Πως έχασα τα κιλά και πως τα διατηρώ 7 μήνες τώρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 180
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752

    Πως έχασα τα κιλά και πως τα διατηρώ 7 μήνες τώρα

    Με ρωτάνε πολλές κοπέλες πως έχασα τόσα κιλά και μέχρι στιγμής δεν τα έχω ξαναπάρει. ΣΚέφτηκα 5 βασικούς παράγοντες που με βοήθησαν.

    1. Έκοψα τη ζάχαρη και το άσπρο αλέυρι. Εντελώς όμως. Έμαθα να φτιάχνω γλυκά με μέλι ή φρούτα, να πινω σμούθις αντί για σοκολάτα με σαντιγύ και να φτιάχνω δικό μου ψωμί και γενικά αρτοπαρασκευάσματα με αλεύρι ολικής 100% . Την αρχή αυτή την κρατάω ακόμη και όταν πάω κάπου επίσκεψη. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρεξηγηθεί κανείς γιατί το εξηγώ ήρεμα και ευγενικά πως η ζάχαρη και οι υδατάνθρακες υψηλού δείκτη μου δημιουργούνε φοβερές ενοχλήσεις.

    2. Σταμάτησα το ντελίβερι. Μαγειρεύω τα πάντα στο σπίτι και είναι πολύ πιο νόστιμα. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου βούτηρο, μόνο ελαιόλαδο έξτρα παρθένο. Πολλά λαχανικά, φρούτα, ψάρι, ρύζι καστανό, πατάτες 1 φορά τη βδομάδα, ξηρούς καρπούς, ψωμί ολικής.

    3. Γυμνάζομαι. Με βοηθάει και η δουλειά μου, αλλά πιστέψτε με είναι εύκολο να είσαι γυμναστής και απλά να δίνεις διαταγές, το κάνουνε πολλοί. ʼρχισα να περπατάω μεγάλες αποστάσεις και κυρίως γιόγκα που με βοηθησε περισσότερο από όλα και κατά κάποιο τρόπο έδωσε σχήμα στο σώμα μου.

    4. Βρήκα αυτό που μου πάει. Οι περισσότεροι διαιτολόγοι δίνουνε ένα στάνταρ πρόγραμμα το οποίο προσωπικά δεν μου πάει. Τα 5 γεύματα με 2 σνακ. Βρήκα σιγά σιγά ακριβώς πότε και πόσο θέλω να τρώω ώστε να μην πεινάω, αλλά και να μη νιώθω ποτέ βαρυστομαχιά. Αυτό μου το είπε η κολλητή μου που είναι διαιτολόγος. Να βρω τους ρυθμούς μου και την ισορροπία μου.

    5. Έφτιαξα την ψυχολογία μου. Σταμάτησα να βιάζομαι να τα χάσω γρήγορα. Σταμάτησα να απελπίζομαι και να αγχώνομαι. Το πάχος με είχε γεμίσει χαμηλή αυτοεκτίμηση και άσχημα συναισθήματα για τους άλλους. Με αγάπησα από την αρχή, επικεντρώθηκα στο στόχο μου και χωρίς να το καταλάβω έφτιαξαν οι σχέσεις με όλο μου τον περίγυρο. Γιατί κακά τα ψέματα, όταν δεν είμαστε καλά, οι άλλοι το αντιλαμβάνονται έστω και υποσυνείδητα και αντιδρούνε αναλόγως. Επίσης στους φύσει ηλίθιους και μικροπρεπείς, έμαθα να μη δίνω σημασία και να τους αγνοώ.

    Ελπίζω να βοήθησα
    Φιλιά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    .

    1. Έκοψα τη ζάχαρη και το άσπρο αλέυρι. Εντελώς όμως. Έμαθα να φτιάχνω γλυκά με μέλι ή φρούτα, να πινω σμούθις αντί για σοκολάτα με σαντιγύ και να φτιάχνω δικό μου ψωμί και γενικά αρτοπαρασκευάσματα με αλεύρι ολικής 100% . Την αρχή αυτή την κρατάω ακόμη και όταν πάω κάπου επίσκεψη. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρεξηγηθεί κανείς γιατί το εξηγώ ήρεμα και ευγενικά πως η ζάχαρη και οι υδατάνθρακες υψηλού δείκτη μου δημιουργούνε φοβερές ενοχλήσεις.

    2. Σταμάτησα το ντελίβερι. Μαγειρεύω τα πάντα στο σπίτι και είναι πολύ πιο νόστιμα. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου βούτηρο, μόνο ελαιόλαδο έξτρα παρθένο. Πολλά λαχανικά, φρούτα, ψάρι, ρύζι καστανό, πατάτες 1 φορά τη βδομάδα, ξηρούς καρπούς, ψωμί ολικής.

    3. Γυμνάζομαι. Με βοηθάει και η δουλειά μου, αλλά πιστέψτε με είναι εύκολο να είσαι γυμναστής και απλά να δίνεις διαταγές, το κάνουνε πολλοί. ʼρχισα να περπατάω μεγάλες αποστάσεις και κυρίως γιόγκα που με βοηθησε περισσότερο από όλα και κατά κάποιο τρόπο έδωσε σχήμα στο σώμα μου.

    4. Βρήκα αυτό που μου πάει. Οι περισσότεροι διαιτολόγοι δίνουνε ένα στάνταρ πρόγραμμα το οποίο προσωπικά δεν μου πάει. Τα 5 γεύματα με 2 σνακ. Βρήκα σιγά σιγά ακριβώς πότε και πόσο θέλω να τρώω ώστε να μην πεινάω, αλλά και να μη νιώθω ποτέ βαρυστομαχιά. Αυτό μου το είπε η κολλητή μου που είναι διαιτολόγος. Να βρω τους ρυθμούς μου και την ισορροπία μου.

    5. Έφτιαξα την ψυχολογία μου. Σταμάτησα να βιάζομαι να τα χάσω γρήγορα. Σταμάτησα να απελπίζομαι και να αγχώνομαι. Το πάχος με είχε γεμίσει χαμηλή αυτοεκτίμηση και άσχημα συναισθήματα για τους άλλους. Με αγάπησα από την αρχή, επικεντρώθηκα στο στόχο μου και χωρίς να το καταλάβω έφτιαξαν οι σχέσεις με όλο μου τον περίγυρο. Γιατί κακά τα ψέματα, όταν δεν είμαστε καλά, οι άλλοι το αντιλαμβάνονται έστω και υποσυνείδητα και αντιδρούνε αναλόγως. Επίσης στους φύση ηλίθιους και μικροπρεπείς, έμαθα να μη δίνω σημασία και να τους αγνοώ.

    Ελπίζω να βοήθησα
    Φιλιά[/quote]

    Δαναη μου ωραιο τοπικ.Θα σχολιασω το καθενα ξεχωριστα.
    1.Ζαχαρη και ασπρο αλευρι.Δυσκολο να τα κοψω τελειως.Απο παντα σπιτι εβαζα προιοντα ολικης αλεσης αλλα αμα παω για φαγητο εξω πχ σε ιταλικο δυσκολο να το εφαρμοσω κι εκει.Οσο για τη ζαχαρη.Μακαρι να μπορουσα να ειχα τη δυναμη να μη ξαναφαω αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι οντως που θελω απο τη διατροφη μου.Θα προτιμουσα να ετρωγα ενα γλυκο την εβδομαδα και να εμενα εκει.
    2.Ποτε δεν ημουν φαν του ντελιβερι.Οποτε οπως εκανα παντα (να μαγειρευω καλο σπιτικο και προσεγμενο φαγητο) θα κανω απο δω και περα.Και συμφωνω απολυτα οτι το ντελιβερι ειναι ανασταλτικος παραγοντας για τη διατηρηση βαρους.Συμφωνω επισης και για το βουτυρο.Το ελαιολαδο ειναι το καλυτερο λαδι για μαγειρεμα.
    3.Το αδυνατο μου σημειο.Εχω πει οτι περπατω καθημερινα απο μιση μεχρι μια ωρα και αρκετα εντονα λογω δουλειας.Αλλα σιγουρα δε φτανει μονο αυτο.Η γυμναστικη οντως βοηθαει και δεν ειναι τυχαιο οτι τα πρωτα 10 κιλα που εχασα με γυμναστικη μαζι δε τα ξαναπηρα εδω και 5 χρονια.
    4.Πολυ σωστο.Αλλα ειναι δυσκολη διεργασια να αρχισεις να διακρινεις την πραγματικη πεινα απο τη συναισθηματικη.Θελει δουλεια με τον εαυτο μας.Μονο αν γινει αυτο ερχεται η ισορροπια.
    5.ΑΜΗΝ!

    Βοηθας παντα με οτι γραφεις εδω μεσα.Να εισαι καλα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    constance

    μου καλή.
    Όσο αφορά τη διατροφή, όπως είπα εσύ ξέρεις καλύτερα.

    Όσο αφορα τη γυμναστική πίστεψε με 1 ώρα συνεχόμενο περπάτημα την ημέρα κάνει θαύματα! Αυτό είναι το λάθος που κάνουνε οι περισσότεροι άνθρωποι. Πιστεύουν ότι μόνο αν πάνε σε ένα οργανωμένο σπορ ή γυμναστήριο θα βοηθηθούν. Σφάλμα! Το περπάτημα 1 ώρα τη μέρα σε συνδιασμό με λίγες ασκήσεις στο σπίτι είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από 3 ώρες την εβδομάδα γυμναστήριο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Ισως και αυτο το περπατημα που κανω να ειναι καλο.Ειναι 5 φορες τη βδομαδα αυτη η κατασταση που λεω επειδη η δουλεια μου απαιτει να πηγαινω σε διαφορα σημεια σε φασεις.Αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν εκανα γυμναστικη σε γυμναστηριο εχασα τα κιλα και δε τα ξαναπηρα απο τοτε.Ειδα δηλαδη οτι συμβαλει στη συντηρηση.Συμφωνω μαζι σου σε ολα.Στο μονο ισως που εχω αντιρρηση ειναι το 1 (δηλαδη στο να βγαλω τελειως απο τη διατροφη μου καποιο τροφιμο).Μπορει να ειναι αδυναμια αλλα γενικως ειμαι της αποψης οτι καλυτερα απ'ολα αλλα με μετρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Εμένα το άσπρο αλεύρι και η ζάχαρη με ρίχνουνε, μου δημιουργούνε ένα είδος λήθαργου. Αν όμως κάποιος τα δέχεται καλά, μπορεί να συνεχίσει να τα τρώει.
    Πάντως, ενημερωτικά το λέω, δεν είναι τρόφιμα, αφού με την επεξεργασία τους έχουν αφαιρεθεί τα θρεπτικά στοιχεία. Και θεωρούνται κυρίως υπεύθυνα για την έκρηξη του διαβήτη τύπου 2 στις δυτικές κοινωνίες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Δεν τρως μακαροναδα η πιτσα εξω πια δηλαδη ε.Μακαρι να μπορεσω να το κανω κι εγω αυτο.Βασικα για το φαγητο δε μου ειναι δυσκολο.Η ζαχαρη ομως...αλλο κεφαλαιο....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Φτιάχνω μια φοβερή πίτσα με ζυμάρι ολικής και όταν πάω σε ιταλικό παραγγέλνω κρέας ή ψάρι με πουρέ και λαχανικά ή κάτι άλλα φοβερά που έχουνε.
    Το καλύτερο είναι ότι μου έφυγε η κυτταρίτιδα που επέμενε παρά τη γυμναστική και τα χαμηλά επίπεδα λίπους. Μόνο όταν έκοψα τα επεξεργασμένα πήρε το σώμα μου την κανονική όψη που πρέπει να έχει. Το είδα και λίγο πεισματικά, ότι ρε μα...κες δεν θα τρώμε ότι χημικό και χιλιοεπεξεργασμένο μας πασάρετε, θα ψωνίζω από το μανάβη και το χασάπη μου και μαγαζιά με βιολογικά. ʼσε που γνώρισα όλη τη γειτονιά και με αυτό τον τρόπο βρήκα και τη δουλειά που έχω τώρα, χαχαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Δαναη μου εισαι παραδειγμα.Και παλι ευχαριστουμε για το ωραιο ποστ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Εσύ είσαι σε πολύ καλό δρόμο και επίσης είσαι ήρεμος άνθρωπος, φαίνεται από τη γραφή σου. Είμαι σίγουρη ότι θα τα χάσεις, να το πιστέψεις και εσύ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Hρεμη ειμαι δεν εχω εκρηξεις θυμου ποτε.Παραπονιαρα και γκρινιαρα ειμαι επισης χιχι.Κι εγω ειμαι σιγουρη πλεον.Εχει γινει αυτο το κλικ στο μυαλο.Και πλεον μετα απο τοσες περιπετειες εχω βρει τι πρεπει να κανω για να εχω την ισορροπια που λες στο 4.Λιιιιγο τη ζαχαρη να ελεγχω και μια χαρα θα τα παμε.:P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    xωραω στην κουβεντα??
    λοιπον δαναη με το σημερινο σου ποστ σε συμπαθησα!!και εξηγω γιατι...
    αππο μικρη πιστευα πως πρεπει να φροντιζω το σωμα μου οσο και το μυαλο μου και να μην το παραμελω. ετσι εκανα διαφορα αθληματα με τα οποια περνουσα και καλα! εκανα βολει,κολυμβητηριο,χορο,ορ� �ιβασια(οχι ολα μαζι εννοειται!!)
    μετα ομως ηρθε η 3 λυκειου και οι πανελληνιες και εβαλα 30 κιλα.το καλοκαιρι εκανα διαιτα και εχασα ευκολα τα 20.μετα οταν περασα φοιτητρια για να χασω τα αλλα 10 τα δυσκολα ξεκινησα εκτος απο διαιτα και τα γυμναστηρια!και συγνωμη που θα το πω αλλα μισησα τους γυμναστες! ηρθε απο πανω και ενας φιλος του αγοριου μου γυμναστης κι εκεινος και με αντιμετωπιζε σαν τοφαλο στα 75 κιλα μου! αφου μαλιστα ελεγε στο αγορι μου να με χωρισει για τα κιλα μου!μετα ειπε θα με βιηθησει και με εσυρε στο στιβο μαζι τους.μου εβγαλε ςνα προγραμμα σουπερ εξαντλητικο και τελειως λαθος για τα κιλα μου και γιατι καπνιζα! σε σημειο που να με ποναει πολυ η καρδια μου!!
    ε! παρατησα το θεμα γυμναστικη για 2 χρονια!
    οταν μπορεσα να αρχισω να βρισκω παλι τον εαυτο μου, θελησα να γυρισω στις παλιες μου συνηθειες για γυμναστικη!γιατι ξερω ποσο σημαντικη ειναι για μενα! πηγα παλι κολυμβητηριο! απο του χρονου αν ειμαι ελλαδα θα παω και ορειβασια!
    μπραβο σου που λες οτι μια ωρα περπατημα την ημερα εναι πολλη καλη γυμναστικη!
    αυτη ηταν και η αποψη του παππου μου,που ηταν γυμναστης, και που δυστυχως δε ζει για να τον συμβουλευτω!
    ομως παντα αυτο ελεγε και εκανε και ο ιδιος του:5 χιλιομετρα περπατημα την ημερα και να καταργησουμε το ασανσερ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Δαναη πολυ ενδιαφερον και βοηθητικο το ποστ σου, ευχαριστουμε.
    αληθεια, ποσο καιρο σου πηρε να τα χασεις τα κιλα με αυτον τον τροπο?
    δυσκολευτηκες σε κατι? το 20 ειναι η ηλικια σου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Δαναη πολυ ωραιο τοπικ να μαζευτουμε ολες εδω να α εχουμε συγκεντρωμενα να τα διαβαζουμε να παιρνουμε δυναμεις!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by Danai20

    5. Έφτιαξα την ψυχολογία μου. Σταμάτησα να βιάζομαι να τα χάσω γρήγορα. Σταμάτησα να απελπίζομαι και να αγχώνομαι. Το πάχος με είχε γεμίσει χαμηλή αυτοεκτίμηση και άσχημα συναισθήματα για τους άλλους. Με αγάπησα από την αρχή, επικεντρώθηκα στο στόχο μου και χωρίς να το καταλάβω έφτιαξαν οι σχέσεις με όλο μου τον περίγυρο. Γιατί κακά τα ψέματα, όταν δεν είμαστε καλά, οι άλλοι το αντιλαμβάνονται έστω και υποσυνείδητα και αντιδρούνε αναλόγως. Επίσης στους φύση ηλίθιους και μικροπρεπείς, έμαθα να μη δίνω σημασία και να τους αγνοώ.

    Ελπίζω να βοήθησα
    Φιλιά
    αυτο ειναι το ζουμι!
    αχ βρε δαναη ανοιξε το κεφαλι μου κ χωσε τομεσα, τοσο σωστο, τοσο κατανοητο, τοσο δυσκολο στην πραξη!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    215
    Καλημερα σας.
    Εγω θα ηθελα να ρωτησω την Δαναη, με τι μπορουμε να αντικαταστησουμε την ζαχαρη στον καφε μας.
    Δεν βαζω πολυ, ενα κοφτο κουταλακι ζαχαρη, αλλα αν μπορουσα κι αυτο να το αντικαταστησω, θα το ηθελα πολυ.

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •