Coca-Cola light/zero
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Coca-Cola light/zero

    Πολυ καλο θεμα συζητησης Ciciliana. Ειμαι κι εγω προβληματισμενη με το θεμα της coca cola και των αναψυκτικων light γενικοτερα... Ο διαιτολογος μου την επιτρεπει φτανει να μη γινεται καταχρηση, εγω ομως προσπαθω να την αποφευγω και πινω καλυτερα perrier, δοκιμασα τελευταια και το lipton linea κτλ, δεν την εχω κοψει βεβαια, καποιες φορες πινω. Οσον αφορα την κυτταριτιδα, ξερουμε οτι τα αναψυκτικα τυπου κολα περιεχουν καφεινη, ασχετα αν ειναι light η οχι. Τωρα η διαφορα τους, ειναι στη γευση, η zero ειναι πιο κοντα στην κλασικη κοκα κολα (αν και εγω προτιμω τη light). Και τελος, η zero ειναι η απενεχοποιηση της light για τους αντρες... φαινεται και απο τις διαφημισεις τους... Εξαλλου σκοπος ειναι να πουλησουν, τωρα αν το ιδιο προιον με διαφορετικο ονομα μπορει να πουλησει σε ευρυτερο κοινο, γιατι να μην το κανουν? Οταν λες για τα ανορεξικα site, τι κολλημα εχουν με τη light? Δεν εχω προσεξει, μονο εδω μπαινω. Και για το αν κανει κακο η κοκα κολα, νομιζω ενδομυχα ολοι το ξερουμε... Δε ξερω αν κανει κακο, καλο παντως δεν κανει σιγουρα...

  2. #2
    Ειναι πολυ απλο. Σε σαιτ τυπου ανορεξικα η κοκα κολα λαιτ ειναι θεοποιημενη γιατι εχει μηδεν θερμιδες και γλυκια γευση. ξερω και ενα σλογκαν ' chemichals over the calories, for me thanks'
    Οι ανορεξικοι δεν ειναι 'υγειινα φρικια' , μπορουν να κανουν τα παντα προκειμενου να αδυνατισουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Κοριτσια αν θυμαμαι καλα η zero με τη light εχουν διαφορα στα ηδη των γλυκαντικων που χρησιμοποιουνται, γιαυτο και εχουν διαφορα οπως λενε στη γευση.Εγω προσωπικα δεν εχω εντοπισει τετοια διαφορα.Κι εμενα ο διαιτολογος μου εχει πει οτι και σε σενα fairy και πινω που και που αν και τελευταια εχω αντικαταστησει οτι αναψυκτικο επινα με fanta verdia.Τωρα τι ακριβως προκαλει την κυτταριτιδα απο αυτα που περιεχουν τα αναψυκτικα δεν ξερω.Μπορει να ειναι μονο η ζαχαρη.Το ανθρακικο παιζει ρολο ομως?Δεν εχω ιδεα...

  4. #4
    Κυτταριτιδα προκαλει αποδεδειγμενα !Και ειναι εθιστικη η ατιμη.Ετυχε να πιω 2 μερες συνεχομενα
    και για αρκετες μερες μετα την ζητουσε ο οργανισμος μου!Τρελο!Δεν τη ξαναεβαλα στο στομα μου!

  5. #5
    παντως ειναι οντως εθιστικη η ατιμη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    ναι και εγω προτιμω τη light απο τη ζερο παντως...και οσο και να φαω παντα παιρνω cocα cola light,ποτε κανονικη!!μπορω δυστηχως να πιω πολλα λιτρα το καλοκαιρι...το χειμωνα ευτυχως δε μου πολυ κανει αισθηση λογω κρυου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Σημερα βρηκα στο σουπερμαρκετ, fanta zero.Εχει 22 θερμιδες το κουτακι και η γευση της ειναι πολυ καλη.Πηρα για να τη δοκιμασω, αναθεμα τα τα ανθρακουχα ειναι ωραια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Kι εγω δεν το ξερα οτι ειχε βγει σημερα το ειδα και λεω ας παρω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •