καταραμενα γλυκα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    88

    καταραμενα γλυκα...

    Τι να πω...χιλιοειπωμενο...το εργο το χω ξαναδει ααααααπειρες φορες!
    Ξεκιναω με ολη τη καλη μου διαθεση να κανω διατροφη. Μ εχω πεισει γιατι ξερω τους λογους, ξερω τι πρεπει και τι δε πρεπει και εχω πληρη γνωση της ψυχολογιας μου. Ολα καλα μεχρι τισ πρωτες απογευματινες ωρες της ημερας που σεληνιαζομαι και μεταμορφωνομαι σε Mr Hyde...ολα μου φωναζουν!
    Ο,τιδηποτε που να περιεχει βουτυρο και ζαχαρη με καλει για απιστευτα οργια!Στην αρχη λεω "το χω, το κοντρολαρω". Μετα σκεφτομαι "σωπα μωρε ενα τοοοσο δα ειναι δεν εγινε και τιποτα" και ολο αυτο καταληγει σε "σκατα τα εκανα παλι, εφαγα ολο το κουτι". Φυσικα τα χειροτερα επονται στον καθημερινο υπολογισμο στο ημερολογιακι μου και στη κακουργα τη ζυγαρια το επομενο πρωι.
    Ποιον πληρωμενο δολοφονο να βαλω να σκοτωσει αυτους τους σαταναδες; Ως ποτε θα κυβερνουν τη γλωσσα και το κορμι μου; Ως ποτε θα ψαχνω για διανυκτερευοντα ζαχαροπλαστεια; Και στη τελικη αφου ζαχαρο δεν εχω για ποιο λογο συνεχιζουν να με καλουν οι τουρτοσειρηνες;;;Εεεεεε;;;Μα ποιος επιτελους τα ανακαλυψε; :shocked2:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    αααχ κοριτσακι μου ποσο σε καταλαβαινω....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    88
    καταραααα! να σαι καλα ρε mitsokolaki αλλα το θεμα ειναι τι κανουμε...(ειπε και ελαλησε η connie μπουκωμενη μ ενα κουλουρακι σταφιδας στο στομα της):saint:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    ασπρο αλευρι και ασπρη ζαχαρη = ασπρος θανατος. ειναι εξαιρετικα εθιστικα και δε προσφερουν απολυτως τιποτα στον οργανισμο. μονο κακο κανουν. τα κοβεις μαχαιρι σαν το τσιγαρο. συνεχιζουν να σε καλουν διοτι ειναι ΕΘΙΣΤΙΚΑ σαν τα ναρκωτικα, και τωρα οσον αφορα ποιος τα ανακαλυψε η ιστορια πισω απο το σιταρι και την ενταξη του στην ανθρωπινη διατροφη ειναι μεγαλη. ξεκινησε με στοχο να θρεψει και να καλυψει τις διατροφικες κρισεις της ανθρωποτητας, ευτυχως σημερα υπαρχει πληθωρα αλλων επιλογων και δεν ειμαστε καταδικασμενοι να γεμιζουμε τη κοιλιτσα μας με ψωμι για να χορτασει.
    προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν δεν υπηρχαν τα μεγαλα συμφεροντα της βιομηχανιας τροφιμων και μαθαινε ο κοσμος την αληθεια δε θα εβαζε κανεις στο στομα του λευκο ψωμι και ζαχαρη
    στη πυρα λεμε :flaming:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    εγω πιστευω την βρηκα με το χειρουργειο μου, απο τοτε δεν εχω φαει γλυκο, αντε να εχω φαει σκετο κεικ η μερικα μπισκοτα αλλα παστες σοκολατες κρεμες και τετοια μιλαμε τα βλεπω και μου γυριζουν τα αντερακια, τωρα πως εγινε αυτο δεν ξερω ...
    εγω τρεφομουν μονο με γλυκα να φανταστεις ημουν τραγικη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    πιστευω ομως θα τη βρεις την ακρη τοσα προιοντα διαιτιτικα υπαρχουν και με λιγη ζαχαρη, απλα το μυστικο ειναι να μην ψομωλυσσας ολη την ημερα με αυστηρη διαιτα γιατι μετα θελεις οποσ και δηποτε κατι γλυκο! τι ειχα τραβηξει και γω! αστα. καποια στιγμη θα σου γραψω μερικες συνταγες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    88
    natalia μου θυμισες το "ρυθμιστε το μεταβολισμο σας" του Ηyman. Εχω γνωση και οσων ειπες, στην εφαρμογη τους κολλαω :sniff:
    θαυμαζω οσους εχουν τετοια συνεπεια στο στοχο τους, αυτοσυγκρατηση και απολυτο ελεγχο αλλα δυστυχως αυτες τις ωρες του "εθισμου" μοπως πολυ καλα το εθεσες δε με σωζει τιποτα περα απο φιμωτρο...περιμενω τις εναλλακτικες σας!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    88
    mitsokolaki mou το χειρουργειο μου το χω και μου το εχουν αποκλεισει...αλλα ανεβασα το θεμα θεωρωντας οτι ακομα και ατομα πολυ χαμηλοτερου βαρους απο εμενα αντιμετωπιζουν τετοια θεματα!Οποτε περιμενω με ανυπομονησια τις συνταγουλες και τις συμβουλες σου οπως επισης και οποιουδηποτε αλλου εχει τη διαθεση!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    δεν υπαρχουν εναλλακτικες λυπαμαι:barfy: οταν εχουμε να κανουμε με εθισμους(γιατι εγω πια ετσι το αντιμετωπιζω το θεμα) ο καθενας λειτουργει διαφορετικα. πχ εγω εχοντας γνωση του τι ζημια κανουν τα δυο λευκα φοβαμαι για την υγεια μου οχι για τη γραμμη μου και τα αποφευγω. γλυκα τρωω μονο σε γενεθλια και λευκο αλευρι μονο ΜΙΑ φορα την εβδομαδα συνειδητα ομως. φροντιζω να μην υπαρχουν στο σπιτι τις αλλες ημερες αλλα και να υπαρχουν ξερω πως δεν ειναι για εμενα. κοιτα μπορεις να απολαυσεις ενα σωρο αλλα ωραια φαγητα. με βοηθαει η μαυρη σοκολατα, να φτιαξω ενα κακαο, ενα αρωματικο τσαι και φυσικα η υπομονη, ειμαι σιγουρη πως αμα σε πιασει η λυσα και απασχολησεις το μυαλο συου με κατι αλλο μετα απο λιγο θα το ξεχασεις:kiss:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    connie γεια σου, ελπίζω να απόλαυσες το μπισκοτάκι σου με τις σταφίδες και να μην έχεις απογοητευτεί τώρα...

    δεν καταλαβαίνω αυτή την τάση να δαιμονοποιούμε τροφές. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που η μαγειρική και η ζαχαροπλαστική είναι τέχνες. Με την ίδια λογική ό,τι δεν μας είναι απολύτως απαραίτητο για να φυτοζωούμε θα έπρεπε να το έχουμε κλείσει στο δωμάτιο με τα "αφορισμένα". Όπως ένα έργο τέχνης, ένα άρωμα, ένα μεταξωτό μαντήλι... καθόλου απαραίτητα για να ζήσουμε. Έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε ποιότητα στην ζωή μας και να μπορούμε να φάμε ένα μπισκότο ή μια σοκολάτα ή ακόμα να καλλοπιστούμε με εκείνο το μεταξωτό μαντήλι που λέγαμε πριν.

    Οι απαγορεύσεις, οι στερήσεις και οι πειθαναγκασμοί ποτέ δεν βγαίνουν σε καλό, σε όποιον τομέα κι αν αναφερθούμε...

    Στο χέρι σου είναι να ζητήσεις βοήθεια και να βρεις το μέτρο που θα σε κάνει χαρούμενη κι ικανοποιημένη με τον εαυτό σου. Πρόσεξε τις ποσότητες σου και θυμίσου ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καν το δικαίωμα της επιλογής... δεν το λέω για να νιώθουμε τύψεις ή να συγκινηθούμε... είναι η αλήθεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    οχι κοριτσακι μου σε καμια περιπτωση δεν σε παρωτρηνω να κανεις χειρουργειο! χεχεχ
    ειμαι σιγουρη πως θα μπορεσεις! θα μοιραστουμε μερικες λιχουδιαρικες συνταγες εδω και θα ξεγελιεσε καπως!
    αλλα να ξερεις οτι πρεπει να το παλεψεις και λιγο ψυχολογικα το θεμα γλυκου ειναι καθαρα ψυχολογικη ''πεινα''

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    ειλικρινα πιστευω πως το ασπρο αλευρι και η ασπρη ζαχαρη ειναι εξαιρετικα βλαβερα για τον οργανισμο και θα πρεπει να τα αποφευγουμε οσο το δυνατον.
    μπορουμε να τα απολαμβανουμε μια στο τοσο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να αποτελουν βασικο κομματι της διατροφης μας. γενικα δεν ειμαι απολυτος ανθρωπος αλλα αυτη η θεση για τα δυο ασπρα ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα για τα οποια εχω πεισθει απο τα διαβασματα μου και τις εμπειριες μου γυρω απο τη διατροφη τοσα χρονια.
    μακαρι να μπορουσαμε να θαυμασουμε μια παστα και να αρκεστουμε σε ενα κομματι μια φορα στις 15 μπορουμε ? οποιος μπορει μπραβο του εγω επειδη δε μπορω τα εχω κοψει σχεδον μαχαιρι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    88
    Κοριτσια σας ευχαριστω πραγματικα ολες!Εχω κοψει το τσιγαρο εδω και 4 μηνες περιπου και ειλικρινα δεν περιμενα οτι θα τα καταφερω. Τωρα συνειδητοποιω οτι η εξαρτηση απο τα γλυκα ειναι ισχυροτερη και απαιτει διπλο κουραγιο...Συμφωνω με ολες σας, με την καθε μια για διαφορετικο λογο. Natalia ευχομαι καποια στιγμη να αποκτησω τη δικη σου αυτοπειθαρχια, nefeli μακαρι να ισορροπησω οπως εσυ αναμεσα στην επιθυμια και τη λογικη και mistokolaki περιμενω να γεμισει το βιβλιο των συνταγων μου με υπεεεεροχες συνταγες χωριος τυψεις!Ισως να επρεπε να ανοιξω το θεμα στο φορουμ της ψυχολογιας αλλα χαιρομαι που εστω κι εδω το μοιραστηκα μαζι σας! αν σας ερθει καμια επιπλεον συμβουλη στο φλεγον ζητημα φωναξτε με! Οποιος αλλος θελει να μοιραστει τον "γλυκο" του πονο θα ειμαι εδω και θα περιμενω (ελπιζω χωρις κανενα γλυκακι στο στομα) :bouncy:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    164
    εγω απο τοτε που αρχισα διαιτα δεν εχω φαει ποτε γλυκο.... Δεν λεω οτι δεν θελω(!!!!).
    Απλα σκεφτομαι μονο τον στοχο μου και τιποτα αλλο. Η σοκολατα με καταστρεφει...
    Οτιδηποτε περιεχει σοκολατα,σοκολατακι,κεικ,μ� �ισκοτο,παγωτο,τουρτα,παστα ,αν βρεθει μπποστα μου την εκατσε.... Γι αυτο αποφευγω να παρω,τις εχω κοψει μαχαιρι!!!
    Το μονο ''γλυκο'' που τρωω για να ξεγελιεμαι ειναι αυτοσχεδιο,1 γιαουρτι,1 κ.γ.μελι, κανελλα και 2-3 μπισκοτα petite beure....καλα ειναι μουρλια....Δεν ξερω αν φταιει η ελλειψη γλυκου κ μου φαινεται τοσο νοστιμο,παντως τη δουλεια του την κανει!!!!!!
    Κ αντι για μελι κ κανελα βαζω κακαο καμια φορα.... Θα μαθεις κ λλες συνταγες εδω για νοστιμοτατα γλυκακια....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Απαγορευμένες τροφές για μένα δεν υπάρχουν, μόνο απαγορευτικοί άνθρωποι. Σε αυτή την κατηγορία ανήκω κι εγώ. Το να φας ένα σοκολατάκι που λαχταράει η καρδούλα σου όχι μόνον επιτρέπεται, αλλά επιβάλλεται. Έλα, όμως, που αν ξέρεις τον εαυτό σου δεν θα αρκεστείς σε αυτό και θα φας μονοκοπανιάς ένα κουτί πάστες!
    Επομένως, αν έχουμε δύναμη θέλησης και πείσμα, πρέπει να αρκεστούμε σε υποκατάστατα, λίγη κουβερτούρα, λίγο γλυκό κουταλιού, μπιαχ... Κι αυτό μέχρι να αποκτήσουμε ισορροπία και μέτρο και να μπορούμε να φάμε το γλυκάκι μας και να αρκεστούμε σε αυτό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •