διουρτιτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    8

    διουρτιτικα

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ.ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΟΜΑ).. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΓΑΜΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΠΡΗΣΜΕΝΕΣ.
    ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ..ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΥΡΙΤΙΚΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ, ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΔΙΟΥΡΙΤΙΚΑ? ΞΕΡΕΤΕ ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ? ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ? ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ¨)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Η κατακρατηση υγρων καταπολεμαται πολυ πιο απλα:
    1) πινε πολυ νερο..... Οταν ο οργανισμος ειναι καλα ενυδατωμενος αποβαλει απο μονος του το περισσευον νερο
    2) μειωσε το αλατι γιατι αυτο ειναι που κανει κατακρατιση. Μπορεις να το αντικαταστησεις με αλας καλιου, που δεν ανεβαζει και την πιεση

    Τα διουριτικα μαλλον δεν θα σε βοηθησουν, αντιθετως θα εντεινουν πιστευω το προβλημα, γιατι με τα διουριτικα ο οργανισμος αφυδατωνεται και κανει απο μονος του κατακρατιση, γιατι του λειπει το νερο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    διαουριτικά θα πάρεις χωρίς να έχεις ρωτήσει γιατρό;είμαστε σοβαροί;γιατί δεν πας να δείς την αιτία που σου προκαλεί κατακράτιση;

  4. #4
    oxi re paidia diouritika eleooooooooos mi kanete vlakeies tha pathete ka tipota
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω πινω μπυρες, το καλυτερο διουρητικο.
    Πινω μια μπυρα και στην ωρα πανω εχω παει τουαλετα....

    τωρα εχω αλλη μιση και ετοιμαζομαι για υπνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    σε βλέπω όλο το βράδυ να κάνεις επισκέψεις στην τουαλέτα..................

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μην πάρεις!

    πίνε πολύ νερό, καί κάνε κανένα χαλαρωτικό ποδόλουτρο, βοηθάει!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Οι πρησμένες γάμπες κατά πάσα πιθανότητα υποδηλώνουν πρόβλημα με την κακή κυκλοφορία του αίματος στα άκρα, οπότε σε πρώτη φάση θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε έναν αγγειολόγο πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση. Εάν το πρόβλήμά σου είναι κυκλοφορικής φύσης, τότε θα σε βοηθήσουν τα παρακάτω: α. να ξεκουράζεσαι με τα πόδια ψηλά (π.χ. σε ένα τραπεζάκι), για να διευκολύνεται η ροή του αίματος, β. να κοιμάσαι με ειδικό υπερυψωμένο μαξιλαράκι για τα πόδια, για να μη λιμνάζει το αίμα τη νύχτα, γ. να μη φοράς στενά και σφιχτά ρούχα, δ. να αποφεύγεις την έκθεση των ποδιών σου στον ήλιο και τα ζεστά μπάνια, ε. να αποφεύγεις την ορθοστασία και τα ψηλά τακούνια. Εάν το πρόβλημά σου έχει να κάνει με το κυκλοφορικό, τα διουρητικά δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα απολύτως - άσε που είναι αρκετά επικίνδυνα έτσι και αλλιώς. Υπάρχουν κάποια σκευάσματα στα φαρμακεία (δεν ξέρω αν κάνουν τίποτα), τα οποία υποτίθεται ότι βελτιώνουν τον φλεβικό τόνο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by krino
    εγω πινω μπυρες, το καλυτερο διουρητικο.
    Πινω μια μπυρα και στην ωρα πανω εχω παει τουαλετα....

    τωρα εχω αλλη μιση και ετοιμαζομαι για υπνο.
    Θα συμφωνησω απολυτα με τον κρινο!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •