ΕΠΕΜΒΑΣΗ SLEEVE
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1

    ΕΠΕΜΒΑΣΗ SLEEVE

    Καλημερα σε ολους,ειμαι η Μαριαννα και ειμαι 35 ετων,εχω 2 παιδια που απεκτησα με κοπο διοτι πασχω απο πολυκυστικες ωοθηκες.Εχω τεμπελη θηρεοειδη(hashimoto),αντισταση στην ινσουλινη,μεταβολικο συνδρομο,με βαρος 102 κιλα και υψος 1,65.Το βαρος μου ειναι: το μεγαλυτερο μερος απο τη μεση και πανω και ειδικα κοιλια και μπρατσα.Ειχα χασει πριν 3 χρονια 24 κιλα,ημουν 104 και πηγα 80 με διατροφη απο ενδοκρινολογο στο Φλεμινγκ και μαζι με τα REDUCTIL τα οποια τα απεσυραν λογω καρδιαγγειακων παθησεων που σχετιζονταν.Εχω απελπιστει γιατι τα πηρα παλι και δεν εχω παλι το κουραγιο να ξεκινησω απο την αρχη.Πειναω συνεχεια και ειμαι και λιχουδοO αντρας μου εχει καημο να με δει μια φορα λεπτη,καθως ποτε δεν υπηρξα.Γεννηθηκα 4.850 και στο μαιευτηριο με ελεγαν το παιδι με το μεγαλο στομαχι,γιατι ολα τα παιδια επιναν 1 μπιμπερο γαλα κι εγω ηθελα 2.Θελω να παρω πισω τα χαμενα χρονια μου και να ζησω φυσιολογικα και να μη ντρεπομαι ουτε εγω ουτε οι ανθρωποι που αγαπω και κυριως τα παιδια μου για τη μαμα τους.Εχω κλεισει ραντεβου τη Δευτερα 26 Απριλιου στο ιατρειο νοσογονου παχυσαρκειας στον Ευαγγελισμο.Απο υπολογισμους στο ιντερνετ εχω B.M.I 37.Φοβαμαι η αληθεια ειναι το χειρουργειο αλλα το εχω παρει ζεστα.Το μονο που δε ξερω ειναι αν ο γιατρος που θα με δει θα εγκρινει μια τετοια επεμβαση για εμενα και δε θα με στειλει σπιτι μου με μια διαιτα που ειναι σιγουρο πως δε θα πετυχει ειδικα σε βαθος χρονου.Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας κι αν υπαρχουν ατομα σα τη περιπτωση μου ας μου απαντησουν που να εχουν κανει μια τετοια επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομειο.
    Με εκτιμηση, Μαριαννα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ! ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ SLEEVE, ΕΚΕΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Pireas - Athens
    Posts
    42
    Καλημερα κοριτσια, Margia, ειμαστε περιπου στην ιδια ιστορια... 37 εγω με 1 παιδι και 4 εγκυμοσυνες, με ταλαιποωρημενο οργανισμο και με 106 κιλά εως τις 9/4/10... και το λεω ετσι γιατι εγω τελικά κατεφυγα σε διαμερισματοποιηση στομαχου με την ολικη πτυχωση στομαχου απο τον γιατρο Σκρεκα.... θα διαβασεις πολλα για τις ιστοριες μας στο τοπικ :SLEEVE (Επιμήκης Γαστρεκτομή)... οπου ολοι τα λεμε ολα.... και θα δεις οτι οχι μονο δεν εισαι μονη αλλα το αντιθετο....
    Δες γιατρους και παρε γνωμες απλά αν θες καποια συμβουλη ... μην κανεις δακτυλιο, ουτε επέμβαση που δεν θα γινεται λαπαροσκοπικά αφου πια η επιστημη προχώρησε μην ακουσεις γιατρους που εχουν μεινει πισω...
    Αυτα
    Καλή επιτυχία σε οτι και αν αποφασισεις
    Δήμητρα

  4. #4
    Γεια σου Δημητρα,ο κ.ΣΚΡΕΚΑΣ χειρουργει σε δημοσιο νοσοκομειο?Και ποσο κοστισε αυτο που εκανες?Ειναι περιορισμενα τα οικονομικα και δε μπορω να διαθεσω καποιο ποσο, γι αυτο θελω να παω σε δημοσιο νοσοκομειο.Εχω απορριψει τον δακτυλιο και με ενδιαφερει το λαπαροσκοπικο γιατι εχω κανει 18 χρονων στις ωοθηκες με τον γιατρο κ.ΓΚΙΚΟΝΤΕ στο Ελενας τοτε που πρωτοηρθε δηλαδη η μεθοδος αυτη στην Ελλαδα και ξερω οτι ειναι καλυτερη απο ανοιχτο χειρουργειο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    Originally posted by margia35
    Καλημερα σε ολους,ειμαι η Μαριαννα και ειμαι 35 ετων,εχω 2 παιδια που απεκτησα με κοπο διοτι πασχω απο πολυκυστικες ωοθηκες.Εχω τεμπελη θηρεοειδη(hashimoto),αντισταση στην ινσουλινη,μεταβολικο συνδρομο,με βαρος 102 κιλα και υψος 1,65.
    Μαριάννα μου καλωσόρισες στην παρέα μας.
    Να μην αγχώνεσαι και να μη στεναχωριέσαι καθόλου.
    Από όσο γνωρίζω ο Κος Σκρέκας είναι μόνο σε ιδωτικές κλινικές. Ανάλογες επεμβάσεις όμως γίνονται και σε δημόσια νοσοκομείο όπως και στον Ευαγγελισμό. Καλά έκανες και έκλεισες ραντεβού και η γνώμη μου είναι να τα ψάξεις όλα και να δεις όλους τους γιατρούς.
    Για την επέμβαση να μην αγχώνεσαι καθόλου.
    Εγώ την έκανα πριν 1,5 μήνα περίπου και μέχρι στιγμής έχω χάσει 13 κιλά. Αλλοι έχουν χάσει περισσότερα, αλλά όπως ξέρεις κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Δεν αγχώνομαι όμως, προσέχω, ακολουθώ τις εντολές του γιατρού και από εκεί και πέρα κάνω υπομονή. Καλύτερα να τα χάνουμε σταθερά και σιγά παρά απότομα και γρήγορα.
    Ριξε και μια ματιά στο φορουμ θα βρεις πολλές απαντήσεις στα ερωτήματα σου και μάλιστα από άτομα με μεγαλύτερες εμπειρίες από τη δική μου.
    Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο

  6. #6
    Xθες που το συζητησα με τον αντρα μου,ηταν η πρωτη φορα που του ανοιξα κυριολεκτικα τη καρδια μου για το πως νιωθω για αυτο το θεμα και αρχισα να κλαιω σα μωρο.Διαφωνει με την επεμβαση αλλα επειδη ειδε ποσο απογοητευμενη ειμαι και οτι το θελω πολυ μου ειπε οτι θα ειναι μαζι μου αρκει να μη διατρεξω κινδυνο για τη ζωη μου.Το μονο που θελω ειναι κατι που να εχει αποτελεσμα και να μην εχω επιπλοκες.Και πανω απο ολα εναν γιατρο να ειναι ανθρωπος πρωτα και μετα σωστος γιατρος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς σε βρίσκουμε στην παρέα μας,Μαριάννα!
    Χαίρομαι που μίλησες ανοιχτά στον άνθρωπο σου κι ελάφρυνε κάπως το βάρος μέσα σου!
    Φοβάμαι πως δεν υπάρχει επέμβαση χωρίς ρίσκο επιπλοκών,όσο κι αν είναι πολύ μικρό το ποσοστό αυτό.
    Αν νιώθεις πως έχεις πραγματικά εξαντλήσει κάθε άλλο περιθώριο και η ύστατη λύση σου είναι η επέμβαση,
    καλά θα κάνεις να το ψάξεις τόσο από την πλευρά των γιατρών για να βρεις τον κατάλληλο,
    όσο κι από τη δική μας,των ασθενών,γιατί μόνο εδώ θα ακούσεις και στην πράξη πώς είναι τα πράγματα.
    Κι εγώ ετοιμάζομαι για sleeve σε λίγες μέρες,μετά από δύο αποτυχημένους δακτυλίους.
    Θα σε παραπέμψω σε κάποια τόπικς του φόρουμ μας,όπου ίσως βρεις απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα σου.
    Εύχομαι από καρδιάς να καταλήξεις στην καλύτερη δυνατή απόφαση ζωής και να σου πάνε όλα κατ'ευχήν!
    Εδώ είμαστε ό,τι χρειαστείς κι έχουμε δυνατότητα να βοηθήσουμε!Να χαίρεσαι τα καμάρια σου και να σε προσέχεις!Φιλάκια!
    Last edited by Aeon; 14-06-2018 at 19:23.

  8. #8
    Ηρθε η μεγαλη μερα του ραντεβου μου στον Ευαγγελισμο,εχω λιγο αγχος για την εκβαση της συζητησης.Ας ελπισουμε πως θα ειναι θετικα τα πραγματα για μενα.Καλημερα σε ολους σας!!!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    Originally posted by margia35
    Ηρθε η μεγαλη μερα του ραντεβου μου στον Ευαγγελισμο,εχω λιγο αγχος για την εκβαση της συζητησης.Ας ελπισουμε πως θα ειναι θετικα τα πραγματα για μενα.Καλημερα σε ολους σας!!!!!!!

    Καλημέρα και σε εσένα Μαριάννα. θα περιμένουμε να μας πεις τις εντυπώσεις και τις αποφάσεις σου.

  10. #10
    Καλησπερα σας,πηγα στο ραντεβου μου και οι πρωτες εντυπωσεις ηταν πολυ θετικες,ο γιατρος μου διεθεσε πανω απο 1 ωρα και με ακουσε προσεκτικα.Αφου τσεκαρε το ιστορικο μου και τις προσφατες εξετασεις μου στο τελος με ρωτησε τι προτιμω και αφου του ειπα τοτε εξετασαμε μια μια τις μεθοδους.Για μενα η καταλληλη μεθοδος μου ειπε οτι ειναι η πτυχωση που δε χρειαζεται εγκριση απο το ικα γιατι το b.m.i μου ειναι 38.Επισεις ειναι πιο ακινδυνη σε σχεση με το μανικι οπου μπορει να υπαρχει διαφυγη υγρων και συνεπως προβληματα.Και οτι απο τη στιγμη που θα του παω τις εξετασεις που μου εδωσε να κανω η αναμονη θα ειναι ενα 2 μηνο.Αυριο εχω ραντεβου στο Ιπποκρατειο οπου θα παρω και αλλη γνωμη.Εν αναμονη λοιπον αν και εχω ενθουσιαστει ηδη!Πρεπει ομως την αποφαση να τη παρω κατοπιν σκεψης μαζι με τον ανδρα μου γιατι ειμαι και λιγο παρορμητικη, μη κανω καμια κουταμαρα!


  11. #11
    Γεια σας απο μενα,πηγα και στο ραντεβου μου στο Ιπποκρατειο οπου ανετραπηκαν τα δεδομενα.Ο γιατρος μου μιλησε εξ αρχης για SLEEVE και οτι η πτυχωση γινεται μονο απο 2 γιατρους συγκεκριμενα οπου δεν ειναι αναγνωρισημη η επεμβαση αυτη ως αδυνατισματος και τη καταχωρουν ως επεμβαση διαφραγματοκηλης συνηθως για να τη καλυψει το ικα.Εμενα μου ετοιμασε ενα χαρτι με τον δεικτη μαζας σωματος στα 38 και τα προβληματα τα οποια εχω και μου ειπε να το καταθεσω για την εγκριση στο ικα.Ο αλλος γιατρος δε μου το ειπε καν αυτο αντιθετα ειπε πως δεν υπαρχει περιπτωση εγκρισης και να παμε σε πτυχωση.Αφου λοιπον υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα το ικα να με καλυψει να κανω την επεμβαση την οποια απο την αρχη ειχα στο μυαλο μου δεν θα τη χασω,αν δε παει τελικα καλα με το ταμειο μου τοτε θα εχω την επιλογη της πτυχωσης.



  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    Ειναι πολλά κορίτσια που έχουν κάνει πτύχωση και είναι ευχαριστημένα. Για την πτύχωση αυτες σίγουρα θα σου πουν περισσότερα.
    Σε κάθε περίπτωση όμως, το γεγονός είναι ότι την πτύχωση την κάνουν μόνο 2 γιατροί (εγω στην αρχή ήξερα μόνο τον Κο Σκρεκα) και ότι την περναν σα διαφραγματοκήλη.
    Οσον αφορά τη sleeve, γίνεται σε πολλά δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία.
    Αν εχεις ΔΜΣ πάνω από 40 δε χρειάζεται να αναφερθούν περαιτέρω προβλήματα. Από τη στιγμή που έχεις 38 και έχεις και προβλήματα δε θα υπάρξει πρόβλημα. Δεν έχεις μονο μία πιθανότητα, έχεις πολλές πιθανότητες να εγκριθεί από το ταμείο σου.
    Από τη στιγμή που πήρες την απόφαση χρειάζεται να βρεις καλό γιατρό και αν ειναι σε δημόσιο, ακόμη καλύτερα. Οι καιροί είναι δύσκολοι για επιπλέον έξοδα, όταν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ταμείο μας, που στο κάτω κάτω της γραφής πληρώνουμε.

  13. #13
    Mακαρι να παρω τη πολυποθητη εγκριση γιατι εχω βαρεθει πια και εκτος αυτου εχω μεγαλο προβλημα με κολπικες μυκητιασεις που ειναι συνεχεις και σε τακτα χρονικα διαστηματα.Ολο καλλιεργιες και φαρμακα τουλαχιστον μια φορα το μηνα.Ο λογος φυσικα ειναι η ινσουλινοαντοχη που εχω και οταν ανεβαινει το ζαχαρο παθαινω μυκητες.Ο γιατρος μου ειπε δυσκολα να μην εγκριθει η αιτηση μου αλλα η γραμματεας του μου ειπε οτι εχουν δυσκολεψει αρκετα τα πραγματα και πριν εναμιση χρονο θα το ενεκριναν οποτε τωρα ισως να μη γινει κατι.Τωρα ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο μακαρι να ηξερα.....Ξερει καποιος αλλα νοσοκομεια εκτος απο Ευαγγελισμο,Ιπποκρατειο και Λαικο που να γινεται το μανικι? Πατρα τεχνικως αδυνατον να παω εχω και 2 παιδια να κοιταξω εδω και τα ιδιωτικα τα εχω αποκλεισει λογω οικονομικου.

  14. #14
    Βρηκα κατι ενδιαφερον και το παραθετω....

    Η Ελλάδα χώρα παχυσάρκων;

    Στην Ελλάδα 35% των κατοίκων είναι υπέρβαροι και 11% είναι παχύσαρκοι. Τα ποσοστά σε Ευρωπαϊκό επίπεδο είναι 30% και 10% αντίστοιχα.

    «Λίγοι» λόγοι για να διατηρούμε το βάρος μας σε φυσιολογικά επίπεδα

    Αντίσταση στην ινσουλίνη, διαβήτης, δυσλιπιδαιμία, διαταραχές εμμήνου ρύσεως, αδυναμία τεκνοποίησης, υπέρταση, στεφανιαία νόσος, αρρυθμίες, πνευμονική υπέρταση, καρδιακή ανεπάρκεια, εγκεφαλικά επεισόδια, φλεβική ανεπάρκεια, κιρσοί κάτω άκρων, φλεβοθρόμβωση, πνευμονική εμβολή, μη φυσιολογικές σπιρομετρικές δοκιμασίες, άπνοια στον ύπνο, σύνδρομο υποαερισμού, οσφυαλγία, οστεοαρθρίτιδα αρθρώσεων κάτω άκρων, ουρική αρθρίτις, γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, χολολιθίαση, παγκρεατίτις, λιπώδης διήθηση ήπατος, μη αλκοολική στεατοηπατίτις, καρκίνος παχέος εντέρου, προστάτου, μαστού, μήτρας, χοληδόχου κύστεως...

    ...όλες αυτές οι παθήσεις και ακόμα περισσότερες σχετίζονται σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό με την παχυσαρκία

    Ποιο βάρος είναι φυσιολογικό;

    Φυσιολογικό θεωρείται το βάρος με το οποίο ο άνθρωπος στατιστικά έχει τους μικρότερους κινδύνους για να νοσήσει από ασθένειες που σχετίζονται μ?αυτό (βλ. παραπάνω). Έτσι καθορίσθηκε παγκοσμίως, ο Δείκτης Μάζας Σώματος ? ΔΜΣ (ΒΜΙ= Σωματικό Βάρος/ Ύψος2) βάσει του οποίου κατατάσσουμε την παχυσαρκία και τις διαβαθμίσεις της σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.

    ΔΕΙΚΤΗΣ ΜΑΖΑΣ ΣΩΜΑΤΟΣ

    BMI < 18,5 = Λιποβαρής
    BMI 18,5-25 = Φυσιολογικός
    BMI > 25 = Υπέρβαρος
    BMI > 30 = Παχύσαρκος
    BMI > 35 = Σοβαρή παχυσαρκία
    BMI > 40 = Νοσογόνος παχυσαρκία
    BMI > 50 = Υπερνοσογόνος παχυσαρκία

    Τι είναι η παχυσαρκία;

    Η παχυσαρκία έχει πλέον τεκμηριωθεί και επιστημονικά πως είναι νόσημα, και σαν τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Έχει μάλιστα ισχυρότατη κληρονομική και γενετική προδιάθεση. Πολλά γονίδια έχουν ανακαλυφθεί την τελευταία δεκαετία που τεκμηριωμένα παίζουν σημαντικότατο ρόλο στην ανάπτυξη της παχυσαρκίας.

    Ο κοινός νους βέβαια σχετίζει τον παχύσαρκο με τον μη εγκρατή, τον λαίμαργο και στο τέλος τέλος σαν κάποιο που του αξίζει ό,τι έπαθε.

    Δεν είναι όμως έτσι.

    Η σημερινή επιστημονική έρευνα καταρρίπτει τον ισχυρισμό αυτό και κατά προέκταση την θεώρηση που πρέπει να έχουμε γύρω από αυτό το θέμα.
    Η απομόνωση και η περιθωριοποίηση στην οποία καταδικάζουμε αυτούς τους ανθρώπους, λειτουργούν σε μεγάλο βάθμό συνεργικά με αποτέλεσμα αυτοί οι άνθρωποι να μπλέκουν σε έναν φαύλο κύκλο αυτοενοχοποίησης βρίσκοντας καταφύγιο στο φαγητό σαν μόνη εκτόνωση.

    Πρέπει να αισθάνομαι τύψεις που είμαι παχύς-ια;

    Ο παχύσαρκος πρέπει να πάψει να αυτοϊκτείρεται, να αναγνωρίσει την κατάσταση στο πραγματικό της μέγεθος και να αποφασίσει να κάνει κάτι γι? αυτό.

    Το πρόβλημα ξεκινάει από τις μικρές ηλικίες όπου και πρέπει να δίνεται το μεγάλο βάρος, με την υιοθέτηση των σωστών κανόνων διατροφής και της φυσικής άσκησης ως τρόπο ζωής.

    Η πρόληψη αρκεί όμως να λύσει το πρόβλημα; Πώς αντιμετωπίζεται η παχυσαρκία;

    Η επιστήμη της διατροφολογίας έχει αναπτυχθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό τα τελευταία χρόνια και μπορεί να συμβάλει σημαντικά στην αντιμετώπιση των ήπιων μορφών παχυσαρκίας.

    Τι γίνεται όμως στις περιπτώσεις της νοσογόνου ή της υπερνοσογόνου παχυσαρκίας;

    Εδώ έρχεται να συμβάλει η βοήθεια της χειρουγικής αντιμετώπισης της παχυσαρκίας ή όπως λέγεται της βαριατρικής χειρουργικής.

    Γαστρικός δακτύλιος , sleeve γαστρεκτομή , γαστρικό by-pass , είναι ονόματα που μπαίνουν όλο και περισσότερο στην ζωή μας και βλέπουν το φως της δημοσιότητας.

    Οι επεμβάσεις αυτές έχουν σαν κύριο στόχο να περιορίσουν την χωρητικότητα του στομάχου ή να παρακάμψουν την κύρια πεπτική οδό ή και τα δυό με στόχο να περιορίσουν σημαντικά την πρόσληψη τροφής ή την απορρόφησή της.

    Πόσο παχύς-ιά πρέπει να είμαι για να κάνω επέμβαση;

    Είναι επεμβάσεις που κατά κύριο λόγο γίνονται λαπαροσκοπικά και απευθύνονται σε ανθρώπους με ΔΜΣ>35.

    Τι αποτελέσματα έχει η επέμβαση;

    Τα αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρυντικά και δεν μπορούν να συγκριθούν με καμία άλλη συντηρητική μέθοδο αδυνατίσματος.

    Η απώλεια πλεονάζοντος σωματικού βάρους μπορεί να φτάσει μέχρι και 85% ανάλογα με την μέθοδο που θα επιλέξουμε.

    Πρέπει όμως να γίνει προσεκτική επιλογή των ασθενών που θα αντιμετωπισθούν με την κάθε μία επέμβαση, ώστε το αποτέλεσμα να είναι αυτό που επιθυμούμε.



    Ποιος χειρουργός είναι κατάλληλος;

    Η βαριατρική χειρουργική πρέπει να εφαρμόζεται μόνο από εξειδικευμένους χειρουργούς, με εμπειρία σ? αυτόν τον τομέα. Ο παχύσαρκος είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία ασθενούς υψηλού κινδύνου και πρέπει να λαμβάνονται ειδικές μέριμνες ώστε η κάθε μία από αυτές τις επεμβάσεις να γίνεται με ασφάλεια και αποτελεσματικότητα.

    Θα γίνω ευτυχισμένος μετά από μια τέτοια επέμβαση;

    Η απόφαση για να υποβληθεί κάποιος σε βαριατρική επέμβαση είναι μια δύσκολη απόφαση, τόσο από την μεριά του ασθενούς όσο και από την πλευρά του χειρουργού.
    Ουσιαστικά είναι μια απόφαση ζωής και πρέπει να λαμβάνεται μόνο για λόγους υγείας.
    Το αισθητικό μέρος μιας τέτοιας επέμβασης βέβαια δεν είναι ποτέ μη υπολογίσιμο και στην πραγματικότητα τις περισσότερες φορές αυτό είναι το βασικό κίνητρο. Μαζί και όλες οι προσδοκίες που κουβαλάει ο ασθενής από μια τέτοια αλλαγή.
    Από την εμπειρία μου όμως σαν χειρουργός βαριατρικής θα αναφέρω το εξής:
    Η απώλεια του βάρους το μόνο που μπορεί να αποφέρει στον παχύσαρκο ασθενή είναι η βελτίωση της υγείας, της αυτοεκτίμησης και η απαλλαγή από πολλούς περιορισμούς που του θέτει η καθημερινότητα.

    Η βαριατρική επέμβαση δεν μπορεί να κάνει κανέναν ευτυχισμένο.


    Η βαριατρική χειρουργική δεν μπορεί να προσφέρει μαγικές υποσχέσεις. Σηκώνει τις άγκυρες για να μπορεί το «καράβι» μας να ανοιχτεί στο πέλαγο.

    Δεν μας απαλλάσει όμως από τον κίνδυνο να βουλιάξουμε στην πρώτη φουρτούνα.

  15. #15
    Λοιπον τελικα βρηκα γιατρο,ονοματιζεται μαλιστα στο φορουμ αλλα εγω δε θελω να πω το ονομα του μηπως δεν ειναι σωστο.Μου προτεινε δακτυλιο λογω του οτι δεν εχω τραγικα κιλα να χασω.8 Ιουλιου περναω απο επιτροπη και ο θεος βοηθος! Εχω αγωνια μη και δε περασω.Ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλα!!!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •