SUPER SIZE ME
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: SUPER SIZE ME

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26

    SUPER SIZE ME

    Χθες βραδυ ειχα μια πελωωωωωωωρια λαχταρα για να φαω κατι απο φαστ φουντ, απο τι μια με εσωσε το οτι το μονο delivery που εχω εδω κοντα κανει pizza(και δεν ειχα καμια ορεξη για pizza) και απο την αλλη αποφασισα να ξαναδω μετα απο 2 χρονια το ντοκιμαντερ SUPER SIZE ME !!!.... αποτελεσμα? κοιμηθηκα πανευτηχης που απεφυγα να παρω βραδιατικα 2000 θερμιδες και οχι μονο....
    Σκεφτηκα οτι μπορει κι αλλα ατομα εδω μεσα να εχουν κατα διαστηματα "περιεργες" ορεξεις για γυρους, σουβλακια, μπιφτεκια και τα σχετικα και για αυτο σας προτεινω να δειτε το συγκεκριμενο ντοκιμαντερ, εμενα με βοηθησε κι ελπιζω κι εσας ...γιατι το ζητημα δεν ειναι μονο οι θερμιδες αλλα η υγεια μας !!!
    Για τους φιλους που ισως να μην γνωριζουν περι τινος προκειται αντιγραφω παρακατω ενα αρθρο που βρηκα στο cinemanews.gr


    "Τι νομίζετε ότι θα συνέβαινε αν για 30 ολόκληρες μέρες τρεφόσασταν αποκλειστικά με γεύματα Mac Donalds; Και όταν λέμε αποκλειστικά, εννοούμε τρία γεύματα ημερησίως, που γίνονται super size όταν το προτείνουν στο ταμείο. Ακούγεται εφιαλτικό, έτσι δεν είναι; Κι όμως, ο σκηνοθέτης του ντοκιμαντέρ Super Size Me, Μorgan Spurlock, ξεκίνησε αποφασισμένος να διεισδύσει στις διατροφικές συνήθειες ενός fast food nation. Υπό την παρακολούθηση τριών διαφορετικών γιατρών και ενός διατροφολόγου, παρακολουθούμε τον καταπονημένο σκηνοθέτη να ακολουθεί πιστά το πείραμά του, ενώ μέρα με τη μέρα καταρρέει. Αρχικά η χοληστερίνη και το βάρος του αυξάνονται ανεξέλεγκτα, στη συνέχεια παρουσιάζονται πόνοι στο στήθος, μέχρι που προκαλείται βλάβη του ήπατος- και όλα αυτά εξαιτίας της πολύ κακής διατροφής.

    Η μέθοδος του Spurlock (βραβευμένος στο Sundance Festival) προκαλεί την περιέργεια και τα κατώτερά μας ένστικτα. Το ακροατήριο μετατρέπεται σε ένα κοινό οφθαλμολάγνων- παρατηρητών, όπως συνέβαινε τις πρώτες μέρες της reality tv: Θα το κάνει όντως αυτό στον εαυτό του; Πόσο θα αντέξει; Και συνεχίζουμε να παρακολουθούμε - εν μέρει με αποστροφή και εν μέρει με αδημονία- το σκηνοθέτη να καταβροχθίζει το αηδιαστικό πλαστικό φαγητό, με συνεχώς μειούμενη θέληση. Το reality αγκίστρι έπιασε και εμείς έχουμε γαντζωθεί επάνω του μέχρι το τέλος της προβολής.

    Εκτός όμως από τις διατροφικές συνήθειες ενός λαού που συνεχώς χοντραίνει, ο Spurlock εξετάζει πού τελειώνει η προσωπική ευθύνη και πού αρχίζει η ευθύνη της επιχείρησης. Παρομοιάζοντας τη βιομηχανία fast food με την καπνοβιομηχανία, ξεσκεπάζει τις τακτικές μάρκετινγκ που σκοπίμως στοχεύουν στα παιδιά. Οι παιδότοποι, τα δωράκια, τα παιδικά γεύματα με όλη την οικογένεια δημιουργούν όμορφες αναμνήσεις στα παιδιά, που ως ενήλικες γίνονται πιστοί καταναλωτές. Αυτό το πολύ προσωπικό- α λα Michael Moore- φιλμ, αποτελεί γροθιά στον αμερικανικό τρόπο ζωής. Οι σχολικές λέσχες σερβίρουν προτηγανισμένα γεύματα γιατί πιέζονται από πολυεθνικές και τα παιδάκια αναγνωρίζουν τον κλόουν των Mac Donalds, αλλά όχι και τον πρόεδρο των ΗΠΑ. Το fast food δεν έμοιαζε ποτέ περισσότερο εμετικό. "
    cinemanews.gr

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    473
    το χα δει πριν χρονια αλλα δεν με ενθουσιασε....βασικα υποσχεται πολλα ο τιτλος και δεν νομιζω οτι σε καλυπτει ιδιαιτερα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    495
    Εύγε dimi.di- πολύ ενδιαφέρον το θέμα και η προσέγγιση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    331
    Το είδα και εγώ πριν χρόνια και θυμάμαι και τι έτρωγα τι ώρα που το έβλεπα, αλλά δε θέλω να σας κολάσω ώρα που είναι :P
    Μου έχει μείνει πάντως χαραγμένη στη μνήμη μου η εικόνα εκείνου του αδύνατου τύπου που έχει φάει χιλιάδες μπέργκερ (εμ φυσικά σε αυτό θα κολλούσα, με τα μυαλά που κουβαλούσα )
    Είναι ωραίο ντοκιμαντέρ, με πολύ καλές ιδέες όπως για τη τροφή στα σχολεία (αν και είμαστε ακόμα έεεεεετη φωτός πριν υλοποιηθεί κάτι τέτοιο). Μία ένσταση έχω μόνο.. αφού το έκανε που το έκανε το πείραμα, γιατί κόλλησε μόνο στο κατάλογο του Mc Donalds και δεν έκανε ένα μήνα με ποικιλία απ'ολα τα junk food.. πιστεύω ότι θα ήταν κάτι πιο ενδιαφέρν μιας και σε άτομα σαν και εμένα έχει τύχει, στα φοιτητικά μου χρόνια.. (αχρησιμοποίητη κουζίνα για μήηηηηηηνες) :P

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    Originally posted by pennou
    το χα δει πριν χρονια αλλα δεν με ενθουσιασε....βασικα υποσχεται πολλα ο τιτλος και δεν νομιζω οτι σε καλυπτει ιδιαιτερα...
    pennou μου ο τιτλος δεν υποσχεται απολυτως τιποτα απλα αναφερεται στις super προσφορες των υπερμεγεθων γευματων τις συγγεκριμενης αλυσσιδας και κατ΄ επεκταση και ολων εμας !!!
    και κατι ακομα ... κι εγω την πρωτη φορα που το ειδα ειπα ... ενταξει αμερικανιες ...αυτη η ταινια δεν εχει να κανει με την ευρωπαικη κουλτουρα,δεν ειναι ετσι ομως! και το delivery "μπαρμπα-Μητσος" που βρισκεται στη παρακατω γωνια λιγο πολυ την ιδια ποιοτητα φαγητου προσφερει!!! Αν σκεφτουμε οτι οι ελληνες αρχισαμε να εχουμε προβλημα με την παχυσαρκια τις τελευταιες 2 δεκαετιες ή ακομα και το πιο απλο, οτι πολλα ατομα απο εδω μεσα πηραμε τα πολλα παραπανισια κιλα μας κατα τη διαρκεια των σπουδων μας ...οταν δηλαδη στερηθηκαμε το φαγητο της μανουλας μας ... κατι σημαινει ολο αυτο, δεν συμφωνεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Παιδια supersized μεριδες βγαζουν τα Mc μονο στην Αμερικη... Εγω παντως αυτον τυπο αμα ημουν τα Μακ θα τον εσερνα μεχρι τα βοθυ γηρας στα δικαστηρια γιατι στοχοποιει τα Μακ για ενα θεμα που υπαρχει σε ολη την Αμερικη. Η μεση αμερικανικη μεριδα παντου ειναι διπλη απο μια δικη μας... Οσο για κατι τυπους καμμενους π εδειχνε π τρεφονταν μονο με τσιζ επι 30 χρονια τι να πεις... Καλα στερνα και συγχαρητηρια στο τμημα Marketing της Μακ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Το έχω δει κι εγώ και είναι όντως για να προβληματίζεσαι...εμένα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η βλάβη που έπαθε στο συκώτι. Κιλά και χοληστερίνη να ανέβουν είναι αναμενόμενο, αλλά πρόβλημα με το συκώτι? Φαντάσου ποιότητα τροφής. Επίσης μου είχαν κάνει εντύπωση οι μερίδες. Οι μερίδες που είναι λέει σωστές για τους ενήλικες είναι οι σημερινές παιδικές!! ʼρα και στην Ελλάδα καταναλώνουμε μεγαλύτερες μερίδες απ'οτι πρέπει φυσιολογικα! (σίγουρα οχι τις τερατώδεις των Μακ, αλλά ίσως και να μην απέχουμε για πολύ!)
    Πρόσφατα μάλιστα σε παρέα συζητούσαμε για φαστ φουντ κι έλεγε ενα παιδί ότι στα Γκούντις δε του αρέσει να πηγαίνει γιατί τα μπέργκερ είναι μικρά και δε του φτάνουν!
    Επιπλέον θεωρώ πως υπάρχει και ηθική ευθύνη από τις εταιρείες (ειδικά τα Μακ που έχουν συμβάλει τα μέγιστα στην παχυσαρκία στην Αμερική) όπως και με τις καπνοβιομηχανίες. Από τη μία πλευρά είναι στη δική μου ευθύνη το αν θα φάω και τι, αλλά από την άλλη με τόσο μάρκετινγκ και διαφήμιση όπου μας παρουσιάζονται όλα ωραία και ρόδινα και δεν αναφέρονται πουθενά οι αρνητικές συνέπειες αυτού του φαγήτου εκεί πιστεύω έχει ευθύνη κι η εταιρεία.
    Πάντως εμένα αυτό το ντοκιμαντέρ με έκανε να το σκέφτομαι πολύ για να πάω στο φαστ φουντ και τι να επιλέγω να τρώω όταν πηγαίνω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Παιδια και στην Ελλαδα τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ.Οταν οι παππουδες μου πηγαιναν στο πανηγυρι και αγοραζαν σουβλακι,τι επαιρναν? 1 καλαμακι με μια φετουλα ψημενο ψωμι απο πανω.Τωρα οταν παιρνουμε σουβλακι εννοουμε 2 πιτες με γυρο,τιγκα σε πατατες προτηγανισμενες με απειρο λαδι και κετσαπ,μαγιονεζες κτλ κτλ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Θα συμφωνήσω με τη Ντινούλα και θα προσθέσω κάτι που διάβασα σε ένα περιοδικό μαγειρικής.
    Υπάρχει πλέον -επιτέλους- παγκοσμίως μία στροφή στη λεγόμενη cucina povera, τη "φτωχή κουζίνα". Βάση της τα απλά υλικά, μαγειρεμένα όσο το δυνατό πιο αρχέγονα. Τέρμα τα πολύπλοκα. Επιστροφή στη φύση. Γκουρμέ πλέον θεωρούνται πχ. οι λαδερές μπάμιες.
    Χάρηκα με αυτό. Χθες ήθελα να δοκιμάσω τα καινούρια μπέρκγερς γνωστής αλυσίδας φάστ φούντ. Είναι απαίσια. Αυτό που διάλεξα ήταν τίγκα στη μαγιονέζα, με ένα μαραμένο μαρούλι, μια χοντροκομμένη φέτα μπέικον και μανιτάρια κονσέρβας, άπλυτα. Αηδία. Δεν το έφαγα. Λέω σήμερα να μαγειρέψω μπάμιες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Χαχα και εγώ δοκίμασα ακριβώς αυτό! Εμένα ήταν στεγνό πάλι και το ψωμάκι απλά διαλύονταν !! Στο χέρι μου έμενε...ήταν και μεγάλο!....και πιστεύω ότι βγήκαν για να προσελκύσουν αυτούς που θέλουν τα πιο μεγάλα και αμερικάνικου τύπου μπέρκερ των Μακ! Νο thanks!
    ʼραγε αυτή η νέα τάση που λες Ava πότε θα έρθει στην Ελλάδα? Πότε θα ξυπνήσουμε κι εδώ και θα δούμε ότι η παχυσαρκία έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις ειδικά στα παιδιά? Ελπίζω σύντομα!
    Ασε που αυτή η κουζίνα που αναφέρεις είναι πιο οικονομική και οικολογική!

  11. #11
    Εγώ θυμάμαι την κοπελιά του που έλεγε ότι είχε μειωθεί η ερωτική του διάθεση! :P
    Γενικά μου είχε αρέσει σαν ντοκιμαντέρ για τα γεγονότα που παρουσίαζε, αλλά το πειραμά του ήταν ανούσιο! Ε ναι, αν τρως 3 φορές την ημέρα Mc Donalds θα παχύνεις! Mη σου πω κ μία φορά αν τρως μια χαρά μπορείς να παχύνεις.. Όπως επίσης αν φας σπιτικό μαγειρεμένο γουρουνόπουλο για 30 μέρες, πάλι θα παχύνεις, τι αποδεικνύει αυτό το σπιτικό φαγητό παχαίνει;; Ότι κ να φας/πιεις σε υπερμετρο βαθμό κάτι θα παθεις, στο συκώτι, στο στομάχι, δεν ξέρω που...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •