Πρεπει να μπω σε σειρα ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    Πρεπει να μπω σε σειρα ...

    Ολα ειναι ανακατα τον τελευταιο καιρο ... στη σχολη τρεχω και δεν προφταινω ... στο εργαστηρι ζωγραφικης που παρακολουθω (κανω προετοιμασια για καλων τεχνων , οι εξετασεις ειναι το σεπτεμβρη) το ιδιο ... το ατομο που αγαπαω ειναι στο στρατο και θα χει αδεια απ οτι μου πε χθες σε 1 μηνα ... λεφτα για να παω να τον δω ειναι δυσκολο να παιξουν αν και θα το παλεψω πριν το πασχα αλλα οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες . Τα 2 ατομα που εχω κοντιτερα σαν φιλους μου , ο κολλητος μου και η κολλητη μου , εχουν απομακρυνθει , ο κολλητος μου επειδη ειναι επισης στρατο (αμαν πια) και η κολλητη μου ... γιατι ετσι της καπνισε ! Και οποτε τυχει να μιλησουμε ειναι συνεχεια μεσα στην ειρωνεια και την κακια , ενω παραλληλα βλεπω σε αλλους φιλους της να ειναι μεσα στις γλυκιες ... δεν ζηλευω ακριβως αυτο , το οτι δηλαδη με τους αλλους ειναι οκ , απλα απορω γιατι!? Δεν εχει γινει κατι προφανες ... Νταξει γενικως εχουμε αλλαξει πολυ μεταξυ μας , αυτη εχει αποκτησει ενα συγκεκριμενο στυλακι και , οκ , καλα κανει , εγω ειμαι αλλιως ... αυτο δεν σημαινει τιποτα ομως , ετσι ?! δεν ειναι αναγκη να βγαινει τοση κακια ... υποψιαζομαι οτι με ζηλευει σε μερικα πραματα και εχω κανα 2 πολυ καλους λογους για να το υποψιαζομαι αυτο . Αλλα γιατι !? Γιατι μια φιλη που εισαι μαζι της απο το λυκειο ξαφνικα την αντιμετωπιζεις αλλιως μονο και μονο επειδη πχ αυτη εχει μια πιο "σωστη" σχεση , η εχει καταφερει κανα 2 πραματα με τον εαυτο της (οπως το να χασω κιλα ας πουμε , και το οτι συνεχιζω να χανω , και αυτα δεν ειναι πραματα που φανταζομαι ειναι κομπλεξ που μου χει πει η ιδια οτι εχει με τον ευατο της). Ειναι με εναν ανθρωπο απο την αλλη ακρη της ελλαδας ο οποιος ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ τη δουλευει και γενικως της κανει κακο , και αυτη η κατασταση κραταει 2μιση χρονια τωρα . Και ΟΛΗ η κουραση της απο αυτη τη """"""""σχεση""""""" εχει αρχισει να βγαινει σε νευρα , καταθλιψη , και κυριως σε μενα !!! Εχω κουραστει ... εχω κανει πολλη υπομονη μαζι της , δεν εχω δειξει την ελαχιστη αντιδραση καθε φορα που μου βγαζει νευρα η μου απανταει αποτομα , κι ομως συνεχιζει .
    Εκτος των προηγουμενων , εχω προβλημα με τον υπνο . Η που δεν θα μπορω να κοιμηθω ΚΑΘΟΛΟΥ (μιλαμε οτι σημερα καταφερα να κοιμηθω στις 6μιση το πρωι και ξυπνησα στις 9) η που θα κοιμαμαι αλλα θα ξυπναω 5-6 φορες (η και περισσοτερες) μεσα στη νυχτα . Νιωθω εναν συνεχη εκνευρισμο . Ευτυχως ολα αυτα δεν εχουν επηρεασει (Ακομη) τη σχεση μου με τον ανθρωπο που αγαπαω γιατι ειμαι αρκετα "λογικη" ακομη για να σκευτομαι οτι αν αρχισω να γρινιαζω και να λεω μαλακιες θα τον χασω (επειδη κι αυτος τρωει αρκετα μεγαλη πιεση στο στρατο) . Αντιθετα οι φορες που μιλαμε ειναι τις περισσοτερες φορες κατι να περιμενω μεσα στη μερα και αυτο ειναι καλο ... αλλα τα νευαρ μου γενικως τελευταια εχουν πιασει πατο . Ειδικα οταν βλεπω την κολλητη μου πως αντιδραει ωρες ωρες ακομη και στο πιο απλο πραμα που θα πω ειλικρινα ερχομαι στο τσακ να της τα χωσω αγρια ... αλλα και παλι δεν το κανω γιατι ξερω οτι και αυτη δεν ειναι καλα !!! βασικα ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ... αλλα πως σκατα να συγκεντρωθω και να κρατησω διαιτα και προγραμμα μεσα σε ολον αυτο τον χαμο ?!?!?! οεο ...????

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Χαλκίδα
    Posts
    26
    Στελλού μου θυμισες τα νιάτα μου κοριτσάρα μου.Κι εγώ από ΑΣΚΤ είμαι.Του προηγούμενου αιώνα όμως.(Τσούζειιιιι.)Την περίοδο της
    προετοιμασίας δε είχα χάσει κι ένα σωρό κιλά με τα πέρα δώθε και τους ιδρώτες στα εργαστήρια χωρίς αρκουδίσιον.(το καλοκαίρι κυρίως).
    Έχω μια φίλη παιδική.Τη λατρεύω.Της λέω τα πάντα και εννοούμε τα πάντα.Έρχονται στιγμές που μου σπάει τα νεύρα,που δεν την καταλαβαίνω,που με κάνει και νοιώθω πως κάτι έχει μαζί μου.Υποθέτω πως το ίδιο συμβαίνει και στην ίδια.Αρκεί ένας καφές κι ένα τσιγάρο(δικό της γιατί εγώ ούτε καφέ ούτε τσιγάρο)και μια εκβαθέων συζήτηση για να νοιώσω πόσο σημαντικό είναι που είμαστε τόσα χρόνια μαζί.
    Ξέρω πως ότι κι αν συμβεί,ακόμα κι αν υπάρχουν μέρες που δεν θέλω να ακούσω κουβέντα της,η σχέση μας δεν κινδυνεύει.Είναι το αποκούμπι μου.Συνηθίζω να αφήνω τις εντάσεις που δημιουργούνται να ξεθυμαίνουν μόνες τους χωρίς να τις τρέφω.Συνήθως φεύγουν από μόνες τους έτσι όπως δημιουργήθηκαν.Σίγουρα αν είχες εδώ το αγοράκι σου θα ταν καλύτερα.Θα περάσει όμως κι αυτό.ʼσε κι εμάς να αισθανόμαστε ασφαλείς που μας φυλάει τα σύνορα ;) Γνώμη μου όποτε νοιώθεις νεύρα,πείνα κ.λ.π. συγκεντρώσου σε άλλα θέματα.Απέσπασε την προσοχή σου από τα συναισθήματα που νοιώθεις αρχίζοντας να επεξεργάζεσαι τον κόσμο γύρω σου.Είπαμε είσαι εκκολαπτόμενη ζωγράφος.ʼρχισε να αναλύεις τα χρώματα γύρω σου.Βλέπε ματζέντες στα πράσινα δέντρα.Κόκκινες σκιές στον γαλάζιο ουρανό.Εμένα αυτός ο τρόπος απόσπασης της προσοχής με έχει βοηθήσει να ιεραρχήσω τα συναισθήματά μου.Όταν κάτι με άγχωνε άρχιζα να παρατηρώ μπαλκόνια κτηρίων.Αυτά.Δεν είμαι πολύ καλή στις συμβουλές αλλά ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    κουραγιο!κ εγω είμαι σε μια χαλια κατάσταση, η φίλη μου παρόλο που εχασε πολλα κιλα εχει συνέχεια νευρα,δεν εχει αλλους φιλους γιατι εχει περιεργο χαρακτηρα..το αγορι μου εχει κ αυτος νευρα γιατι ειναι απληρωτος απ τη δουλεια του και τον ταλαιπωρουν.
    Στο σπιτι μου εχω μια μαμα που δουλευει σαν σκυλι ολη της ζωη και ειναι ο αγγελος μου αλλά και εναν μπαμπα που ειναι αρρωστος αλλα δεν παει να κανει τις εξετασεις του,βαριεται ν παει να ΕΛΕΓΞΕΙ απλά το μαγαζί του και απλά κάθεται ολημερα σπίτι και μετραει τα χρεη μας...κ εγω δουλευω για να πληρωνω οτι μπορω,δουλευω για να τους παω διακοπες δουλευω δουλευω και ουτε μπορω να μεινω μονη μου γιατι δεν θελω να πληγωσω την μαμα μου...κ καθε μερα καθε βραδυ απλα κλαιω..κ μετα πρεπει να κανω κ διαιτα...αυτα...σορρυ αν ξεφυγα απ το θεμα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by stellou1989
    Ολα ειναι ανακατα τον τελευταιο καιρο ... στη σχολη τρεχω και δεν προφταινω ... στο εργαστηρι ζωγραφικης που παρακολουθω (κανω προετοιμασια για καλων τεχνων , οι εξετασεις ειναι το σεπτεμβρη) το ιδιο ... το ατομο που αγαπαω ειναι στο στρατο και θα χει αδεια απ οτι μου πε χθες σε 1 μηνα ... λεφτα για να παω να τον δω ειναι δυσκολο να παιξουν αν και θα το παλεψω πριν το πασχα αλλα οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες . Τα 2 ατομα που εχω κοντιτερα σαν φιλους μου , ο κολλητος μου και η κολλητη μου , εχουν απομακρυνθει , ο κολλητος μου επειδη ειναι επισης στρατο (αμαν πια) και η κολλητη μου ... γιατι ετσι της καπνισε ! Και οποτε τυχει να μιλησουμε ειναι συνεχεια μεσα στην ειρωνεια και την κακια , ενω παραλληλα βλεπω σε αλλους φιλους της να ειναι μεσα στις γλυκιες ... δεν ζηλευω ακριβως αυτο , το οτι δηλαδη με τους αλλους ειναι οκ , απλα απορω γιατι!? Δεν εχει γινει κατι προφανες ... Νταξει γενικως εχουμε αλλαξει πολυ μεταξυ μας , αυτη εχει αποκτησει ενα συγκεκριμενο στυλακι και , οκ , καλα κανει , εγω ειμαι αλλιως ... αυτο δεν σημαινει τιποτα ομως , ετσι ?! δεν ειναι αναγκη να βγαινει τοση κακια ... υποψιαζομαι οτι με ζηλευει σε μερικα πραματα και εχω κανα 2 πολυ καλους λογους για να το υποψιαζομαι αυτο . Αλλα γιατι !? Γιατι μια φιλη που εισαι μαζι της απο το λυκειο ξαφνικα την αντιμετωπιζεις αλλιως μονο και μονο επειδη πχ αυτη εχει μια πιο "σωστη" σχεση , η εχει καταφερει κανα 2 πραματα με τον εαυτο της (οπως το να χασω κιλα ας πουμε , και το οτι συνεχιζω να χανω , και αυτα δεν ειναι πραματα που φανταζομαι ειναι κομπλεξ που μου χει πει η ιδια οτι εχει με τον ευατο της). Ειναι με εναν ανθρωπο απο την αλλη ακρη της ελλαδας ο οποιος ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ τη δουλευει και γενικως της κανει κακο , και αυτη η κατασταση κραταει 2μιση χρονια τωρα . Και ΟΛΗ η κουραση της απο αυτη τη """"""""σχεση""""""" εχει αρχισει να βγαινει σε νευρα , καταθλιψη , και κυριως σε μενα !!! Εχω κουραστει ... εχω κανει πολλη υπομονη μαζι της , δεν εχω δειξει την ελαχιστη αντιδραση καθε φορα που μου βγαζει νευρα η μου απανταει αποτομα , κι ομως συνεχιζει .
    Εκτος των προηγουμενων , εχω προβλημα με τον υπνο . Η που δεν θα μπορω να κοιμηθω ΚΑΘΟΛΟΥ (μιλαμε οτι σημερα καταφερα να κοιμηθω στις 6μιση το πρωι και ξυπνησα στις 9) η που θα κοιμαμαι αλλα θα ξυπναω 5-6 φορες (η και περισσοτερες) μεσα στη νυχτα . Νιωθω εναν συνεχη εκνευρισμο . Ευτυχως ολα αυτα δεν εχουν επηρεασει (Ακομη) τη σχεση μου με τον ανθρωπο που αγαπαω γιατι ειμαι αρκετα "λογικη" ακομη για να σκευτομαι οτι αν αρχισω να γρινιαζω και να λεω μαλακιες θα τον χασω (επειδη κι αυτος τρωει αρκετα μεγαλη πιεση στο στρατο) . Αντιθετα οι φορες που μιλαμε ειναι τις περισσοτερες φορες κατι να περιμενω μεσα στη μερα και αυτο ειναι καλο ... αλλα τα νευαρ μου γενικως τελευταια εχουν πιασει πατο . Ειδικα οταν βλεπω την κολλητη μου πως αντιδραει ωρες ωρες ακομη και στο πιο απλο πραμα που θα πω ειλικρινα ερχομαι στο τσακ να της τα χωσω αγρια ... αλλα και παλι δεν το κανω γιατι ξερω οτι και αυτη δεν ειναι καλα !!! βασικα ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ... αλλα πως σκατα να συγκεντρωθω και να κρατησω διαιτα και προγραμμα μεσα σε ολον αυτο τον χαμο ?!?!?! οεο ...????

    stellou μου τι κανεις.Δεν ξερω αν με θυμασαι ειχαμε ανταλλαξει λιγα ποστ μετα εγω χαθηκα λιγους μηνες απο το φορουμ.Οποτε θες να μιλησεις πες μου γιατι εχω παρομοια προβληματα αυτον τον καιρο.Ειδικα με το θεμα υπνου.Προσπαθησε να κοιταξεις λιγο τον εαυτο σου.Δεν αξιζει να σε επηρεαζει η κακη συμπεριφορα καποιων.Στο λεω εγω που με πηγε αρκετα πισω αυτο σαν ατομο.Επισης κι εμενα ο φιλος μου ειναι φανταρος αν κι σε δυο μηνες απολυεται.Ελπιζω να καλυρεψει η ψυχολογια σου και ολων μας δηλαδη γιατι το αξιζουμε. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    αχ βρε κοριτσια η διαιτα ειναι μες τη ζωη οπως ολα ταλλα...
    τη διαιτα μπορουμε να τη βγαλουμε απτη ζωη μας οταν χασουμε τα κιλα...σκεφτειτε το ετσι!
    οσο για ταλλα προβληματα...οχι τοσο ευκολα! ας ελπιζουμε κ παλευουμε για το καλυτερο, κ το κλαμα καλο κανει, ξεσπαμε, καπου πρεπει να ξεσπαμε κ μεις! αν οχι στο φαγητο...το τισγαρο,,,το ποτο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •