ΛΕΚΙΘΙΝΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656

    ΛΕΚΙΘΙΝΗ

    Καλησπέρα! τί απόψεις υπάρχουν για τη λεκιθίνη; μιλούσα με το φαρμακοποιό της γειτονιάς τις προάλλες και μου έλεγε ότι πολλά συμπληρώματα (σπιρουλίνα, ιπποφαές κλπ) είναι σαν κομήτες, σκάνε και φεύγουν. Και ότι το μόνο που έχει παραμείνει για χρόνια τώρα και που αποδεδειγμένα βοηθάει είναι η λεκιθίνη. Το κουτί γράφει ότι βοηθάει στη λιποδιάλυση και τον μεταβολισμό. Το χει πάρει συστηματικά κανείς;κανένα σχόλιο;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Την έπαιρνα εγώ κατά καιρούς γιατί έχω χοληστερίνη και υποτίθεται ότι τη ρίχνει. Σίγουρα δεν αδυνάτισα! Αλλά μειώνει τη χοληστερίνη αρκετά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    κ εμενα μου το ειχε πει προ καιρου ο φαρμακοποιος μου πως βοηθα στο αδυνατισμα, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δοκιμασει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    χαζομαρες!!!...απο αυτην την βλαμμενη τα πηρα τα κιλα μου..χτυπησε μπιελα ο μεταβολισμος!!

  5. #5
    Εγω προσωπικα εχω παρει 2 φορες σε συνδυασμο με διατροφη και γυμναστικη...φυσικα ειχα χασει βαρος εκεινο το διαστημα, αλλα δεν θα ελεγα οτι οφειλοταν αποκλειστικα στην λεκιθινη...
    Οι lanes που ειχα παρει ειναι τεραστια χαπακια κι εχω ενα θεμα με την καταποση τους, αυτος ειναι ο βασικος λογος που δεν τις ξαναπηρα.
    Τωρα εχω μια συσκευσια lamberts αλλα δεν την εχω ανοιξει , να δω πως ειναι...θα δοκιμασω και θα ξαναγραψω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    Originally posted by layza
    χαζομαρες!!!...απο αυτην την βλαμμενη τα πηρα τα κιλα μου..χτυπησε μπιελα ο μεταβολισμος!!
    σοβαρά;; τσεκαρισμένο ότι αυτό σε επηρέασε;; δηλαδή με την ίδια διατροφή και γυμναστική απλά με το που ξεκίνησες λεκιθίνη μπλοκάρισες; με έβαλες σε σκέψεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    η λεκιθινη υπαρχει ηδη στον οργανισμο μας, με το χαπακι αυξανεται η στοχευμενη δραση τηςμετα το γευμα.
    Μονο καλο μπορει να κανει ή τιποτε.
    Την παιρνω οποτε θυμαμαι κ εχω αποτελεσμα, κ παλαιοτερα ιδια φαση.
    Οταν τρωω τον αγλεουρα δεν τηνπαιρνω, κανενα χαπι δεν εχει νοημα αν δε προσεχεις.
    Γιαχοληστερινη δεν ξερω γιατι δεν εχω/...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    χρονια πολλα ,χριστος Ανεστη σε ολους!!!
    δεν θα διαφωνισω στο αν κανει καλο για οσο καιρο τα παιρνεις,εμενα δε μου κανε,αλλα αν τα σταματησεις παιρνεις κιλα πολυ ευκολοτερα.
    εγω εχανα τα κιλα επειτα απο τις γεννες στο τσακ μπαμ,στην τριτη γεννα ενω τα ειχα χασει ειπα να δοκιμασω,εφοσον φυσικο σκευασμα τι μπορει να κανει,ΤΙΠΟΤΑ βεβαια δεν εκανε,και αντ αυτου αφου τα σταματησα αρχισα να παιρνω κιλα.
    Και ΝΑΙ με τις ιδιες ποσοτητες που ετρωγα και πρωτα,οπως με αυτα που ετρωγα παντα εχανα τα κιλα μετα τις γεννες ετσι τα πηρα παλι.Χωρις υπερβολες.
    σαν τελειως φυσικο αποτοξινωτικο κια για την χοληστερινη (ΣΤΑΝΤΑΡ καρατσεκαρισμενο) ειναι το ταραξακο,το βοτανο,αλλιως πικραλιδα.πινετε τσαι απο αυτο οταν εχετε παραφαει για χωνεμα και καψιμο του πλεοναζων λιπους και καθημερινα για την καταπολεμηση χοληστερινης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Συμφωνώ με badgirl11.

    Layza, αποκλείεται να έβαλες κιλά από τη λεκιθίνη, άλλη είναι η αιτία.
    Το να μη σου έκανε τίποτα απολύτως είναι φυσιολογικό, να σε παχύνει όμως όχι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    εννοω οτι τρελλανε τον μεταβολισμο μου,και δεν χανει με την ευκολια που εχανα και τωρα πια θελω λιγοτερο φαγητο για να χασω,με την ποσοτητα που ετρωγα πρωτα εχανα,τωρα παιρνω.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις τι θελω να πω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    γεια σας! δοκιμασα κι εγω τη λεκιθινη, για 2 μηνες περιπου αλλα δεν ειχα κανενα αποτελεσμα, δεν ξερω αν διαφερει η αποτελεσματικοτητα της απο οργανισμο σε οργανισμο παντως εμενα δε με βοηθησε καθολου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    καλημέρα,
    παλιοτερα πήρα κι εγω λεκιθίνη αλλα δεν ειδα καποια διαφορα, βεβαια παιζει ρολο και ο οργανισμός

  13. #13
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Αν μου επιτρέπεται από το φόρουμ παραθέτω ένα άρθρο από το blog μου για την λεκιθίνη και ένα ανησυχητικό περιστατικό που αναφέρθηκε σε ελληνικό νοσοκομείο.

    http://metavolismos.com/?p=400

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Ουτε σε εμενα εκανε δουλεια ( 3 βδομαδες περιπου) και ειχε και απαισια γευση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •