Ψωμάκια... τι εφιάλτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87

    Ψωμάκια... τι εφιάλτης

    Γεια σας! έχω πρόβλημα με τα ψωμάκια μ ου. Ο κορμός μου είναι αδύνατος αλλα εχω ανοιχτή λεκάνη, μεγαλο πισινο, ψωμάκια και παχουλά μπουτια... οταν παιρνω βαρος παει ολο στα ποδια και φαινεται μεγαλη η διαφορα με τον κορμο.
    Εκανα διαιτα γιατι ειχα παρει 3-4 κιλα, τα εχασα αλλα δυστυχως από ολο το σωμα και απο τα λιγα αποθεματα στον κορμο και δυστυχως στο στηθος.Αν και εχασα ποντους στα ποδια η διαφορα δεν φαινεται.

    Διαβασα αρκετα αρθρα που λένε οτι δεν μπορουμε με κανεναν τροπο να κανουμε focus της διαιτας, ωστε να χαθει λιπος απο συγκεκριμενα σημεια, ακομη και η εστιασμένη ασκηση εχει ως αποτελεσμα την συνολικη και οχι τοπικη απωλεια. Πραγματικα δεν καταλαβαινω πως γινεται να γυμναζω ποδια, να διατηρειται το στρωμα λιπους πανω απο τους δυναμωμενους μυες και να χανω από το στηθος...

    Νομίζω δεν μπορω να κανω αλλη διαιτα, αν και θα συνεχισω την σωστη διατροφη... ή ετσι ελπίζω. Τι να κανω ομως για τα ψωμακια; Προσπαθω να κανω γυμναστικη αλλα πραγματικα δεν εχω πολυ χρονο. 1-2 φορες την βδομαδα κολυμβητηριο.
    Υπαρχει περιπτωση να τα χασω με διαρκη προσπαθεια ή οχι; Τα εχω σχεδον απο πάντα και ειναι ο σωματοτυπος της οικογενειας τετοιος. Η γεννετικη ομως προδιαθεση δεν θα πρεπει να μην εκδηλωνεται ή εστω να τίθεται σε υφεση όταν υπαρχουν σωστες συνθηκες, όπως διατροφή και ασκηση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Γεια σου lenapapa!
    Από ότι κατάλαβα δεν έχεις κιλά για διώξιμο, μόνο τοπικό πρόβλημα.
    Η κολλητή μου στα 56 της κιλά είχε το ίδιο πρόβλημα και το αντιμετώπισε με λιποαναρρόφηση. Προσπάθησε με δίαιτες, αλλά δεν κατάφερε τίποτα. Έχανε από παντού, εκτός από το σημείο που την προβλημάτιζε. Ο γιατρός της της είπε πως έχει το ιδανικό σώμα για κάτι τέτοιο, μιας και δεν ήταν παχουλή. Τις παχουλές τις βάζουν πρώτα να αδυνατίσουν και μετά αφαιρούν ό,τι περισσεύει.
    Δεν ξέρω που ζεις, μιλάω για Αθήνα. Στοιχίζει 4.000 ευρώ, η νοσηλεία διαρκεί ώρες μόνο, γίνεται με μέθη, όχι δηλαδή με ολική νάρκωση. Μετά για 20 μέρες πρέπει να φοράς έναν ειδικό κορσέ. Είναι κι αυτό μία λύση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Δεν νομίζω ότι θα καταφύγω σε τέτοια μέθοδο, πολύ βάρβαρη. Ασε που δεν υπαρχει εγγύηση οτι δεν θα ξαναδημιουργηθουν σε λιγα χρόνια και οχι μονο επειδη μπορει να τρωω, αλλα σε μια εγκυμοσύνη πχ
    Οκ μου την δίνουν και θελω να τα διωξω, αλλα οχι τοσο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •