Οφελη απο την απωλεια βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151

    Οφελη απο την απωλεια βαρους

    Θα ηθελα να ρωτησω τα κοριτσια που εχασαν καποιο σημαντικο αριθμο κιλων:ποιες ειναι οι διαφορες που εντοπισατε στη φυσικη σας κατασταση?ποιοι τομεις βελτιωθηκαν(π.χ υπνος).Νιωθετε καλυτερα?Γιατι σημερα θυμηθηκα ποσο πιο ευκολα περπατουσα οταν ημουν 90 π.χ κιλα,ποσο λιγοτερο με κουραζαν οι δουλειες του σπιτιου και αλλα.Για πειτε,ποσο αλλαξε η ζωη σας,εστω και με το χασιμο 10 κιλων?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    432
    εμενα αλλαξε κυριως η αυτοπεπηθηση μιυ...αρχισα να μπαινω στα ρουχα μου και να μην ντρεπομαι να δειξω το σωμα μου..οσο για τον υπνο ναι παρατηρησα οτι δεν πνιγομαι πλεον!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    sanelaki μου τι εννοεις οταν λες πνιγομαι?ειχες δυσπνοια η ροχαλητο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    432
    ειχα δυσπνοια γιατι μεγαλωσε αποτομα το στηθος μου και με εμποδιζε πολυ στην αναπνοη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Μετά τα 120 κιλά, κάθε φυσική δραστηριότητα ήταν επίπονη. Για να κάνω μια απόσταση ενός τετραγώνου, έπρεπε να το σκεφτώ, μήπως υπήρχε εναλλακτική να το αποφύγω, και τελικά χρειαζόμουν τεράστια αποθέματα δύναμης και αντοχής για να την κάνω.
    Όταν τα κιλά μου άρχισαν την κατηφόρα, συνειδητοποίησα ότι οι διαδρομές έγιναν πιο άνετες! Τώρα κάνω άνετα διαδρομές 1- 1,5 χιλιομέτρου χωρίς να το σκέφτομαι, λες και πάω στο διπλανό δωμάτιο! Εκτός από ταχύτητα, έχει επιστρέψει και η ενεργητικότητα! Αυτό το παρατήρησα με το που έφτασα το διψήφιο, και από κει και πέρα με βοήθησε στο να χάσω πολύ πιο εύκολα τα υπόλοιπα. Πόσο άλλαξε η ζωή μου; Μα ήταν νύχτα και ξημέρωσε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Μπραβο σου anna65!Οσο για το ηταν νυχτα και ξημερωσε,ποσο σε καταλαβαινω.Κι εγω να ξημερωσει περιμενω.Το θεμα της ταχυτητας στο περπατημα το εχω παρατηρησει κι εγω.Καμια σχεση το πως περπατουσα παλια με το πως παω τωρα.Πολυ πιο αργα,και με κοπο,τα ποδια μου διαμαρτυρονται..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    εγω κοριτσια εχοντας χασει μολις 10 κιλα απο τα τριαντα που ηταν ο αρχικος στοχος διαπιστωσα το εξης!
    ετος το καλοκαιρι ιδρωνω πολυ λιγοτερο σε σχεση με περσι που ημον 94 κιλα!
    αυτο εχει σαν αποτελεσμα να νιωθω πολυ καλυτερα γιατι περσι γινομουν τοσο μουσκεμα που και εγω η ιδια σιχαινομουν τον εαυτο μου...
    ετος δε σκετομιαι οτι ειναι 3 η ωρα το μεσημερι αρα δεν μπορω να παω σουπερ μαρκετ και να περιμενω να πεσει ο ηλιοσ για να βγω απο το σπιτι-καβουκι μου!
    νιωθω πολυ καλυτερα και πολυ πιο ελευθερια με απωλεια μολις 20 κιλων!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    χμμμ 10 κιλων εννοουσα! ο δαιμων του τυπογραειου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    χαχα,και αυτο με τον ιδρωτα το εχω διαπιστωσει κοριτσακι.Το φετινο καλοκαιρι ειμαι 18 κιλα πανω απο το περσινο κι η διαφορα τραγικα αισθητη...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    νοιωθω αλλος ανθρωπος κ ας μην ειναι μεγαλη η διαφορα.ασε που πιστευω σε μενα.οτι μπορω να πετυχω οτι αποφασισω.ΧΑ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Καλα και το θεμα της αυτοπεποιθησης γρανιτακι ειναι οντως μεγαλο!Οσο για τη διαφορα,δεν ειναι καθολου μικρη.11 κιλα δεν ειναι λιγα οταν ζυγιζεις 71 αρχικα.Ειναι πολυ καλη και σημαντικη απωλεια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Συγγνωμη,12 κιλα,οχι 11!ακομα καλυτερα,χιχι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    χιχι ευχαριστω!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Έπεσε η αρτηριακή μου πίεση. Τυχαίο? Δε νομίζω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    μπραβο Ava,πολυ σπουδαιο αυτο.Επισης εχω ακουσει οτι η απωλεια βαρους δε ριχνει μονο την πιεση,αλλα ανεβαζει και τα επιπεδα της καλης χοληστερολης(HDL νομιζω λεγεται).Την τελευταια φορα που εκανα εξετασεις ηταν λιγο χαμηλα και οταν ρωτησα τη γιατρο μου τι μπορουμε να κανουμε μου ειπε:δυο μονο πραγματα,διαιτα και περπατημα

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •