ΙΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: ΙΚΑ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451

    ΙΚΑ

    Παιδια, τι ακριβως συμβαινει με το ικα?Υπαρχει ελπιδα να εχεις ουσιαστικη ψυχιατρικη παρακολουθηση απο τους γιατρους εκει?Το λεω γιατι τους τελευταιους μηνες εχω βιβλιαριο και οταν πηγα προχθες να γραψω τα φαρμακα, επειδη ελειπε η γιατρος που μου τα εγραφε, μου τα εργαψε ενας αλλος, ο οποιος αποφανθηκε μετα απο δυο ερωτησεις οτι πασχω απο συναισθηματικη ψυχωση.Οι ερωτησεις ηταν που δουλευεις και ποσο καιρο παιρνεις τα φαρμακα και αν επαιρνα και στο παρελθον ψυχοφαρμακα-η απαντηση ηταν οχι.Παρεπιμπτοντως η συνταγη του γιατρου μου γραφει καταθλιψη.Ειμαι απλα παραξενη η εχω δικιο που μου εκανε κακη εντυπωση?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    εχεις απολυτο δικιο κοπελια. οτι να ναι ειναι μερικοι γιατροι

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    δυστυχώς, το τελευταίο που άκουσα από γιατρό του ΙΚΑ σε κουβέντα που είχαμε πρόσφατα, ήταν ότι \"δεν είμαστε στο ΙΚΑ για να ασκήσουμε την ιατρική\".

    Ναι, υπάρχουν εξαιρέσεις στο ΙΚΑ, αλλά είναι εξαιρέσεις. Αυτό λέει η προσωπική μου εμπειρία και ελπίζω η εμπειρία άλλων, να είναι καλύτερη.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Οι πολλοί ασθενεείς που προσερχονται στα ιατρεία του ΙΚΑ είναι αδύνατο να εξετασθούν στα 15 λεπτά που είναι το κάθε ραντεβού και έτσι οι γιατροί περιορίζονται μόνο στη συνταγογράφηση..Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις..
    Αλλά και αν επισκευτείς εξωτερικό ιατρό θα σε αντιμετωπίσει καλύτερα?Δεν είναι σίγουρο..Το καλό στο ΙΚΑ όπως και στους άλλους ασφαλιστικούς φορείς είναι ότι τα ψυχοφάρμακα έχουν μηδενική συμμετοχή..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    προφανως παιρνει \"μιζα\" απο τις πωλησεις καποιου φαρμακου και ηθελε να στο πασαρει.Θα θελα να ξερα αν ηταν η κορη του και ερχοταν στο ιατρειο αν θα ελεγε τα ιδια πραγματα ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Δεν μου εγραψε διαφορετικα φαρμακα, απλα μου εργαψε αλλη διαγνωση.Μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολα προχωρησε σε αυτη τη διαγνωση.Παρατηρησα πως οσες φορες πηγα στο ικα για να μου γραψουν τα φαρμακα, υπηρχε στην αναμονη και ενας ιατρικος επισκεπτης ο οποιος παρεκαμπτε οποτε ηταν ευκολο τη σειρα και εμπαινε στο γραφειο του γιατρου.Οι ιατρικοι επισκεπτες τους επηρεαζουν για το ποια φαρμακα θα συνταγογραφησουν?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Δεν είναι άλλη διάγνωση, είναι το ίδιο πράγμα, ή μάλλον μια ευρύτερη κατηγορία.
    Τώρα το γιατί ένιωσε την ανάγκη να χρησιμοποιήσει αυτόν τον όρο και μάλιστα μετά από μια τόσο σύντομη συνομιλία μαζί σου....ποιος ξέρει! Λογικό να σου έκανε κακή εντύπωση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Oi iatrikoi episkeptes den phgainoun mono sta iatreia tou IKA ,alla kai se idiwtika iatreia..Kai fysika dinoyn kapoies paroxes oi etaireies stoys giatroys gia na prow8hsoun ta proionta tous..,opws taksidia se sunedria klp...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    παντως μην μενεις στις \"ταμπελες\" ουτε να αφηνεις να σε επηρεαζουν,δηλαδη αν εγραφε γριπη θα ηταν διαφορετικα;συγκεντρωσου στο σκοπο σου,και ο σκοπος σου ειναι να ξεκινησεις να σκεφτεσαι θετικα...

  10. #10
    IKA = ιδρυμα κοινης ανικανοτητας (των γιατρων) ... σορρυ για τα ορθογραφικα...

  11. #11
    Για να μην αδικησω γενικα τους γιατρους του ΙΚΑ...παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις...αλλα δυστυχως προσωπικα δεν μου ετυχε ποτε η εξαιρεση

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •