voi8eia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: voi8eia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1

    voi8eia

    Γεια σας και συγχαρητηρια για το forum σας. Γραφω γιατι εχω ανησυχησει με κατι που μου συμβαινει. Αρχικα ημουν ενα φυσιολογικο κοριτσι με κανονικα κιλα 1.80 με 65 κιλα. Αρχισα να κανω διαιτα επηρεασμενη απο τα ΜΜΕ και εφτασα τα 55 με αρκετη γυμναστικη και διαιτα. Οι γονεις μου το καταλαβαν και μαλωναν πολυ συχνα μαζι μου για να αρχισω να ξανατρωω εγω ομως δεν ηθελα. Αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι εχει να μου ερθει περιοδος εδω και 10 μηνες. Σας παρακαλω πειτε μου τι να κανω για να μου ξαναερθει...Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    γεια σου!βασικα να ξερεις οτι πολλές φορες συμβαίνει αυτό με τη περίοδο οταν χάνουμε υπερβολικά πολλά κιλά..απ όσο ξέρω δυστυχώς αν δεν παρεις καποια κιλά δύσκολα θα βρείς σωστή λύση για να σου ρθει η περιοδος.πάντως μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα τα κιλά σου μήπως πρέπει να το κοιτάξεις για κάποια διατροφική διαταραχή?(ανορεξία δλδ)δε θέλω να σε ανησυχήσω ή να σε θίξω απλα ήδη στα 65 με 1.80 ύψος πρεπει να σουν πολύ αδύνατη,στα 55 θα φαίνεσαι κοκαλιάρα και αδύναμη.
    Σε φιλώ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    εαν θες την περιοδο σου θα πρεπει να εισαι υγιης, κ για να εισαι υγιης πρεπει να τρως.
    μπορεις να ρωτησεις καποιον ειδικο,
    αλλα να ρωτησεις κ τον εαυτο σου γιατι δεν τρως...
    μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω, να σε εμψυχωσω, να σε συμβουλεψω, αλλα μονο ειδικοι μπορουν.
    Μπορεις καλλιστα να πας σενα διατροφολογο για αρχη...

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=2202

    δες εδω αν θελεις

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    18
    Κάποτε νόμιζα πως είμαι η μοναδική που περνάω κάτι τέτοιο... Κι έπειτα συνειδητοποίησα πως αυτό δεν είναι ένα παρά ένα μόνο ψέμα! Αγαπημένη μου swif μπορώ πραγματικά να φανταστώ όχι μόνο το πώς φαίνεσαι στους άλλους αλλά και το πώς βλέπεις εσύ τον εαυτ΄σου μπεροστά στον καθρέφτη. Είναι λίγο πολύ σα να βλέπω τον ίδιο μου τον εαυτό. Έχουμε ακριβώς το ίδιο ύψος και τα ίδια κιλά. Στους άλλοους φαινόμαστε κοκκαλιάρες αλλά κατά βάθος εμείς το απολαμβάνουμε. Μας αρέσει η εικόνα αυτή του σώματός μας. Αυτό όμως δεν είναι υγεία. Κι εγώ κάθε φορά που πέφτω κάτω από τα 58-59 κιλά την "ψάχνω" και πολλές φορές χρειάζονται μήνες μέχρ να την ξαναβρω ακριβώς όπως και στην δική σου περίπτωση. Τελικά με το που φτάνω στα 59, τσουπ εμφαίζεται από μόνη της ως δια μαγείας. Δεν χρειάζεται λοιπόν να κάνεις πολλά ούτε και θα σου πω πως πρέπει να γίνεις και πάλι 65 για να αδιαθετείς φυσιολογικά, αν και ξέρω πως αυτό θα ήταν το σωστό γιατί αυτό σημαίνει υγεία. Κι όμως ξέρω πως και να στο πω δεν θα το κάνεις... Προσπάθησε λοιπόν να πάρεις λίγα κιλά κια να φτάσεις στο οριακό εκείνο βάρος που σου επιτρέπει να έχεις περίοδο ενώ αν πέσεις κάτω από αυτό χάνεται. Το ποιο βάρος είναι αυτό θα το βρεις μόνη σου με πειραματισμούς. Καθώς θα ανεβαίνει σταδιακά η ζυγαριά θα παρατηρείς τί συμβαίνει με την περίοδό σου. Για εμένα προσωπικά όπως σου είπα ήδη το κρίσιμο αυτό βάρος είναι τα 59 κιλά περίπου. Αξίζει μια προσπάθεια!! Κι αν ανησυχείς τώρα για το πώς θα δείχνεις, πίστεψέ με ούτε καν φαίνονται τα κιλά αυτά γιατί δεν γίνονται λίπος ή κοιλίτσα ή παχάκια αλλά αντίθετα τα χρησιμοποιεί ο οργανισμός στην εσωτερική δομή του (πχ. κόκκαλα, μύες, κτλ) Δοκίμασέ το λοιπόν!! Κι έτσι θα σταματήσουν να φωνάζουν και οι γονείς σου...
    Φιλικά χχχ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Για να διατηρείται ο κύκλος σου ομαλός,πρέπει το σώμα να έχει ένα ποσοστό λίπους.Πάντως τ'ότι βλέπεις μια δυσλειτουργία είναι σοβαρή ένδειξη ότι κάτι δεν κάνεις καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by katerinaa
    Κάποτε νόμιζα πως είμαι η μοναδική που περνάω κάτι τέτοιο... Κι έπειτα συνειδητοποίησα πως αυτό δεν είναι ένα παρά ένα μόνο ψέμα! Αγαπημένη μου swif μπορώ πραγματικά να φανταστώ όχι μόνο το πώς φαίνεσαι στους άλλους αλλά και το πώς βλέπεις εσύ τον εαυτ΄σου μπεροστά στον καθρέφτη. Είναι λίγο πολύ σα να βλέπω τον ίδιο μου τον εαυτό. Έχουμε ακριβώς το ίδιο ύψος και τα ίδια κιλά. Στους άλλοους φαινόμαστε κοκκαλιάρες αλλά κατά βάθος εμείς το απολαμβάνουμε. Μας αρέσει η εικόνα αυτή του σώματός μας. Αυτό όμως δεν είναι υγεία. Κι εγώ κάθε φορά που πέφτω κάτω από τα 58-59 κιλά την "ψάχνω" και πολλές φορές χρειάζονται μήνες μέχρ να την ξαναβρω ακριβώς όπως και στην δική σου περίπτωση. Τελικά με το που φτάνω στα 59, τσουπ εμφαίζεται από μόνη της ως δια μαγείας. Δεν χρειάζεται λοιπόν να κάνεις πολλά ούτε και θα σου πω πως πρέπει να γίνεις και πάλι 65 για να αδιαθετείς φυσιολογικά, αν και ξέρω πως αυτό θα ήταν το σωστό γιατί αυτό σημαίνει υγεία. Κι όμως ξέρω πως και να στο πω δεν θα το κάνεις... Προσπάθησε λοιπόν να πάρεις λίγα κιλά κια να φτάσεις στο οριακό εκείνο βάρος που σου επιτρέπει να έχεις περίοδο ενώ αν πέσεις κάτω από αυτό χάνεται. Το ποιο βάρος είναι αυτό θα το βρεις μόνη σου με πειραματισμούς. Καθώς θα ανεβαίνει σταδιακά η ζυγαριά θα παρατηρείς τί συμβαίνει με την περίοδό σου. Για εμένα προσωπικά όπως σου είπα ήδη το κρίσιμο αυτό βάρος είναι τα 59 κιλά περίπου. Αξίζει μια προσπάθεια!! Κι αν ανησυχείς τώρα για το πώς θα δείχνεις, πίστεψέ με ούτε καν φαίνονται τα κιλά αυτά γιατί δεν γίνονται λίπος ή κοιλίτσα ή παχάκια αλλά αντίθετα τα χρησιμοποιεί ο οργανισμός στην εσωτερική δομή του (πχ. κόκκαλα, μύες, κτλ) Δοκίμασέ το λοιπόν!! Κι έτσι θα σταματήσουν να φωνάζουν και οι γονείς σου...
    Φιλικά χχχ
    ολα τα κιλα τα χρησιμοποιει ο οργανισμος στην εσωτερικη δομη του οταν τα εχεις παρει με σωστη διατροφη,
    ομως οταν ξερεις πως να μην φας πως ειναι δυνατο να ξερεις να φας?
    ας παει σε ενα διατροφολογο να τα παρει με τον σωστο τροπο κ οχι με πειραματισμους.
    Οι πειραματισμοι σας πηγαινουν στα οριακα σημεια που λετε,
    μη παιζετε με τα ορια, κ μαλιστα τα δικα σας!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1
    γεια σου!βασικα εγω νομιζω οτι η περιοδος σου σταματησε και απο τη γυμναστικη που εκανες. Για να χασεις τοσα πολλα κιλα σημαινει οτι θα εκανες καθημερινη ασκηση. Το φαινομενο αυτο λεγεται αμμηνοροια και ισως θα ηταν καλο να σταματησεις για λιγο τη γυμναστικη αν τη συνεχιζεις ακομη για να μπορεσεις να ξεκουραστεις και να βαλεις και καποια κιλα...εστω 2-3 για να συνελθει ο οργανισμος σου. Ελπιζω να βοηθησα...

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    28
    swif σου εχω στειλει u2u.. κοιταξε το αν θες :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα.Το πρόβλημα μου είναι το ίδιο με της swif .Εγώ είχα ανορεξία με βουλιμία μαζί , έχασα πολλά κιλά και έχω να δω περίοδο 8 μήνες. Στην αρχή ήθελα να πιστεύω πως έυθύνονταν οι εμετοί, μετά απο πολύ καιρό αποφάσισα να πάω στη γυναικολόγο και μου είπε κατευθείαν να πάρω κιλά.Απο κει και πέρα άρχισε νέος κύκλος...Απο τη μια είμαι θετική πλέον στο να πάρω 3 κιλά , απο την άλλη όταν τρώω πολύ δεν αντέχω και τα βγάζω.Όταν δεν κανω εμετό την άλλη μέρα πονάνε φρικτά τα νεφρά μου.Λέφτα για διατροφολογο δεν υπάρχουν και απο τη μια ακούγεται εύκολο να πάρεις κιλά απο την άλλη προσπαθώ να τα πάρω με τον ίδιο αρρωστημένο τρόπο που τα έχασα.
    Katerina εσυ όταν παίρνεις κιλά σου έρχεται αμέσως περιοδος?Έχω διαβάσει οτι κάνει απο 2 έως 4 μήνες γιαυτό.Επειδή στην κυριολεξία έχω πάθει πανικό για να δω ξανά περίοδο , μέσα σε 2 εβδομάδες έχω πάρει 2,5 κιλά.Τρώω ακατάσχετα ότι λιπαρό υπάρχει.Και πολύ φοβάμαι μήπως ξεφύγω και φτάσω στο άλλο άκρο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    να συπληρώσω οτι είμαι 1.65 και 46 κιλά πλέον.Στα 48 που ήμουν πάντα είχα περίοδο κανονικά , φαίνομαι κανονική σε πάχος δηλαδή αλλά φοβάμαι μήπως προσπαθώ με λάθος τρόπο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    18
    Ροζούλα μου γεια σου! Όχι, η αλήθεια είναι πως δεν σου έρχεται αμέσως με το που θα δείξει η ζυγαριά το επιθυμητό βάρος. Περίπου έναν με δύο μήνες μετά συνήθως ή ίσως και λίγο παραπάνω με την προυπόθεση βέβαια ότι παραμένεις σταθερή στο συγκεκριμένο βάρος χωρίς αυξομειώσεις. Στην αντίθετη περίπτωση το μόνο που θα καταφέρεις είναι για ακόμη μία φορά να καταστρέψεις τον εαυτό σου και να ακολουθήσεις την λάθος διαδρομη, αυτήν από την οποια όλοι μας προσπαθούμε εναγωνίως να ξεφύγουμε! Πράγματι, το να τρως πολλά λιπαρά για να αυξήσεις το βάρος σου είναι μία κάποια λύση αλλά όχι και η πιο σωστή... Συγγνώμη αν σε απογοητεύω! Η αλήθεια είναι πως λειτουργεί και πως σε μικρο χρονικό διάστημα ανακτάς το βάρος σου όμως θα ήταν σίγουρα 1000 φορές καλύτερο αν μπορούσες να το πετύχεις με λίγο πιο ισορροπημένη διατροφή, στα πλαίσια της οποίας βέβαια θα καταναλώνεις και λιπαρά. Είναι πολύ πιο δύσκολο και χρονοβόρο όμως είναι συγχρόνως και καλύτερο μακροπρόθεσμα για την υγεία σου καθώς στην αντίθετη περίπτωση μπορεί η χοληστερίνη σου να εκτοξευθεί στα ύψη καθώς ο οργανισμός σου δεν είναι συνηθισμένος σε κάτι τέτοιο και από την πλήρη στέρηση περνάει στο άλλο άκρο. Το έχω δοκιμάσει κι εγώ, γι' αυτό και μπορώ και το αναλύω... Από εδώ και πέρα λοιπόν προσπάθησε να τρως περισσότερη πρωτείνη και υδατάνθρακες και περιόρισε τα σάκχαρα και τα λιπαρά που καταναλώνεις, χωρίς ωστόσο να τα στερείς από τον οργανισμό σου γιατί είναι κι αυτά απαραίτητα για την σωστή λειτουργία του! Και αν τρέφεσαι σωστά δεν θα νιώθεις την ανάγκη να τα φας! Θα είσαι πλήρης! Και αν κάποιες φορές το παρακάνεις, μην αγχώνεσαι και κυρίως μην τα βάζεις με τον εαυτό σου! Για να τα έφαγες πάει να πει πως τα χρειάζόσουν γι αυτό και ο εγκέφαλος έστειλε το συγκεκριμένο μήνυμα... Απενοχοποίησε το! Δεν αξίζει! Και στο κάτω κάτω δεν έκανες και κανένα έγκλημα! Δεν το παρακάνεις αρκεί να μην γίνει αυτή η καθημερινή σου διατροφή! Μία προσπάθεια όμως αξίζει σίγουρα τον κόπο! Η ζωή μακρυά από τις διατροφικές διαταραχές είναι υπέροχη και πάνω απ' όλα ξέγνοιαστη! Γιατί να μην την απολαύσουμε?
    Ελπίζω πως σε βοήθησα και μπορώ μόνο να σου ευχηθώ καλό κουράγιο και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! Με θέληση και υπομονή όλα μπορούν να διορθωθούν! Και για οτιδήποτε άλλο θελήσεις μην διστάσεις να μου στείλεις...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Κατερίνα μου καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!Μου δίνεις κουράγιο , έχω ξυπνήσει με έναν τρομερό στομαχόπονο, χτες βράδυ το έριξα στα γλυκά, δεν λέω ποσότητες γιατί όποιος διαβάσει θα τρομάξει και επιπλέον είναι απο τις ελάχιστες φορές μετά απο τόσους μήνες που δεν τα έβγαλα.Η αίσθηση είναι πραγματικά απαίσια!Γενικά προσπαθώ να αυξήσω τις μερίδες και να τρώω κανονικό φαγητό αλλά επειδή είναι αρκετά οδυνηρό για την ψυχολογία μου το να φάω συνειδητά(δεν έχω νικήσει εντελώς ακόμα τον ανορεκτικό μου εαυτό), ξεσπάω σε ακατάσχετα βουλιμικά με το σκεπτικό να φτάσω γρήγορα στα κανονικά μου κιλά και μετά να τα διατηρήσω και να περιμένω..Αυτό γίνεται περίπου μια φορά την εβδομάδα όχι παραπάνω.Δεν έχω ψυχολογική στήριξη απο κανέναν και καταλαβαίνεις οτι όσο βλέπω στον καθρέφτη το σώμα μου να γεμίζει είναι στιγμές που τρελάινομαι.Και μου είναι σίγουρα πιο εύκολο να κάνω μια διατροφή συντήρησης , παρα αύξησης βάρους , ενω πριν λίγο καιρό η απόλυτη ευτυχία μου ήταν να βλέπω τα κόκαλά μου!Επιπλέον εμένα μου σταμάτησε η περίοδος πριν χάσω τα πολλά κιλά, δεν ξέρω ίσως επειδή έτρωγα ελάχιστα, πεινούσα και ο οργανισμός αντέδρασε.Δεν ξέρω΄πάντως είμαι αποφασισμένη να το παλέψω όσο αντέξω και ελπίζω να μην γυρίσω ποτέ στα παλιά.Με βοήθησε πολύ το μήνυμα σου σευχαριστώ ξανά κ θα τα ξαναπούμε!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    5
    και νόμιζα πως ήμουν η μόνη που αντιμετώπιζε το πρόβλημα με την περίοδο. Εγώ κορίτσια έχω να δω περίοδο 2 ολόκληρα χρόνια!!!! Από μόνη της γιατί μόλις τελείωσα μια 7 μηνη θεραπεία με αντισυλληπτικά οπότε είχα περίοδο αλλά με φάρμακα. Η απουσία περιόδου όλο αυτό το διάστημα με έχει φτάσει σε απελπιστικό σημείο από πλευράς ψυχολογίας. Έχω νεύρα όλη μέρα ξεσπάω συνέχεια και δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση.
    Εγώ με διαιτολόγο αλλά και μόνη μου τα τελευταία 4 χρόνια κατάφερα και έχασα 50 ολόκληρα κιλά. Λογικό βέβαια ο οργανισμός μου εξασθένησε και η αλήθεια είναι ότι πέρασα και ένα στάδιο σχεδόν ανορεξίας αλλά η περίοδος μου κόπηκε πριν αρχίσω τις διατροφικές βλακείες. Το τελευταίο διάστημα πήρα κιλά, γράφτηκα στο γυμναστήριο να κινηθεί λίγο ο οργανισμός και τώρα μετά το τέλος της θεραπείας με αντισυλληπτικά περιμένω να δω αν θα δω φως.
    Σε λίγες μέρες υποτίθεται ότι πρέπει να δω περίοδο αλλά πραγματικά δεν το πιστεύω. Δεν έχω κανένα από τα συνηθισμένα συμπτώματα που με πιάνουν και γενικά νομίζω πως τσάμπα χαπακωνόμουν τόσο καιρό.
    Και το χειρότερο έχω κυριευτεί από άγχος πράγμα που επιδεινώνει την κατάσταση μου?
    Τι μου προτείνεται να κάνω? Δεν αντέχω άλλο χωρίς περίοδο. Να το πάρω απόφαση ότι δε θα ξαναέρθει ποτέ? Αν κάποια στιγμή στο μέλλον θελήσω να κάνω ενα παιδί να το ξεγράψω?
    Συγνώμη αν αυτά που γράφω σας φαίνονται βλακείες αλλά δεν αντέχω άλλο. Έχω κουραστεί. Και από την άλλη έχει χαλάσει ο μεταβολισμός μου και πλέον παχαίνω με το σκέτο νερό. Και κοντεύω να ξαναγίνω χοντρή και δεν εχω και περίοδο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •