Γαστρικος Δακτυλιος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2

    Γαστρικος Δακτυλιος

    Γεια σας παιδια!!!
    Ειμαι 19 χρονον και πριν εναν χρονο εκανα χειρουργειο χαστρικου δακτυλιου!!Ημουνα 163 κιλα και τωρα ειμαι 141....Δεν εχασα πολλα γιατι δεν προσεχα και πολυ την διατροφη μου!!!Τι εχετε να μου προτεινετε για να χασω ακομη πιο ευκολα κιλα!!!
    Ειναι νεος στην σελιδα!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    adamskydra καλως ορισες στην παρεα ........ Δυστυχως δεν υπαρχει μαγικη συνταγη για να χανεις πιο ευκολα κιλα . Θα σου ελεγα οτι εκανες λαθος επιλογη οσο αναφορα την επιλογη της επεμβασης . Χωρις να ειμαι ειδικος , θα επρεπε να με τοσα κιλα και τοσο μεγαλο δεικτη μαζα σωματος να επιλεξης μια πιο εξιδικευμενη επεμβαση απωλειας βαρους . Δεν ξερω κατα ποσο το εψαξες σε δημοσια νοσοκομεια και τι εναλλακτικες σου εδωσαν αλλα ο δακτυλιος ηδη καταργηται για να μην πω καταργηγηκε ο ελλατωματικος . Παντως και τωρα δεν ειναι αργα εχεις χασει μονο λιγα κιλα δυστυχως και θα ελεγα να απευθυνθεις σε καποιο ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομειο που ειδικευετεται σε τετοιες επεμβασεις οπως ειναι του Ριου ΣΤΗΝ Πατρα για αφαισρεση δακτυλιου και μια επεμβαση που πραγματικα θα σε βοηθησει να χασεις ολο αου το βαρος ............ Εισαι μικρος ακομα και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου να χαρεις ..........Μπορει να σου φαινεται βουνο ολα αυτα που σου λεω αλλα ο δακτυλιος και γιατρος που στον τοποθετησε δεν προκειται να σε βοηθησει adamskydra, Συγνωμη αν σε στεναχωρησα αλλα αυτη ειναι η αποψη μου ............ Τωρα αν θες να συνεχισεις με το δακτυλιο που αναγκαστηκα καποια στιγμη πρεπει να αφιαρεσεις προσαπθησε τουλαχιστον να τρως υγειεινα ............

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Προφανώς σου 'επέλεξαν' λάθος επέμβαση(για τους γνωστούς λόγους και το τίμημα το πληρώνει ο ασθενής...Αν σε ένα χρόνο έχασες μόνο 18 κιλά, είναι προφανής η αποτυχία της μεθόδου. Θα πρέπει να σε δει εξειδικευμένος χειρουργός (Πάτρα ή Θεσσαλονίκη κατά τη γνώμη μου) όπου προφανώς θα σου πει για αλλαγή μεθόδου. Και χρειάζεται πολυυύ περισσότερη γνώση η αφαίρεση και αλλαγή μεθόδου εν σχέση με την 1η επέμβαση(γι αυτό πρότεινα τις 2 αυτές τοποθεσίες)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2
    Την επεμβαση την εκανα στην Θεσσαλονικη στο διαβαλκανικο!!!

  5. #5
    Γεια σου!Κι εγω 19 ειμαι και εκανα επεμβαση πριν απο 3 μηνες οποτε αν κοιταξεις την απωλεια μου θα καταλαβεις οτι ειναι κατα μεγαλο ποσοστο και θεμα επεμβασης...Και δεν ειναι οτι τρωω μονο μαρουλια
    Θα λεγα να το ψαξεις λιγο....
    Αν θες βοηθεια u2u =)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Καλως ηρθες,

    Εγω αν και δεν εχω κανει επεμβαση οποτε τα παιδια που εχουν κανει θα μπορουσαν να σε βοηθησουν παραπανω στο θεμα επεμβαση και αν ειναι η σωστη επεμβαση αυτη που εκανες, θα σου προτεινα να μιλησεις με τον γιατρο σου , αφου ηδη εχεις μπει στην διαδικασια να κανεις ενα χειρουργιο, για το πως και αν γινεται με το υπαρχων χειρουργειο να περιοριστη η προσληψη τροφης (συσφιξη δαχτυλιου, δεν ξερω αν γινεται ιδεα δινω) .... Και επισης επειδη εισαι μικρος ηλικειακα πιστευω οτι πριν μπεις στην διαδικασια για ενα νεο χειρουργιο καλο θα ηταν να βρεις τα αιτια της υπερφαγιας σου και να προσπαθησεις λιγο με το υπαρχων χειρουργιο και την διατροφη σου να αλλαξεις τα πραγματα ....

    Απο οσα ειχα ψαξει εγω οταν βρισκομουν στην νοσογονο παχυσαρκια και ενδιαφερομουν για βαρυατρικες ειχα δει οτι ο δαχτυλιος απευθυνοταν σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις ασθενων σαν μεθοδος .... δεν ξερω γιατι ο γιατρος σου επελεξε αυτη και αν ηταν η σωστη για σενα...

    Αυτο που θα ηθελα να πω ομως, και νομιζω οτι και τα παιδια που εχουν κανει βαρυατρικη θα συμφωνησουν ειναι οτι η καθε επεμβαση ειναι ναι μεν εξιδικευμενη για τον ασθενη και βοηθαει αλλα δεν ειναι πανακεια, η επεμβαση βοηθαει πολυ στον περιορισμο της χωριτικοτητας του στομαχου αλλα μεχρι εκει πρεπει κανεις να ακολουθησει τις οδηγιες του γιατρου του σε οτι αφορα την διατροφη για να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα, γιατι νομιζω πως ακομα και πιο επεμβατικες μεθοδοι οπως η σληβ αν δεν εισαι συνεπης με την διατροφη σου εχουν κινδυνο να "αποτυχουν" γιατι το στομαχι ως οργανο εχει προσαρμοστικοτητα και σιγα-σιγα μπορει να "ξαναανοιξει" οχι στο βαθμο που ηταν πριν αλλα και παλι... καθως επισης και ενα μικρο στομαχι (μικρης χωριτικοτητας εννοω) δεν βοηθαει τα μεγιστα αν δεν ακολουθει μετεπειτα ο σωστος τροπος διατροφης ...

    Εν κατακλειδι, θα σου προτεινα να μιλησεις αρχικα με τον γιατρο σου ή και με καποιο αλλο γιατρο για μια δευτερη γνωμη για το τι μπορεις να κανεις εχωντας κανει ηδη μια επεμβαση+ με ενα εξιδικευμενο διατροφολογο στις διατροφικες διαταραχες ... Εχωντας εξαντλησει καθε πιθανοτητα μειωσης βαρους με την διατροφη +την υπαρχουσα επεμβαση... κανωντας μια σοβαρη προσπαθεια ... και δεις οτι παλι δεν εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα καλο θα ηταν να μιλησεις με εναν ακομα γιατρο με εξειδικευμενες γνωσεις στις βαρυατρικες επεμβασεις (απο οσο ξερω απο δω, οσο το εψαχνα για μενα, στο Ριο, στην Θεσαλλονικη αλλα και στην Αθηνα) εχει πολυ καλους επιστημονες που βαζουν τον ασθενη πανω απο το οικονομικο τους συμφερον και κανουν θαυματαααα)

    Καλη συνεχεια, ελπιζω να βοηθησα αν και τα παιδια που εχουν κανει βαρυατρικη μπορουν να βοηθησουν παραπανω απο μενα νομιζω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    adamskydra επεμβάσεις παχυσαρκείας στην Θεσσαλονίκη γίνοντε στο νοσοκομίο Παπαγεωργείου. Κλείσε ένα ραντεβού με κάποιον γιατρό εκεί εαν θέλεις έστω και για να συζητήσεις. Νομίζω πως το γαστρικό bypass θα ήταν η σωστή επεμβαση για σένα εάν εισαι " γλυκατζής" . Με το μανίκη (σλιβε) επίδη μπορείς να φας γλυκά πρέπει να μετράς και να προσέχεις της θερμίδες σου. Με το bypass και να χτυπιέσε κάτω να φας παραπάνω δεν μπορείς και ξέχνα τα γλυκά και τα λιπαρά εφ όρου ζωής..Η επεμβάσεις αυτές πρέπει να γίνονται πραγματικά μετά απο σωστή σκέψη για το είδος της επέμβασης που θα πρέπει καποιος να κάνει..Εμένα προσωπικά μου έσωσε τη ζωή (και μιλάω από θέμα υγείας αρχικά και μετά το ότι άρχισε να μου δίνει τη ζωή μου πίσω στα άλλα θέματα).

    Τώρα βέβαια εσύ έχεις και έναν δακτύλιο και εάν δεν θέλεις να ξαναμπείς στην διαδικασία θα έλεγα (χωρίς βεβαια να γνωρίζω τι διατροφή κάνεις) να αποφύγεις την ζάχαρη όπως ο διάολος το λιβάνι όπως και τα λιπαρά (λίπος, πετσούλες κλπ όχι όμως καλά λιπαρά). Ίσως αυτό σε βοηθήσει να χάσεις βάρος ξανά.
    Καλή επιτυχία καλό μου, να μας πεις τι έκανες ναι? :love::wink2::wink2::wink2:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •