γεια σας και απο μενα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1

    γεια σας και απο μενα

    θα ηθελα πρωτα απο όλα να σας συγχαρώ για την προσωπική προσπάθεια που κάνετε ο καθένας ξεχωριστά για να αντιμετωπίσεται το δικό σας πρόβλημα και να σας ευχαριστήσω για την συμπαρασταση που δινεται ο ένας στον άλλο.....

    Στην εποχή μας είναι πολύ δύσκολο να βρείς ανθρώπους να σταθούν δίπλα σου, να σε βοηθήσουν με το προβλήμά σου και το κυριότερο να σε σεβαστούν. μπορεί να είναι φίλοι ή συγγενείς που δεν θέλουν να σε πληγώσουν είτε συντρόφοι που δεν σε σέβονται, αλλά κυρίως ο εαυτός σου είναι αυτός που απλά ανέχεται καταστάσεις ή αφήνεται στην απάθεια....

    μια μέρα που ελπίζεις να μην είναι αργά πλέον σκέφτεσαι πως φτάνει δεν μπορείς άλλο και αποφασίζεις να αλλάξεις.... περιμένεις να αλλάξουν όλα μαγικά να ξυπνήσεις από το κακό όνειρο και να έχεις μια νέα ζωή ένα νέο αρεστό κορμί και να πείς ναι ετσι μαρεσω..... αλλά τότε καταλαβάινεις πως όλα είναι απλά όνειρα και πως χρειάζεται προσπάθεια, υπομονή, κόπο, χρόνο για να πεις ναι ξύπνησα και ζω το όνειρο.....

    Ε λοιπόν και γω τώρα πλέον ξύπνησα.... έφτασα στα 35 για να καταλάβω πως πρέπει πρώτα από όλλα να σεβομαι εγω τον εαυτό μου για να καταφέρω να γίνω όπως θέλω να είμαι και εσωτερικά και εξωτερικά.....

    Εζησα πολλά χρόνια πιστέυοντας πως ένας άνθρωπος φίλος συγγενής η φίλος πρέπει να είναι δίπλα μου για να είμαι καλά.... όταν δεν υπήρχαν άνθρωποι δίπλα μου η παρηγορία η παρέα μου στην μοναξία μου ήταν το φαγητό.

    όπως καταλαβαίνετε τα κιλά μία ερχόταν και μια έφευγαν. υπήρξα 86 κιλά μέχρι τα 18, 54 κιλά μέχρι τα 25. μετά τα 25 τα κιλά έρχοταν και έφευγαν. άλλοτε 62 άλλοτε 75. για χρόνια παιζω ανάμεσα σε αυτά τα όρια και τις περισσότερες φορές ήμουν στα πολλά παράστα λίγα κιλά.
    έχω πολλές φορές φάει απίστευτες ποσότητες και μετά έχω πάρει το δρόμο για την τουαλέτα με μίσος για τον εαυτό μου και αυτό που κάνω.... πόσες φορές δεν έχω πάρει το αμάξι να βγω το βράδι για να πάω γιαγλυκό για μια σοκολάτα έστω στις 2 και 3 το βράδι σε ένα περίπτερο γεμάτη λαχτάρα και μετά γεμάτη μίσος για αυτό που έκανα...

    τελικά μετά από χρόνια κατάλαβα πως τέτοια ζωή δεν αξίζει δεν αξίζει να μην κάνω μπανιο στη θάλλασα το καλοκαίρι γιατί ντρέπομαι για το σώμα μου δεν αξίζει να μην μπορώ να νιώσω όμορφα για μένα δεν αξίζει να νιώθω άβολα όταν βρίσκομαι ανάμεσα σε παρέα λόγω των κιλών μου......

    τι διαφορετικό έχουν από μένα από μας όλοι αυτοί που νιώθουν όμορφα για τον εαυτό τους? τι? είναι απλό αγαπούν τον εαυτό τους τον φρόντιζουν τον προσέχουν....

    και γω νόμιζα πως τον αγαπούσα πως τον φρόντιζα αλλά έκανα λάθος.... πάντα προσπαθούσα να βρώ λόγους για να μαι καλά και πάντα τότε νόμιζα πως με φρόντιζα... αλλά ο καλύτερος λόγος για να μαι καλά είναι να μαι καλά με μένα για μένα....

    τι με έκανε να το καταλάβω αυτό? θα με πείτε τρελή και ίσως να έχεται δίκιο αλλά για μένα ήταν η σωτηρία μου.... η σωτηρία μου ήταν ένα μικρό σκυλάκι που ήρθε στη ζωή μου εντελώς ξαφνικά..... το πόσο με βοήθησε.... έμαθα να το φρόντιζω και μαζί πως να φροντίζω εμένα... πλέον η παρηγόρια μου το ηρεμιστικό μου έγινε αυτο το πλασματάκι και όχι ένα γλυκό ή ένα πιατο φαγητό.....

    χάριν σε αυτόν έχασα 4 κιλά τους τελευταιους 2 μήνες χωρίς να πω πως προσπαθησα για αυτό δεν εκανα διαιτα και βρήκα τώρα τη δύναμη να πω τέλος θα γίνω όπως θέλω μπορώ και θα το κάνω.... θα αγαπησω εμένα....

    αγόρασα ποδήλατο τέλος το αυτοκίνητο όταν μπορώ, βρήκα γυμναστηριο κοντά στο σπίτι θα αρχίσω να πηγαινω μετα το πάσχα θα κάνω διατροφή και όχι αναγκαστικά δίαιτα και θα προσέχω από δω και πέρα την γυναίκα που υπάρχει μέσα μου και στην οποία δεν έδωσα ποτέ το δικαίωμα να ζήσει......

    δεν με απασχολει αν θα χάσω τα κιλά σε 2-3-4-5 μήνες δεν θέτω όριο και πρέπει απλά θέλω να αλλάξω τις συνήθειες μου και θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένη όταν το γυμναστήριο η διατροφή ΄γινουν κομμάτι του εαυτού μου μια γλυκιά ρουτίνα που θα μου δίνουν δύναμη και κουράγιο να συνεχίσω......

    καλό σας βράδι και μια συγνωμη αν σας κούρασα με τα τόσα πολλά που έγραψα.....

    είμαι 71 κιλά και 1,68 στόχος μου τα 55 κιλά..... 16 κιλά να φυγουν......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173
    !

  3. #3
    κοριτσια με ταρακουνησατε με οσα γραφετε κ η μια κ η αλλη..ειμαι 21 χρονων εχω υψος 171 κ ειμαι 70 κιλα..παρολαυτα νιωθω πανχοντρη σε σχεση ομως με αυτο που ημουν(55κιλα)..θελω να πω,εγω δεν συγκρινομαι με τα μοντελα των περιοδικων αλλα με δικες μου παρελθοντικες(οχι πλ παλιες) φωτογραφειες..το λοιπον..αναβαλω πολλα πραγματα στην ζωη μου επειδη δεν νιωθω ανετα με το σωμα μου..κ ειναι αυτο π λες changes μου..στην τελικη ειναι 2-3 μηνες δουλεια κ αποφαση! αχ ρε girls γτ αργω να την παρω αυτην την αποφαση που ξερω οτι θα μ αλλαξει την ζωη ? γτ περιμενω να ερθει το καλοκαιρι(πιο πολυ) για να πανικοβληθω κ να κανω βλακειες στερησης? κ το θεμα ειναι οτι οσο πι πλ αργω πλ φοβαμαι οτι θα συνεχισω να βαζω... γτ απο εκει π ελεγα εχω 5 να χασω..μετα ελεγα 7.. κ παει λεγοντας... ..... ..... ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  8. #8
    δεν λεω τσουκ! ειχα παθει εμμονη με τα κιλα μ κ με το καθημερινο ζυγισμα..αλλα μωρε..τωρα γτ να μν μπορω να φτασω ουτε καν τα 65 ?? που τοτε αν εφτανα τα 60 θα παθαινα καταθλιψη!! τι αλλαξε σταδιακα?? ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  11. #11
    ετσι ειναι !! ΑΠΟΛΥΤΑ!! απλα,ομορφα,μαθηματικα ακριβες..μισο κιλο να χανω την βδομαδα σε 3 μηνες θα ειμαι 6 κιλα κατω που λογω μεταβολισμου ξερω πως αν προσπαθησω σωστα χωρις μα μου τα 10 κιλα στο 3μηνο τα εχω μεσα στο νερο! κ να σ πω κ το αλλο ? οπως λες το ελαχιστο ειναι καπου στο 1400..δικιο εχεις.. κ το παραξενο ειναι οτι οταν κανεις "διαιτα" με αυτες τις θερμιδες.. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ!!! τρως καθε τρεις κ λιγο με προσοχη σε ποσοτικοποιοτητα κ δεν γουργουριζει κ η κοιλιτσα ουτε φωναζει κ το μυαλο "να με ταισεις"! ευχαριστω για την βοηθεια!! αντε να τα κανουμε κ πραξη σιγα σιγα..τι σιγα δηλαδη.. ΤΩΡΑ !!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •