μην νομίζουν πως θα την παρατήσω - αν ήταν να συμβεί αυτό θα το είχα κάνει από την αρχή - αφ\' ετέρου για να δω τι γνώμη έχουν και οι ίδιοι γι\' αυτήν την κατάσταση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Ναι, αρκετές φορές και μάλιστα έχω προσπαθήσει να δω πως εκείνη φαντάζεται την ζωή μας. Χθες το βράδυ σε μια ανάλογη ερώτησή μου, απάντησε χαρακτηριστικά \"φαντάζομαι πως θα γηροκομήσω εγώ τον αδελφό μου κι αυτός εμένα\". Καταλαβαίνεις, πως τέτοιες απαντήσεις δεν είναι διόλου ευοίωνες και ενώ θέλω πραγματικά να την βοηθήσω, απογοητεύομαι.

    Το δεύτερο. Δεν το θεωρώ φυσιολογικό, πολύ φοβάμαι πως είναι κάτι παραπάνω. Τόσα ακούγονται, τόσα βλέπουμε, τόσα γίνονται. Αδελφός βίασε αδελφή, μάνα κοιμήθηκε με τον γιο της, καταλαβαίνεις ... νομίζω πως κάτι άλλο συμβαίνει που δεν τολμάει να το ομολογήσει ούτε στον ίδιο της τον εαυτό. [/quote]

    ξερεις paul, μου είναι δύσκολο να συνεχίσω να σου γράφω.. μου συνεβη κατι σε αυτο που αναφέρεις -δες τοπικ αν θες, δεν μπορω να σου γραψω τι κ πως, δεν εχω καταφερει ίσως να το αποδεχτω μέσα μου, παρόλαυτα μπορώ να σου πώ ότι σε καμία περίπτωση κάτι που θα στιγμάτιζε έτσι την ψυχή της, θα ένιωθε.. να σου πω πως νιωθω εγω, δεν θελω ουτε με μαγιο να με δεί - ουτε να τον δω, τις περισσότερς φορες σιχαίνομαι κ την παρουσία του στο χώρο που βρίσκομαι, δεν θέλω ουτε κατα λαθος να με αγγιξει, είναι περιεργο να σου πω πως αισθανομαι, πάντως, σε ότι χρειάζεται είμαι δίπλα του, σε ότι προβλημα κ αν προκύψει
    κ τοσα χρονια που δεν ειχα μιλήσει ποτέ, απλα δεν ειχα καταλαβει ποσο απαισια νιωθω για εκεινον, το προσπέρναγα γιατι ετσι επρεπε να κάνω κ ακομα το προσπερνάω γιατι πρέπει να υπάρχει αυτό το \"καλά\"
    ίσως το προβλημα να μην είναι μεταξύ τους, ίσως να είναι κάτι ποιο μέσα στην οικογένεια, δεν μπορείς να γνωρίζεις, ούτε θα μάθεις ποτέ, νομιζω μπορείς να καταλάβεις οτι ισως να προκειται για οικογενειακο μυστικο κάτι που είναι γνωστό κ στους δύο.
    το οτι θα γηροκομίσει τον αδερφό της ειναι γιατί γνωρίζει την κατάσταση στην οποία βρισκεται κ δεν μπορει να κάνει διαφορετικά κ ίσως μέσα απο τις ερωτήσεις σου να εχει καταλάβει την ανησυχία σου κ κατι τέτοιο καλύτερα να οδηγήσει στον χωρισμό παρά στο να μάθεις
    μια τετοια λογική θα ακολουθούσα κ εγώ, που ντρεπομαι πολυ για τον εαυτο μου κ οτι συνέβη κ για τα προβλήματα που υπάρχουν μέσα στην οικογένειά μου
    δεν ξερω τι να σου πω, πραγματικα είναι δύσκολο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Λέγοντας μου όλη την ιστορία της από την αρχή - πράγμα που όπως είπα με έκανε να την εκτιμήσω ακόμη περισσότερο - αισθάνομαι πως μου πέρασε ένα είδος προκατάληψης για τον αδελφό της. Από την μια την αγάπησα γι\' αυτήν την ειλικρίνειά της, από την άλλη μου εισήγαγε μέσα μου μια εμπάθεια για τον αδελφό της και αναρρωτιέμαι πως θα καταφέρω να μην λάβω υπ\' όψην μου και να μην θυμάμαι πως την χτυπούσε όταν θα τον γνωρίσω. Χθες χαρακτηριστικά με ρώτησε αν ξέρω να παίζω θέατρο και μου είπε πως με τον αδελφό της πρέπει να μάθω να παίζω θέατρο. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω και της απάντησα \"φρόντισε να μην με φέρεις σε τέτοια θέση ώστε να χρειαστεί να παίξω θέατρο, γιατί δεν είμαι καλός ηθοποιός και θα με καταλάβουν αμέσως ...\"

    Της ομολόγησα την σκέψη μου και αντέδρασε άσχημα, λέγοντάς μου πως κάτι τέτοιο θα στενοχωρούσε πολύ τους γονείς της. Άλλωστε, αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει πει ακόμη στους γονείς της πως εγώ γνωρίζω για την κατάσταση του αδελφού της. Από την άλλη, εγώ της είπα πως πρέπει να ενημερώσει τους γονείς της ότι εγώ γνωρίζω, αφ\' ενός για να μην νομίζουν πως θα την παρατήσω - αν ήταν να συμβεί αυτό θα το είχα κάνει από την αρχή - αφ\' ετέρου για να δω τι γνώμη έχουν και οι ίδιοι γι\' αυτήν την κατάσταση. [/quote]

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τρέχει παράλληλα με τους γονείς της, μήπως απο τους γονείς προέρχεται αυτη η μεταξύ τους σχέση; τι οδήγησε τον αδερφό της στο αλκοολ κ σε αυτή την εκρηκτική συμπεριφορά, γνωρίζεις; μπορεί να υπάρχει κατι άλλο, προβλημα υγείας, κατι εκ γενετης κ οχι μονο πιθανότητα κακοποίησης.
    είναι ότνως περίεργα..
    οταν γνωρισες τους γονείς της πως σου φάνηκαν κ ποια η σταση τους απένταντί σου;
    κ να σε ρωτησω κ κατι αδιάκριτο.. οταν έρχεστε σε επαφή έχεις παρατηρήσει κάτι που να μην συμβαίνει πάντα, το να μην συμμετεχει ολοκληρωτικά ή το πως μπορεί να αισθανεται εκτος απο αυτο που δείχνει; γιατι με εβαλες σε σκέψεις με το θεατρο κ εγω πολλες φορες μου ερχεται να κλαψω, αλλες δεν αισθανομαι τιποτα κ αλλες ενω το ευχαριστιέμαι μπορεί να νιωθω ασχημα μέσα μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    poul τον εχεις δει ποτε τον αδερφο της?εμενα το οτι τον εχει δει γυμνο και το αντι8ετο δεν μαρεσει κα8ολου.ποτε δεν 8α αφηνα τον αδερφο μου να με δει γυμνη ουτε και γω αυτον γυμνο .έλεος!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    paul, σίγουρα όπως λες κι εσύ υπάρχει πρόβλημα. Πρόσεξε αυτά που γράφει η mmaria, νομίζω ότι λόγω των δικών της εμπειριών προσεγγίζει πολύ σωστά κάποια σημεία.

    Από την πλευρά μου να σου πω σε απάντηση στα ερωτήματά σου ότι:
    - δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμο να μιλήσεις με τους γονείς της, τουλάχιστον τώρα. Υπάρχουν πολλά που χρειάζεται να ξεκαθαρίσετε μεταξύ σας.
    - όχι δεν βρίσκω λογικό να φεύγεις από το κοινό σας σπίτι. Αφού υπάρχει προοπτική να παντρευτείτε έχετε συζητήσει πώς θα ρυθμίζετε αυτό το θέμα; Και ποιος είναι ο τρόπος που πρακτικά θα \'γηροκομήσει\' τον αδελφό της;
    - δεν νομίζω ότι είσαι υπερβολικός. Βλέπεις κάποια στοιχεία που λογικά σε ανησυχούν. Έπειτα φαίνεται να υπάρχει ένα κενό επικοινωνίας ανάμεσά σας σε θέματα που αφορούν τον αδελφό και κυρίως, θέματα που μοιάζει να μην έχει επεξεργαστεί η ίδια.
    - και βέβαια αυτό που ανέφεραν και οι προηγούμενες κοπέλες, τι εννοείς τον έχει δει γυμνό και αυτός εκείνη; Στην ενήλικη ζωή; Και κάτω από ποιες συνθήκες; Έχεις συζητήσει μαζί της αυτήν ακριβώς την απορία σου, ότι δηλαδή σου φαίνεται περίεργο γιατί συνήθως οι άνθρωποι δεν κάνουν \'έτσι\' με τον αδελφό τους;

  9. #9
    Πωλ.....συμφωνώ μαζί σου πως είναι τελείως αλλόκοτο να βλέπουν τα αδέλφια ο ένας τον άλλο γυμνούς. Είναι ένα θέμα που έχω συζητήσει με φίλες μου και πολλές φορές με έβγαλαν ιδιαίτερα πουριτανή. Έμαθα λοιπόν, πως σε πολλές οικογένειες δεν έοχυν τετοια ταμπού και το θεωρούν φυσιολογικό κάτι τέτοιο.
    Μήπως η φίλη σου ανήκει σε μια τέτοια οικογένεια?
    Θέλω να πω, αν ήταν τόσο σοβαρό το θέμα, (πχ, βιασμός, ή άλλου είδους αιμομιξία), δεν θα είχε τόση καλή διάθεση απεναντι του....
    Διάβασε το τόπικ της mmarias, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ...
    Παράλληλα, μήπως ασυνείδητα νιώθεις μια \"ζήλια\" για την προσοχή της και αυτό σε κάνει να υπερθεματίζεις το πρόβλημα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μου φενεται πολυ ιποπτο να εχουν δει σαν ενηλικες οι 2 τους γυμνο ο ενας τον αλλον.αλλο οταν ηταν παιδια κλπ.μυριζει η υπο8εση.μυριζει μπαρουτι λολ

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    36
    Καλημέρα,

    κατ\' αρχήν ... σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    όχι δεν βρίσκω λογικό να φεύγεις από το κοινό σας σπίτι. Αφού υπάρχει προοπτική να παντρευτείτε έχετε συζητήσει πώς θα ρυθμίζετε αυτό το θέμα; Και ποιος είναι ο τρόπος που πρακτικά θα \'γηροκομήσει\' τον αδελφό της;
    Έκανα κάτι χθες λίγο περισσότερο δραστικό και θέλω την γνώμη σας. Σκέφτηκα, ok, το σπίτι είναι μικρό, δεν υπάρχει χώρος για να κοιμούνται 3 άτομα. Γιατί όμως - εφ\' όσον μένω εγώ σ\' αυτό το σπίτι - και πληρώνω γι\' αυτό το σπίτι, έτσι ; - και εφ\' όσον ο αδελφός της είναι λίγο - πολύ φιλοξενούμενός μου - γιατί εγώ να μην μπορώ να πηγαίνω όποτε θέλω, να κάνω ένα μπάνιο ρε παιδί μου, να ξεκουράζομαι λίγο, να πίνω έναν καφέ κι έπειτα ok, να πηγαίνω στην μάνα μου και να κοιμάμαι το βράδυ ; Έτσι, της το πρότεινα - μάλλον για να λέμε και την αλήθεια δεν ήταν ακριβώς πρόταση αλλά απαίτηση - λέγοντάς της πως επειδή - και το ξέρει βέβαια και η ίδια - το σπίτι της μάνας μου είναι μακρυά, έξω από την πόλη, θα ήθελα να πηγαίνω στο σπίτι μου / μας όποτε θέλω ανοίγοντας με τα κλειδιά μου - τι πιο φυσικό - και να κάνω ένα μπάνιο, να αλλάζω, να πίνω έναν καφέ, κάτι τέλος πάντων και μετά να φεύγω για τον ύπνο.

    Περιττό να σας πω, πως η Α. έγινε έξαλλη. Ιδιαίτερα με το θέμα των κλειδιών και της - άκουσον, άκουσον - φυσικής διαδικασίας που κάνει ένας άνθρωπος όταν θέλει να πάει στο σπίτι του: Με τα κλειδιά του να ανοίξει την πόρτα. Μου είπε πως θα μπορούσα να πηγαίνω στο σπίτι μου για ένα μπάνιο, αλλά κατόπιν ... ραντεβού και μόνο εφ\' όσον το επέτρεπε ο αδελφός της. Επίσης, ολόκληρη την μέρα ήταν γεμάτη απειλές, του στυλ \"θα χωρίσουμε\", \"θα μου το πληρώσεις\", \"από μένα θα το \'βρεις αυτό που μου κάνεις τώρα για να μαλώσω με τον αδελφό μου \", \"θα βρεις τα ρούχα σου έξω από την πόρτα\" και τέτοια.

    Της είπα πως πρέπει να προετοιμάσει τον αδελφό της για το πιο φυσικό : πως έρχεται σε ένα σπίτι που κατοικεί όχι μόνο η αδελφή του αλλά και ένας άλλος άνθρωπος (εγώ). Και αυτός ο άλλος άνθρωπος θέλει να πηγαίνει σπίτι του, να ξεκουράζεται, να τρώει και να πλένεται, ασχέτως αν δεν θα μπορεί να κοιμηθεί εκεί, επειδή είναι μικρό.

    Μου είπε πως κάτι τέτοιο δεν θα το δεχόταν ο αδελφός της και πως ήταν καλύτερο τελικά να του πει να μην έρθει. Τώρα, δεν μου μιλάει και μου φέρεται σαν να είμαι ξένος. Αλλά πιστεύω πως θα της περάσει.

    Σχετικά με το πως σκέφτεται να τον \"γηροκομήσει\", της έχω κάνει αρκετές ερωτήσεις πάνω σ\' αυτό και το έχουμε κουβεντιάσει. Η βασική της επιθυμία είναι να μπορέσει κάποια στιγμή να του βρει ένα σπίτι στην πόλη και μια δουλειά. Τι δουλειά να κάνει όμως ένας άνθρωπος 45 χρονών που δεν έχει δουλέψει ποτέ του και δεν βγαίνει από το σπίτι του ; Αυτό είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο θέμα. Εν πάσει περιπτώση θα ήθελε - έτσι ακριβώς το εξέφρασε - θα ήθελε να τον έχει κοντά της.

    poul τον εχεις δει ποτε τον αδερφο της?
    Όχι. Και μάλιστα έχω την αίσθηση πως τον \"κρύβει\".

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    36
    Έχω την εντύπωση - και μάλιστα της το είπα χθες σε σκληρό τόνο - πως ένα πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την τωρινή κατάσταση του αδελφού της, το φέρει η ίδια από τότε που έμεναν μαζί και της δημιουργούσε προβλήματα. Ο αδελφός της έκανε 3 απόπειρες αυτοκτονίες. Σε μία από αυτές η Α. τον βρήκε κρεμασμένο και τον έσωσε την τελευταία στιγμή. Όμως, με την μετέπειτα συμπεριφορά της - γνώμη μου - τον \"τιμώρησε\" για όσα της είχε κάνει. Και ποια ήταν η τιμωρία που του επέβαλε ; Η απομόνωσή του στην επαρχία σε συνδυασμό με την αίσθηση του \"μη μου άπτου\". \"Μην μιλάτε στον Ν., έχει πρόβλημα\", \"Αφήστε τον Ν. να κάνει ότι θέλει, έχει πρόβλημα\", \"Μην ενοχλείτε τον Ν., έχει πρόβλημα\", \"Ό,τι θέλει ο Ν. ,έχει πρόβλημα\", καταλαβαίνετε ;

    Ο Ν. αυτήν την στιγμή βίχει και στο σπίτι του όλοι βαράνε προσοχή. Χαρακτηριστικό είναι πως όταν κάνει μπάνιο, απαιτεί απόλυτη ησυχία, δεν κινείται ουδείς. Έχει αποκτήσει απίστευτες ιδιοτροπίες, ανόητες συνήθειες. Όταν χρειαστεί κάτι από την μητέρα του - επειδή το σπίτι τους είναι διόροφο και αυτός μένει στον κάτω όροφο - για να μην φωνάξει την μητέρα του και ακουστεί στην γειτονιά, τηλ. στο σπίτι της αδελφής του (στο σπίτι μας δηλ) και ενημερώνει την αδελφή του πως κάτι χρειάζεται από την μητέρα του. Η Α. ξανατηλεφωνεί στην μητέρα της και της λέει να πάει στον κάτω όροφο που μένει ο Ν. γιατί κάτι ζητάει! Καταλαβαίνετε ; Όλα αυτά, γίνονται με την \"συννενοχή\" της Α. Είναι \"ιδέες\" της Α. Αυτή τα έχει σκεφτεί και αυτή τα έχει εφαρμόσει πιστεύοντας πως είναι η πλέον καλύτερη μεταχείρηση για τον αδελφό της. Πιστεύω όμως πως κατά βάθος, του κάνει κακό. Και - μακάρι να κάνω λάθος - νομίζω πως σκοπίμως του κάνει κακό, όπως έλεγα παραπάνω \"τιμωρώντας\" τον για όσα της έχει κάνει στο παρελθόν.

    Θέλω να πω, αν ήταν τόσο σοβαρό το θέμα, (πχ, βιασμός, ή άλλου είδους αιμομιξία), δεν θα είχε τόση καλή διάθεση απεναντι του....
    Με δύο τρόπους σφάζεις : Με το μαχαίρι και με το γάντι.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by paul


    Μου είπε πως θα μπορούσα να πηγαίνω στο σπίτι μου για ένα μπάνιο, αλλά κατόπιν ... ραντεβού και μόνο εφ\' όσον το επέτρεπε ο αδελφός της. Επίσης, ολόκληρη την μέρα ήταν γεμάτη απειλές, του στυλ \"θα χωρίσουμε\", \"θα μου το πληρώσεις\", \"από μένα θα το \'βρεις αυτό που μου κάνεις τώρα για να μαλώσω με τον αδελφό μου \", \"θα βρεις τα ρούχα σου έξω από την πόρτα\" και τέτοια.

    σορρυ αλλα μετα απο αυτα,
    κοψε ροδα μυρωμενα.....
    και μαλιστα χθες οχι αυριο.

    Αλλιως αν συνεχισεις οποιαδηποτε κατασταση επωμιστεις στο μελλον θα ειναι εις γνωση σου....
    Και δεν θα υπαρχει δικαιολογια δεν ηξερα.


    Και για να εξηγηθω:
    Οταν εχεις μια σχεση ακομα και με τις πιο ιδιαζουσες συνθηκες, η σχεση πρεπει να ειναι ΠΑΝΩ απο ολα, και απο τον πλανητη τον ιδιο.
    Ολα τα υπολοιπα ειναι σημεια για να φιλοσοφουμε και μονο.



    Την καλημερα μου.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    36
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τρέχει παράλληλα με τους γονείς της, μήπως απο τους γονείς προέρχεται αυτη η μεταξύ τους σχέση; τι οδήγησε τον αδερφό της στο αλκοολ κ σε αυτή την εκρηκτική συμπεριφορά, γνωρίζεις; μπορεί να υπάρχει κατι άλλο, προβλημα υγείας, κατι εκ γενετης κ οχι μονο πιθανότητα κακοποίησης.
    είναι ότνως περίεργα..
    οταν γνωρισες τους γονείς της πως σου φάνηκαν κ ποια η σταση τους απένταντί σου;
    κ να σε ρωτησω κ κατι αδιάκριτο.. οταν έρχεστε σε επαφή έχεις παρατηρήσει κάτι που να μην συμβαίνει πάντα, το να μην συμμετεχει ολοκληρωτικά ή το πως μπορεί να αισθανεται εκτος απο αυτο που δείχνει; γιατι με εβαλες σε σκέψεις με το θεατρο κ εγω πολλες φορες μου ερχεται να κλαψω, αλλες δεν αισθανομαι τιποτα κ αλλες ενω το ευχαριστιέμαι μπορεί να νιωθω ασχημα μέσα μου
    O αδελφός της δεν έπινε πολύ. Επειδή όμως δεν ήταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση, και ένα ποτήρι μπύρα να έπινε, τον χαλούσε. Η Α. ισχυρίζεται πως κανένας δεν βοήθησε τον Ν. να κάνει κάτι, να του βρει μια δουλειά π.χ, να τον στηρίξει. Ισχυρίζεται πως πολλοί του υποσχέθηκαν πράγματα, αλλά τίποτε δεν έγινε. Αυτό το παράπονο, επειδή ο Ν. είναι και πολύ ευαίσθητός, τον οδήγησε στα μεθύσια και στις απόπειρες αυτοκτονίας. Βέβαια, όταν τα συζητούσαμε αυτά, εγώ της υπενθύμιζα πως στην ζωή του καθενός, άμα δεν έχεις νύχια να ξυθείς, ε, μην περιμένεις από τους άλλους να το κάνουν.

    Οι γονείς της μου φέρθηκαν πολύ καλά. Ιδιαίτερα η μητέρα της, η οποία έτρεξε, με αγκάλλιασε και με φίλησε από την πρώτη κιόλας φορά που με συνάντησε. Ανταποκρίθηκα. Το κλίμα ήταν πολύ ζεστό. Χάρηκαν πολύ με την παρουσία μου στο σπίτι τους. Χάρηκα όμως κι εγώ.

    Για να σου απαντήσω στο τρίτο ερώτημά σου, θα πρέπει να σου μιλήσω λίγο για το πως βρήκα εγώ την Α. όταν πρωτογνωριστήκαμε. Επειδή όμως δεν έχω πολύ χρόνο τώρα, θα σου τα πω κάποια άλλη στιγμή.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    36
    σορρυ αλλα μετα απο αυτα,
    κοψε ροδα μυρωμενα.....
    και μαλιστα χθες οχι αυριο.

    Αλλιως αν συνεχισεις οποιαδηποτε κατασταση επωμιστεις στο μελλον θα ειναι εις γνωση σου....
    Και δεν θα υπαρχει δικαιολογια δεν ηξερα.


    Και για να εξηγηθω:
    Οταν εχεις μια σχεση ακομα και με τις πιο ιδιαζουσες συνθηκες, η σχεση πρεπει να ειναι ΠΑΝΩ απο ολα, και απο τον πλανητη τον ιδιο.
    Ολα τα υπολοιπα ειναι σημεια για να φιλοσοφουμε και μονο.
    Δεν έχεις άδικο. Μην ξεχνάς όμως πως αυτήν την στιγμή, η Α. δίνει μια τεράστια μάχη μέσα της. Προτιμώ να δω την έκβαση αυτής της μάχης. Κι αν βρω μια μέρα τα ρούχα μου πεταμένα έξω, ok, no problem, εγώ θα έχω την συνείδησή μου καθαρή. Επίσης, μην ξεχνάς πως την αγαπώ. Η Α. στην ουσία τώρα βλέπει μπροστά της αυτό που φοβόταν. \"Τι θα γινόταν αν εμφανιζόταν ένας άντρας στην ζωή της ; Ποιον θα έπρεπε να διαλέξει ;\" (έτσι το βλέπει, μου το είπε χθες) \"Μην με βάζεις να διαλέξω μεταξύ εσένα και του αδελφού μου\" , αυτό μου είπε. Θα την αφήσω λοιπόν να πολεμήσει. Κι ότι γίνει ... Ο Καφάβης λέει : \"σε όλους έρχεται κάποια στιγμή που θα πρέπει να πουν ή το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι\" Αυτή είναι η στιγμή της. Θα την αφήσω να την ζήσει.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •