διαλειμματικη νηστεια?????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169

    διαλειμματικη νηστεια?????

    Ειδα το τοπικ που γραφετε για την διαλειμματικη νηστεια(if) αλλα απο αυτα που διαβασα δεν καταλαβα και πολλα. στο ιντερνετ δεν εχω βρει πολλα πραγματα. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και πως λειτουργει? ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Κοιταξε αυτο που κανω εγω ειναι να ακολουθω το διατροφολογιο του διαιτολογου, ΑΛΛΑ να τρωω βραδυνο το πολυ μεχρι τις 8.Ετσι μεχρι τις 11 περιπου το πρωι που τρωω πρωινο συνηθως εχουν περασει 15 ωρες.Αυτο απο οτι μου ειπαν τα κοριτσια εδω μεσα ειναι if (διορθωστε με αν κανω λαθος γιατι δε διαβαζω το τοπικ if απο την αρχη).Οτι δηλαδη για καποιες ωρες συνεχομενες (απο τις οποιες τις περισσοτερες κοιμασαι) δε θα φας.Προσωπικα εβλεπα οτι το βραδυνο φαγητο αργα μου προκαλουσε τρομερες κατακρατησεις, πρηξηματα στις γαμπες, φουσκωματα, γιαυτο και ειπα να το κανω.Και 2 μηνες περιπου το ακολουθω αυτο και δεν εκανα βραδυνες υπερφαγιες.(ολα ειναι στο μυαλο βεβαια, ειχα τη δυναμη και τη θεληση και το εκανα).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169
    και πως λειτουργει? δλδ τι προσφερει αυτο? :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Λεπτομεριες δεν ξερω γιατι δεν εκατσα ποτε να διαβασω το αναλογο τοπικ.Απλα εμενα ο διατροφολογος μου ειχε πει οτι κανω κατακρατησεις και πρηξηματα αμα τρωω μετα τις 8-9 το βραδυ και βαζω πολυ αλατι στο φαγητο(το δευτερο ασχετο αλλα το ανεφερε κι αυτο). Παντως γενικα που εχω διαβασει ερευνες, λενε οτι δεν εχει σημασια τι ωρα θα φας το βραδυ αν θερμιδικα δε ξεφυγεις γιατι δεν ειναι οτι θα χασεις περισσοτερα κιλα αμα φας νωριτερα.Τα κιλα που χανεις μενουν τα ιδια.Αυτο που αλλαζει σε μενα ειναι οτι απλα δεν εχω αισθημα πρηξιματος το πρωι πραγμα που συνεβαινε οποτε ετρωγα αργα τη νυχτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169
    α οκ! ευχαριστω. παω για υπνο, καλο βραδυ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Καληνυχτα rouli!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    το έγραψα και στο topic του ιf.:
    άσχετο με τα προηγούμενα απλά θέλω να μοιραστώ μια διαπίστωση που έκανα ψιλοαυθαίρετη αλλά μπορεί και να είναι σωστή. ο γιατρός μου διαπίστωσε έλλειψη σιδήρου μετά απο εξετάσεις και μου είπε οτι κ αυτός είναι ένας λόγος που έχω πρόβλημα και με την περίοδό μου.(δεν έρχεται συχνά πολύ αραιάκτλ κτλ) ,η πολύωρη νηστεία που κάνω(15-16 ώρες 3-4 φορές την εβδομάδα) μου είπε οτι μειώνει τα επίπεδα σιδήρου μου και η μαμά μου(δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέει) χτυπιέται και οδείρεται που πίνω λέει καφέ με άδειο στομάχι , και οτι αυτό αποροοφά όλο το σίδερό μου. οπότε σε όλες εσάς που κάνετε if θέλω να προτείνω να το κοιτάξετε έιδικά όσες έχετε προβλήματα περιόδου και έλλειψη σιδήρου(,ή είστε και βουλιμικές)εγώ αποφάσισα να την κόψω προς το παρόν ,το μόνο που θα κάνω είναι να μετράω θερμίδες ,(να μην ξεπερνάω τις 1700 )να γυμνάζομαι ελαφρώς και να μη τρώω μετά τις 8 το βράδυ αλλά το πρωινό μου να ΜΗΝ είναι ένας σκέτος καφές μέχρι να πάει 11 για να κλείσω το 16ωρό μου.

    επίσης δείτε αυτό:http://www.vita.gr/html/ent/088/ent.1088.asp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •