δυο χρόνια μετά.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41
    Μαρακι, oπως μπορεις να δεις και μονη σου....μονο 'μονη σου' δεν εισαι γλυκια μου...
    να σου πω το εξης.
    Εσυ μπορει να εχεις 62 ή 54 ή 71 κιλα παραπανω και να αισθανεσαι ετσι (λογικο απο τη μια)
    υπαρχουν αλλοι που αισθανονται ετσι εχοντας 10 ή 15 κιλα παραπανω..
    το θεμα ειναι οτι ο καθενας μπορει να αισθανεται χαλια και για 4 κιλα παραπανω...
    ολοι χρειαζομαστε υποστηριξη οσα κι αν θελει να χασει ο καθενας απο μας.
    Εσυ αυτη τη στιγμη εχεις χασει τον ελεγχο!
    Κατα τη γνωμη μου δεν εισαι σε θεση να παρεις αποφασεις...και μαλλον θα πρεπει να συμβουλευτεις η καποιον ειδικο, η να αφησεις ανοιχτη την πορτα στους δικους σου και στους φιλους σου για να σε βοηθησουν με τον τροπο τους οπως αφησες εμας και μοιραστηκες μαζι μας το προβλημα σου..
    Ειναι κριμα στο ανθος της ηλικιας σου να αισθανεσαι ετσι!
    Εισαι σε φαση που πρεπει να στρωσεις λιγο την ψυχολογια σου..γιατι μη νομιζεις οτι τα παιδια ειναι χαζα και δεν καταλαβαινουν, οσο κι αν προσπαθεις να το κρυψεις.
    και ειναι αδικο να τα πληγωνουμε για θεματα που ΛΥΝΟΝΤΑΙ!αργα μεν αλλα λυνονται γλυκια μου Μαρια.Ενα χτυπημα στην υγεια σου ειναι αυτο που δε θα μπορει να λυθει (καποια ασθενεια θανατηφορα ας πουμε)
    κι εκει θα πεις...ας το καλο καθομουν και ασχολιομουν ολη μερα με τα κιλα.. εδω ο κοσμος χανεται.
    Ευχομαι να μη σου τυχει!Να σαι παντα καλα!
    Αλλα εσυ με την ψυχολογια που εχεις θα αρρωστησεις!και πολλες αρρωστιες οφειλονται στην ψυχολογια μας.Μη ξεχνας οτι η αυθυποβολη ειναι πραγματικοτητα..

    Αλλα ξερεις τι διαπιστωσα>?
    Για παραδειγμα εγω... μονιμως τσαντιζομαι και στενοχωριεμαι για το βαρος μου αλλα ποτε μου δεν εκατσα να κανω 5 πραγματικα τα σωστα πραγματα για μενα.
    Ξερω τοσα πολλα για τη σωστη διατροφη κλπ αλλα ποτε δεν εκανα πραγματικοτητα τα οσα ξερω..
    ποτε δεν εβαλα τη γυμναστικη στη ζωη μου ποτε δε σταματησα να τρωω γλυκα και παντα εψαχνα μαγικους τροπους να χασω.Και λιποαναροφηση εκανα.Μονο κουνελια απο το καπελο δεν εχω βγαλει!
    Αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΗ ΖΗΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΤΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ!
    αφηνουμε το χρονο να περναει..απο δευτερα σε δευτερα με καινουρια διαιτα..κατι πρωτοποριακο που ακουσαμε απο καποιον..κλπ..
    ναι το ξερω ετσι κανουμε ολοι..γτ ελπιζουμε!ειναι κριμα ομως να μην μπορεις να κανεις ερωτα και να μη μπορεις να ντυθεις οπως θες η να βγεις με μαγιω χωρις να σκεφτεσαι τι σκεφτονται οι αλλοι για σενα ...ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ!
    Πρεπει να ρωτησουμε το σωμα μας για μια φορα τι θελει αυτο να κανει...και οχι τι θελουμε εμεις!
    Αν λοιπον ρωτουσαμε το σωμα μας..τι πιστευετε οτι θα μας ζητουσε να κανουμε για εκεινο???

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Καλημέρα και καλή βδομάδα.
    Σκέφτηκα να ξεκινήσω λίγο αισιόδοξα τη Μεγάλη Βδομάδα (που ελπίζω να μην είναι των Παθών για μας).
    Συμπλήρωσα βδομάδα χωρίς βουλιμικό και εμετούς. Η φαρμακευτική μου αγωγή άλλαξε από geodon σε topamac με αποτέλεσμα να έχει περιοριστεί κατά πολύ η όρεξή μου. Όλα αυτά με κάνουν αισιόδοξη ότι ίσως τα καταφέρω αυτή τη φορά. Ισως πετύχω το στόχο να απαλλαγώ από τον εφιάλτη των κιλών μου.

    Νάστε όλοι και όλες καλά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    μπραβο βρε μαρακι. ετσι. καλα πας. τολμω να σου πω οτι περιμενα να δω αν ξαναμπηκες και πως τα πηγαινεις.
    κανε κατι να ευχαριστησεις τον νεο σου εαυτο που αντεξες μια βδομαδα χωρις βουλιμικα. τι θα ελεγες να πας σε ενα κομμωτηριο? αν σου πεφτει ακριβο, βρες μια νεαρη κομμωτρια να ερχεται σπιτι σου. μπορεις να κουρευτεις, να βαψεις τα μαλλια ή απλως να χτενιστεις. πιστεψε με, θα νιωσεις καλυτερα.
    εχεις και u2u !!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μαράκι,χαίρομαι πολύ που έχουμε και πάλι νέα σου!Κι εγώ φοβόμουν,θα χανόσουν...
    Συγχαρητήρια για την αποχή από εμετούς!Ελπίζω να σε βοηθήσει η νέα φαρμακευτική αγωγή.
    Αλήθεια,αυτός που σου τη χορηγεί τι λέει για το πρόβλημα,που αντιμετωπίζεις;Είναι ψυχίατρος;
    Μακάρι η Μεγάλη Εβδομάδα να σηματοδοτήσει την αρχή της νέας σου πορείας προς μια κατεύθυνση
    πιο φιλική κι αποδεκτική στον πολύτιμο εαυτό σου και τις βαθύτερες ανάγκες του!Μην έχουμε στόχο
    όμως το βάρος κι αυτοσκοπό,γιατί φοβάμαι ο φαύλος κύκλος θα συνεχίζεται ανελέητα!Τώρα που νιώθεις
    λίγο καλύτερα είναι η μεγάλη σου ευκαιρία να μην αφεθείς πάλι στα ίδια,ελπίζοντας σε διαφορετικά αποτελέσματα.
    Όσο η μέθοδος δεν αλλάζει,δυστυχώς δεν αλλάζει και το αποτέλεσμα...Δε σου το λέω αυτό για να σε αποθαρρύνω.
    Να προλάβω προσπαθώ κι ας ακούγομαι μη υποστηρικτική.Χρειάζεσαι στήριξη επαγγελματική,αν δεν έχεις.
    Εμείς είμαστε πάντα εδώ και με λαχτάρα περιμένουμε νέα σου!Να σε προσέχεις πολύ πολύ!Φιλάκια!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    βρε παιδια συγνωμη κιολας
    αλλα μηπως εχουμε κι ενα αλλο προβληματακι?
    μηπως εν τελη ειναι εγωιστικο εκ μερους μας να ζηταμε ολο αυτο το ενδιαφερον?
    το ξερουμε ολες πως στην τελικη αυτο αποζηταμε απεγνωσμενα
    αλλα γιατι?
    και ειναι θεμιτο?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Τι καλά Μαράκι που έχεις κάνει ένα τόσο σπουδαίο βήμα, χαίρομαι πάρα πολύ για σένα.
    Μπράβο σου , εύχομαι να χιλιάσουν οι καλες σου εβδομάδες.!

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Pireas - Athens
    Posts
    42
    Μαρακι καλο μηνα... Ειμαι η Δήμητρα 37 χρονων 1,68 και 105 kg... και αν το πιστευεις....νιωθω ομορφη....
    σιγουρα εχω νιωσει καλυτερα.. και ειμαι ετοιμη να προχωρησω σε επεμβαση για ολο αυτο το παραπανω βαρος... για να ξαναπαω....ας πουμε στα 75 και οχι στα 62 που ημουν καποτε... αλλα πραγματικα νιωθω ομορφη! γιατι εχω μια πιστσιρικα 5 χρονων που οταν βαζω φορεμα μου λεει οτι ειμαι σαν πριγκηπισσα.... γιατι οταν βαζω κραγιον με διορθωνει... και γιατι στην ουσια ειμαι καλα... εχω την μια κολλητη μου με πολυ κακια αρρωστια στο νοσοκομειο 4 μηνες... μπορω να παραπονεθω??? ΟΚ... δεν θα ειμαι το ωραιοτερο θεαμα στην παραλια αμα βγω ετσι.... αλλα και τι εγινε? ειμαι παντα η ψυχη της παρεας... Οι φιλοι μου με γουσταρουν τρελά και εγω τους λατρευω, γιατι στην πραγματικοτητα ειμαι ο ιδιος ανθρωπος...ειτε 65 ειτε 105....
    Κανε πραγματα για τον εαυτο σου!!! ολοι πολυ βαθια οσους φιλους και γνωστους να εχουμε, ειμαστε μονοι και για μας.... και πρεπει να αγαπαμε αυτο το πλασμα που βλεπουμε στον καθρεπτη... δεν ειναι δυνατον να σε αγαπησει αλλος (εκτος απο το παιδι και την μητέρα σου)... αν δεν εχεις αγαπησει εσυ καποια κομματια του εαυτου σου... Μια αδερφικη μου φιλη... και η προσωπικη μου ψυχολογος, ειναι 45 χρονων και κανει ισπανικα, πιανο (που το ειχε παρατησει στα 16) και Pilates.... και κανουμε πλακα... της λεω οτι τωρα ειναι ακομα ευκολα τα πραγματα... στις πανελλαδικες θα ζοριστεις λιγακι!
    Λοιπον, εν κατακλειδι... βρες πραγματα που γουσταρεις... χορο, βιβλια, βολτες, θα ανακαλυψεις οτι δεν εχουν ολα σχεση με τα κιλα! και.... δες την αληθεια.... εισαι τοοοοοοοοσο τυχερη που εχεις αυτο το 10χρονο πλασμα.... γωνριζεις ποσοι θα ηθελαν να ειναι στη θεση σου?????
    Σε φιλω
    Καλο μηνα
    Δήμητρα
    (ειμαστε κοντα σου)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    DIMIRAGEORGE , μου έκανε τόσο καλό το μύνημα που δίνεις με αυτά που έγραψες..και σήμερα ξύπνησα ξανά με την απογοήτευση που φέρνει ακόμα μια αποτυχία , σε διάβασα και είναι απο τις λίγες φορές τόσους μήνες που δεν θέλω να με τιμωρήσω άλλο , θέλω να μηδενίσω και να συνεχίσω αγαπώντας με περισσότερο..στην πράξη και όχι στα λόγια.Τελικά έχει τόσο μα τόσο μεγάλη σημασία η ψυχολογία που καμιά φορά με τρομάζει.Να είσαι καλά και να μας γράφεις συχνά!Καλή Ανάσταση σε όλες και όλους !Με υγεία και ουσιαστικά γεμάτες στιγμές μέσα απτην καρδιά μου.Μακάρι να πάνε όλα καλύτερα για όλους μας , αρκετά βασανιστήκαμε εως τώρα..Θα τα λέμε..

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    1
    GEIA SAS PAIDIA.SIMERA GRAFTIKA GT EDO KAI 8 MINES PERIPOY ANTIMETOPIZO TO PROBLIMA TIS NEYRIKIS BOYLIMIAS DEN TO EXO PI SE KANENAN KAI THA ITHELA KAPOIA ATOMA NA SIZITIZO OSTE NA BRO KAPOIA LISI STO PROBLIMA M.EIMAI 20 XRONON KAI OLOI M LEME OTI EIMAI KANONIKI STA KILA M. EXO IPSOS 163 KAI KILA 54 ALLANOMIZO OTI EIMAI XALIA KAI NOMIZO OTI DEN MPORO NA KANO TPT KAI ARXIZO NA TROO XORIS NA MPORO NA TO ELEGXO

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by dimitrageorge
    Κανε πραγματα για τον εαυτο σου!!! ολοι πολυ βαθια οσους φιλους και γνωστους να εχουμε, ειμαστε μονοι και για μας.... και πρεπει να αγαπαμε αυτο το πλασμα που βλεπουμε στον καθρεπτη... δεν ειναι δυνατον να σε αγαπησει αλλος (εκτος απο το παιδι και την μητέρα σου)... αν δεν εχεις αγαπησει εσυ καποια κομματια του εαυτου σου...
    τα ειπε ολα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Καλή σας μέρα και χρόνια σας πολλά

    Μετά από 22 μέρες χρήσης του Topamac και απώλειας 6,5 κιλών ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου. Εχω κατέβει στα 71,2 και συνεχίζω χωρίς βουλιμικά! Νιώθω λίγο αδύναμη αλλά μπροστά στην ψυχική ηρεμια που μου προσφέρει αυτή η απώλεια, τίποτε άλλο δεν μετράει!!

    Νάστε καλά!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    Μαρακι χαιρομαι που εισαι καλα
    μακαρι να κρατησει για παντα η ψυχικη ισοροπια
    ειναι ισως το πιο πολυτιμο πραγμα στη ζωη
    λιγο λιγο θα βοηθησει κι ο Θεος
    θα τα καταφερουμε μωρε......ε?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    μπραβο κοριτσια!οχι τοσο για τα κιλα αλλα για τη δυναμή της ψυχής σας!ολα γινονται αρκει να το πιστεψουμε και να χουμε υπομονη!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    σε 22 ημερες 6,5 κιλα και χωρις βουλιμικα?? κοπελια πρεπει να πετας και καλα θα κανεις!!
    τι δωρο θα σου κανεις? αντε, κανε κατι για εσενα. το αξιζεις.

    φιλακια πολλα και οταν κανονισουμε για καφε δεν θα σε ξεχασουμε.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Καλή σας μέρα και καλή βδομάδα
    Τα νέα συνεχίζουν να είναι καλά με τα topamac.
    Σημερινό ζυγισμα στα 68,7. Νιώθω πολύ καλά.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •