Καφές και όρεξη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196

    Καφές και όρεξη...

    το χω ακουσει κ εγω αλλα νομιζω οτι πανω απο 2 καφεδες θα με κανουν να τρανταζομαι ολοκληρη!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Κι εγώ πίστευα ότι θα χω πρόβλημα με τους καφέδες επειδή δεν έπινα σχεδόν ποτέ άντε ένα φλιτζάνι το μήνα, αλλά την πρώτη μέρα είπια 5 κούπες και ήμουν πολύ ήρεμη, άσε που αν και πίνω αρκετες κουπες πλεον την μέρα κοιμάμαι 11 η ώρα το βράδυ, ενώ όταν δεν έπινα καφέ για να κοιμηθώ έπρεπε να πάει 2-3 η ώρα.. Είναι κιόλας ανάλογα τον οργανισμό και πως αντιδρά στον καφέ.. εμένα π.χ. μου προκαλεί ύπνο κάποιος άλλος μπορεί να έχει κάποια άλλη αντίδραση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    α ναι?κ τελευταια εχω μια αυπνια λες να δοκιμασω?στη χειροτερη να ξενυχτησω λιγο παραπανω..ετσι κ αλλιως με το ζορι κοιμαμαι!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Δοκίμασε αλλά μην τον φτιάχνει βαρύ, εγώ σε 300 σχεδον ml νερό βάζω λιγότερο από μισό κουταλάκι του γλυκού καφέ... Βάζω πρώτα το νερό να βράση και μετά βάζω τον καφέ κι ανακατεύω για λίγα δευτερόλεπτα και είναι έτοιμος.. Μη προσθέσεις τίποτα μέσα ούτε ζάχαρη ούτε ζαχαρίνη γενικά τίποτα γλυκό μέσα γιατί λογικά θα σε ξυπνήσει για τα καλά.. ενώ σκέτος αν είναι χαλαρώνεις και τον απολαμβάνεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200
    Originally posted by maraua
    Αν πιω ελληνικό καφέ με ζάχαρη ή βάλω και γάλα τότε έχω αντίθετα αποτελέσματα..πεινάω πολύ και θέλω να φάω κάτι γλυκό ή γενικά να 'τσακίσω' ότι βρω μπροστά μου, λογικά φταίει η ζάχαρη που μου δημιουργεί νευρικότητα και μου ανοίγει την όρεξη.
    εμένα δε μου ανοιγει την όρεξη το γαλά στον καφέ,ούτε οι ζαχαρίνες,η ζάχαρη δεν ξέρω..

    Eπίσεις πιο παλιά θυμάμαι ότι ο καφές με γάλα, το κακάο με γάλα όπως και το τσαι με γάλα δε μπορεί να τα μεταβολίσει ο οργανισμός, δε ξέρω αν ισχύει αυτό.
    το κακάο και ο καφές δεν επιτρέπουν στον οργανισμό να απορροφήσει το ασβέστιο από το γαλα,δεν ξέρω κάτι σχετικό με τον μεταβολισμό ωστόσο.μπορεί επίσης το γάλα να μην ευνοεί την αντιοξειδωτική του δραση.

    Επίσεις διάβασα για τον καφέ ότι η καφεΐνη που περιέχει ο καφές επιταχύνει τον μεταβολισμό και έτσι καις θερμίδες και λίπος γρηγορότερα απ' όσο φαντάζεσαι. Δεν είναι τυχαίο πως πολλές από τις αντικυτταριδικές κρέμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο περιέχουν υψηλά ποσοστά καφεΐνης.
    πάντως οι ομοιοπαθητικοί που ασχολούνται πολύ με τις τοξίνες στον οργανισμό, δεν υποστηρίζουν την κατάνάλωση καφέ,οπότε δεν μπορεί να είναι τόσο άκακος,ειδικά σε μεγάλες ποσότητες [ανω των 2,5 φλιτζανιών/μέρα]

    προσωπικά ο καφές είναι για μένα απόλαυση,με το γαλατάκι του, πίνω ένα φλιτζάνι με 1-2 φρυγανιές, αντι ενδιάμεσου γεύματος...[σε δίαιτα 5 γευματων]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    οταν ειχα αρχισει να παιρνω τα κιλα (τα πολλα) ενδιαμεσα αποφασισα κ εκοψα τον καφε μαχαιρι.
    Οταν το ακουσε ο διαιτολογος τηλεφωνικα δε συμφωνουσε.
    ισως επειδη επινα ενα καρο βλακειες αντι για καφε (πχ μιλκο)
    αλλα πιστευω οτι ο κυριος λογος ηταν οτι ο καφς οντως κοβει την ορεξη.
    Τωρα εφαγα φρουτο κ παλι πεινουσα ενω εχω φαει πολυ καλα κ εκανα ενα γαλλικο (σκετο) κ στανιαρα.
    Παντως να σας πω κ το εξης:
    ο ελληνικος καφες δεν ειναι πανακια, ουτ η ζαχαρη ουτε το γαλα.
    δοκιμαστε σκετους αλλους καφεδες, κοψτε τη ζαχαρη, τα πολλα ψωμια κ τα πολλα γλυκα κ θα δειτε οτι δε θα πινατε τοσο...
    καρατσεκαρισμενο!
    Η αληθεια ειναι οτι οταν κανω διαιτα με παθος κ δεν τρωω ουτε γλυκα, ουτε ζαχαρη κτλ δεν πειναω καθολου...
    ολα μια ιδεα ειναι.
    απτην αλλη οσο τρωω γλυκα τοσο πειναω...
    θα ψαξω να σας δειξω αντιστοιχο κειμενο απο βιβλιο που εχα διαβασει κ το ειχα μεταφερει εδω...αλλα αντε να βρεις το θεμα τωρα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    το βρηκα
    Originally posted by badgirl
    Τα κατωτερω ειναι διαφορα αποσπασματα απο ενα βιβλιο που μιλαει γιια ρυθμιση του μεταβολισμου κ μου φανηκαν ενδδιαφεροντα! να πω πως με βαση ολο το υπολοιπο βιβλιο λεγοντας ζαχαρη εννοει οποιασδηποτε μορφης...λευκη, μαυρη, φρουκτοζη, μαλτοζη, κρυμμενη ζαχαρη, φανερη κ ο,τι αλλο μπορει να βαλει το μυαλο σας :D

    "Μπορει να προκυψουν προβληματα οταν η διατροφη περιεχει πολλη ζαχαρη.
    Οταν τρωμε οποιοδηποτε ειδος ζαχαρης απο υδατανθρακες το παγκρεας παραγει μια βασικη ορμονη μεταβολισμου, ττην ινσουλινη.
    Η δουλεια της ειναι να βοηθα την ζαχαρη να μπαινει στα κυτταρα. Μολις εισχωρησει στα κυτταρα μπορει να μετατραπει σε ενεργεια απο τα μιτοχονδρια.
    Επομένως η ινσουλινη σας βοηθα να χρησιμοποιειτε την ζαχαρη που τρωτε, ή αν φατε παραπανω απο οση χρειαζεστε να την αποθηκευσει για μετεπειτα χρηση...
    Μολις φατε λιγη ζαχαρη το σωμα σας παραηει την απαραιτητη ινσουλινη για να την μεταβολισει. Αργοτερα τρωτε λιγη ακομα ζαχαρη και συμβαινει το ιδιο. Ειναι ενας ομαλος κυκλος που το υγιες σωμα εκτελει καθημερινα.

    Οταν ομως τρωτε συχνα πολλη ζαχαρη, ιδιατερα ζαχαρη που απορροφαται γρηγορα, αυξανονται τα επιπεδα ισνουλινης στο αιμα. Με τον καιρο αποκτατε ανοχη στην επιδραση της ινσουλινης, με αποτελεσμα να χρειαζεστε μεγαλυτερη ποσοτητα για να εχετε το ιδιο αποτελεσμα. Αυτη η ανοχη στην ισνουλινη προκαλει σοβαρες επιπλοκες στην υγεια και εχει αμεση επιδραση στην ορεξη σας.

    Η ανοχη στην ινσουλινη μοιαζει με εθισμο σε φαρμακο. Οταν εχετε εθιστει σενα φαρμακο αναπτυσσετε αντισταση σε αυτο με αποτελεσμα να χρειαζεστε μεγαλυτερες ποσοτητες για να εχετε το ιδιο αποτελεσμα...

    Οταν εχετε συνεχως υψηλα επιπεδα ισνουλινης στο αιμα αναπτυσσεται ανοχη σε αυτη. Οι ιστοι του σωματος δεν αντιδρουν πλεον φυσιολογικα στην ορμονη, το παγκρεας παραγει περισσοτερη στην προσπαθει ατου να υπερνικησει αυτη την ανοχη.

    Αυτο προκαλει εννα φαυλο κυκλο. Οταν χετε περισσοτερη ισνουλινη στο αιμα αποτι ζαχαρη ο οργανισμος σας λεει να φατε περισσοτερη ζαχαρη για να εξισορροπησει την κατασταση. Ομως καθε φορα που τρωτε ζαχαρη προκαλειται και αλλη αυξηση της ινσουλινης που σας κανει να θελετε περισσοτερη ζαχαρη και ο κυκλος συνεχιζεται...
    Στο μεταξυ αποθηκευετε ολη την επιπλεον ζαχαρη σ εμορφη λιπους επιβραδυνοντας τον μεταβολισμο σας και προκαλωντας καρδιοπαθειες, ανοια και καρκινο.
    Αυτη η παθηση ονομαζεται προδιαβητης.

    Τα διαφορετικα ειδη υδατανθρακων μετατρεπονται σε ζαχαρη με διαφορετικο ρυθμο στο σωμΑ. Καποια ειδη υδατανθρακων καιγονται πιο αργα. χρειαζονται περισσοτερο χρονο για να μμετατραπουν σε ζαχαρη στο σωμα. Ετσι τα επιπεδα ισνουλινης παραμενουν περισσοτερο σταθερα. Αυτος ο τροπος διατροφης διατηρει σε καλα επιπεδα τη λειτουργια του μεταβολισμου...

    Ας παρουμε ενα παραδειγμα:

    μακαρονια με σκορδοψωμο και σαλατα μαρουλι.
    Οσο λαχταριστο κ αν φαινεται αυτο το γευμα δεν ειναι καλο για εσας ανν θελετε να χασετε βαρος ή να παραμεινετε υγιεις.
    Ειναι πλουσιο σε υδατανθρακες που μετατρεπονται αμεσως σε ζαχαρη στο σωμα.
    Αν τρωτε και ψωμι μαζι με τα ζυμαρικα ειναι σαν να προσθετετε μια κουταλια ζαχαρη στην κοκακολα!!!
    Η αναλογια πρωτεινης και λιπους ειναι ελαχιστη οπως ειναι κ η σαλατα.
    Αυτο το γευμα δεν περιεχει τιποτε που να επιβραδυνει τον ρυθμο που οι υδατανθρακες μετατρεπονται σε ζαχαρη.

    Το κλειδι για να κανετε ισορροπημενα γευματα και να μην αναπτυξετε προβληματα ινσουλινης ειναι ο γλυκαιμικος ογκος... Μολις πεσουμε στην παγιδα και καταναλωσουμε γευματα με υψηλο γλυκαιμικο ογκο, η ορεξη μας αυξανεται περα απο τον ελεγχο μας οδηγοντας μας στην παχυσαρκια, τις καρδιοπαθειες, την ανοια, το διαβητη, τον καρκινο και τον προωρο θανατο.
    απο εδω http://www.eatingdisorders.gr/forum/...id=1943&page=2

    αυτα κολλανε κ στο θεμα που ανοιξε η Τανια για τη ζαχαρη...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο badgirl11, όντως όσο ζάχαρη καταναλώνουμε τόσο εθιζόμαστε και θέλουμε κι άλλη... Μακάρι να μπορούσαμε να πούμε στοπ στα γλυκά ή έστω να ελέγχουμε τον εαυτό μας και να τα τρώμε σε μικρες ποσότητες..
    έχω παρατηρηση ότι μετά από ένα γεύμα πολύ βαρυ δηλαδή σε σημείο που να λέω "αχ παναγια μου έσκασα" αν φάω ένα γλυκό ή τελος πάντων ακομα και ψωμί τότε αισθάνομαι το στομάχι μου άδειο και θέλω κι άλλο φαγητό κι ας έχω φαει του σκασμού.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ναι μια απο τα ιδια.
    Επισης αυτο που λες για κοψιμο ειναι το πιο σωστο.
    Οταν τα κοβις στην αρχη λυσσας αλλα μετα πολυ απλα δεν τα ζητας.
    Μη σου πω οτι τις γιορτες δε μου εκαναν εντυπωση καν τα γλυκα κ μου...φαινοντουσαν πολυ γλυκα!
    τωρα τρωω σχεδον καθε μερα γλυκα κ ειναι αδυνατο κ σε διαιτα να πειθαρχησω κ σε οτιδηποτε!
    απο αυριο κομμενα ολα να τελειωνω.
    Κ οταν καταφερω κ τα κοψω για καιρο τοτε θα τρωω λιγο οποτε θελω. εχω εξαρτηθει!
    εφαγα ολα τα γλυκα που περισσεψαν απο το κρεβατι σχεδον μονη...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Originally posted by badgirl11
    απο αυριο κομμενα ολα να τελειωνω.
    Ελπίζω να τα καταφέρεις απόψε και να τα κόψεις ή έστω να ικανοποιηθείς τρώοντας τα σε μικρή ποσότητα.


    Και γι' αυτούς που λένε "από αυριο κομμένα γλυκά, κάπνισμα, αλκοολ, (για του αλκοολικούς πάει αυτό), το πολύ φαγητό" ή "από αυριο δίαιτα". Το 'χω πει κι εγώ πολλές φορές αλλά δεν πιάνει το μόνο που καταφέρνω είναι να με κοροιδεύω, πάντα κάτι θα γίνει κι αντί να τα κόψω θα τα καταναλώσω σε μεγάλη ποσότητα τα γλυκά και το φαγητό εννοώ. Καλό είναι να προσπαθήσουμε να τα ελλατώσουμε από σήμερα, έτσι βρε παιδί μου για προθέρμανση κι αυριο μπαίνουμε δυναμικά στον αγώνα.


    Originally posted by badgirl11
    Μη σου πω οτι τις γιορτες δε μου εκαναν εντυπωση καν τα γλυκα κ μου...φαινοντουσαν πολυ γλυκα!
    Εμένα παντως τις γιορτές την μεγαλύτερη εντύπωση μου την έκαναν τα γλυκά, αχ τι ήθελα και το θυμήθηκα η δόλια. Μου άφησαν καμποσα κιλά έτσι για να θυμάμαι τι καλά που πέρασα. Αλλά ευτυχώς τα έχασα.

    Πάντως θα είναι δύσκολος αγώνας ώστε να καταφέρεις να απεξαρτηθεις απ' τα γλυκά. Πολύ το τόλμησα αλλά λίγη το κατάφεραν χιχι.
    Όταν αποφασίζω να κάνω δίαιτα που σημαίνει ότι κόβω γλυκά και ότι άλλο με παχαίνει τότε πάω σε ένα σουπερ μαρκετ και αγοράζω αρκετές σοκολάτες, θα περάσει σίγουρα μια βδομάδα δίαιτας και δεν θα τις έχω αγγίξει καν (έτσι βρε παιδί μου τις αγοράζω για να μου κάνουν συμπαράστασει και για να δουν τι βασανιστήρια περνάω για χάρη τους) αλλά μετα που θα πω τέλος η δίαιτα τότε η σοκολάτες εξανίζονται και όταν ανεβαίνω στην ζυγαριά καταλαβαίνω ότι δολοφόνησα την δίαιτα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    εμ ειναι θεμα πως λειτουργει κανεις, αφου δε σου καθεται καλα το να ψωνιζεις σοκολατες μηπως να μη τις παιρνεις?
    εμενα με σωζει το να μη τρωω καθολου γλυκα. δεν πειναω κ δε θελω ουτε πολυ φαγητο.
    ασε που αναγκαζομαι να παρω ολα τα θρεπτικα συστατικα που πρεπει απο το φαγητο ωστε να μη θελω γλυκο...
    φαυλος κυκλος αλλα καλος αυτος!
    αποψε παω διαιτολογο κ δε θα ζητησω καθολου γλυκα, η πρωτη βδομαδα θαναι δυσκολη, μετα θα φυσαω!
    ξερεις ωραια που ειναι να εχεις να φας γλυκο μηνες, να χανεις διαρκως κιλα, κ μετα να πας σενα καλο ζαχαροπαστειο κ
    να παραγγει΄λεις την πιο σουπερντουπερ παστα κ να μη μπορεις να τη φας ολη....κ να σου φαινεται κ τιγκα στη ζαχαρη!

    ασε που οσα γλυκα κ να εχεις γυρω σου καθημερινα οταν απλα εχεις πει "δεν τρωω γλυκα" ειναι σα να μη τα βλεπεις...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Δε ξέρω πως μου βγαίνει έτσι κι όταν λέω αρχίζω δίαιτα τότε αγοράζω σοκολάτες, πάντως είναι σαν να αμύνομαι με αυτόν τον τρόπο. Την επομενη φορά που θα πάω σουπερ μαρκετ θα αγοράσω μόνο αυτά που χρειάζομαι.

    Ακολουθείς πιστά την διατροφή που σου δίνει ο διαιτολόγος;;
    Μακάρι να καταφέρεις να αποφύγεις τα γλυκά.

    Πάντως όλα μια ιδέα είναι. Έχεις δίκιο όταν λες οτι αν πεις "δε τρώω γλυκά" τότε είναι σαν να μην τα βλέπεις.
    Το παρατηρησα αυτό με το κρέας, είπα δεν ξανατρώω κρεας κι έτσι εδώ και 11 μηνες δεν μου κάνει καμια αίσθηση αν υπαρχει κρεας ή να δεν υπάρχει και δεν με επηρεάζει ούτε και η μυρωδιά του δηλαδή ώστε να πω αχ τι ωραία που μυρίζει θα παω και θα το "τσακίσω".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    το θέμα είναι να χρησιμόποιούμε το φαγητό ως απόλαυση,ούτε σαν κατάχρηση ούτε σαν μέσο για να κάψουμε θερμίδες. Αν έχεις φάει με τον καφέ σου μια μπουγατσάρα η ένα κουλούρι με κασέρια κ ιστορίες, ούτε ο καφές θα σε βοηθήσει να το κάψεις ούτε το λίγο γάλα που θα βάλεις στον καφέ θα δυσκολέψει τόσο πια τον μεταβολισμό σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •