Τι κάνω λάθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752

    Τι κάνω λάθος

    Αποφάσισα να συγκεντρώσω όλους τους λόγους αποτυχίας των προσπαθειών μας, όπως τους έχω δει στα γήπεδα και τα γυμναστήρια λόγω δουλειάς, αλλά και όπως τους έχω ζήσει η ίδια, πολλές φορές

    1. Απελπισία. Είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Όταν βουλιάζουμε στην απραγία και όλα μας φαίνονται βουνό. Αυτό σημαίνει εμπάργκο σε κάθε μας προσπάθεια. Μειώνει την ενέργεια μας. Συνήθως οι άνθρωποι που δεν έχουν αυτοπεποίθηση είναι αυτοί που σέρνονται στο γήπεδο και στο γυμναστήριο. Όλα τους φαίνονται μάταια, δεν πιστεύουν ότι θα αλλάξει κάτι και πως είναι καταδικασμένοι να έχουν ένα άσχημο σώμα. Αυτό δεν ισχύει. Έχω δει κυρίες στα 50 τους παχύσαρκες να το παίρνουν απόφαση και να γίνονται κούκλες. Απλά θέλει υπομονή και επιμονή.

    2. Αλλαγή δίαιτας και γυμναστικής κάθε τρεις και λίγο. Αυτός είναι ένας λόγος για τον οποίο δεν θέλω να δουλεύω σε γυμναστήρια. Οι επαγγελματίες αθλητές ακολουθούν ότι τους πεις με προσήλωση. Ο μέσος άνθρωπος για κάποιο περίεργο λόγο έχει συνεχώς ενστάσεις και αλλάζει τη διατροφή του και τη γυμναστική του συνεχώς. Τη μια αποφασίζει να κάνει χορό, την άλλη γιόγκα, μετά όργανα και φυσικά με την πρώτη κούραση απογοητεύεται και τα παρατάει για να πάει στο επόμενο σπορ-είδος γυμναστικής. Το ίδιο μου έχει πει και μια φίλη διαιτολόγος, πως οι πελάτες της αποφασίζουν αντί για σπανακόρυζο να φάνε γίγαντες ή να τρώνε όλα τα γεύματα σε ένα ή να κάνουν την τάδε γνωστή δίαιτα ή κάτι άλλο εξίσου καταστροφικό για τη συνέχεια της δίαιτας. Πρέπει να διαλέξουμε επαγγελματίες που εμπιστευόμαστε και να ακολουθήσουμε τις συμβουλές τους. Εννοείται ότι αν πονάμε ή δεν μας αρέσουν τα φαγητά που τρώμε ή αν έχουμε οποιοδήποτε πρόβλημα πρέπει να το πουμε. Όχι όμως να αλλάζουμε συνεχώς γνώμη και να διαλύουμε ότι έχουμε καταφέρει.

    3 Θέλουμε πολύ γρήγορα αποτελέσματα. Δυστυχώς δε γίνεται να κάνει κάποιος το σώμα της Ζιζέλ ή του Μπραντ Πιτ σε ένα μήνα. Αν γινόταν θα το ήξερα
    Οι άνθρωποι που έχουν όμορφα σώματα έχουν γενικά ένα καλό τρόπο ζωής. Τρέφονται καλά (όχι τόσο καταπιεστικά όσο νομίζουμε), γυμνάζονται συστηματικά και γενικά δεν κάνουν υπερβολές. Βασικό στοιχείο που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας είναι το ΜΕΤΡΟ. Δεν κάνουμε δίαιτα για να βασανιστούμε, αλλά από την άλλη, ούτε και χαλάμε τη ζωή μας για μια καρμπονάρα.

    4. Νιώθουμε αδικημένοι γιατί κάποιοι τα καταφέρνουν χωρίς προσπάθεια. Σύμφωνα με μια τελευταία έρευνα στην Αμερική, το ότι κάποιοι άνθρωποι είναι αδύνατοι και τρώνε, δεν υπάρχει. Μπορεί να βλέπουμε μια αδύνατη φίλη να τρώει σουβλάκια και να τη ζηλεύουμε, όμως δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε τι κάνει όλες τις υπόλοιπες ώρες. Πόσο τρέφεται και πόσο κινείται. Με θεωρούσαν και εμένα για χρόνια τον τύπο που τρώει και δεν παχαίνει. Ήξερα όμως ότι τρώω σωστά και ότι γυμνάζομαι 5 ώρες τη μέρα. Όταν σταμάτησα να γυμνάζομαι και έτρωγα σαβούρα, απλά έγινα 100 κιλά. Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στον εαυτό μας και ας αφήσουμε τους άλλους. Η προσπάθεια μας θα ανταμειφθεί σίγουρα.

    5.Βλέπουμε τη δίαιτα και τη γυμναστική σαν κάτι βραχυπρόθεσμο και όχι τρόπο ζωής. Αυτό είναι το σημαντικότερο λάθος. Λέμε ας ξενιστηκωθώ μέχρι το Πάσχα για να φορέσω το τάδε φόρεμα και την Κυριακή καταλήγουμε να τρώμε μισό αρνί. Ή πάω γυμναστήριο το Μάιο για να βγω το καλοκαίρι στην παραλία. Έχω κάνει πολλές δίαιτες αστραπή που δεν οδήγησαν πουθενά, παρά σε περισσότερα κιλά μακροπρόθεσμα. Ο μοναδικός τρόπος επιτυχίας είναι η σταθερότητα και η προσήλωση στο σκοπό μας. Δε μιλάμε για βασανιστική προσήλωση που θα μας κάνει να τα παρατήσουμε, αλλά για ευχάριστη ενασχόληση με χόμπι και σπορ και το νόστιμο υγιεινό μαγείρεμα.

    Εύχομαι ολόψυχα καλή συνέχεια και επιτυχία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173
    Originally posted by Danai20
    Δεν κάνουμε δίαιτα για να βασανιστούμε, αλλά από την άλλη, ούτε και χαλάμε τη ζωή μας για μια καρμπονάρα.
    Γελασα μ αυτο.SO TRUE!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Εγώ έχω ακυρώσει έξοδο για να κάτσω να φάω καρμπονάρα(δεν έμεινα στο ένα πιάτο εννοείται)
    Εϊχα ξεφύγει δλδ εντελώς!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    νασαι καλα Δαναη, ορισμενες φορες ειναι ανακουφιστικο να βλεπεις οτι υπαρχουν κ αλλοι σε χειροτερη φαση...τουλαχιστο δεν ανηκω 100% σαυτους κ θα κανω οτι μπορω για να φτασω στο 0%! για να τα λες εσυ κ λογω δουλειας κατι ξερεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Badgirl

    χαίρομαι που ένιωσες καλύτερα και σου έδωσε κουράγιο να προχωρήσεις το τόπικ.Αυτό ήθελα να καταφέρω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    βασικα πρεπει να υπαρχει κ νο6 γιατι ενω εχω περασει κατα καιρους απο ολες αυτες τις καταστασεις πλεον δε με χαρακτηριζει καμια...ομως δεν κανω κ τιποτε για το βαρος μου!
    ειναι ωραια ομως να βλεπεις οτι δεν σε αντιπροσωπευουν καποια χειροτερα πραγματα πια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Σιγουρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι. Ή ένας συνδιασμός τους
    Διάβασα και στο ημερολόγιο σου ότι σταμάτησες την προσπάθεια. Δεν είναι κακό να κανεις ένα διάλειμα και να αρχίσεις πάλι όταν έχεις όρεξη. Αρκεί να νιώθεις ωραια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    καλημερα Δαναη
    πολυ καλο το θεματακι που επιασες. καθε φορα που απογοητευομαι θα μπαινω να το διαβαζω. σιγουρα επαναφερει την ταξη στις σκεψεις μας!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Μπαρμπουνίτσα μου και εγώ γι αυτό το έγραψα. Έβαλα σε μια τάξη τις δικές μου σκέψεις. Ξέρεις είναι πολύ εύκολο να χανόμαστε και να μπεδευόμαστε, οπότε καλό είναι να θυμόμαστε κάποια πράγματα που μας επαναφέρουν σε ισορροπία.

    Στείλε μαιλ να μου πεις πως πάτε με τις γυμναστικές σας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    αμα δε νιωθεις ωραια ειναι το δραμα δαναη μου...
    στην αρχη μια χαρα ενιωθα, τον πρωτο μηνα, τωρα που ξεφυγα τελειως κ τρωω οπως παλια αστατα κ χαλια εχω μουρλαθει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    badgirl μου μη στεναχωριέσαι και μη τρελένεσαι. Θα δεις θα γίνουν όλα.

    Ένας καλό τρόπος να αρχίσω πάλι όταν το παθαίνω αυτό, είναι να μη μειωνω τις ποσότητες, αλλά οτιδηποτε ανθυγιεινό. Συνεχίζω να τρώω πολύ δλδ αλλά καθόλου άσπρα(ζάχαρη, άσπρο αλεύρι και ρύζι), καθόλου σαβούρα τύπου πίτσες σουβλάκια και παχιά κρέατα και γαλακτοκομικά. Τρώω φρούτα σαλάτες, καστανό ρύζι με κοτόπουλο ή ψάρι, πουρέ, λαδερά, ψωμί ολικής, κατσικίσια φέτα, κότατζ κλπ. Σε ποσότητες δεν κάνω σκόντο, όσο θέλω τρώω. Και σιγά σιγά μπαίνω στο νόημα και συνέρχομαι.

    Αυτό πιάνει σε μένα βέβαια, ίσως άλλοι να έχουν κάποιο άλλο κόλπο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    συγχαρητήρια για το ωραίο θρέντ δανάη μου! πολύ εύστοχα όλα!

    badgirl: η φάση που διανύεις είναι και αυτή μέσα στο πρόγραμμα. δεν πρέπει να σε παίρνει από κάτω όμως...... νομίζω ότι η απογοήτευση θρέφει όλο αυτό που ζείς. πρέπει να κρατηθείς και να μην πέσεις στην παγίδα. συμφωνώ με τον τρόπο που σου προτείνει η δανάη!

    κι εγώ με τη σειρά μου, το σκ που μας πέρασε, ξέφυγα.... πολύ! όλη η αυτοσυγκράτηση που επέδειξα ένα μήνα τώρα, δε στάθηκε ικανή να με συνεφέρει αυτό το 2ήμερο. παλιότερα θα αντιδρούσα έτσι ακριβώς! θα ακολουθούσε μια "μαύρη" περίοδος με αρνητικά συναισθήματα και πολύ φαγητό........ όχι πια όμως.... είπα στον εαυτό μου: δευτέρα σήμερα! η τέλεια μέρα να επανέλθω! κανονικά στη διατροφή μου λοιπόν και γυμναστήριο............. δεν θα καταστρέψουν 2 μέρες, τους κόπους ενός μήνα...... έλεος!

  13. #13
    Originally posted by sofi22ri

    κι εγώ με τη σειρά μου, το σκ που μας πέρασε, ξέφυγα.... πολύ! όλη η αυτοσυγκράτηση που επέδειξα ένα μήνα τώρα, δε στάθηκε ικανή να με συνεφέρει αυτό το 2ήμερο. παλιότερα θα αντιδρούσα έτσι ακριβώς! θα ακολουθούσε μια "μαύρη" περίοδος με αρνητικά συναισθήματα και πολύ φαγητό........ όχι πια όμως.... είπα στον εαυτό μου: δευτέρα σήμερα! η τέλεια μέρα να επανέλθω! κανονικά στη διατροφή μου λοιπόν και γυμναστήριο............. δεν θα καταστρέψουν 2 μέρες, τους κόπους ενός μήνα...... έλεος!
    μια απο τα ιδια κ εγω!! καινουρια βδομαδα!!ανοιξε κ ο καιρος!! επαναφορα στην ταξη κ στο προγραμματακι μας girls. η μια να παιρνει παραδειγμα απο την αλλη !!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    έτσι μπράβο συνονόματη!!!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Σοφάκια,

    πάμε όλες γερά στην προσπάθεια μας να βγούμε Ζιζέλες φετος στην παραλία(και εδώ πληθυντικός)!!!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •