coffee...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: coffee...

  1. #1
    irenep
    Guest

    coffee...

    Καλησπερα σας. Τελικα γνωριζετε αν ο καφες προκαλει κατακρατηση και κυτταριτιδα; Καποιοι υποστηριζουν πως αυξανει τον μεταβολισμο οταν καταναλωνετε χωρις γαλα και ζαχαρη. Τι λενε τελικα οι διαιτολογοι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    Καλημέρα κοριτσάκια
    Λοιπόν εγω κανω διατροφή με διαιτολόγο και μερα παρα μερα για πρωινό μου εχει ενα φλ καφέ και μπορω να βαλω εως 3 κουταλιές ζαχαρη, βεβαια καφε χωρίς γαλα,
    Μου ειχε πει παλαιοτερα και μια γυμναστρια οτι γαλα με καφε αυξάνει την κυτταριτιδα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    σκετος καφες δλδ βοηθαει σε κατι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    το τσαι με κανει κ νοιωθω καλα ηρεμη,ο καφες δε ξερω μηπως με αγχώσει φοβαμαι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    κ εγω ετσι ειμαι, αν πιω καφε θα ειμαι μετα μες τη νευρικοτητα.. ενω τσαι μπορω να πιω παρα πολυ!
    ουφ.....

    Originally posted by Ciciliana
    ο σκετος καφες δε θα βοηθαει στην ενεργεια? εγω έτσι υποθέτω..
    αρκεί μετά να μην γίνεις νευρική ..εμενα ο καφες με πιανει πολύ! κ μετα με πιανει ολη μερα νευρικοτητα.. Ενω το τσαι δε με πιανει καθολου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    εχω ακουσει οτι σκετος καφες πριν την ασκηση βοηθαει στο να καις πιο πολυ λιπος!!εγω το πιστευω παντως οτι ο σκετος καφες βοηθαει απο πολλες αποψεις και βασικα:

    1.αποκτας αμεσα ενεργεια
    2.δεν πεινας για αρκετη ωρα
    3.βοηθαει στην τουαλετα

    Ας μας πει και κανενας ειδικος βεβαια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Παιδια βασικα υπαρχουν αρκετες αδυνατιστικες κρεμες με βαση την καφεινη.Οποτε ο καφες γιατι να κανει κακο δεν εχει λογικη.Παντως τον εχω κοψει τον καφε πινω πλεον πολυ σπανια, γιατι μου εκανε ταχυπαλμιες.Τσαι και παλι τσαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εγω παντως πινω οσο μπορω πρασινο τσαι αλλα μερικες φορες αναρωτιεμαι πραγματικα..μου κανει οντως καλο?επειδη δε καταλαβαινω τπτ το ιδιαιτερο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    ναι ετσι σκεφτομαι και εγω αφου εχουν οι κρεμες και βοηθαει γιατι να μην βοηθαει και οταν τον πινεις??(σκετο παντα)

  10. #10
    irenep
    Guest
    ακουγα εναν διαιτολογο στην τηλεοραση που σχολιαζε το πρασινο τσαι. ελεγε πως βοηθαει στην λιποδιαλυση στην περιοχη της κοιλιας.εννοειτε χωρις ζαχαρη!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    39
    εγω το χρησιμοποιω πολυ ( 1-2 φλιτζάνια ) την ημερα! το αγοραζω απο το φαρμακειο , ειναι γνησιο όχι επεξεργασμένο! αλλα βαζω ενα κουταλακι ζάχαρη μεσα γιατι σκετο ειναι λιγο δυσκολο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    156
    ο καφες απο οσο ξερω εγω δεν ειναι βλαβερος.Σκετος ομως.
    αν βαλεις ζαχαρη και γαλα και το κανεις παστα φυσικα και αλλαζει το πραγμα.
    εξ'ου και καποιες κρεμες για το σωμα που εχουν βγει τα τελευταια χρονια εχουν το συστατικο της καφεινης για την καταπολεμιση της κυτταριτιδας σε μακροπροθεσμη βαση..δηλαδη δεν βαζεις 1 μηνα και περιμενεις να φυγει η κυτταριτιδα..και φυσικα απευθυνονται οι κρεμες σε γυναικες που εχουν λιγη κυτταριτιδα..
    γενικα ομως περα του οτι σε κραταει σε εγρηγορση ο καφες, δεν ειναι βλαβερος σε κατι αλλο στον οργανισμο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Εννοείται πως άμα θέλουμε μπορούμε να μετατρέψουμε τα πάντα σε βόμβα θερμίδων. Πχ. κουνουπίδι βρασμένο, χωρισμένο σε μπουκετάκια, στο πυρέξ, με άφθονο πιπέρι, αλάτι, μπέικον, τυριά και κρέμα γάλακτος. (Το μυστικό της επιτυχίας μου)!!!
    Καφές με παγωτό, σαντιγύ, διάφορα σιρόπια και πολλά, πολλά άλλα.
    Μέσα μας ξέρουμε πως ο καφές, για να είναι καφές, μερακλίδικος, πρέπει να έχει όλη του τη γεύση. Αυτό συνεπάγεται να είναι όσο πιο σκέτος γίνεται. Καλύτερα για μας και για τη σιλουέτα μας.
    Αλήθεια, μία μέρα σκέφτομαι να εκδώσω ένα βιβλίο με τίτλο:" Παραδείγματα προς αποφυγήν. Η μικρή, πικρή μου ιστορία. Πώς κατόρθωσα και από 53 κιλά έφτασα στα 99". Νομίζω πως αφορά πολλούς το θέμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by kika*
    ο καφες απο οσο ξερω εγω δεν ειναι βλαβερος.Σκετος ομως.
    αν βαλεις ζαχαρη και γαλα και το κανεις παστα φυσικα και αλλαζει το πραγμα.
    εξ'ου και καποιες κρεμες για το σωμα που εχουν βγει τα τελευταια χρονια εχουν το συστατικο της καφεινης για την καταπολεμιση της κυτταριτιδας σε μακροπροθεσμη βαση..δηλαδη δεν βαζεις 1 μηνα και περιμενεις να φυγει η κυτταριτιδα..και φυσικα απευθυνονται οι κρεμες σε γυναικες που εχουν λιγη κυτταριτιδα..
    γενικα ομως περα του οτι σε κραταει σε εγρηγορση ο καφες, δεν ειναι βλαβερος σε κατι αλλο στον οργανισμο!
    Συμφωνώ απόλυτα!

    Ava, πριν εκδόσεις το βιβλίο πάρε μου μια συνέντευξη σε παρακαλώ, θα σπασουμε τα ταμεία! :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200
    αν και πιστευω πως ο ντεκαφεϊνέ είναι χειρότερος σε ποιότητα καφές από τον κανονικό, το πρόγραμμα που θα ακολουθώ για τις επομενες 15 μέρες επιτρέπει μόνο ντεκαφεϊνε,και μάλιστα χωρίς ζαχαρη/γλυκαντικα. Ο μόνος που μπορώ να πιώ έτσι είναι ο ΓΑΛΛΙΚΟΣ/ΦΙΛΤΡΟΥ.
    Ξερει καμμιά που θα βρώ decaff γαλλικο?εχουν τα σουπερμαρκετ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •