ΖΥΓΑΡΙΕΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69
  1. #16
    Originally posted by granita
    Originally posted by Veronica
    Originally posted by semie
    εγω εχω μια καινουρια της τεφαλ με λιπομετρηση,60 ευρω την πηρα κ ειναι πολύ καλή!σε μια διαιτολογο που πηγα ειχα ελαχιστη απόκλιση στα κιλα 200γρ και στο λιπος 0.4% νομιζω που υποθετω οτι ειναι οκ.
    Semie την ίδια έχουμε! Τι μέθοδο λιπομέτρησης χρησιμοποιεί η διαιτολόγος σου;; Εμένα όσο αφορά το λίπος έχει τεράστια απόκλιση γύρω στο 7-8% (λιγότερο η ζυγαριά), αλλά η διαιτολόγος μου με μετράει με κάτι patch στο χέρι κ στο πόδι..
    δυο φορες εχω κανει σε διαιτολογο,οταν αρχισα και πριν λιγο καιρο.με δερματοπτυχομετρο..η καπως ετσι λεγεται τελοσπαντων!εχει κ ζυγαρια που μετραει το λιπος (Πιανω κ με τα χερια κατι ειδικα) αλλα μου βαζει κ αυτα τα δερματοπτυχο....πως τα λενε!ευτυχως δεν εχει μεγαλη αποκλιση!νομιζω οτι 8% ειναι τεραστια αποκλιση!πως γινεται αυτο!!
    Έκανα μία μικρή έρευνα στο internet κ η μέθοδος της διαιτολόγου, η οποία βασίζεται στην ροή του ρεύματος μέσα από το σώμα, θεωρείται αξίοπιστη. Αντιθέτως, θεωρούν ότι αυτές οι ζυγαριές που μετρούν το λίπος είναι μάπα γιατί στην καλύτερη (αν δεν χρησιμοποιούν την απλή μεθοδο τον τριών, δηλαδή στα 100 κιλά 40 κιλά λίπος, στα 70 πόσα?) θα μετρήσει το λίπος μέχρι τη μέση. Αν διαβάσετε στις οδηγίες της ζυγαριάς λεει να μην ακουμπούν οι μηροί μεταξύ τους κατά το ζύγισμα. Όμως κάποτε εννώνονται...

    Τέλοσπάντων, το θέμα είναι να τρώμε σωστά κ να γυμναζόμαστε όσο μπορούμε.. Και να το διατηρήσουμε σαν στάση ζωής (κλάψ.. γλυκάκια μου κ σοκολατίτσες μου... :P)!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλα ναι κ εγω το πιστευω οτι ειναι μουφα αλλα δεν ειναι κακο να παιρνουμε μια ιδεα!εγω σ αυτη τη φαση ειμαι καπου στο 21-22% λογικα γιατι μετραω τη λιπομετρηση που ειχα κανει σε μια διαιτολογο κ μ ειχε βγαλει καπου εκει δε θυμαμαι ακριβως αυτη τη στιγμη.

  3. #18
    Originally posted by granita
    καλα ναι κ εγω το πιστευω οτι ειναι μουφα αλλα δεν ειναι κακο να παιρνουμε μια ιδεα!εγω σ αυτη τη φαση ειμαι καπου στο 21-22% λογικα γιατι μετραω τη λιπομετρηση που ειχα κανει σε μια διαιτολογο κ μ ειχε βγαλει καπου εκει δε θυμαμαι ακριβως αυτη τη στιγμη.
    Εμένα η διαιτολόγος στα 74 κιλα μου έβγαλε 40% λιπος (τραγωδία...) κ τώρα η ζυγαριά με δείχνει 31%.
    Αυτό το 40% δεν μπορώ να το χωνέψω.. είμαι κ 1,70 τι στο καλό σκέτο ξυγκάκι είμαι????

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    βερονικα αυτο που λες ειναι αδυνατον.θα εχει προβλημα η ζυγαρια της,ειναι δυνατο να σε βγαλει 40% ενω αν πας κ το κανεις στο ιντερνετ οπουδηποτε σου βγαινει 26% οτι αντιστοιχει σε 74 κιλά κ 1.70.πες οτι αυτο στο ιντερνετ δεν ειναι για ολους αλλα το κοιταμε σαν προσεγγιση αντε να χεις πες 4-5% λιπος παραπανω αλλα οχι κ ετσι.απ οσο ξερω στο 40% μπορεις να παρεις εγκριση για εγχειρηση.εγω θα την εκραζα παντως.

  5. #20
    Originally posted by granita
    βερονικα αυτο που λες ειναι αδυνατον.θα εχει προβλημα η ζυγαρια της,ειναι δυνατο να σε βγαλει 40% ενω αν πας κ το κανεις στο ιντερνετ οπουδηποτε σου βγαινει 26% οτι αντιστοιχει σε 74 κιλά κ 1.70.πες οτι αυτο στο ιντερνετ δεν ειναι για ολους αλλα το κοιταμε σαν προσεγγιση αντε να χεις πες 4-5% λιπος παραπανω αλλα οχι κ ετσι.απ οσο ξερω στο 40% μπορεις να παρεις εγκριση για εγχειρηση.εγω θα την εκραζα παντως.
    ΣΟΒΑΡΑΑΑΑΑ???? Την άλλη Παρασκευή είναι το επόμενο ραντεβού θα της πω να ξανακάνουμε. Υπάρχει ίσως καμία παράμετρος που να επηρεαζει τη μέτρηση;;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    παιδια και εγω το καλοκαιρι 40% λιπος ειχα... και τωρα ειμαι στα 28%

  7. #22
    Originally posted by penelope1985
    παιδια και εγω το καλοκαιρι 40% λιπος ειχα... και τωρα ειμαι στα 28%
    Πόσα κιλά έχασες από τότε;;
    Λυγμ, πάνω που άρχισα να ελπίζω ότι έγινε λάθος η μέτρηση....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    κατσε πηνελοπη η κοπελα ειναι 1.70 και 74 κιλα!ειναι σαν να ειμαι εγω που ειμαι 1,63 67 κιλα!εγω στα 71 κιλά δεν ειχα καν 27% ειναι δυνατον!δλδ αν ητανε 1.70 και 85 κιλα ποσο λιπος θα χε 50% ????δεν υπαρχει περιπτωση.φαντασου οτι ενας φιλος του πατερα μου πηγε στον γιατρο κ μας ειπε οτι του βρηκαν 40% λιπος και θα αρχισει διαιτα επειγοντως και ειναι 1.75 και 110 περιπου κιλά!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    ναι ρε παιδια το ποσοστο του λιπους δεν εχει σχεση με τα κιλα. Ακομα και τωρα που ειμαι 58 κιλα εχω 17 κιλα λιπους

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    ναι δεν ειναι απαραιτητο να "συμπίπτουν" αλλα για καποιον που εχει πχ μονο δεκα κιλα παραπανω με τπτ δε πιστευω οτι εχει 40% λίπος.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    γιατι ρε συ? εγω τωρα στο 28% ειμαι 2 κιλα κατω απο το υψος μου.... εγω το θεωρω πολυ φυσιολογικο. Το καθε σωμα ειναι διαφορετικο και εχει αλλη ποσοστοση μεταξυ της μυικης μαζας και του λιπους. Αυτο ειναι και ο λογος που το BMI ειναι λιγο ακυρη μετρηση μιας και δεν λαμβανει υποψη του το αν το ατομο ειναι πολυ μειωδες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    συμφωνω με Πηνελοπη γρανιτακι!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    τι να σου πω εμενα μου φαινεται παραλογο κατι τετοιο.δλδ αν παρει πχ αλλα εικοσι κιλα απο βλακειες θα παει στο 50%γιατι 1% λίπους ειναι περιπου 2 κιλα (δε το λεω εγω μου το πε μια αθλητρια).μη ξεχνας οτι εσυ ησουν 20 κιλά πανω απ το βαρος σου κ ειχες 40% κ οχι μόνο 4.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    1% του λιπους ειναι διαφορετικο σε καθε ανθρωπο. Αλλο οταν εισαι 50 κιλα αλλο στα 80 αλλο στα 100.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    οπως κ να χει ειμαι σιγουρη οτι στη μετρηση η θα χει πιει νερο η θα χε φαει η κατι τελοσπαντων.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •