Νέο μέλος - ανάγκη για στήριξη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30

    Νέο μέλος - ανάγκη για στήριξη!

    Καλημέρα σε όλες και όλους,

    είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και καιρό.

    Μόλις πριν λίγο καιρό άρχισα (ξανά) προσπάθεια για απώλεια βάρους. Έχω χάσει το μέτρημα πόσες φορές έχω ξεκινήσει κάποια μορφή δίαιτας, όπως πολλοί εδώ μέσα πιστεύω, κι έχω δοκιμάσει πολλά: gilli diet, μηχανήματα, γιόγκα, διαιτολόγους (δύο-τρεις), τεστ δυσανεξίας, χημικές δίαιτες, ολιγοθερμικές, ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Πάντα κάτι έχανα, αλλά γρήγορα σταματούσα και ξανάπαιρνα τα κιλά με το παραπάνω.

    Αποτέλεσμα: από τα 56 κιλά που ήμουν στα 20 μου, σε 10 χρόνια πήρα άλλον έναν άνθρωπο πάνω μου!! Πλέον έχω φθάσει στα χειρότερά μου.

    Η παρακίνηση αυτή τη φορά είναι συγκεκριμένη:
    1. η υγεία μου (στα 30 παρατηρώ τις πρώτες ενοχλήσεις: πόνοι στις αρθρώσεις, λαχάνιασμα, και άλλα)
    2. σε ενάμιση-δύο χρόνια θέλω να βάλω μπροστά για παιδί! Στα κιλά μου θά'ναι λίγο δύσκολο.

    Η υποστήριξη είναι βασική για το ξεκίνημα πιστεύω. Υπάρχουν άλλοι εδώ που βρίσκονται σε παρόμοια θέση, με τόοοοοοσα κιλά μπροστά τους να χάσουν; Πώς το αντιμετωπίζετε; Υπάρχουν κι άλλοι που τα έχασαν;

    Ευχαριστώ!!

  2. #2
    Christina σου ευχομαι καλο ξεκινημα! Μην σκεφτεσαι οτι εχεις πολλα να χασεις γιατι θα αγχωνεσαι, καλυτερα βαζε μικρους στοχους, για καθε βδομαδα η δεκαπενθημερο και θα δεις οτι σιγα σιγα θα φυγουν και θα γινεις οπως παλια! Κι εγω καινουργιο μελος ειμαι εδω αλλα απ οσο διαβαζω το φορουμ καταλαβα οτι υπαρχει στηριξη, ολοι στον αγωνα και θα τα καταφερουμε! Εγω δεν εχω πολλα να χασω αλλα ηθελα να σου απαντησω γιατι εχω κανει κι εγω κατα καιρους ολα αυτα που λες, και διαιτολογους οχι μονο 2-3 αλλα πολυ περισσοτερους, διαιτες αστραπη, θεραπειες για τοπικο παχος κτλ κτλ... Τωρα ειπα να κανω κατι σωστα χωρις εξαντλητικες διαιτες. Σου ευχομαι καλη αρχη και ειμαστε εδω!!!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30
    Ευχαριστώ fairy! κι εγώ είπα αυτή τη φορά να δείξω υπομονή κι όχι να προσπαθώ να χάσω 10 κιλά σε 10 μέρες όπως παλιά, διότι ποιος ξέρει τι κακό έκανα στον οργανισμό μου μ' αυτά τα χαζά! Έχω κάνει λαχανόσουπα, μπανάνα - γάλα, ακόμη και μόνο καφέ και νερό για μέρες!! Έλεος!

    Αυτή τη φορά θα ακολουθήσω πιο νορμάλ διατροφή, ελπίζω, και θα ανατρέχω συχνά στο φόρουμ όπου, όπως λες, υπάρχει στήριξη!

    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλή επιτυχία και καλή δύναμη!!!!!όλα γίνονται αρκεί να έχουμε υπομονη!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    θα τα χασουμε ολες παρεα, στο χερι μας ειναι!
    τοσες κοπελες αρχισαν πριν λιγο καιρο κ τωρα κοντευουν να με φτασουν που ειμαι στασιμη!
    αρκει ναχεις κινητρο, καλη παρεα κ διαθεση. Κ οταν δεν εχεις διαθεση μη πιεζεσαι το αντιθετο θα καταφερεις...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30
    Ευχαριστώ για τις ευχές για επιτυχία, η αλήθεια είναι ότι βλέποντας τα τικεράκια σε άλλες κοπέλες που ξεκίνησαν πάνω από 100 όπως ξεκινάω κι εγώ, και τώρα πια είναι κοντά στο στόχο τους, μου δίνει πολλή δύναμη διότι λέω "ΓΙΝΕΤΑΙ!!!"..

    Ως τώρα, ένας από τους λόγους που δεν ξεκινούσα ηταν ότι πίστευα ότι, μετά από χρόνια που το παλεύω, πια δε γίνεται τίποτα!! Βαρέθηκα, κάθε φορά που βλέπω τους γονείς μου, να μου λένε "χάσε κιλά"! Και μια και είχα πείσει τον εαυτό μου ότι πια δε γίνεται τίποτα, έλεγα ας φάω, δεν πειράζει!!

    Τα αποτελέσματα ήταν καταστροφικά, όπως βλέπετε...

    Οπότε τώρα που βλέπω εδώ ότι το έχουν καταφέρει κι άλλες να κατέβουν από το 3ψήφιο νούμερο, μου δίνει απίστευτη ελπίδα!!

  7. #7
    Εγω να δεις διαιτες αστραπη που εχω κανει... Και μπορει να εχω 5 κιλα να χασω αλλα πιστεψε με διελυσα τοσο το μεταβολισμο μου που πλεον τρεφομαι σωστα και με μεγαλη δυσκολια χανω γραμμαριο... λογικο ειναι... απο κει που επινα μονο ενα χυμο και κατι τσαγια ολη τη μερα, και κατι αλλα παρομοια και σε λιγες μερες επεφτα με τα μουτρα στα γλυκα σαν να ηταν η τελευταια μερα.... οργανισμος ειναι, αποσυντονιζεται κι αυτος Δεν πειραζει, επιμονη στο στοχο και θα κουνηθει και η ζυγαρια, που θα παει. Δυναμη και επιμονη και προχωραμε!!! Θα περιμενουμε νεα σου οταν εσυ νιωθεις οτι θες να τα μοιραστεις! Καλη αρχη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Γεια σου Χριστινα. Καλη αρχη σου ευχομαι...








  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Καλώς ήρθες Χριστίνα, καλές κατηφοριές σου εύχομαι...
    Κουράγιο και όλα γίνονται !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    Originally posted by ChristinaV
    Η παρακίνηση αυτή τη φορά είναι συγκεκριμένη:
    1. η υγεία μου (στα 30 παρατηρώ τις πρώτες ενοχλήσεις: πόνοι στις αρθρώσεις, λαχάνιασμα, και άλλα)
    2. σε ενάμιση-δύο χρόνια θέλω να βάλω μπροστά για παιδί! Στα κιλά μου θά'ναι λίγο δύσκολο.
    Ο στόχος, θα σου δώσει τη δύναμη που χρειάζεσαι?.
    Απλά να μπαίνεις και εδώ όσο πιο συχνά μπορείς για να μην ξεχνιέσαι
    και έχεις πισωγυρίσματα

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30
    Θα μπαίνω σίγουρα! Ήδη πήρα πολλά! Ευχαριστώ!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ Κ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ Κ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ Κ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    Χριστινάκι μου γλυκό μην το βαζεις κατω, εδω όλοι προσπαθούμε η καθεμια με τον δικο της τροπο,
    Μου θυμίζεις εμενα γιατι κι εγω μεχρι τα 19 ημουν 60 64 κιλα γυμνασμενη και τωρα 140 εχω παρει παραπανω απο τα διπλα αλλα εκτος απο τα κιλα που εχω παρει τα εχω παρει και στο κρανιο
    κι εχω πεισμωσει, δεν σκεφτομαι τα κιλα που θελω να χασω γιατι κι εμενα μου φαινονται βουνο, σαν στοχο βαζω τις δεκαδες δηλ σκεφτομαι ποτε θα λεω 13... κατι και μετα 12... και παει λεγοντας, βαζε μικρους στοχους για να παιρνεις δυναμη.
    Εύχομαι να παρεις δυναμη απο τα ατομα που υπαρχουν εδω γιατι ειναι πολυ αξιόλογα και δυνατα.
    Καλη απωλεια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    καλη αρχη και απο εμενα...ολες με τη ζυγαρια παλευουμε...να θυμασαι οτι δεν εισαι μονη περυσι τον Ιουνιο ημουν 116 κιλα...τωρα 92 ειμαι στα μισα...σιγα σιγα ολα γινονται...

    Σκεψου το...γινεται : )

    φιλακια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •