διαιτα ducan - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 66
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    με λιγα λογια λεει να τρωμε για 5 πχ μερες μον πρωτεινες χωρις σαλατα η τπτ αλλο,απαγορευεται λαδι βουτυρο κλπ κ μετα να τρωμε εναλλαξ μια σκετες πρωτεινες και μια πρωτεινες με λαχανικα?για αλλες πχ 5 μερες./(αναλογα τα κιλα που θελουμε να χασουμε).καταλαβα καλα?αλλα απαγορευει τα παχυντικα θελει πχ μονο τυρια λαιτ κλπ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    182
    μπήκα κι εγώ στο σαιτ και διαβασα τα σχετικά....

    έτσι είναι όπως τα λές semie... μου φαίνεται
    πολύ πιο εύκολη απο την ατκινς και πιο σύντομη...
    η τρίτη φάση είναι για διατήρηση και σου επιτρέπει να φάς
    διάφορα... δηλ. πιστεύω οτι η "επαναφορά" στη κανονική
    διατροφή γίνεται πιο εύκολα απο την ατκινσ......

    έχω αρχίσει να ψήνομαι....μμμμμμμμ!!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    δε γραφεις κ εσυ τι καταλαβες μπας κ βγαλουμα ακρη??σχετικα με το τι ακριβως τρωμε!κ ποσο χανουμε?μπερδευτηκα λιγακι..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    182
    στη πρώτη φάση λέει οτι τρώμε μόνο πρωτείνες, δηλ. κρέας, γαλακτοκομικά κλπ. με λίγα λιπαρά.
    η πρώτη φάση κρατάει απο 2 έως 7 μέρες ανάλογα με τα κιλά που θέλεις να χάσεις.

    στη δεύτερη φάση οι μέρες εναλλάσονται απο μέρες μόνο με πρωτείνη, σε μέρες με πρωτείνη και λαχανικά
    αλλα όχι πατάτες, ρύζι, φρούτα κλπ. μόνο λαχανικά.

    στη τρίτη φάση που είναι και η συντήρηση, τρώμε κάθε μέρα πρωτείνες. Τις 6 απο τις 7 επιτρέπεται
    απο ένα φρούτο, απο 2 φέτες ψωμί, λαχανικά, και τυριά. Και τέλος 2 φορές τη βδομάδα επιτρέπονται
    τα μακαρόνια, το ρύζι, οι πατάτες και τα λοιπά αμαρτωλά. 1 φορά τη βδομάδα επιτρέπεται ελεύθερο γεύμα
    με γλυκα....

    στη τελευταία φάση που διαρκεί για πάντα, πρέπει να κάνουμε 1 φορά τη βδομάδα ημέρα πρωτείνης......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    ενταξει κ εγω αυτο καταλαβα.πω πω καθολου λαχανικα κ φρουτα ?θα φρικαρω.λεω να την κανω για 2 μερες παντως γιατι εχω κολλησει κ βλεπουμε!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    182
    επιτρέται ο καφές, το τσαί χωρις ζάχαρη αλλα με γλυκαντικά,
    και τα light αναψυκτικά.....

    τώρα στα σχόλια απο κάτω διάβασα οτι στο βιβλίο του συγκρκριμένου
    λέει οτι επιτρέπονται 2 κουτάλια βρώμης (oat bran?????)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλα αντε να αντεξω 3 μερες!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    παιδια ενδιαφερουσα ειναι ως προς την απωλεια
    αλλα πολυ μονοτονη κ στερητικη,
    δε νομιζω οτι ειναι για οσους εχουν να χασουν πολλα κιλα,
    λογω στερησης θα παρουμε ολα τα κιλα πισω μετα.
    Φυσικα το σχολιο αυτο για οσα γραφετε εσεις εδω, δεν ειδα το σαιτ...
    παντως δεν υπαρχει διαιτα χωρις σαλατα φρουτα...που να μη δημιουργει αλλα προβληματα μετα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Εγω σημερα την ξεκινησα, αλλα ήδη την έχω χαλάσει, φτιάχνοντας ένα γλυκό επειδη εχω καλεσμένους και δοκιμάζοντας λίγο από τη ζύμη του. anyway...μικρο παράπτωμα. Λέω να κάνω σωστά πλεον την 1η φαση για 7 μερες δηλαδη για περιπου 20 κιλα που θελω να χάσω. Κοριτσια εγω τη δευτερη φάση δεν έχω καταλάβει. Εσεις τι καταλάβατε από τη δευτερη φάση?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    κατσε σε 7 μερες ποσα λεει οτι θα χασεις?στη δευτερη φαση κανεις μια μερα μονο πρωτεινες μια μερα πρωτεινες και λαχανικα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Νομίζω ότι μια διαιτα χωρίς λαχανικά, δεν είναι απλά στερητική αλλά και επικίνδυνη. Δεν έχει καμιά σχέση με τη μεσογειακή διατροφή, και γενικά με τις διατροφές μακροζωίας και υγείας.
    Επίσης επειδή τετοιες ακρότητες έχω κάνει στο παρελθόν, η ανάσα σου βρωμάει από τη δεύτερη μέρα και αισθάνεσαι χάλια από τη μονοτονία και την έλλειψη ενέργειας. Γιατί να αισθανόμαστε τέτοια μιζέρια και να τιμωρούμε τους εαυτούς μας, αντί να τρεφόμαστε υγιεινά και μετρημένα, που μας κάνει να έχουμε ενέργεια και όρεξη;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    συμφωνω Δαναη αλλα προσπαθησα να μην εκφραστω τελειως ελευθερα γιατι παρεξηγουμαι...
    οταν ο αλλος εχει μπει στο τρυπακι κ ψαχνει απεγνωσμενα μαγικες διαιτες δυστηχως οποιος αναιρει αυτο ειναι αυτοματως ο κακος κ οχι αυτος που ενδιαφερεται να μην την πατησει οπως ο ιδιος...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    badgirl

    το ξέρω. Και το σκεφτόμουν όσο έγραφα ότι κάποτε που τα άκουγα αυτά, απλά δεν με ενδιέφεραν και τα προσπερνούσα, ψάχνοντας τον επόμενο μαγικό τρόπο για να γίνω σαν την τάδε διάσημη ή να έχω τόσο ποσοστό λίπους.
    Όμως θεωρώ ότι μιας και πέρασα από αυτό τον εφιάλτη, πρέπει να προειδοποιήσω όποιον πάει να κάνει το ίδιο λάθος.
    Ο μόνος τρόπος να αδυνατίσουμε είναι οι μειωμένες θερμίδες και καλύτερα να το κάνει κάποιος ειδικός για μας ώστε να μη στερηθούμε και τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.

    Να προσθέσω επίσης ότι επειδή είχα πελάτισες στο τέννις κάποιες διάσημες, είναι πιο απελπισμένες από μας και εντελώς τρελαμένες να πιστέψουν οποιονδήποτε υπόσχεται να τις βγάλει θεές.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ξερεις κατι? προτιμω υπερβαρη κ ασημη παρα αφελης και διασημη.
    Βεβαια το να εχω την πολυτελεια πλεον να διακρινω κ να κρινω δε σημαινει οτι θα με χαλουσε να καταφερω να φτασω επιτοπου τον στοχο μου.
    Ομωως απλα δεν γινεται. Γιατι αν γινοταν θα το ειχαν κανει ολοι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    τελικα την αρχισε καμια??

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •