Το φαγητο φερνει φαγητο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771

    Το φαγητο φερνει φαγητο

    και η διαιτα διαιτα.
    Μηνες τωρα προσπαθω να βγω απο τον κυκλο φαγητο-φαγητο κ να μπω ξανα στον κυκλο διαιτα-διαιτα, να χασω αλλα 5 κιλακια κ πιο μετα ισως αλλα 5...
    Κι επειδη ολο το λεω αλλα δεν το κανω ειπα να ανοιξω θεμα νεο, οπου θα ερθω να λογοδοτησω σε 1 μηνα ποσα κιλα ειμαι.
    Στοχος μου τα 79+ κιλα, αφου τωρα ειμαι 82.7 αλλα μετα απο ατασθαλιες μεγαλες.
    Οποτε το πρωτο κιλο θα φυγει σφαιρα...
    αντε να δω 7 κ τι στον κοσμο!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    καλή σου επιτυχία κοριτσάκι μου και προσπάθησε να μη τα παρατήσεις αλλά να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    νασαι καλα κοπελα μου, σευχαριστω πολυ, αν κ ακομα πατος...
    εσυ πω ςτα καταφερες κ εχασες αυτο τον αστρονομικο αριθμο κιλων? ουαο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Υπομονή και επιμονή χρειάζεται. Αν έχεις την θέληση όλα γίνονται.. Κι αν έχεις ανθρώπου που σε εμψυχώνουν κι όχι που σε αποθαρύνουν θα τα καταφέρεις. Π.χ. εμένα οι γονεις μου δεν ξέρουν ότι κάνω δίαιτα, γιατί θα μου σπάγανε τα νεύρα κι έτσι θα τα παρατούσα. Μόνο όταν βλέπουν τα ρούχα να επιπλέουν πάνω μου καταλαβαίνουν ότι αδυνάτισα.

    Από 16 χρονών άρχισα δίαιτα είχε ξεφύγει αρκετά η κατάσταση μου και δεν είχα κανέναν να μου σφύξει τα λουριά και να με ξυπνήσει απ' τον εφιάλτη που ζούσα (πολύ δραματικό αλλά έτσι είναι). Τελικά πήρα την απόφαση να αρχίσω δίαιτα και γυμναστική, μπορεί η υπόλοιπη οικογένεια να έτρωγε κανονικά αλλά δεν με ένοιαζε είχα βάλει στοχο να χάσω κάποια κιλά και την επόμενη σχολική χρονιά να μην ήμουν τόσο τριαξονικό. Τελικά το καλοκαίρι του 2006 κατάφερα να χάσω κάπουν 28-30 κιλά. Πως τα καταφερα θα σου πω, εκτός ότι έκανα 4-5 ώρες γυμναστική (περπάτημα, στατικό ποδηλατο, μπάνιο στη θάλασσα, αεροβικές ασκήσεις) περιοριζόμουν σε 1-2 φρουτα την ημέρα. Ελάχιστες θερμίδες έπαιρνα, αρκετές έκαιγα. Μη νομίζεις ότι τα έχασα συνεχόμενα.. έχανα κάποια κιλά και ξαναπαιρνα μερικά (είχα καταντήσει γιο-γιο από τα πολλά πάνω-κάτω). Αλλά ευτυχώς δεν τα παράτησα απλά έκανα ένα διάλλημα και ξαναπάχαινα (και άντε απ' την αρχή μετά) μόλις "ξυπνούσα" ξανάρχιζα δυναμικά.. Οπότε με πολλά σκαμπανεβάσματα είμαι στα κιλά που είμαι... Το φεβρουάριο του 2008 είχα φτάσει στα κιλά που είμαι τώρα δηλαδή 93 και κάτι ψιλά αλλά μετά από 1-2 μήνες έφτασα 123 (γελοίο. Ώρες-ώρες σκέφτομαι πόσο μ..άκας είμαι), ευτυχώς ο μεταβολισμός μου δουλεύεις ακόμα, δεν τα 'χει φτύσει κι έτσι με ελάχιστο φαγητό και με γυμναστική τα καταφερα και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω και στη συνέχεια. Είμαι πεισματάρα.
    Είχα σκεφτεί να πάω και σε διαιτολόγο αλλά σκέφτηκα τι να μου κάνει, αν δεν έχω εγω το κουράγιο να ξεκινήσω δίαιτα και να αλλάξω στάση απέναντι στο φαγητό και γενικά να αλλάξω τακτική και τρόπο σκέψεις τότε ο διαιτολόγος θα κάνει μια τρύπα στο νερό ή θα παριστάνει το κερασάκι στην τούρτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by marauaπεριοριζόμουν σε 1-2 φρουτα την ημέρα. Ελάχιστες θερμίδες έπαιρνα, αρκετές έκαιγα. Μη νομίζεις ότι τα έχασα συνεχόμενα.. έχανα κάποια κιλά και ξαναπαιρνα μερικά (είχα καταντήσει γιο-γιο από τα πολλά πάνω-κάτω).
    Καλημερα, τι εννοεις σε 1-2 φρουτα? τι αλλο ετρωγες ολη μερα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Δεν έτρωγα κάτι άλλο, σίγουρα το ένα φρουτο θα ήταν πορτοκάλι και το άλλο θα ήταν ένα φρούτο εποχής.. Ξέρεις τι...δεν μπορώ να ακολουθήσω ένα ισσοροπημένο προγραμμα διατροφής γιατί ανυπονονώ να δω γρήγορα αποτελέμστα κι εκεί την "πατάω" όταν λέω δίαιτα τότε σημαίνει τέλος φαγητό, πολλά υγρά κι όσο αντέξω. Εξάλλου οι δίαιτες μου δεν αρκούσαν για μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί συνήθως μου έπεφτε η πίεση και ζαλιζόμουν οπότε αποφάσιζα να φάω κάτι περισσότερο κι εκεί ήταν που έτρωγα την ʼρτα και τα Γιαννενα μαζί.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Αχ, καλημέρα.. καλά το ξέχασα... Α ρε τι σου κάνουν τα γεράματα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by maraua
    Δεν έτρωγα κάτι άλλο, σίγουρα το ένα φρουτο θα ήταν πορτοκάλι και το άλλο θα ήταν ένα φρούτο εποχής.. Ξέρεις τι...δεν μπορώ να ακολουθήσω ένα ισσοροπημένο προγραμμα διατροφής γιατί ανυπονονώ να δω γρήγορα αποτελέμστα κι εκεί την "πατάω" όταν λέω δίαιτα τότε σημαίνει τέλος φαγητό, πολλά υγρά κι όσο αντέξω. Εξάλλου οι δίαιτες μου δεν αρκούσαν για μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί συνήθως μου έπεφτε η πίεση και ζαλιζόμουν οπότε αποφάσιζα να φάω κάτι περισσότερο κι εκεί ήταν που έτρωγα την ʼρτα και τα Γιαννενα μαζί.
    αν θες ξαναδιαβασε τι εγραψες κ κανε κατι γιαυτο γιατι δεν ειναι καθολου νορμαλ, θα μου πεις ολοι μια διατροφικη διαταραχη εχουμε αλλα εαν κινδυνευουμε να πεθανουμε απο αυτη καλο ειναι να την αντιμετωπιζουμε πιο σοβαρα!
    κ μη μου πεις οτι οταν δεν τρως δεν κινδυνευεις ουτε οτι ειναι νορμαλ να καθοριζει το διαστημα που κανεις διαιτα το αν θα ζαλιστεις ή οχι απο την αφαγια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Maraua, κατανοώ πλήρως τόσο την αγάπη σου για φαγητό, όσο και την ανάγκη σου να χάσεις καλά και να δεις το σώμα σου όπως θα ήθελες να το δεις. Οι πρακτικές που αναφέρεις όμως θεωρώ ότι δεν σε βοηθάνε προς καμία κατεύθυνση. Και το φαγητό δεν ευχαριστιέσαι γιατί τρως με τύψεις, και τα κιλά που χάνεις τα ξαναπαίρνεις αμέσως γιατί δεν είναι λίπος αυτό που χάνεις αλλά υγρά. Κοινώς είναι "ψευδοκιλά". Δεν είμαι ειδική διατροφολόγος, αλλά έχω διαβάσει πάρα πολλά σχετικά με το θέμα και γι' αυτό ένιωσα την ανάγκη να σου γράψω. Δυστυχώς με την συμπεριφορά σου ενισχύεις τον φαύλο κύκλο της υπερφαγίας που οδηγεί στην δίαιτα η οποία οδηγεί στην υπερφαγία λόγω των στερήσεων και φτου από την αρχή, Προτείνω να επισκεφτείς έναν ειδικό για ένα πιο ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής και ίσως σε βοηθήσει και το βιβλίο "Βουλιμία: Ξανακερδίστε τον έλεγχο". Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.
    Να προσέχεις τον εαυτό σου!!!
    Καλή δύναμη!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by badgirl11
    και η διαιτα διαιτα.
    Μηνες τωρα προσπαθω να βγω απο τον κυκλο φαγητο-φαγητο κ να μπω ξανα στον κυκλο διαιτα-διαιτα, να χασω αλλα 5 κιλακια κ πιο μετα ισως αλλα 5...
    Κι επειδη ολο το λεω αλλα δεν το κανω ειπα να ανοιξω θεμα νεο, οπου θα ερθω να λογοδοτησω σε 1 μηνα ποσα κιλα ειμαι.
    Στοχος μου τα 79+ κιλα, αφου τωρα ειμαι 82.7 αλλα μετα απο ατασθαλιες μεγαλες.
    Οποτε το πρωτο κιλο θα φυγει σφαιρα...
    αντε να δω 7 κ τι στον κοσμο!
    ο μηνας δεν εχει περασει, ειδα 7
    ξανανεβηκα σε 85 κ παλι κατω, κ παλι φαγητο...
    ας μη τα σκεφτομαι,
    εκανα αλλη μια φορα τα ιδια οπως τοσο καιρο απλα ολα ηταν πιο εντονα τωρα,,,

    Απο αυριο νεα προσπαθεια.
    καταγραφη κιλων κ σε ενα μηνα ακριβως κ παλι εδω για νεα καταγραφη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    To σύνηθες είναι,όταν ξεφεύγουμε απο το διατροφικό μας πρόγραμμα,να λέμε:«Ξέφυγα λίγο,οπότε ας το παρακάνω και ας ξεφύγω εντελώς».Μεγάλος λάθος ή λάθος πρόγραμμα ακολουθούσαμε τόσον καιρό, κατά την ταπεινή μου άποψη.Διότι για να νιώσεις τέτοια μεγάλη ανάγκη να φας τα πάντα, κάποιο λάθος πρόγραμμα έκανες που ούτως ή άλλως δε θα είχε μόνιμο αποτέλεσμα.Το ζητούμενο είναι να φτάσεις στο αποτέλεσμα.Και θα φτάσεις αν συνεχίζεις κανονικά,παραβλέποντας τις ατασθαλίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    δεν ξεφυγα απλα, ηθελα να γυρισω στον παλιο μου εαυτο που τρωει κ δεκαρα δε δινει οταν εχει προβλημα.

    Τον τελευταιο καιρο ειναι συνηθες ξεφευγω εντελως, ειμαι των ακρων, απλα μολις ανεβει η ζυγαρια επανερχομαι...
    τουλαχιστο τους τελέυταιους μηνες που δεν κανω διαιτα αυτο συμβαινει, μελλοντικα ευχομαι να μην ειναι ετσι,
    ποτε δεν ειχα ξανακανει διαιτα να ξερω πως ειναι το μετα ουφ

    εχεις δικιο πρεπει να παραβλεπουμε τις ατασθαλιες, για να γινει ομως αυτο πρεπει ναχουμε κ ενα προγραμμα, οχι χυμα στο κυμα...
    απτην φαση χυμα στο κυμα προσπαθω να βγω :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    82.8 k arxizw την ιδια διαιτα που βρηκα αφορμη να φαω τα παντα, οτι δηθεν εφταιγε η διαιτα...
    θα αποδειξω αλλη μια φορα σεμενα οτι μπορω να παραβλεψω την κακη ψυχολογια κ να τα παω καλα
    θα χασω ο,τι χασω με τη διαιτα κ μετα συντηρηση (παντα με το διαιτολογο παρεΑ)

    Κλεανθη μου ειναι περιεργη φαση, μηνες τωρα δεν μπορω να κανω διαιτα...αντε να δω, εχω σκοπο να χασω ο,τι ειναι μαυτη
    κ μετα παλι να μη κανω διαιτα, μονο να μεινω στα ιδια κιλα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3
    ΩΣ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΜΙΑ "ΣΥΜΒΟΥΛΗ" (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΘΕΙ ΕΤΣΙ).
    ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ "ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ" ΤΩΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΣΟΥ, ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΔΙΠΛΑ. ΠΧ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΦΑΓΑ ΣΤΙΣ 8 ΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΠΑ ΓΑΛΑ... ΟΜΟΙΩΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΤΙΣ 2 ΤΟ ΤΑΔΕ ΓΕΥΜΑ ΚΤΛ ΚΤΛ.
    ΕΤΣ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΣΟΥ ΣΥΝΗΘΕΙΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΟΥΛΙΜΙΚΩΝ ΣΟΥ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ (ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ)..
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ... :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    νασαι καλα μαριαλενα μου αυτο ακριβως θα κανω, ετσι εχασα τα κιλα
    ελπιζω να ξαναπιασει!
    Κλεανθ σου απαντησα κ σε αλλο μηνυμα, τελικα μονο καταστροφικη ηταν η διαιτα κ παλι :D
    τελικα απλα δεν ειμαι σε φαση διαιτας κ πρεπει να το χωνεχω κ να παψω να με ταλαιπωρω.
    θα χαθουν μονα τους τα κιλα με λιγη προσοχη αλλα κ...αδιαφορια!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •