λιγη εμπνευση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1

    λιγη εμπνευση;

    παρακολουθω το forum αρκετο καιρο.Δεν εχω γραψει πολλες φορες.Αλλα τον τελευταιο καιρο βλεπω μια κατασταση απελπιστικη.Θεματα που γραφονται χωρις μεγαλη σημασια.Και ολο τα ιδια και τα ιδια.Ποσα κιλα ειμαι,τι εφαγα,τι θα φαω κτλ.Οχι να τα γραφουμε μαζι στο ιδιο θεμα οχι χωριστα.Ποσες θερμιδες εχει ενα κριτσινι και αλλα τετοια ρηχα πραγματα.Ουσια καμια.Που βοηθαν ολα αυτα;Πας σε διαιτολογο σου δινει ενα προγραμμα και το ακολουθεις.Θες να βρεις τις θερμιδες απο καποιο προιον; Εχει χιλιαδες θερμιδομετριτες το ιντερνετ. Λιγη ψυχουλα χρειαζεται. Δεν θελω να στεναχωρησω καμια. Αλλα μπαινω καιρο και μεσα σε λιγα λεπτω θελω να φυγω απο εδω.Δεν βρισκω κατι καινουριο που δεν ξερω ή εστω κατι ενδιαφερον. Και εμεις φταιμε για αυτο. Συγχωρεστε με και παλι δεν θελω να προσβαλλω καμια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Εσυ αληθεια πως πας απο κιλα? γιατι στις περισσοτερες απο εμας ο διαιτολογος δε φτανει...
    οσο για τη ψυχουλα που λες συχνα λιγοψυχει κ χρειαζεται στηριξη, κ οταν ειναι δυνατη δινει στηριξη.
    Γουσταρουμε κ την παρεα κ το μπουρου μπουρου κ το να λεμε τον πονο μας,
    ακομα κ το να συζηταμε ποσες θερμιδες μπορει να εχει το παλιο κριτσινι που φαγαμε σε στιγμη αδυναμιας...
    ενω μεχρι πριν λιγο καιρο μπορει να τρωγαμε 10 κριτσινια κ να μη διναμε δεκαρα...
    Βλεπεις αυτο κανει η παρεα, σου αλλαζει τον τροπο που βλεπεις τα ιδια πραγματα,
    γιατι ουσιαστικα δεν αλλαζεις με μια φορα που θαμπεις ουτε με 100, αλλαζει ομως ο τροπος που βλεπεις εσενα μεσα απο τους αλλους, αλλαζεις βλεποντας τις επιτυχεις προσπαθειες των αλλων, παιρνεις κουραγιο θαρρος δυναμη...
    Κ επειδη ο σκοπος μου δεν ειναι να σε πεισω αλλα απλα να σου πω την δικια μου ιστορια, εγω απο οταν ανακαλυψα το φορουμ εχασα κοντα 15 κιλα...Που πιστευα οτι δε θα εχανα ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.
    Ευχομαι να βοηθηθεις σε ο,τι προβλημα εχεις κ αν οχι τουλαχιστο να βρεις καποια ατομα να ανταλλασεις 2 παρηγορες κουβεντες,
    ειναι περισσοτερο ανακουφιστικο ακομα κ απτην ταχυτερη διαιτα απωλειας κιλων...

    α κ κατι αλλο...την εμπνευση σου εσυ οφειλεις να την βρεις...παντιοτροπως, δεν μπορει να στη δωσει κανεις, κανεις δε μοιραζει εμπνευση, εσυ ομως αν εισαι ανοιχτη θα εμπνευστεις απο τους αλλους κ θα βρεις ενα κινητρο ικανο να σε παρακινησει να γινεις οπως θελεις...
    σοποιο διαιτολογο κι αν πας, οσο αδυναμη ψυχη κι αν εχεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    να σας πω κ εγώ την αποψή μου, εμένα μου άρεσε παρα πολυ η παρεα κ άς έγινα σημερα μελος, διάβαζα εδω και 2 μηνες όσα έχετε γράψει κ πήρα μεγάλη δύναμη. Διάβασα για ολα τα χάπια που σκεφτόμουν κ εγώ κ μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα όλα όσα είχατε γράψει. Ασε που για μένα ουτε ο διαιτολόγος ούτε η καλύτερη διαίτα ουτε τα χάπια απο μόνα τους κάνουν μαγικά.!Εμείς είμαστε η λύση, κ αν εμενα μου δίνει δύναμη το να διαβάζω για όλες εσας δε καταλαβαίνω που είναι το κακο??Έγώ μπορεί να νοιώσω μεγάλη παρηγορία στο να διαβάσω μια παρόμοια ιστορία με την δικιά μου κ αυτο να με κάνει να θέλω να συνεχίσω.! Ή να χρειάζομαι απο κάποιον να καταλάβει μια αδυναμία μου κ να με κάνει να νοιώσω ότι δε πειράζει που έκανα μια αταξία κ να νοιώσω καλυτερα κ να μη σταματήσω. Ενώ αν δε το μοιραζόμουν με κάποιον ίσως να απογοητευόμουν και να τα παρατούσα!

  4. #4
    Μια γνωμη εξεφρασα. Οπως θελει και οπως την βρισκει η καθεμια σας. Εμενα παντως δεν με βοηθαει να μαθαινω για το κριτσινι ή ποσο εφαγε η αλλη και ποσο γυμναστικη εκανε.Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος βεβαια.Προσπαθω να βρω στηριξη απο πιο ουσιαστικα πραγματα.Εδω θα ηθελα μια ενημερωση για κατι νεο που δεν ξερω ή και ανταλλαγη αποψεων.Αλλα να λεμε μονο τι θερμιδες εχει το καθε φαγητο και τι εφαγε η καθε μιας μου θυμιζει σχολειο.Νομιζω οτι πρεπει να παμε ενα επιπεδο παραπερα.Οι λογοι που τρωμε ειναι αλλοι και τους ξερουμε οι περισσοτερες.Και με το να το γραψω εδω οτι παραεφαγα και εσεις να μου πειτε δεν πειραζει την αλλη φορα δεν θα το ξανακανεις δεν νομιζω οτι βοηθαει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    ενω να παραφας να νοιωσεις χαλια και να τα παρατήσεις μονη σου βοηθάει?η μηπως να πληρώσεις για να σου πει ο διαιτολογος ότι ενταξει δεν πειραζει αλλα μη το ξανακανεις ειναι καλυτερο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Πελαγια κ μεις τη γνωμη μας λεμε, εκτος κι αν δεν ειναι δεκτη σαυτο το θεμα...δεν καταλαβαινω γιατι σενοχλει το πως τη βρισκει κανεις, νομιζω καθενας πρεπει να κοιταει τι εξυπηρετει εκεινον χωρις να ενοχλει τους αλλους, κ αν κι αλλοι τη βρισκουν με τον ιδιο τροπο ακομα καλυτερα...αν παλι σε καποιους δεν αρεσουν καποια θεματα ας τα προσπερασουν...

    Απλα οπως λες κ συ τη γνωμη σου ετσι ειπα κ γω την αλλη πλευρα. Τα συμπερασματα ο καθενας ας τα κρατησει δικα του λοιπον γιατι προφανως δεν ανοιξες το θεμα με σκοπο επικοδομητικη συζητηση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    Για να γίνει καλύτερο το φόρουμ, πρέπει εσύ να το κάνεις καλύτερο.
    Πάψε λοιπόν να γκρινιάζεις και κάνε κάτι.
    Εμείς δίνουμε αυτά που θέλουμε αλλά και αυτά που έχουμε για να δώσουμε.
    Εσύ τι μπορείς να δώσεις λοιπόν?
    Που είναι η έμπνευσή σου?

    Υ.Γ.
    Αυτό είναι πρόκληση για να μας εντυπωσιάσεις με τον καλύτερο σου εαυτό.
    Και ΟΧΙ πρόσκληση σε καυγά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Στο γραπτό λόγο θα πρέπει να υπάρχει ελευθερία έκφρασης, στα πλαίσια όμως του να μη θίγονται πρόσωπα και καταστάσεις. Ιδίως όταν μιλάμε για τέτοια λεπτά θέματα, που άπτονται της ψυχολογίας. Μία λάθος μας έκφραση, θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι "μαχαιριά" για κάποιον υπερευαίσθητο.
    Όλοι μας κάνουμε ότι μπορούμε για να βοηθήσουμε και να λάβουμε βοήθεια.
    Από κει και πέρα όμως συμφωνώ αρκετά με την Πελαγία. Δε μπορεί όλη μας η εκφραστική δύναμη και η δυνατότητα υποστήριξής μας να εξαντλούνται στο κριτσίνι, στο τι έφαγα, τι θα φάω, τι δεν έπρεπε να φάω κοκ. Φτωχαίνει το φόρουμ, που είναι φάρος ελπίδας για πολλούς -γα να μην πω- για όλους από μας.
    Ας μην ανοίγουμε λοιπόν θέματα μόνο και μόνο για να τα ανοίξουμε. Υπάρχει βέβαια πάντα η λύση του να προσπεράσουμε αυτά που δεν μας ενδιαφέρουν.
    Κατάλαβα λοιπόν τι ήθελε να πει η Πελαγία. Ο καθένας ας πράξει όπως νομίζει...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    23
    Πελαγία μου κι εγώ καινούρια είμαι,αλλά δεν συμφωνώ μαζί σου!Στήριξη,στήριξη και πάλι στήριξη!Ο κύριος σκοπός αυτού του φόρουμ αυτός είναι.Να μπορείς να μιλάς με άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα και σε καταλαβαίνουν,να γίνεται ανταλλαγή απόψεων και να εμψυχώνει ο ένας τον άλλον ωστε να καταφέρουμε να πραγματοποιήσουμε τους στόχους μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    κ επίσης δεν νομίζω οτι χρειάζεται "κριτική" αλλά όσοι θεωρούν οτι υστερούμε σε πρωτοτυπία να κάνουν οι ίδιοι προσπάθεια να εμπλουτίσουν με φαντασία και με καινούρια θέματα!όλα είναι καλοδεχόύμενα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    Μια χαρά βρε παιδιά είναι το φόρουμ, εκπληρώνει τον στόχο του. αν στόχος ήταν να λύσουμε το κυπριακό θα μιλούσαμε ανάλογα. Εγώ προσωπικά παίρνω κουράγιο απ'το κάθε τί που διαβάζω εδώ μέσα. Βλέπω ότι πολλοί άνθρωποι λειτουργούν όπως και γω και είναι παρήγορο, όταν γουρουνιάζω απ το πολύ φαί κάθομαι και σκάω απ τη στενοχώρια(εννοείται πως χαλάω και τη δίαιτα για τις επόμενες..2 εβδομάδες). Αλλά ξέρω ότι το κάνουν και πάααααρα πολλοί ακόμα.Παίρνω κουράγιο να βλέπω τα τικεράκια να κατεβαίνουν. Και μιλάω και για τικεράκια με περισσότερα κιλά από μένα. Αφού τα καταφέρνετε εσείς θα τα καταφέρω και γω. Και όποια συμπαράσταση θα έβρισκα σε ένα ψυχολόγο, νομίζω ότι εδώ την βρίσκω πολλαπλάσια. Γιατί υπάρχει πιθανότητα ο ψυχολόγος να μην έχει μπει ποτέ σε διαδικασία να χάσει 30,40 κιλά ή να αυξομειώνει μια ζωή με μεγάλο κόπο τα κιλά του.Καλοδεχούμενες οι πρωτότυπες προτάσεις semie αλλά εξίσου καλοδεχούμενη και η ελπίδα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    και φυσικά έχουμε κρίνει τόσες πολλές φορές τον εαυτό μας και τον έχουμε κατηγορήσει που μπουχτίσαμε!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    31
    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την Πελαγία. Όταν ανακάλυψα αυτό το φόρουμ (ψάχνοντας πληροφορίες για το λιποτοξ) έπαθα ΣΟΚ. Δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι υπάρχουν τόσες γυναίκες ΠΑΧΥΣΑΡΚΕΣ, που ψάχνουν στο ίντερνετ στήριξη σε ένα τόσο σοβαρό (απ' ότι είδα σε πολλές περιπτώσεις ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ) πρόβλημα. Έπαθα χειρότερη φρίκη όταν συνειδητοποίησα ότι είμαι μία από αυτές. Ειλικρινά έπαθα μία μίνι κατάθλιψη. Δεν ήθελα να ξαναμπώ στο φόρουμ. Όπως φαίνεται ξαναήρθα και έκτοτε παρατηρώ τα θέματα και όπως η Πελαγία είδα μία ρηχότητα. Κοπέλες νέες που έχουν πάρα πολλά κιλά και όπως φαίνεται από τα τίκερ κάνουν μία πάρα πολύ καλή πορεία στο ίδιο θέμα με κάποιες κοπελίτσες π.χ. 55 κιλά που αγωνιούν αν θα φτάσουν στα 53!!!!!!!!!! Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν σ' αυτό το φόρουμ αυτά τα άτομα. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ γι αυτές που ήταν παχύσαρκες και κατάφεραν να χάσουν τα κιλά τους. Τις περισσότερες φορές κι εγώ προσπαθώ να πάρω κουράγιο αλλά δεν με καλύπτουν όλα αυτά που γράφονται εδώ. Σοβαρά θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο το φόρουμ. Ανοίγουν κάθε μέρα και ένα καινούριο θέμα. Θα έπρεπε να γράφουν για ΣΟΒΑΡΑ θέματα ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ. Και αυτό, που αρπάζονται αμέσως;;;;;;;;;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    31
    Επίσης Πελαγία και κάτι άλλο. Σκέψου πως εδώ γράφουν διάφοροι τύποι και χαρακτήρες από διάφορες ηλικίες και διαφορετική μορφωση ο καθένας. Με υπαρκτά ή και ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ προβλήματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    βρε συ a1971 δεν αρπάζεται κανείς, απλώς σε ένα φόρουμ πόσο έγκυρα επιστημονικά θέματα περί παχυσαρκίας μπορείς να βρεις..όλοι την εμπειρία τους παραθέτουν εδώ και αλληλοστηρίζονται. Σε κάποιον μπορεί να φαίνεται σαχλαμάρα τό ότι μαζεύεται κόσμος εδώ και σχολιάζει το κριτσίνι.. αλλά σκέψου πόσοι απ'αυτούς ντρέπονται να σχολιάσουν με άλλους το κριτσίνι γιατί δεν θα βρουν κατανόηση. Εγώ μπορεί να φάω δυο κριτσίνια παραπάνω και να σκάσω απ'τη στενοχώρια μου αλλά αν το πω αυτό σε αδύνατες φίλες μου που ποτέ δεν ήταν στη θέση μου, θα με κοιτάξουν σαν εξωγήινη..σίγουρα υπάρχουν και τέτοια φόρουμ που ασχολούνται με ΣΟΒΑΡΑ ΘΈΜΑΤΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ, πραγματικά θα χαρούμε να μας στείλετε link μόλις τα εντοπίσετε για να υπάρχει ποικιλία στο καθημερινό μας σερφάρισμα.

    Φιλικά προς όλους

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •