πειθαρχία να τηρήσσω μια ισορροπία στην διατροφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200

    πειθαρχία να τηρήσσω μια ισορροπία στην διατροφή

    Μήνες τώρα προσπαθώ να βρώ την πειθαρχία να τηρήσσω μια ισορροπία στην διατροφή μου όπως έκανα πιστά μέχρι τον οκτώβρη, και για 8 συνεχόμενους μήνες.
    Μόνιμα πέφτω ξανά στην ίδια λούμπα, που ξεκινά με διάφορα περιστατικά υπερφαγίας και καταληγει στο να βγαίνω από τον έλεγχο εντελώς.
    Οσο ήμουν δραστήρια και εκτός σπιτιού ήμουν συνετή και σε φόρμα, όμως από το νοέμβρη και μετά έχω πάρει σταδιακά 7 κιλα. Είχα πάθει υστερία από τα πρώτα 2, παρόλαυτα κατάφερα τώρα να είμαι στη χειρότερη φυσική κατάσταση των τελευταίων 5 χρόνων.
    Είμαι πολύ ανασφαλής και η εικόνα μου επηρεάζει άμεσα την ψυχολογία μου,με αποτέλεσμα να σαμποτάρω τον εαυτό μου και σε άλλες δραστηριότητες και να αρνούμαι να κοινωνικοποιηθώ...
    Φοβάμαι πως ακόμα κι αν καταφέρω να χάσω τα κιλά, κάποια στιγμή θα ξαναφέρει την βαθύτερη αιτια(που δεν ξέρω ποια ειναι) στο προσκήνιο και θα ξαναπάρω την κατηφόρα.
    Σκέφτηκα να γραφτώ στο φόρουμ για να βρώ άτομα που θα καταλάβουν το πρόβλημα μου και θα με συμβουλέψουν με την δικη τους εμπειρία.
    Αναμένω οδηγίες, θέλω αυτήν τη φορά να τα κάνω όλα σωστά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλωσόρισες cat82!
    Το πρώτο βήμα το έκανες ήδη. Αναγνώρισες ότι έχεις θέμα (η λέξη πρόβλημα δε μου ταιριάζει) και αποφάσισες να κάνεις κάτι και μάλιστα να το κάνεις σωστά.
    Αν κατάλαβα καλά έχεις 7 κιλά για να χάσεις. Δεν είναι δα και βουνό. Βρες εδώ ή και αλλού μία διατροφή που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου και όρμα στον αγώνα. Το πολύ σε τρεις μήνες θα έχεις ξεμπερδέψει! Αααχ, μακάρι να μπορούσα να πω κι εγώ κάτι παρόμοιο.
    Μετά τα δύο πρώτα κιλά θα δεις πως θα ανέβει και η ψυχολογία σου. Όχι και να αποκλειστούμε για λίγα ή πολλά ψωροκιλά! Όσο για τη βαθύτερη αιτία που αναζητάς, μπορεί ένας ψυχολόγος να σε βοηθήσει, ώστε μετά την απώλεια των κιλών να μην υποτροπιάσεις.
    Καλή σου επιτυχία!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200
    Ευχαριστώ και καλή επιτυχία και στα δικά σου σχέδια Ava!

    σήμερα ήταν η πρώτη μέρα και πήγε καλά. Το πρωι πήγα στα μαγαζιά,δοκίμασα φορεματάκια με τα οποία παλιότερα θα ήμουν μια γλυκα, αλλά ήμουν απαράδεκτη! Κάθε φορά που θέλω να "κλεψω" τρώγοντας κάτι γλυκό,σκέφτομαι τα μπρατσα, τους κωλους,τα μπούτια μου και μου συνέρχομαι! Δεν θα επιτρέψω άλλη αναβολή στον εαυτό μου.

Similar Threads

  1. Ισορροπια what is this???
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2016, 04:18
  2. Ισορροπία στη ζωή
    By symphony in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-11-2012, 18:56
  3. οργανωση προτεραιοτητων και πειθαρχια
    By distance in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-02-2009, 01:52
  4. Πειθαρχία ή παρέες..???
    By TartanChris in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2008, 13:55
  5. Ισορροπία
    By too_brave in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 01-09-2007, 02:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •