ΡΑΓΑΔΕΣ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169

    ΡΑΓΑΔΕΣ!!!

    γεια σας κοριτσια
    εδω και καποιους μηνες εχω αρχισει να κανω ραγαδες στο στηθος οι οποιες αρχικα ηταν ροζ-μωβ και τωρα γινονται ασπρες. επισης εχω αρχισει να κανω μερικες στους γλουτους. φαινονται ελαχιστα αλλα δεν θελω να γινουν οπως αυτες στο στηθος. εχω ακουσει οτι φευγουν μονο με λειζερ αλλα δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην γινουν εντονες στου γλουτους και στο στηθος???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    βασικα δε ξέρω να σου πω αλλα το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι οι κοκκινες μπορουν να φυγουν με κρεμουλα ενω οι ασπρες οχι οποτε προσπαθησε να τις προλαβεις.η αποψη μου πηγαινε σε ενα καλο φαρμακειο που να τους εμπιστευεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169
    ναι αλλα πως θα ξερουν κ αυτοι ποια ειναι καλυτερη?? :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εμενα ας πουμε η φαρμακοποιος μου μου λεει παντα "αληθεια" δλδ δε θα προσπαθησει να μου πουλησει μαπα προιον.απ αυτη τη μερια το λεω.αυτοι αν δε τα χουν δοκιμασει οι ιδιοι θα σου πουν την αποψη των πελατων τους λογικά.τωρα τι να σου πω.ετσι κ αλλιως ολα δεν πανε σε ολους το ιδιο οποτε ειναι κ λιγο ρισκο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169
    ωραια! θα τ δοκιμασω! σ ευχαριστω γρανιτουλα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    ρουλι ρωτα για τη reconstria της frezyderm, εμενα μου εκανε καλη δουλεια στις κοκκινες ραγαδες και μαλιστα ραγαδες εγκυμοσυνης
    κανει γυρω στα 25 ευρω
    reconstria ομως, οχι prevenstria γιατι η δευτερη ειναι για προληψη (εχουν σχεδον ιδια συσκευασια και σε μπερδευουν)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169
    οκ! θα το ψαξω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    ασχετο αλλα δεν εχω καταλαβει πως κ γιατι βγαινουν οι ραγαδες.εχω μια φιλη που παντα ειχε λεπτη μεση κ μεγαλο πωπω αλλα δεν παχαινε-αδυνατιζε ηταν σταθερη.κ εχει ΠΑΝΤΟΥ ραγαδες,στηθος,μπουτια,πλα� �η παντου.ποτε δε καταλαβα γιατι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    ειναι θεμα δερματος γρανιτα και φυσικα ορμονων
    αν εχεις λεπτο και ανοιχτοχρωμο δερμα ειναι πολυ πιθανον να κανεις ραγαδες σε πιθανες αυξομειωσεις βαρους, εγκυμοσυνη η στην εφηβεια με την εκρηξη των ορμονων
    αν καταφερεις και βγεις αλωβητη μεσα απο τα παραπανω τοτε μαλλον τη σκαπουλαρες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    169
    αυτα βρηκα στο ιντερνετ για τις ραγαδες:

    "Οι ραγάδες δεν είναι τίποτε άλλο από μια μορφή ατροφικής ουλής που δημιουργείται εξαιτίας της απότομης και έντονης διάτασης του δέρματος. Μέχρι τώρα οι τεχνικές για την αντιμετώπισή τους δεν ήταν και τόσο αποτελεσματικές. Σήμερα, οι επιστήμονες φαίνεται να εστιάζουν το ενδιαφέρον τους σε μια νέα μέθοδο που βασίζεται στην τεχνολογία των λέιζερ. Ο λόγος για την "κλασματική φωτοανάπλαση", την οποία αναλύει ο πλαστικός χειρουργός κ. Αναστάσιος Τσεκούρας.

    Από πού προήλθαν οι ραγάδες;
    "Μπορεί να οφείλονται σε γρήγορη αύξηση του ύψους κατά την εφηβεία, σε απότομη αυξομείωση του σωματικού βάρους λόγω παχυσαρκίας, στη χρήση κορτικοστεροειδών φαρμάκων είτε, κατά την εγκυμοσύνη, λόγω αύξησης του μεγέθους της μήτρας κυρίως στο 3ο τρίμηνο της κύησης. Βέβαια, πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και η ποιότητα του δέρματος (η κληρονομικότητα) αλλά και το φύλο (οι άντρες εμφανίζουν σε πολύ μικρότερο ποσοστό ραγάδες απ? ό,τι οι γυναίκες). Παρ? όλα αυτά, η ένταση και η έκταση του προβλήματος ποικίλλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο". "

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Οι ραγάδες φεύγουν μόνο με λέιζερ. Σκοπός είναι να μην τις αποκτήσει κανείς. Όσο για τις κρέμες: Σκοπός είναι η ενυδάτωση. Το δέρμα πρέπει να είναι ελαστικό για να αποφευχθεί το τέντωμά του. ʼρα μία απλή ενυδατική κάνει την ίδια δουλειά με τις εξειδικευμένες. Το λέω για να μη πετάμε τα χρήματά μας άδικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    ava εννοειται, δε φευγουν οι ραγαδες με τις κρεμες, μπορουν ομως να εξομαλυνθουν καπως
    κι οταν καποιος δεν ειναι διατεθειμενος για τους λογους του να υποβληθει σε λειζερ η νυστερι
    ειναι μια ικανοποιητικη λυση, για την ψυχολογια τουλαχιστον

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ψυχολογία και αυτοπεποίθηση... Μεγάλες κουβέντες λουκουμάκι!
    Όταν ήμουν στο αποκορύφωμα των κιλών μου αισθανόμουν τέτοια "κορμάρα", οπότε λίγες ραγάδες πίστεψέ με, δεν με χαλούσαν. ʼλλο ήταν το βασικό μου θέμα: Να μειωθεί ο όγκος μου. Το θέμα βέβαια παραμένει..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    316
    πολυ σωστα αβα! και μενα αυτο ειναι το θεμα μου! να μειωθει ο ογκος μου για να διαφυλαξω την υγεια μου και να μπορω να ξαναμεινω εγκυος χωρις να φοβαμαι τι επιπλοκες μπορουν να εμφανιστουν λογω του παχους. την πρωτη φορα ημουν τυχερη, ημουν ομως και μικροτερη. τωρα δε ρισκαρω δευτερη εγκυμοσυνη πριν φτασω τουλαζιστον το στοχο που φαινεται στο τικερακι μου. απο κει και περα, οι λεπτομερειες της εμφανισης ερχονται για μενα σε δευτερη μοιρα.
    και να πω και κατι αλλο? ραγαδες ειχα απο την εφηβεια μου, εζησα τα καλυτερα μου χρονια με αυτες και με αλλες εξωτερικες ατελειες, χαρηκα, ταξιδεψα, ερωτευτηκα και με ερωτευτηκαν πολυ και γενικα ειχα (και εχω) μια φυσιολογικη ζωη. δεν περιμενω τωρα στα 33 να γινω μοντελο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Όχι βέβαια! Τα μοντέλα στις πασαρέλες και εμείς στον αγώνα. Για δεύτερο μωράκι νομίζω πως θα το συζητήσετε με το γυναικολόγο σου. Πάντως ξέρω πως η πρόεδρος του συλλόγου παχύσαρκων γέννησε σε πάρα πολλά κιλά. Όλα πήγαν τέλεια, παρόλους τους κινδύνους. Σου εύχομαι σύντομα με υγεία και χαρά να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •