Καλως σας βρηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11

    Καλως σας βρηκα

    Γεια σας κι απο εμενα.
    Πριν λιγο βρηκα το φορουμ καθως εψαχνα πληροφοριες σχετικα με τον δακτυλιο.
    Με λιγα λογια: Ειμαι 26 και για πρωτη φορα εσπασα καθε ρεκορ μου και εφτασα τα 170 κιλα με υψος 174.
    παντα ειχα παραπανω βαρος, ειχα υπαρξει και 141, με διαιτα απο κεντρο αδυνατισματος εφτασα 98 και τελικα τα ξαναπηρα και με το παραπανω
    Δοκιμασα τα reductil αλλα αναγκαστικα να τα διακοψω καθοτι αρχισα αντικαταθλιπτικα και δεν επιτρεπονται σε συνδιασμο.
    Το καλοκαιρι ανακαλυψα οτι εχω και θυροειδη και ενω παιρνω τα ευθυροξ και παρολο που κανω διατροφη διαφορα καμια. (Απορω πω εχανα παλια ενω ειχα θυροειδη και τωρα που παιρνω και χαπια για να ρυθμιστει δε βλεπω φως.)
    Αντικαταθλιπτικα χρειαζομαι γιατι πλεον δε θελω να βγαινω απο το σπιτι μου και νιωθω κουρασμενη απ΄ολα. Απο τον γολγοθα να περπατησω 100 μετρα, απο τους πονους στη μεση μου, απο τον ρατσισμο σε ολους τους τομεις, απο το πως με κριτηκαρουν ολοι σα να το γουσταρω που ειμαι ετσι.
    Αυτες τις μερες ειμαι παλι στα χειροτερα μου, ολα τα βλεπω μαυρα.
    Ειχα μιλησει με εναν γιατρο στην πολη μου αλλα περα του οτι δεν μου ενεπνευσε καμια εμπιστοσυνη, μου ζητησε στο τελος 3.500 χιλιαδες φακελακι για τοποθετηση δαχτυλιου.Και δεν εχω χρηματα γενικα(ποιος θα με επαιρνε για δουλεια αλλωστε;Αυτοι που ψαχναν ατομα μονο που δεν εκαναν τον σταυρο τους οταν με βλεπαν)ποσο μαλλον για λαδωμα.
    Μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω λεγοντας μου αν εχετε κανει, γενικα πως ακριβως ειναι να εχεις δαχτυλιο και επισης ποσο σας στοιχισε;
    Τελικα δεν τα ειπα με λιγα λογια...προσπαθησα παντως!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    καλως ορισες


    δεν ξερω για αυτο που με ρωτας


    ειπα ομως να σε καλωσορισω


    εδω στανταρ καποια ατομα μπορουν να σε κατατοπισουν σχετικα με αυτο που ρωτας


    εχεις φιλακια απο μενα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Σε ευχαριστω πολυ για το καλως ορισμα,
    Η αληθεια ειναι πως δε γραφτηκα μονο για να ρωτησω μονο για τον δαχτυλιο. Σκεφτηκα πως εδω που υπαρχουν κι αλλα ατομα με προβλημα κιλων σιγουρα μπορουν να με κατανοησουν!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Καλώς ήρθες Νηρηίδα, σίγουρα υπάρχουν άτομα να σε κατατοπίσουν περισσότερο,
    εγώ απλά σε καλωσορίζω και σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Σε ευχαριστω
    απ οτι βλεπω στην υπογραφη σου εχεις κανει την μιση διαδρομη οποτε ευχομαι ...κατηφορικο δρομο να εχεις μεχρι τον τελικο σου στοχο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Σ'ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι το ίδιο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Καλωσήρθες και καλό ψάξιμο.
    Με αυτό το βάρος και αν τρως γλυκά και σνακ ο δακτύλιος δεν θα σε βοηθήσει,υπάρχουν πιο ενδεδειγμένες επεμβάσεις.
    Σε αρκετά δημόσια νοσοκομεία πραγματοποιούνται επεμβάσεις παχυσαρκίας με κάλυψη των εξόδων από τον ασφαλιστικό σου φορέα κατόπιν έγκρισης της αρμόδιας επιτροπής (συνήθως σληβ και μπαι πας παρά δακτύλιο)με καλύτερο το Πανεπιστημιακό νοσοκομείο στο Ρίο της Πάτρας όπου το μόνο αρνητικό είναι η μεγάλη αναμονή.
    ʼλλα νοσοκομεία είναι στην Αθήνα το Λαικό και ο Ευαγγελισμός,το πανεπιστημιακό στη Λάρισα,το πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο,το ΑΧΕΠΑ στη Θεσσαλονίκη.Θέλει πολύ ψάξιμο γιατί είναι απόφαση ζωής,κάθε τύπος επέμβασης έχει συν και πλην και δεν ταιριάζουν όλες οι επεμβάσεις σε όλους,παίζει ρόλο το διατροφικό και το ιατρικό ιστορικό.Φυσικά και η γνώση του γιατρού καθώς μπορεί να σε κατευθύνει σε λάθος επέμβαση λόγω του ότι ξέρει μόνο ένα είδος να κάνει.Π.χ αν τρως γλυκά μόνο το μπαι πας θα σε βοηθήσει,αλλά αν δεν ξέρει να το κάνει...Αν δεν τρως γλυκά και σνακ κτλ η σληβ είναι πολύ πιο αποτελεσματική του δακτύλιου.Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Καλημερα stelio και ευχαριστω για την απαντηση.
    Σκεφτομαι για δαχτυλιο γιατι δεν ειναι κατι μονιιμο, η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να κανω μια μη αναστρεψιμη επεμβαση.
    Απ οσο μου εχουν πει επειδη δεν μου αρεσουν καθολου μα καθολου τα γλυκα και γενικα δεν προτιμω μαλακες τροφες ο δακτυλιος λογικα θα εχει αποτελεσματα.
    Παντως στο Ριο που ρωτησα χθες δεν κανουν τη συγκεκριμενη, στη Λαρισα οπου και μενω φοβαμαι να κανω. Η γυναικα ενος γνωστου μας εκανε εδω πριν καποια χρονια και πεθανε πριν βγει απο το νοσοκομειο. Μπορει βεβαια να εφταιγε κατι στο ιστορικο της για αυτο και οχι η απειρια των γιατρων οπως κατηγορησε η οικογενεια αλλα και παλι στην ιδεα και μονο...
    Προς το παρον ειμαι στο ψαξιμο, ειναι αυτο που λες οτι παιζει ρολο και ο γιατρος. Πρωτα πρεπει να καταληξουμε στο τι θα με βοηθησει κι επειτα στο ποιος γιατρος ειναι καλυτερος στην αναλογη επεμβαση.


    Ασχετο αλλα σημερα σηκωθηκα οπως καθε μερα εδω και δυο μηνες...Ποναει φριχτα η πλατη μου και ο γοφος μου. Δεν ξεκουραζομαι καθολου
    θυμαμαι οταν ημουν 98 κιλα και ενιωθα απαισια με την εμφανιση μου και λεω τι ηλιθια ημουν!Μια χαρα ημουν τοτε!Δεν ειχα προβληματα τετοια!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    καλος ηρθες κοριτσακι και καλη επιτυχια!!!!
    αν ψαξεις υπάρχουν θεματα στο forum που γραφουν για διαφορες θεραπειες και επεμβασεις, εκει θα βρει απαντησεις και βοηθεια!!!

    μην απο γοητευεσαι παντως, ολοι κανουμε την προσπαθεια μας, αλλη πιο ευκολη, αλλοι με μεγαλο δρομο μπροστα, αλλα με θεληση θα πετυχουμε!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Να σου πω οτι η υπογραφη σου ειναι ολα τα λεφτα!
    Απο χθες ψαχνω τα θεματα(ειναι και πολλα!!!!) και επιτελους βλεπω και αποψεις/εμπειριες ανθρωπων που περνουν η περασαν αναλογη κατασταση. Γιατι κακα τα ψεματα αμα βλεπεις τον αλλον να θελει να χασει μισο κιλο και να σου λεει ελα μωρε δεν ειναι τιποτα εγω πως τα καταφερα και το εχασα; Ε, δεν σε βοηθαει και πολυ να τονοθεις!!!
    Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου! Πραγματικα χαιρομαι που βλεπω πολλους εδω μεσα να τα καταφερνετε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    με λιγη καλη θεληση θα τα καταφερεις κ εσυ!!!!!!
    αμα ξεκινησεις δυναμικα οοοολα θα τα καταφερεις...!
    εμας μη μας βλεπεις εχουμε κουραστει λιγακι αλλα το παλευουμε...χιχχι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Καλημέρα και από μένα και καλώς ήρθες Νηρηίδα (πολύ ωραίο όνομα)
    Αντιλαμβάνομαι ότι η κατάσταση σου είναι δύσκολη και είναι λογικό να έχεις πέσει ψυχολογικά. Θετικό όμως είναι ότι η επιστήμη πλέον έχει τα εργάλεια να βοηθήσει άτομα όπως εμάς να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα!
    Συμβουλή μου είναι να το ψάξεις καλά το θέμα... Τα πράγματα έχουν προχωρήσει αρκετά στον τομέα αυτό και πλέον υπάρχουν επιλογές να σκεφτείς πριν αποφασίσεις.
    Βασικότερο όλων θεωρώ το να βρεις ένα σωστο και έμπειρο γιατρό...Να μπορέσει να σε κατατοπίσει για όλες τις επεμβάσεις και να σου δώσει μια σωστή εικόνα θετικών και αρνητικών για κάθε επέμβαση ώστε να κάνεις την καλύτερη επιλογή για σένα. Εκτός από τη διαφύλαξη της υγείας σου που είναι το πιο σημαντικό πρέπει επίσης να σκεφτείς και την ποιότητα ζωής μετά την επέμβαση.
    Πάντως μην απελπίζεσαι...εδώ θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πολλά ατόμα που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα και όλοι είμαστε εδώ να στηρίζουμε ο ένας τον άλλο! Σου εύχομαι ολόψυχα καλη επιτυχία!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Ευχαριστω πολυ!Ξερω κατανταει βαρετο να λεω συνεχεια ευχαριστω μα πραγματι νιωθω πολυ καλα και μονο που διαβαζω οσα μου λετε.
    Παντως να χασω 100 κιλα μονο με διαιτα δε νομιζω να τα καταφερω. Και μονο στη σκεψη βλεπω μπροστα μου ενα βουνο και μαλιστα κατακορυφο σαν τους βραχους στα Μετεωρα...!
    Αληθεια αυτο με τις πλαστικες, οτι μετα απο οποιαδηποτε μεθοδο κι αν ακολουθησεις θα χρειαστουν σιγουρα μια με δυο, ισχυει;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Νομίζω ότι είναι πιθανόν να χρειαστείς πλαστική γιατί παρόλο που είσαι νέα δε νομίζω να καταφέρει το σώμα να επανέλθει μετά από τέτοια απώλεια κιλών ακόμα και με γυμναστική. Φαντάζομαι σε αυτό θα σε κατατοπισει και ο γιατρός.
    Θεωρώ κι εγώ ότι δίαιτα δε θα σε βοηθήσει να χάσεις και να διατηρήσεις τα κιλά σου.
    Απο τη δική μου εμπείρια και από άλλων εδώ όμως έχε υπόψη σου ότι όποια επέμβαση κι αν αποφασίσεις πάλι θα πρέπει να αλλάξεις τη διατροφή σου και να ακολουθέις ένα πιο υγιεινό τρόπο διατροφής γιατί κάθε επέμβαση είναι απλά ένα βοηθητικό εργαλείο και όχι κάτι θαυματουργό! Στο τονίζω γιατί πολλοί δίνουν υπερφυσικές διαστάσεις στη δύναμη των επεμβάσεων και μετά έχουν πρόβλημα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •