μια κλασσικη περιπτωση υπερβαρου ανθρωπου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26

    μια κλασσικη περιπτωση υπερβαρου ανθρωπου

    Γεια σας φιλοι μου,
    παρακολουθω το φορουμ εδω και αρκετο καιρο, κατα διαστηματα λιγοτερο ή περισσοτερο και σημερα εφτασε η μερα να γινω κι εγω μελος της παρεας σας με την ελπιδα να βοηθηθω και να βοηθησω στην επιτευξη των στοχων μας... ειμαι κι εγω μια κλασσικη περιπτωση υπερβαρου ανθρωπου, ως παιδακι ειμουν αδυνατη, μπαινοντας στην εφηβεια αρχισαν να μπαινουν και τα πρωτα κιλα χωρις ποτε να ξεπερασω τα ορια και μετα τα 20 σχεδον καθε μηνα ξεκινουσα μια νεα διαιτα με διαφορα σκαμπανεβασματα στα κιλα μου.Το τελικο χτυπημα ηρθε τα τελευταια 3 χρονια που πηρα 25 κιλα , βεβαια αυτο οφειλετε και στην αλλαγη του τροπου ζωης μου(παντρευτηκα, εφυγα απο την Ελλαδα,αλλαξα δουλεια) παρόλα αυτά μάλλον δεν ειχα καταλαβει ποσο πολυ ειχε αλλαξει το σωμα μου.
    Τους τελευταιους 6 μηνες αρχησαμε μαζι με τον αντρα μου να πηγαινουμε σε ενα διατροφολογικο κεντρο που σου δινουν συμπληρωματα διατροφης φυτικης προελευσης, το αποτελεσμα ... ο αντρας μου μεσα σε 3 μηνες εφτασε στο στοχο του εχασε τα 15 παραπανισια του κιλα κι εγω εχασα 4 κιλα τον πρωτο μηνα ( και στο επομενο διαστημα τα ξαναπηρα).
    Τωρα ξαναειμαι στα κιλα που ειχα πριν 6 μηνες και νιωθω τοσο πολυ κουρασμενη και απογοητευμενη, βαρεθηκα να ειμαι η "χοντρη" που ολη την κοιταν με μισο ματι οταν ψαχνει για ρουχα λιγο πιο μοντερνα, που ζητα εργασια ως γραμματεας κλπ κλπ
    Σημερα το πρωι αποφασισα για ακομα μια φορα να ξεκινησω την προσπαθεια μου θελω να απαλλαγω απο τα παραπανισια κιλα μου και απο τα ασχημα συναισθηματα που μου φερνουν τα κιλα μου.
    Δεν θελω να εγκαταληψω για ακομα μια φορα, ελπιζω να βρω συμπαραστατες μεσα απο εδω στο μεγαλο ταξιδι της απωλειας βαρους.
    Ελπιζω να μην σας κουρασα με την πολυλογια μου, σας ευχαριστω :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλως μας ηρθες και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!ειμαστε ολες εδω για σενα!φιλακια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200
    καλή αρχη! ειμαι και γω σχετικα καινούρια,40 μέρες μέλος, το φόρουμ με βοήθησε πολύ!
    πέρα απο την συστηματική προσπάθεια, θα σου πρότεινα να εντοπίσεις τις αλλαγές στην καθημερινότητα που ευνόησαν την πρόσληψη βάρους, και σιγά σιγά να χτίσεις μια νέα, συνειδητά κι όχι μόνο όσο θα θες να χάνεις κιλά. Ετσι θα διατηρησεις πιο εύκολα όσα κόπιασες για να καταφέρεις! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι, ευχαριστημένη? είμαι ετοιμη για φευγιο, και εξετάζω τι επιλογές έχω!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    κοριτσια σας ευχαριστω για το καλωσορισμα!!!
    δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες γιατι ακομα ειναι πρωτη μερα και εχω πολυυυυυυυ δρομο μπροστα αλλα νιωθω πολυ αισιοδοξη , σημερα ειναι δευτερη φορα μεσα στη μερα που μπαινω στο φορουμ και πραγματικα νιωθω οτι περνω δυναμη διαβαζοντας και σχολιαζοντας ιστοριες ανθρωπων που συμπασχουν!!!
    Loula83 ειμαι στην Ιταλια (λογω συζυγου) αλλα να ξερεις σαν την Ελλαδιτσα μας ακομα και με τα προβληματα της δεν υπαρχει τιποτα στο κοσμο.... οσον αφορα τις αλλαγες στη καθημερινοτητα μου η ιταλικη "παστα" (και οχι μονο) εκαναν το θαυμα τους :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Καλώς ήρθες στη παρεούλα dimid.di, χαλαρά ζείς σε τόπο πειρασμό! :D

    Δικαιολογείσαι για τα κιλά που έβαλες, εκεί και άγιος να πας επιστρέφεις κολασμένος,!

    Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου, και για ότι χρειαστείς όλες οι κοπέλες είναι πρόθυμες
    να σε βοηθήσουν.
    φιλάκια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200
    ολες οι κουζίνες εχουν τις λιχουδιες τους,κι αν ειναι να ειναι κάποια ιδιαιτερα παχυντικη αυτη ειναι η γαλλικη,με την κρεμα γαλακτος,τα πολλα τυρια,τις μπαγκετες κλπ κλπ. Ομως παραδοξως οι γαλλίδες είναι στην πλειοψηφία αδυνατες! Είναι στη νοοτροπία τους,να τρώνε λίγο. Απ'όλα. ακόμα και τα γιαουρτια τους είναι μερίδες των 100-150 γρ!!! πφφφφφφ... αυτό το μέτρο να χα, και τι στον κόσμο!

Similar Threads

  1. Κλασσική φιλοσοφία, και πως μπορεί να επιδράσει ψυχικά σε έναν άνθρωπο ?
    By Alithinos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-03-2016, 11:56
  2. πιο τυπο ανθρωπου δεν καταλαβαινετε?
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 61
    Last Post: 16-09-2014, 21:46
  3. Προφιλ του ανθρωπου που με κακοποιησε
    By μυσπ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 02-08-2013, 23:50
  4. Ντοπαμίνη και εξέλιξη του ανθρώπου
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 31-08-2011, 03:22
  5. Η ανάπτυξη του ανθρώπου
    By anasia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2005, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •