φαυλος κυκλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232

    φαυλος κυκλος

    ξερετε τι συνηδειτοποιω ολο και πιο πολυ τελευταια?
    οτι δεν υπηρξε ουτε μια μικρη περιοδος στη ζωη μου μετα τα 15 που να μην ημουν ή σε περιοδο διαιτας ή σε περιοδου περιοδο υπερφαγιας οτι να ναι...

    οτι παντα ημουνα των ακρων...οτι επαιρνα και εχανα τα κιλα χωρις να καταφερω να τα διατηρησω για περισσοτερο απο 2-3 μηνες max.οτι φοβαμαι μηπως παλι εχω πεσει στον ιδιο φαυλο κυκλο οπως στην τελευταια μου προσπαθεια.οτι λυση ισως να μην υπαρξει ποτε γιατι σχεδον ποτε δεν εχω φαει σαν φυσιολογικος ανθρωπος και αυτο σημαινει ή θα στερουμαι ή θα γουρουνιαζω τρελα....

    οτι 15 χρονια μετα θα επρεπε να εχω μια πιο υγιη σχεση με τον εαυτο μου και τις διατροφικες μου συνηθειες...
    οτι βεβαια ποτε δεν ειναι αργα...

    πως πιστευεται οτι θα καταφερουμε να σπασουμε αυτον τον φαυλο κυκλο αυτη τη φορα μια για παντα?υπαρχει περιπτωση να τον νικησουμε ποτε αραγε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    κοιταξε το θεμα ειναι να συνειδητοποιησουμε ολες αν θελουμε να ειμαστε αδυνατες καθαρα για λογους ματαιοδοξιας η για λογους υγειας. γιατι μακροπροθεσμα το κανουμε για την υγεια μας. το βαλε κιλα βγαλε κιλα μπορει να συνεχιστει επ'απειρο το θεμα ειναι αν ειμαστε υγιεις και σωματικα και ψυχικα. να ξερουμε δλδ ποτε χρειαζομαστε να χασουμε και ποτε ειμαστε ΟΚ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    αυτο που λες με την υγεια προσωπικα δεν με απασχολησε ποτε γιατι ποτε δεν ειχα και πολλα κιλα,αρα πιο βαθια αν το δω υπαρχει μονο η ματαιοδοξια(ασχημο ακουγεται και μαλλον ειναι κιολας)!πως μπορουμε να αποκτησουμε μια υγιη σχεση με το φαγητο ωστε να σπασει πια αυτο το πισω μπρος?νομιζω δεν εχει να κανει με τα κιλα αυτο,ειναι καθαρα ψυχολογικο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    Είναι πολύ θετικό που συνειδητοποίησες τί γινεται, αυτο θα σε βοηθησει απο την στιγμη που ξερεις το προβλημα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Κι εγω ημουν παντα των ακρων.Η δε θα ετρωγα τιποτα η επρεπε να τα φαω ολα.Και τις περισσοτερες φορες τα ετρωγα ολα το βραδυ μετα απο μια μερα χωρις καθολου φαγητο.Σχεση αγαπης και μισους που κανονικα δε θα επρεπε να εχουμε με το φαγητο.Αλλωστε μια καθημερινη αναγκη ειναι,ολοι τρωνε καθημερινα.Το θεμα ειναι ποσο και για ποιο λογο.Κανονικα θα επρεπε να τρωμε γιατι πειναμε...κανονικα...Αλλα εγω παντα ετρωγα γιατι βαριομουν..ισως και γιατι προερχομαι απο μια οικογενεια που οι μονες στιγμες ηρεμιας και διασκεδασης ηταν μπροστα στην τηλεοραση με ατελειωτα snacks.Οι λογοι ειναι πολλοι νομιζω κι εχουν τις ριζες τους βαθια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    αμπσολουτακι ευχομαι να σπασεις τον κυκλο σου, δεν ειμαι πολυ στα καλα μου οποτε δε θελω να σε ριξω ψυχολογικα γιαυτο δεν λεω αλλα...
    παμε για την ευθεια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    πσιτ πως εισαι μικρο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    badoula μου γεια σου!εγω οκ ειμαι,αν και περασα διαφορα αλλα με αισιο τελος!
    ο φαυλος κυκλος δεν ξερω εαν εχει σπασει τελικα ή απλα εχει φυγει για λιγο...ξερω βεβαια οτι εαν φαω κανονικη ποσοτητα(και οχι πολυ) δεν ειμαι απο αυτες που σταματαω αλλα στην φαση αυτη βοηθαει και η ζεστη και σκαμε πιο ευκολα!σε 4,5 εβδομαδες ξεκινανε οι διακοπες μου και θελω να τα εχω καταφερει εως τοτε και νη μην πεσω με τα μουτρα στις διακοπες παλι και γυρισω 55...θα δειξει,ο Θεος βοηθος.......

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •