Το πολυ νερό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    39

    Το πολυ νερό...

    εγω ξέρω ότι στη διαιτα ειναι απαραιτητα τα 10 ποτηρια νερο! εγω να σου πω παντως πινω 4,5 λίτρα και ειναι μια χαρα!!! και βοηθαει στο αδυνατισμα!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    39
    αν θες προσθεσε και ενα φλιτζανι πρασινο τσαι ειναι πολυ κμαλο ειλικρινα! αποτοξινωνει και βοηθαει εγω το αγοραζω απο φαρμακειο δεν ειναι αυτα τα χαζα τα συσκευασμενα!

  3. #3
    καλησπερα μπορει να με βοηθησει καποιΑ να βαλς κ γω αυτο με τα κιλα????? στα τικετσ???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    Originally posted by Ciciliana
    Originally posted by bikaki69
    αν θες προσθεσε και ενα φλιτζανι πρασινο τσαι ειναι πολυ κμαλο ειλικρινα! αποτοξινωνει και βοηθαει εγω το αγοραζω απο φαρμακειο δεν ειναι αυτα τα χαζα τα συσκευασμενα!
    πίνω αυτο το lipton linea..
    είναι βλακεία?? απ'το φαρμακείο τι τσάι?
    ζητάς αποτοξινωτικό τσάι? είναι καλύτερο απο το lipton linea??
    κι εγω το λιπτον πινω, δεν ξερω αν ειναι βλακεια, αλλα η γευση του δε μου αρεσει καθολου. ριξτε μια ματια εδω, το βρηκα τυχαια, αλλα λεω να μπω στον πειρασμο να δοκιμασω : http://www.tsai.gr/slimming-herbal-blend-p-156.html

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    39
    Originally posted by Ciciliana
    Originally posted by bikaki69
    αν θες προσθεσε και ενα φλιτζανι πρασινο τσαι ειναι πολυ κμαλο ειλικρινα! αποτοξινωνει και βοηθαει εγω το αγοραζω απο φαρμακειο δεν ειναι αυτα τα χαζα τα συσκευασμενα!
    πίνω αυτο το lipton linea..
    είναι βλακεία?? απ'το φαρμακείο τι τσάι?
    ζητάς αποτοξινωτικό τσάι? είναι καλύτερο απο το lipton linea??
    εδω στη ροδο εχει ενα φαρμακειο που πουλαει βοτανα. απο εκει αγοραζω πρασινο τσαι. σε σχεση με τα λινεα εχω παρατηρησει οτι ειναι περισσοτερο διουρητικο ισως επειδη τα λινεα ειναι επεξεργασμενα οσο να ειναι!! αλλα οχι οτι ειναι και βλακεια

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    39
    Originally posted by loukoumaki
    Originally posted by Ciciliana
    Originally posted by bikaki69
    αν θες προσθεσε και ενα φλιτζανι πρασινο τσαι ειναι πολυ κμαλο ειλικρινα! αποτοξινωνει και βοηθαει εγω το αγοραζω απο φαρμακειο δεν ειναι αυτα τα χαζα τα συσκευασμενα!
    πίνω αυτο το lipton linea..
    είναι βλακεία?? απ'το φαρμακείο τι τσάι?
    ζητάς αποτοξινωτικό τσάι? είναι καλύτερο απο το lipton linea??
    κι εγω το λιπτον πινω, δεν ξερω αν ειναι βλακεια, αλλα η γευση του δε μου αρεσει καθολου. ριξτε μια ματια εδω, το βρηκα τυχαια, αλλα λεω να μπω στον πειρασμο να δοκιμασω : http://www.tsai.gr/slimming-herbal-blend-p-156.html
    αυτο το σαιτ το εχω δει μου φαινεται ενδιαφερον αν και δεν εχω παραγγειλει! αλλα αν θες πρασινο τσαι αυθεντικο και δεν εχει στη περιοχη σου ειναι μια λυση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    [πίνω αυτο το lipton linea..
    είναι βλακεία?
    Eμένα με πιάνει πολύ η καφείνη και με πειράζει, νιώθω το στομάχι μου άδεια ακομη κι αν έχω φάει μια κατσαρόλα φαί και μετά από λίγο ψιλοτρέμουν τα άκρα και γι αυτό δεν πίνω καφέ. Την πρώτη φορά που ήπια λίνεα ήταν απόγευμα και δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ... Κρίνοντας από τον δικό μου οργανισμο θα έλεγα ότι είναι αρκετά δυνατό, από κει και πέρα εξαρτάται από το πόσο αντέχει κανείς.

    Τώρα το πίνω μόνο πρωί πρωί και μία φορά την μέρα...αλλίως την έβαψα. Δεν ξέρω αν κάνει κάτι τρομερό (γιατί δεν είναι οτ μονο που κάνω, βλ. κρεμες, ασκηση κτλ), άλλωστε όλα τα αφεψίματα κάνουν, είναι και ένας έμμεσος τρόπος να πίνουμε παραπάνω νερό.
    Πάντως με ξυπνάει!
    Α! επίσης παρατήρησα ότι ενεργοποιεί το έντερο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Επίσης, όσον αφορά το πολύ νερό, θα έλεγα ότι δεν πρέπει να το πίνει μαζεμένο κανείς, δηλ να πιεις 3 ποτηρια καπάκι και για 2 ωρες ουτε σταγόνα, επιβαρύνονται τα νεφρά έτσι.
    Πάντως αυτο με τα 10 ποτήρια είναι αγχωτικό, προτιμώ να μετράω μπουκαλάκια του μισού λίτρου. Θυμάμαι μια φάση που το μόνο που έκανα ήταν να αυξήσω το νερό και ενώ συνέχισα να τρώω γλυκα, να μην αθλουμαι κτλ, η κυτταριτιδα απαλύνθηκε.

    bιbaki69 ..... 4,5 λίτρα;;;; πραγματικα; και με την τουαλέτα τι κανεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    καλημερα σας.. η διαιτολογος μου, μου ειπε πως πρεπει να πινουμε τουλαχιστον 1-1μιση λιτρο νερο την ημερα και οοοσο πιο πολυ, τοοοοσο πιο καλο... εγω ενω δεν επινα καθολου νερο και αντε να επινα 1 ποτηρι τη βδομαδα, πλεον εχω το μπουκαλακι μου μαζι μου και πινω οσο ειμαι στη δουλεια τουλαχιστον 1μιση λιτρο.. οταν παω σπιτι δεν πινω νερο, αλλα τουλαχιστον ξερω πως αυτο που επρεπε το εχω ηδη πιει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δε νομίζω πως είναι τυχαίο ότι στις παρέες μου με αποκαλούν βάτραχο, νεροφίδα και άλλα τέτοια. Πίνω απίστευτα πολύ νερό! Και δεν έχω πάθει τίποτα. Αντίθετα μέχρι τώρα οι εξετάσεις αίματος που κάνω βγαίνουν πάντα καλές. Αφήστε που κάνει καλό και στο δέρμα! Η καλύτερη ενυδάτωση εκ των έσω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εγω παντα επινα για να μην εχω κυταρριτιδα και να για εχω καθαρο δερμα.παντως πραγματικα τωρα πινω 2-3 πρασινα τσαγια τη μέρα και πολύυυυ νερο αλλα πηγαινω συνεχεια τουαλετα.δλδ στανταρ 3-4 φορες στη δουλεια!κ αναρωτιεμαι, θα σταματησει καποια στιγμή αυτο???δλδ να πηγαινω τοσο συχνα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Originally posted by semie
    δλδ στανταρ 3-4 φορες στη δουλεια!κ αναρωτιεμαι, θα σταματησει καποια στιγμή αυτο???δλδ να πηγαινω τοσο συχνα?
    εγώ που φτάνω τις 10 τι να πω; βασικα δεν πρέπει να σταματήσει, αν πίνεις υγρά και δεν βγαζεις σημαίνει οτι ο οργανισμος αναπληρωνει χαμενο νερο, δηλ εχει αφυδατωθει, οπως το παθαινουμε το καλοκαιρι ή ότι το χανεις απ' τον ιδρώτα. πρεπει να πηγαινουμε για την σωστη λειτουργια των νεφρων

    για το λινεα ξεχασα να πω, προχτες αντι να ξεκολησσω το χαρτακι που το κραταμε, εσχισα κατά λάθος το φακελακι και μεσα ειχε το τσαι και κατι μικροσκοπικα ασπρα χαπακια... αρα οι κατεχινες και ποιος ξερει τι αλλο βρισκονται εκει και οχι στην συγκεκριμενη ποικιλια τσαγιου.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    39
    Originally posted by lenapapa
    Επίσης, όσον αφορά το πολύ νερό, θα έλεγα ότι δεν πρέπει να το πίνει μαζεμένο κανείς, δηλ να πιεις 3 ποτηρια καπάκι και για 2 ωρες ουτε σταγόνα, επιβαρύνονται τα νεφρά έτσι.
    Πάντως αυτο με τα 10 ποτήρια είναι αγχωτικό, προτιμώ να μετράω μπουκαλάκια του μισού λίτρου. Θυμάμαι μια φάση που το μόνο που έκανα ήταν να αυξήσω το νερό και ενώ συνέχισα να τρώω γλυκα, να μην αθλουμαι κτλ, η κυτταριτιδα απαλύνθηκε.

    bιbaki69 ..... 4,5 λίτρα;;;; πραγματικα; και με την τουαλέτα τι κανεις;

    τα πινω τωρα που ειμαι σπιτι συνεχεια και δεν εχω προβλημα παω συχνα τουαλετα! οταν δουλευα βεβαια δεν ειχα αυτη τη δυνατοτητα!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Originally posted by Ciciliana

    θα το πίνω σιγα σιγα τώρα γιατί δεν ήξερα οτι προκαλέι πρόβλημα..
    Αν κ δε ξέρω τι πρόβλημα ακριβως προκαλεί στα νεφρα ...(???)
    Koίτα κι εγώ γιατρός δεν είμαι, απλώς κάνει συχνά ο μπαμπάς μου πέτρες και απ' ότι του εχει πει ο γιατρος, εφοσον το νεφρο ειναι το φιλτρο, απο εκει περναει οτι πινουμε και οι υπερβολες δεν κανουν καλο. ειναι αοριστο το ξερω αλλα καλυτερα να προσεχεις για να εχεις.
    οπως και με το στομαχι, αν εισαι ολη μερα νηστικος και φας δυο πιατα φαι, ε ενα σοκ το παιθαινει.
    όλα με μέτρο για να εχουν και αποτέλεσμα
    άλλωστε νομίζω όσο πίνει κανεις, συνηθιζει και το ζητάει συνέχεια.

    Βρήκα αυτό, κοιτάξτε στο νούμερο 3.
    http://www.vita.gr/html/ent/357/ent.1357.asp

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    παντως εγω οταν πινω φουσκωνει κ η κοιλια μου και νοιωθει χοντρη!δλδ ξεκιναω απ το σπιτι πλακα και μια χαρα για τη δουλεια κ πινω στη δουλεια 6 - 7 ποτήρια κ γυρναω πισω φουσκωμενη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •