ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346

    ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ

    βαση του σχολιου που έκανες καλη μου BAD, θελω να εκφρασω το φόβο μου, τις σκεψεις και την απογοητευση μου και να ανοιξω ενα νεο θεμα για συζητηση....

    Φανταζομαι πως οι πολλοι εχουν κακη ψυχολογια κατα την περιοδο της διαιτας.

    Πως αντιμετωπίζετε την ολη αυτη κατασταση?

    παρακάτω αναφερω μερικους μου φοβους που με βασανιζουν αυτη την περίοδο....

    εχω εναν πολυ ομορφο αντρα διπλα μου, τρωει τα παντα και ειναι μονιμα 65 κιλα (με υψος 1,87), με λυπαται που με βλπει να μη τρωω πολυ και συνεχεια με τσιγκλαει να του κανω συντροφια στην αμαρτια....

    καποιες στιγμες καταλαβαινει πως κανει λαθος και με αφηνει στον αγωνα.... καποιες αλλες φορες παλι επιμενει να φαμε μαζι ξανα κ ξανα αλλα τα παραταει οταν με βλεπει πως αρνούμαι....

    και σκεφτομαι γεματη θληψη και απογνωση....

    θα φτασω το στοχο μου?
    θα γινω ξανα 70 κιλα να νιωθω καλα?
    αν ναι ποσο θα χαρω αυτο το νεο μου σωμα?
    στον αρραβωνα μου σκεφτομουν να ειμαι ωραια, ξεχωριστη, να αδυνατησω (ενα χρονο πριν γινει) για να ειμαι ωραια.... και απο τη στιγμη που μου εκανε την προταση και ορισαμε τον αρραβωνα, ημουν 69 κιλα και στον αρραβωνα εφτασα τα 94..... πραγματικα βλεπω φωτο και με πιανουν τα κλαμματα.. δεν ειμαι αυτη που ηθελα να του δωσω εκεινη την ημερα... και δε θελω να ειμαι ετσι κ τη μερα του γαμου μου.... λεμε να ερθει αυτη η ωρα σε 2 χρονια,,, θα ειμαι σωστη αυτη τη φορα?

    απο την αλλη σκεφτομαι πως ο αντρας μου θελει παιδια.... σε 2-3 χρονια θα εχω οπως το βλεπω.... δλδ ολη η προσπαθεια να αδυνατησω θα χαθει και παλι???
    και μετα παλι αγωνες?
    παλι στερησεις?
    παλι θληψη?
    παλι αναζητηση?

    θελω να πετυχω.... αλλα ωρες ωρες δεν εχω τη δυναμη.... με περνει εντελος απο κατω και δε βλεπω κανενα νοημα....

    υπαρχει αραγε?

    συγνωμη αν μετεφερα εντονα τη θληψη μου.... πραγματικα θελω να διορθωθει η ολη κατασταση, να αρχισω και παλι να ζω εντονα, να νιωθω χαρουμενη... Η αληθεια ειναι πως μου εχει γινει ψυχωση το θεμα της διαιτας, διατροφης κλπ με αποτελεσμα να νιωθω συνεχως ενοχες οταν τρωω, να ζυγιζομαι συνεχεια και να με παιρνει απο κατω οταν αποτελεσμα δε διχνει κατι μειον....



    Originally posted by BaD
    μπα δε σκεφτομαι το νυφικο...αλλα τον εγγαμο βιο. δε θελω ναμαι παχουλη νοικοκυρουλα, μια ζωη ημουν παχουλη! ε φτανει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Και μένα μου έχει γίνει ψύχωση το θέμα της δίαιτας και το σκέφτομαι συνέχεια και ζυγίζομαι και απογοητεύομαι. Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Μόνο υπομονή... Εγώ βασικά προχθές έκανα δίαιτα 900 θερμίδων και έχασα 700 γρ και εχτές έκανα 1400 και τα ξαναπήρα όλα τρύπα στο νερό..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Originally posted by lbp
    Και μένα μου έχει γίνει ψύχωση το θέμα της δίαιτας και το σκέφτομαι συνέχεια και ζυγίζομαι και απογοητεύομαι. Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Μόνο υπομονή... Εγώ βασικά προχθές έκανα δίαιτα 900 θερμίδων και έχασα 700 γρ και εχτές έκανα 1400 και τα ξαναπήρα όλα τρύπα στο νερό..
    λογικο ειναι.. γιατι 700 γρ ηταν απλα υγρα και οχι πραγματικο βαρος. μην ζυγισε καθε μερα γιατι δεν θα σωστη εικονα του τι χανεις. ακολουθησε μια σταθερη διατροφη, με σταθερες θερμιδες καθε μερα. και να ζυγισε μια φορα την βδομαδα. τοτε θα δεις τι παιζει απο κιλα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Το είδα και αυτό. Έκανα σταθερή πορεία. Αύριο θα κάνω εξετάσεις θυροειδή να ξέρω σίγουρα. Anyway, άλλο είναι το θέμα μας τώρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    εγω οταν ειμαι σε διαιτα εχω πολυ ανεβασμενη ψυχολογια, εχω λιγα νευρακια και ενταση βεβαια αλλα γενικα ειμαι πολυ αισιοδοξη κι εχω την αισθηση της ικανοποιησης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    πραγματικα δε μπορώ να το ελεγξω αυτο...

    θα ξεκινησω με πολυ θετική ενεργεια και μετα θα είμαι μεσα στα νευρα, μεσα στην απογοητευση και αρχιζω να μην πιστευω στο στοχο μου..... πραγματικα σκεφτομαι να παω σε καποιον ψυχολογο να δω και ετσι τι μπορω να κανω (εχω και ιστορικο καταθληψης, οποτε μαλλον με πιανει σε τετοιες φασεις....)

    δε μπορω να το εξηγησω αλλιώς... Χανω το στοχο, με περνει απο κατω, ανυπομονω για αποτελεσμα και οταν δε το βλεπω τα παραταω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Originally posted by mtsek85
    πραγματικα δε μπορώ να το ελεγξω αυτο...

    θα ξεκινησω με πολυ θετική ενεργεια και μετα θα είμαι μεσα στα νευρα, μεσα στην απογοητευση και αρχιζω να μην πιστευω στο στοχο μου..... πραγματικα σκεφτομαι να παω σε καποιον ψυχολογο να δω και ετσι τι μπορω να κανω (εχω και ιστορικο καταθληψης, οποτε μαλλον με πιανει σε τετοιες φασεις....)

    δε μπορω να το εξηγησω αλλιώς... Χανω το στοχο, με περνει απο κατω, ανυπομονω για αποτελεσμα και οταν δε το βλεπω τα παραταω...
    δεν μπορεις να βαλεις αλλους στοχους?
    π.χ. πες οτι θες να χανεις 1 κιλο το μηνα
    1 κιλο τη βδομαδα ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις να χανεις καθε βδομαδα. Τη μια θα χασεις 1,4 την αλλη ομως που θα χασεις 0,6 θα απογοητευτεις

    γλεντα καθε μερα που περναει και εσυ εισαι στη διαιτα, χασεις δε χασεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    μαλλον εχει πεσει η αμυνα μου, με αποτελεσμα να μη μπορω να αντιμετωπίσω την ολη κατασταση.. πραγματικα δε μπορώ να ζησω τις μικρεςχαρες, νιωθω πολύ εντονη θληψη και στασιμοτητα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Originally posted by mtsek85
    μαλλον εχει πεσει η αμυνα μου, με αποτελεσμα να μη μπορω να αντιμετωπίσω την ολη κατασταση.. πραγματικα δε μπορώ να ζησω τις μικρεςχαρες, νιωθω πολύ εντονη θληψη και στασιμοτητα....

    εχεις χασει 7 κιλα, τι σε κανει να νομιζεις οτι ειναι λιγα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    τα 7 αυα κια τα εχω χασει απο τοτε που εχω γινει μελος... δλδ τα εχω χασει σε διαστημα ενος ετους.... ειχα φτασει και 80.... μετα πηγα παλι 92... μετα τα εχασα παλι...

    γιαυτο απογοητευομαι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    σαν να ακουω τον εαυτο μου.
    ακριβως ετσι κι εγω

    αλλα αν χρονο με το χρονο χανεις κιλα εισαι σε παρα πολυ καλο δρομο!!!

    εγω χρονο με το χρονο ειμαι στασιμη (μη σου πω, παιρνω και κανα κιλο)
    η μεση ελληνιδα παιρνει 1 κιλο το χρονο
    και φυσικα η μεση ελληνιδα κανει ενα καρο διαιτες.


    αρα εσυ εισαι ηδη παρα πολυ καλα!!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    βρισκεις?

    θα ηθελα τοσο ομως να ημουν στη μεση Ελληνιδα που ειναι στα 69 κιλα και ας παρω κ ενα κιλο το χρονο..........

    δε νιωθω πως θα πετυχω παντως...

    την προηγουμενη φορα, ημουν παλι φουλ απο δουλεια και δε προλαβαινα να φαω κ ειχα παλι ετοιμα γευματα στο ψυγειο, για οοοποτε θυμομουν να φαω.... και ετσι καταφερα κ εχασα...

    τωρα εχει γυρισει, και με καθε πιεση ή απογοητευση το ριχνω στο φαϊ.... ή σε βλακειες που με παχαινουν....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    ολες μαας ετσι ειμαστε

    σκεψου εμενα που το ριχνα και στο τσιγαρο και αποφασισα να το κοψω (8 μερες τωρα)

    ολα ειναι θεμα μυαλου, να λες "ειμαι αγχωμενη, δεν θα ξεσπασω στο φαι ομως"
    εγω πλεον ξεσπαω στο τζυμ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    εγω πλεον δεν εχω κεφι ουτε για το γυμνασηριο....
    καλα το τσιγαρο παει κ ερχεται δε μπορω να πω....
    κ εγω εχω μπει στο τριπακι να το ελλατωσω.... αλλα ολο αγχωνομαι, τοσο περισσότερο καπνιζω...

    σνιφ

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    11
    καλημερα και απο μενα!!!!!
    σημαντικο ρολο παιζει η ψυχολογια στην διαιτα.και αν ολοι γυρω σου τρωνε(και δεν παχαινουν)εκει ειναι που απογοητευεσαι και καθε προσπαθεια παει χαμενη.....και ξαναπεφτεις με τα μουτρα στο φαγητο.....και τα κιλα αυξανονται!!!!!
    απο την αλλη αν βρισκεσαι σε μια καλη ψυχολογια δεν σε ενοχλει ουτε σε πτοει τιποτα.......
    σκεψεις,σκεψεις......απλα ηθελα να τθσ μοιραστω μαζι σας........ειμαστε ομοιοπαθεις,φανταζομαι.και σιγουρα θα με καταλαβαινετε!!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •