Τι τρώτε όταν είστε έξω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30

    Τι τρώτε όταν είστε έξω;

    Είμαι ακόμη στην αρχή, αλλά και παλιότερα που εκανα προσπάθειες να χάσω κιλά, κολλούσα (μεταξύ άλλων) και στο φαγητό έξω.

    Βέβαια δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα που δεν έχανα, αλλά αντίθετα έβαζα βάρος, όμως πολύ συχνά αποτελούσε τη δικαιολογία για να με σταματά από τη δίαιτα.

    Δουλεύω περίπου 7.30 με 4.30, μετά τις περισσότερες ημέρες έχω σχολή (συνήθως κατευθείαν) και γυρνάω (εξαντλημένη) σπίτι το βράδυ.. Δεν μου αρέσει να τρώω στο δρόμο ούτε στη δουλειά. Αποτέλεσμα: έτρωγα το βράδυ (ΚΑΙ ΜΟΝΟ). Συνήθως δε, επειδή ήμουν και ψόφια από την κούραση και δεν είχα κουράγιο να μαγειρέψω, αλλά επειδή και με την τρελή πείνα που με έδερνε, το φαγητό που μου έστελνε η μητέρα μου (π.χ. κοτοπουλάκι, φασολάκια, κανονικά φαγητά δηλαδή) μου φαινότανε λίγο, απλούστατα έπαιρνα απ' έξω με αποτέλεσμα να καταβροχθίζω σαβούρες!! Και όλα αυτά γύρω στις 10 - 11 το βράδυ!! Σίγουρα αυτό πρέπει να αλλάξει!!...

    Τι λύσεις προτείνετε για φαγητό "στο πόδι"; Υποθέτω κανένα σαντουιτσάκι.. αλλά κάθε μέρα σάντουιτς .. Τι κάνετε οι υπόλοιπες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    geia cristina...το ιδιο προβλημα ειχα σαν φοιτητρια,οπου ειχα σπιτικο φαγητο αποτη γειτονισσα αλλα μεριδα καθε φορα
    που φυσικα με τοσηπεινα δεμου εφτανε...
    Ειχαπροβλημα να τρωω στη σχολη ή τη δουλεια, θεωρουσα οτι θα με πουν χοντρη,πειναλα κτλ
    τελικα μαυτη τη λογικη εγινα...
    μπορεις να τρως οπου βρεις ενα μηλο,ενα φρουτο (ή να τοπαιρνεις μαζισου)
    ή μια αμιτα μικρη ή φυσικο χυμοστην καλύτερη
    + κουλουρι ή αλλη λιχουδια χωρις λιπαρα κ κενες θερμιδες
    Ειδικα στη σχοληλογικα θα εχεις διεξοδους μεχρι κ μεσημεριανου φαγητου, για τσεκαρε το. Εʽμας ειχε μεχρι κ κειτερινγκ που ποτε δεν εφαγα...
    προτιμουσα ναμαι νηστικη ολη μερα κ να τρωω στις 10 το βραδυ για 3...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    καλησπερα,καλως ηρθες και καλη επιτυχια στον αγωνα σου!!!

    ειχα και εγω το ιδιο θεμα τι να τρωω οταν ειμαι εκτος σπιτιου και πλεον ειμαι παρα πολλες ωρες...

    τελευταια οταν ειμαι εξω τρωω:πιτσα για πρωινο,μπισκοτα για ενδιαμεσο,παραγγελνω μαλακιες το μεσημερι στη δουλεια,καμια σοκολατα μετα και το βραδυ οτι εχει απομεινει και οτι προκυψει.δηλαδη τα παντα!!!και μεσα σε 3 εβδομαδες πηρα 4 κιλα που ειχα κανει 2-3 μηνες να τα χασω!!!

    τωρα για να μπουμε στο θεμα,οταν κανω διατροφη παιρνω μαζι μου σπιτικο τοστ με μαυρο ψωμι και λαιτ τυρι και γαλοπουλα,απ `εξω αν παραγγειλω θα ειναι σαλατα χωρις πολλα πολλα ή καλαμακια κοτοπουλο,αλλη μια καλη επιλογη ειναι τα αποξηραμενα φρουτα και τα γιαουρτια με γευση φρουτων,μπορεις επισης να πινεις γαλα σοκολατουχο 0%!μπαρες δημητριακων,3-4 κριτσινια,ακομη και ταπερακι γιατι οχι???...και αλλα πολλα!!λυσεις υπαρχουν αν θελουμε!!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30
    Πο πο, εντελώς το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ!! Δε θέλω να τρώω έξω διότι θα με λένε χοντρή, πεινάλα και τα τοιαύτα! Μου φαίνεται πρέπει να τη σταματήσω αυτή τη νοοτροπία και να κάνω αυτά που προτείνετε εδώ τα οποία είναι λογικότατα. Ταπεράκι πάντως για να πάρω, αν και είναι το καλύτερο διότι μπορείς να βάλεις κανονικά τη μερίδα του μεσημεριανού σου, θέλει πολύ θάρρος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    εχεις στη σχολη διεξοδους γιαμεσημεριανο φαγητο ή στη δουλεια?]
    μην αρχισεις με ταπερ,ειναι μεγαλη αλλαγη κ θα νιωθεις περιεργα...
    μπορεις απλα να τρως ο,τι υπαρχει κ αναλογα πως το κρινεις (υγιεινο ή μη) καθοριζεις την ποσοτητα.
    Αρκει να μη μενεις νηστικη γιατοσες ωρες κ τατρως το βραδυ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    το ταπερακι ειναι λυση ομως αποτελεσματικη γιατι και σε χορταινει και υγειηνο ειναι και φθηνο!!!πανακριβα εχουν γινει ολα τα delivery πωπω....

    δεν κανει να μην τρως τιποτα ολη μερα και μετα να σαβουριαζεις....

    α και καμια μπανανα να παιρνεις μαζι σου που τρωγεται ευκολα και δεν θελει καθαρισμα κλκλπ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    γεια σου αμπσολουτακι, πως παει με το τσιγαρο?
    ωραιες οι ιδεες σου αλλα οχι για τοσο παχυσαρκη,
    ξερεις αμα εισαι ογκωδης εχεις ενα κολλημα με το τι θα σε δουν να τρως εξω...
    βασικα κ μονο που θα σε δουν να τρως. (ΒΛΑΚΕΙΑ που τελικα μας παχαινει κιαλλο)

    Εγω αντι για ταπερ κουβαλωμαζι συσκευασμενες τροφες, ή κουλουρι + γαλα το καλοκαιρι,ή φρουτο, ή μπισκοτα διαιτης κτλ...
    ταπερ δε μου χρειαζεται νομιζω,ειμαι σε νησι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    γεια σου bad μου!!!εχθες ηθελα σαν τρελη να καπνισω,δεν μπορω να καταλαβω πως καταφερνω και συγκρατουμαι...εκει τουλ. οκ γιατι απο φαι δεν το συζητω............

    δεν το καταλαβαινω αυτο ρε κοριτσια,ειναι ντροπη να τρως εξω???τι και αν σε βλεπουν???ποτε δεν το ειχα αυτο το θεμα,το λατρευω να βγαινω εξω με παρεα για φαγητο και δε με πειραζει να με βλεπουν αλλοι να τρωω
    Νομιζω οτι ειναι λιγακι ακυρο αυτο το κολλημα,σορρυ κιολας...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30
    Συμφωνώ badgirl, είναι μεγάλο κόλλημα. Absolute είναι όντως βλακεία, δεν αντιλέγω αλλά τι να κάνουμε. Είμαι πολύ πιο πολλά κιλά από σένα όμως και μάλλον αυτός είναι ο λόγος. Επειδή, μάλιστα, είμαι μαζί με το σύντροφό μου που επίσης είναι παχύσαρκος, καταλαβαίνεις ! Σκέφτομαι ότι θα λένε δες τι τρώνε οι δύο χοντροί!!! Ούτε στο δρόμο τρώω αλλά ούτε και στη δουλειά όταν μας κερνάνε δεν τρώω ποτέ. Οκ, στρουθοκαμηλισμός, ντροπή, οπως θές πες το αλλά μου συμβαίνει.

    Αρχικά θα προσπαθήσω να παίρνω μαζί μου κανένα σάντουιτς με ολικής και γαλοπούλα, μπανάνα, κριτσίνια, κουλούρι κτλ. Δεν έχω κάθε μέρα χρόνο για μεσημεριανό, διότι σχολάω π.χ. 4.30 και 5 πρέπει να είμαι στη σχολή (θελω και κανένα 20λεπτο με το λεωφορείο). Μερικές μέρες που μπορώ, θα προσπαθήσω να τρώω υγιεινά πχ. σαλάτες απλές ή ό,τι μπορώ τέλος πάντων..

    Αν καταφέρω να πάρω ταπεράκι θα το θεωρήσω μεγάλη επιτυχία, διότι έτσι θα τρώω το κανονικό μου μεσημεριανό στην ώρα του και το βράδυ πιο ελαφριά.

    Ευχαριστώ για τις ιδέες!! Όπως επίσης και για το ότι είδα ότι κι άλλοι έχουν το ίδιο κόλλημα.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    TAΠΕΡ!ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ!καποτε δεν τα χρησιμοποιουσα ποτε αλλα πλεον εχω σωθει!συν οτι κουβαλαω και κανα αυγουλακι και φρουτακια μαζι μου μηπως πεινασω ενδιαμεσα!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    30
    Πιστεύω αν χάσω αρκετά κιλά και είμαι κάπου στη μέση θα το πάρω και το τάπερ.. έχετε δίκιο. Και το αυγουλάκι καλή λύση επίσης και όλα που γράφετε. Σίγουρα αυτό που έκανα είναι πολύ πιο καταστροφικό! Ακόμη και τέιστ εντ ντάιετ όταν έκανα, δεν έτρωγα τίποτα όλη μέρα επειδή δεν ήθελα να τα τρώω εκτός σπιτιού κι έτρωγα όλο το πακέτο το βράδυ!! ΕΛΕΟΣ!

    Έχω κολλήσει με το τι λένε οι άλλοι.. πώς με βλέπουν.. είναι λίγο φαύλος κύκλος!! Αλλά πού θα πάει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Το να τρώει κανείς με πίεση, βιαστικά και με άγχος είναι ότι χειρότερο γιατί μπορεί να φάει
    ανεξέλεγκτα. Το ίδιο κακό είναι να τρώει όλα τα γεύματα μαζεμένα, μετά από τόσες ώρες νηστεία.
    Ο οργανισμός εξαθλιώνεται και το σίγουρο επόμενο βήμα είναι η υπερφαγία.

    Προσπάθησε Χριστίνα μου, να αποβάλεις οποιαδήποτε ιδέα σου τριβελίζει το μυαλό και άρχισε να τρώς
    4-5 μικρά γεύματα την ημέρα όταν πραγματικά πεινάς. Έτσι μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό σου καλύτερα και
    αδιαφόρησε εντελώς για το τι λένε και πως σε κρίνουν οι άλλοι.

    Εσύ πρέπει να φροντίσεις τον εαυτό σου και αυτό πρέπει να βάζεις πάνω από όλα.

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μην απογοητεύεσαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Λοιπον για να δεις τι παιχνιδια παιζει το μυαλο...οταν ημουν 75 κιλα κ με θεωρουσα παλι χοντρη, δεν ετρωγα τιποτε εξω, ουτε με παρεα, κ μετα μονη τα τσακιζα.
    Στα 85 κιλα πριν 4 χρονια περιπου οπως τωρα παλι τα ιδια...
    Μετα γνωρισα τον φιλο μου κ αρχισα να απολαμβανω το φαγητο κ εξξω, γιατι εκεινος με ξεκολλησε απο το "δεν τρωω εξω".
    Τελικα εφτασα στο αλλο ακρο, να μην κολλαω να τρωω εξω αρκετα, αφου εκεινος δεν ετρωγε κ παραγγελνε για να βλεπει εμενα να φχαριστιεμαι (ειναι δυσκολος στο φαγητο).
    Το αποτελεσμα ηταν αυτο που δειχνει το τικερ, οχι οτι φταιει εκεινος, προς Θεου, απλα υιοθετωντας ολη αυτη τη νοοτροπια οταν περασα δυσκολες καταστασεις ετρωγα κ εξω κ μεσα κ παντου...
    Τελος στα 100+ κιλα εφτασα στο σημειο να παιρνω φαγητο μαζι μου κ γιαουρτια μηπως κ αδυνατισω...
    εφτασα στο σημειο να τρωω παντου...
    σε οοσα μερη ντρεπομουν να τρωω στα 95, στα 85 και στα 75 κιλα...
    ειρωνια ετσι?
    κ πλεον στα 85 που εχω κολλησει κ τρωω παλι ανθυγιεινα...σκεφτομαι ξανα να παιρνω μαζι μου αυτο που πρεπει να φαω...διοτι πολυ απλα δεν μου παει ο τροπος διατροφης ¨"τρωω ο,τι υπαρχει" αφου θελω ννα αδυνατισω κ οχι να μεινω ετσι!
    Κατεληξα λοιπον στο οτι φερομουν χαζα τοσα χρονια...κ ξερεις κατι...αν μπορουσα να γυρισω πισω στα φοιτητικα χρονια θα το αλλαζα, μονο αυτο, ισως μονο αυτο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    833
    παλιότερα μέχρι και τοστ με ρεβίθια
    τα πάντα μπορούν να μπουν σε 2 φέτες ψωμί

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173
    Originally posted by MKEH78
    παλιότερα μέχρι και τοστ με ρεβίθια
    τα πάντα μπορούν να μπουν σε 2 φέτες ψωμί
    Σωστηηηηη.

    Κι εγω ενιωθα αβολα παντα,ακομη κι οταν ημουν μια χαρα ανθρωπος,να τρωω μπροστα σε αλλους.Οποτε επελεγα να μην τρωω.Θα φαινοταν υποκριτικο αλλα εξισου υποκριτικο θα ηταν το να φαω αλλα να φαω μια λογικη ποσοτητα .Αν ημουν μονη μου δε θα εμενα στη λογικη ποσοτητα....Bουλιμια μου,αγαπη μου...

    Πλεον,που ο,τι βουλιμια μου εχει μεινει,μου εχει μεινει απο συνηθεια, οταν κανω σωστη διατροφη και νιωθω οτι εχω ενα στοχο,δε με ενδιαφερουν οι αλλοι.Νιωθω καλα με μενα και τους γραφω κανονικα,οποτε τρωω οπου να ναι,μπροστα σε οποιονδηποτε, ο,τι πρεπει να φαω,οταν πρεπει να το φαω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •