Ψυχολογος ή Ψυχιατρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10

    Ψυχολογος ή Ψυχιατρος

    Γειας σας, ειμαι καινουργιος στο forum και οπως ολοι ετσι και εγω εχω τις δικες μου στιγμες που ειμαι down. Για την ακριβεια ειμαι down εδω και 6 χρονια. Δεν εχω ενδιαφεροντα, δεν ασχολουμε με κατι ουτε για αυτο που σπουδαζω δεν εχω ορεξη. Τις τελευταιες μερες τα βλεπω ολα μαυρα, δεν εχω διαθεση για τπτ βαριεμαι απιστευτα εχω νευρα και στο μυαλο μου γυρνανε πραγματα ειτε που θελω να κανω ειτε που ηθελα να κανω χαμενες στιγμες και ευκαιριες τι θα κανω στο μελλον. Γενικα ειμαι ατομο που δεν πιστευει στον εαυτο του. Πριν δυο μηνες πηρα την αποφαση να παω σε ψυχολογο, προσπαθησε να με βοηθησει λεγοντας μου καποια πραγματα και βαζοντας μου καποιες ασκησεις αλλα δεν βλεπω οτι μπορω να αλλαξω με αυτο τον τροπο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ο ψυχολογος πρεπει να με συστησει σε καποιον ψυχιατρο ή μπορω να παω ετσι; Πρεπει να κανω καποιες εξετασεις πχ εγκεφαλογραφημα; Τα φαρμακα βοηθανε, και αν ναι ποσο αμεσα; Την εχω βαρεθει αυτη την κατασταση νιωθω πως χανω πραγματα απο τη ζωη μου που δεν μπορω να τα αναπληρωσω αργοτερα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Καλώς ήρθες Γιώργο_86.
    Λοιπόν Οι ψυχίατροι έχουν την άδεια να σου δώσουν φαρμακευτική αγωγή ενώ οι ψυχολόγοι όχι. Η μεγάλη διαφορά αυτή είναι.

    Η δική μου εμπειρία είναι ότι ο ψυχίατρος μου έδωσε φαρμακευτική αγωγή και μιλάγαμε για την πορεία μου με τα φάρμακα. Ενώ ο ψυχολόγος εστίαζε περισσότερο στην αλλαγή της ψυχικής μου κατάστασης. Με βοήθησαν όμως και οι δύο. Δηλαδή στην αρχή η φαρμακευτική αγωγή συνέβαλε στο να αισθανθώ γρηγορότερα καλά, αργότερα όταν ισορρόπησα και δεν έπαιρνα φάρμακα ο ψυχολόγος με βοηθούσε να διατηρήσω την καλή μου ψυχική κατάσταση.
    Πιστεύω ότι είναι τελείως προσωπικό ζήτημα όπως ο γυναικολόγος για μας τις γυναίκες.
    Όχι δεν χρειάζεται να συστήσει κανείς σε ψυχίατρο απλά βρίσκεις κάποιον και πας. Πήγαινε δες , αν σου κάνει κάτσε και αν όχι άλλαξε.

  3. #3
    Γιώργο σου χω στείλει προσωπικό μήνυμά διάβασέ το.Γνωμη μου είναι ότι εφόσον πάσχεις απο κλινική κατάθλιψη καλό θα ταν πρώτα να αντιμετωπίσεις τα βιολογικά συμπτώματα της κατάθλιψης(κόπωση,εξάντλησ η,έλλειψη διάθεσης) πράγμα που μπορεί να γίνει είτε φαρμακευτικά είτε με εναλλακτικές θεραπείες.Αφού νιώσεις καλύτερα μπορείς να κάνεις ψυχοθεραπεία και να αντιμετωπίσεις το ψυχολογικό κομμάτι της.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    athens
    Posts
    2
    καλησπέρα και απο εμένα.
    Εγώ θα πρότεινα στον φίλο μας να επισκεφθεί έναν ψυχίατρο, να του πει τι νοιώθει, πώς αισθάνεται, πόσο καιρό είναι έτσι, γενικά του μιλήσεις για εσένα, να καταλάβει ακριβώς τί έχεις, και αν όντως έχεις κατάθλιψη, που αυτό νομίζω πως συμβαίνει απο τα όσα λες, τότε εκείνος και μόνο θα σου συστήσει την κατάλληλη θεραπεία.
    Ο συνδιασμός της φαρμακευτικής αγωγής με τον ψυχολόγο για οσους έχουν κατάθλιψη πιστεύω ότι ειναι ο ιδανικός.
    Εγώ έχω κατάθλιψη εδώ και 6 χρόνια και πραγματικά αναστήθηκα απο τα χάπια που μου όρισε ο ψυχίατρος μου, και η ψυχολόγος με βοηθάει να κανω πάντα ένα βήμα παραπέρα, να καταλάβω γιατί αισθάνομαι αυτα που αισθάνομαι και με βοηθάει στο να αποκτήσω και πάλι αυτοπεποίθηση και να σταθώ στα πόδια μου και πάλι.
    Θα περιμένουμε νεα σου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •