crack the fat loss code - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 71 of 71
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    Originally posted by Danai20
    Μπέττυ αυτά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε εμείς. Μόνο γιατροί και διαιτολόγοι. Εγώ μπορει να θέλω 30 γρ ας πούμε και εσύ 50. Αναλογα φανταζομαι τα νούμερα μας, υγεία κλπ
    αυτό ακριβώς λέω (ή μάλλον προσπαθώ..)
    απλά επεσήμανα την τάση πλέον να μας περιορίζουν το γάλα

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    περί διατροφολόγων μιλάω κι εγώ, η τάση που υποστηρίζεις Βομο, υιοθετείται από μια μερίδα τους, υπάρχουν πολλοί που σου λένε
    πιές άφοβα άπαχο γάλα και φάε και γιουρτάκι κ.λ.π άπαχα τυριά και παχουλά τυριά μια φορά την εβδομάδα.
    Και στις μερίδες που ανέφερα ως ισοδύναμο, δλδ 20 γραμ. τυριά των 45% λιπαρών, 30γρ. των 35-40% και φέτα που είναι γύρω στο 28% 40-50 γρμ.
    ισούνται με 100 γρμ. κότατζ. Διατροφολόγοι τα υιοθετούν αυτά, δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Ρώτησα τη φίλη μου τη διαιτολόγο για τα γαλακτοκομικά, χιχι

    Λοιπόν μου είπε ότι το γάλα για το οποίο ευθύνονται τα άσχημα των ερευνών, είναι το αγελαδινό γιατί περιέχει μεγάλα ποσοστά κασείνης. Αν δλδ τρώμε πρόβειο και κατσικίσιο δεν υπάχει πρόβλημα. Τα λιπαρά έχουν σημασία σε περιπτώσεις παθολογικές. Εκεί δίνεται ειδική διατροφή. Σε μας όμως το καλύτερο είναι 3 μερίδες γαλακτοκομικών την ημέρα, πρόβεια ή κατσικίσια.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    182
    Originally posted by bomo
    ειδικά για το γάλα, οι οδηγίες λένε να καταναλώνεται περιορισμένα στους ενήλικες. έχει ακουστεί μέχρι και ένοχο για καρκινογενέσεις, οι έρευνες εξαπλώνονται προς κάθε κατεύθυνση. Το γάλα είναι εντελώς περιττό στον ενήλικα. Γιαούρτι και τυράκι είναι αρκετά
    Αυτό για το γάλα και τις καρκινογενέσεις το εχω διαβάσει κι εγώ.....


    Τώρα όσον αναφορά τη δίαιτα έκανα κι εγώ μια παρόμοια
    που βρήκα σε περιοδικό.......

    δηλ. τη πρώτη βδομάδα καθόλου υδατάνθρακες,
    τη δεύτερη εναλλαγή μεριδών με τη μέρα 1 - 2 -3, μετά 2-3-1 κλπ.
    κάπως έτσι ήταν τελοσπάντων και υποσχόταν 7 κιλά....
    αλλα εγώ δεν έχασα ούτε ένα!!!!!!! μα ούτε ένα!!!!!!!!!

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    182
    τώρα κάνω μια άλλη πολυ πιο φυσιολογική που βρήκα κάπου αλλού
    και τη ξεκίνησα απο χθές και παώ καλά!

    να τη βάλω λέτε σε άλλο topic?

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by Danai20
    Ρώτησα τη φίλη μου τη διαιτολόγο για τα γαλακτοκομικά, χιχι

    Λοιπόν μου είπε ότι το γάλα για το οποίο ευθύνονται τα άσχημα των ερευνών, είναι το αγελαδινό γιατί περιέχει μεγάλα ποσοστά κασείνης. Αν δλδ τρώμε πρόβειο και κατσικίσιο δεν υπάχει πρόβλημα. Τα λιπαρά έχουν σημασία σε περιπτώσεις παθολογικές. Εκεί δίνεται ειδική διατροφή. Σε μας όμως το καλύτερο είναι 3 μερίδες γαλακτοκομικών την ημέρα, πρόβεια ή κατσικίσια.
    Το κατσικίσιο τυρί είναι αριστούργημα, και έχει αρκετά χαμηλά τα λιπαρά του, το τρώω πολύ συχνά, γενικά τόσο τρώω κι εγώ, τρείς μερίδες γαλακτοκομικών την ημέρα .
    Επίσης μ ου αρέσει πολύ το ξυνόγαλα και το γάλα ρυζιου, αλλά είναι τίγκα στον υδατάνθρακα

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Το ρυζιού Μπέττυ το μετράμε στους υδατάνθρακες, έχεις δίκιο.
    Εγώ φτιάχνω δικό μου. Γίνεται πολύ ωραίο. Έχω μίξερ και το χτυπάω με μπανάνα ή μέλι ή όποιο άλλο υλικό μου έρθει.
    Ψάξε στο ίντερνετ και θα βρεις συνταγές. Γιατί στο σπίτι το κάνεις με καστανό ρύζι που ειναι πιο υγιεινό και διατητικό.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    57
    κατσικισιο τυρι ειναι το κατικι?

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Nαι το κατίκι είναι κατσικίσιο΄και δεν έχει πάρα πολλά λιπαρά

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by Danai20
    Το ρυζιού Μπέττυ το μετράμε στους υδατάνθρακες, έχεις δίκιο.
    Εγώ φτιάχνω δικό μου. Γίνεται πολύ ωραίο. Έχω μίξερ και το χτυπάω με μπανάνα ή μέλι ή όποιο άλλο υλικό μου έρθει.
    Ψάξε στο ίντερνετ και θα βρεις συνταγές. Γιατί στο σπίτι το κάνεις με καστανό ρύζι που ειναι πιο υγιεινό και διατητικό.
    ναι κι εγώ το κάνω , επίσης έμαθα να φιάχνω γάλα αμυγδάλου που επίσης είναι πεντανόστιμο, υπάρχει και στα καταστήματα υγιεινών προιόντων. Με αυτά τα δύο φιάχνω τη βρώμη μου για πρωινό, οπότε τρώγω το γιαουρτάκι σαν γαλακτοκομικό μετά/

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    Originally posted by Danai20
    Ρώτησα τη φίλη μου τη διαιτολόγο για τα γαλακτοκομικά, χιχι

    Λοιπόν μου είπε ότι το γάλα για το οποίο ευθύνονται τα άσχημα των ερευνών, είναι το αγελαδινό γιατί περιέχει μεγάλα ποσοστά κασείνης. Αν δλδ τρώμε πρόβειο και κατσικίσιο δεν υπάχει πρόβλημα. Τα λιπαρά έχουν σημασία σε περιπτώσεις παθολογικές. Εκεί δίνεται ειδική διατροφή. Σε μας όμως το καλύτερο είναι 3 μερίδες γαλακτοκομικών την ημέρα, πρόβεια ή κατσικίσια.
    ε ναι βρε παιδιά δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά..α γιαυτό έχουν αρχίσει τα σούπερ μάρκετ να φέρνουν και κατσικίσια γάλατα, είπα και γω. αν και απ'όσο ξέρω το κατσικίσιο γάλα μυρίζει λίγο, ε;;

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •