ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4

    ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ

    ειμαι πολυ χαλια σημερα. όλα μου πανε στραβα. βασικα η ζυγαριά με έδειξε παραπάνω από όσο θα ήθελα και τα εχω παιξει. πριν από χρόνο και κάτι μήνες ήμουν 82 κιλά με ύψος 1,73. κατάφερα να χάσω πολλά κιλά και να φτάσω μέχρι και 56. μέχρι τον μάιο ήμουνστο τριπάκι να ζυγίζομαι καθημερινά και σχεδόν συνέχεια. η διάθεσή μου εξαρτημένη από τον κωλοδέικτη. μην σας πω ότι αν ο δείκτης δεν ήταν κολλημένος εκεί που ήθελα δεν ήθελα όύτε για καφέ να πάω γιατί αισθανόμουν χοντρή. πέρασα ΄πάρα πολλές φάσεις. Φάσεις που έτρωγα ένα τεράστιο πρωινό και μετά τίποτα απολύτως. φάσεις που έτρωγα πρωινό μεσημεριανό και τέλος. μια άλλη φάση έτρωγα πρωινό από τα ξημερώματα ψωμολυσσώντας και μετά πάλι σχεδόν τίποτα. κλάματα πολύ πολύ πολύ συχνά. η ψυχολογία μου και τα νεύρα μου σμπαράλια. ποτέ δεν έκανα εμετό. όταν φούσκωνα ή ένιωθα πρησμένη έβαζα τα κλάματα και μετά έραβα το στόμα μου μέχρι το επόμενο πρωί. ποτέ δεν πάχυνα από τότε. ήμουν μονίμως σε χάσιμο. πήγα σε μαίου πέταξα τη ζυγαριά από το σπίτι μουγιατί δεν άντεχα άλλο. Την άρπαξα την έσπασα και την πέταξα στα σκουπίδια. σκουπίδι ήταν κι αυτή. δεν άντεξα όμως και άρχισα να ζυγίζομαι στα φαρμακεία. πήγα και σε 3 ψυχιάτρους και σε διαιτολόγο. η διαιτολόγος με ζύγισε με λπομέτρησε και όλα τα σχετικά. είμαι 57 κιλά με 13,2 κιλά λίπους. είπε ότι ανήκω στους αδύνατους και δεν είμαι σε επικίνδυνο σημείο. μου έδωσε πρόγραμμα για συντήρηση. όπως όλοι ξέρουμε το βάρος μας από ζυγαριά σε ζυγαριά ποικίλλει. κι έτσι φέρθηκα λίγο πονηρά και αφού ζυγίστηκα στη διαιτολόγο και βγήκα 57 πήγα στο φαρμακείο της γειτονιάς μου με τα ίδια ρούχα και παπούτσια και ζυγίστηκα με έβγαλε 59 και κάτι ψιλά. έτσι αποφάσισα να ζυγίζομαι στο φαρμακείο μια φορά τη βδομάδα και εφοσον με έδειχνε 59 και κάτι ήξερα ότι έίμαι 57. τώρα όμως......την παρασκευή 18/6 ι ενώ είχα φάει πρωινό γύρω στις 5 τα ξημερώματα ζυγίστηκα και με έδειξε ακριβώς 59. κατάχάρηκα! άρα ήμουν πιο κάτω από 57! πήγα παραλία ήπια έναν μέτριο φραπέ και μετά πήγα σε μια ταβέρνα και έφαγα μια μερίδα ρύζι και κασεροκροκέτες. μετα με έπιασε κάτι και έφαγα ένα μικρό κυπελλάκι παγωτό και ένα άλλο παγωτάκι με 200 θερμίδες (το έγραφε). μετά έμεινα νηστική όλο το βράδυ αλλά στις 1 η ώρα ήμουν ακόμη έξω στο μπαρ (όπου ήπια σόδα) και πεινούσα πολύ. έτσι μετά όταν γύρισα σπίτι έφαγα 1,5 μικρή μπαγκέτα άσπρο ψωμί με μέλι και έπεσα να κοιμηθώ κατ΄΄α τισ 2.30. την άλλη μέρα το πρωί το σάββατο 19/6 δεν έφαγα πρωινό και έφαγα στις μία το μεσημέρι 1 μερίδα σουτζουκάκια με πατάτες και ρύζι για γαρνιτούρα και λίγη αγγουροντομάτα. και το απόγευμα κατά τις εξίμιση έφαγα 2 μέτρια ροδάκινα , 1 fitness bar και 2 φέτες του τοστ με cottage cheese. την κυριακή έφαγα ξημερώματα πάλι γιατί πεινούσα 3 μαύρες φέτες ψωμί με μέλι και ένα πολύ μικρό ποτήρι γάλα, στις 12 ένιωθα να πεινάω υπερβολικά και έφαγα 1,5 φέτα ψωμί με μέλι και 2 φέτες τοστ με cottage cheese. στις 3 το μεσημέρι έφαγα μια μπανάνα, 2 μπισκοτάκια και 1 μεριδούλα ρύζι με ελάχιστο cottage cheese. μετά έφυγα για χαλκιδική και ήμουν συνεχώσ στο πόδι και μέχρι τις 1 και μισή έξω και όντας νηστική από τις 3 έφαγα πάλι ψωμί με μέλι στις 2 η ώρα και έπεσα να κοιμηθώ. και σήμερα δευτέρα χωρίς να έχω φάει πρωινό και τέτοια γύρισα σπίτι μου, έβαλα τα ρούχα με τα οποία πάω να ζυγιστώ στο φαρμακείο και πήγα. και με΄έδειξε ένα απίστευτα μισητό 60,5! από 59 μέσα σε τρεις μέρες 60,5! δηλαδή 58,2......έβαλα ενάμιση κιλό; τι στο διάλο έγινε;;;;;;; είμαι πάρα πολυ΄αγχωμένη και το κεφάλι μου πάει να σπάσει από την πίεση. είχα καταφέρει να έχω το τέλειο σώμα....την παρασκευή στην παραλία ΄με κοίταζαν και τους έτρεχαν τα σάλια. αλλά τότε ήμουν 57 τώρα είμαι 58,2 ρε γαμώτο..μέσα σε 3 μέρες.πείτε μου τι έκανα λάθος; ήταν πολλές οι θερμίδες; αφού το σάββατο δεν ΄΄εφαγα σχεδόν τίποτα. και σήμερα μετά το φοβερό αυτό ζύγισμα έφαγα κατά τις 12 το μεσημεριανό μου μια μαύρη μπαγκέτα με ντομάτα γαλοπούλα και μανούρι. και ήπια coca cola zero. τι πρέπει να φάω σήμερα για να χάσω το 1,5 κιλό που εβαλα; σας παρακαλώ απαντηστε μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    κοπελιά η καθημερινότητα σου δεν διαφέρει κ πολύ απτη δική μου.το μόνο που μπορώ να σε συμβουλω είναι να βρεις μια ισορροπία στη διατροφή σου, να σταματήσεις να ασχολείσαι όλη την ώρα με αυτό και να βρεις καινούρια ενδιαφέροντα και να ζυγίζεσαι μια φορά τη εβδομάδα γιατί μόνο έτσι θα καταλαβαίνεις αν όντως παίρνεις η είσαι σταθερή. και επίσης οτι αν συνεχίσεις να τρως τόσο ανορθόδοξα,(τι μια να μη τρως και την άλλη να μπουκώνεσαι) θα καταστρέψεις το μεταβολισμό σου και δεν θα χάνεις αργότερα με τίποτα. να κάνεις μια ισορροπημένη διατροφή και να μην αφηνεις τον εαυτό σου να πεινάει. τρώγε ανά τρίωρο κάτι ελαφρύ και χορταστικό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    16
    ΦΡΑΟΥΛΑ, Θα σου ελεγα να σταματησεις να εισαι κολλημενη με την ζυγααρια. δεν βγαζει πουθενα.!!!
    ασε τον εαυτο σου χαλαρω και μην αγχωνεσαι. Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε μια διαιτολογο ή σ΄εναν ψυχολογο δεν ειναι κακο απλα θα σε βοηθησει να ισσοροπησεις σε καποια πραγματα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    καλησπέρα! συμφωνώ με όσα αναφέρει και η bouliana.μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ο οργανισμός σου μέχρι στιγμής είναι καλά, όσον αφορά στον μεταβολισμό σου, το μόνο που σίγουρα θα ήταν το καλύτερο να κάνεις είναι να βελτιώσεις πρώτα την διατροφική σου συμπεριφορά και μετά την ίδια σου τη διατροφή. δυστυχώς ή ευτυχώς όλοι μας διαθέτουμε έναν απίστευτα έξυπνο οργανισμό, ο οποίος μπορεί να καταλάβει τις ανάγκες του και να κάνει ότι πρέπει για να ανταπεξέλθει. μη ξεχνάς λοιπόν πως για να έχεις πάντα ένα ωραίο σώμα πρέπει πρώτα να αποκτήσεις σωστή διατροφική συνείδηση και πίστεψέ έτσι θα συνεργαστεί και το σώμα σου, οπότε κερδίζεις διπλά. ξεκίνα απλά βήματα με μία υγιεινή διατροφή μέσα στη μέρα σου και κράτα ένα ημερολόγιο στο οποίο όμως δίπλα σε κάθε γεύμα που περιγράφεις θα αναφέρεις και τα συναισθήματά σου εκείνη τη στιγμή. με τον τρόπο αυτό θα μπορέσεις να δεις ποια προβλήματα διατροφικής συμπεριφοράς πρέπει να βελτιώσεις. και κάτι τελευταίο, να θυμάσαι πάντα ότι μπορείς να καταφέρεις ό,τι θέλεις, αρκεί να το πιστέψεις ως τα βάθη της ψυχής σου. ελπίζω να μπόρεσα να σε βοήθησα έστω και λίγο, μη φοβηθείς να τολμήσεις, θα τα καταφέρεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    συμφωνω με τις κοπελες,
    νομιζω ειναι αδικο να εχεις πετυχει τον στοχο σου κ να μη μπορεις να τον ευχαριστηθεις.
    τα κιλα που ειμαι τωρα ηταν ο στοχος μου, εγινα οπως πριν.
    τα ευχαριστηθηκα επι μηνες, ψωνισα, ντυθηκα, εφαγα,
    τωρα θελω να βγω απο το σωμα αυτο κ τα κιλα αυτα. δε μου αρκει πια, θελω να γινω καλυτερη απο πριν.
    εσυ εχεις γινει οπως ηθελες, σωστα?
    κ εχεις φυσιολογικα κιλα ΒΜΙ κτλ, σωστα?
    δεν εχεις κανενα λογο να αγχωνεσαι για 1,5 κιλο που δεν μπαινει με τιποτα σε 3 μερες αλλα ειναι απλα κατακρατηση, σωστα?
    μηπως να ξεχασεις το 1.5 κιλο, να σταματησεις να φρικαρεις,
    να ριξεις αλλη μια ματια στον εαυτο σου κ να συνηδειτοποιησεις γιατι σε φρικαρει τοσο 1,5 κιλο.
    ξερεις ισως τελικα η λυση να μην ειναι το πως θα χασεις το 1,5
    τον τροπο αλλωστε τον ξερεις,
    τοσα κιλα εχεις χασει κ μπραβο σου.
    η λυση ειναι το πως να τρεφεσαι σωστα κ να μη φρικαρεις.
    θα μου πεις ευολο ειναι? οχι βεβαια, ολοι περασαμε τις φασεις μας κ τις περναμε.
    το θεμα ειναι να μπαινουμε διαρκως σε καλυτερες φασεις, ωστε να νιωθουμε ομορφα,
    να μη μενουμε στασιμοι κ κολλημενοι στο δεντρο,
    ας κοιταξουμε το δασος, τη συνολικη εικονα μας.
    τοτε ολα θα γινουν κ το 1.5 θα φυγει κ τα δικα μου 11.5 θα φυγουν.
    ετσι θελω να πιστευω.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    σας ευχαριστώ που απαντήσατε :-) έχω να πω ότι σήμερα νιώθω πολύ καλύτερα. τη μέρα που μου έδειξε 1.5 κιλό η ζυγαριά έφαγα μεσημέρι και βράδυ από 1 μαύρο σάντουιτς και ήπια και μια κόκα και ένιωθα καλά και σήμερα το πρωί ξαναζυγίστηκα και ήμουν πιο κάτω από 60..και σήμερα ακολούθησα το πρόγραμμα συντήρησής μου αν και από το άγχος με πονάει η κοιλιά μου αρκετά. το θέμα είναι ότι τα βλέπω όλα πιο αισιόδοξα και δεν φοβάμαι και να φάω τα φυσιολογικά μου. από δω και πέρα θα ακολουθώ το προγραμμα και δεν θα επιτρέπω στον εαυτό μου να αγχώνεται γιατί θα ξέρω ότι είναι συμβουλή διατροφολόγου. σας ευχαριστώ και πάλι. ειδικά το μηνυμα από το Koralaki και από clindietitian με ηρέμησαν πολύ!! καλό σας βράδυ..!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    γεια σου κουκλα νασαι καλα, ας ηρεμω κανενα αλλο αφου δεν ηρεμω εμενα :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    φράουλα χτες έπαθα το ίδιο με σένα και φρίκαρα. 1,5 κιλό πάνω από το πουθενά και ενώ πρόσεχα.αλλά συνηδητοποίησα οτι δεν είχα ενεργηθεί 1 μέρα και σήμερα που ζυγ΄στικα πάλι όλα στη θάση τους.άρα δεν έχει κανένα νόημα να ζυγίζομαι κάθε μέρα και ειδικά οταν νιώθω φουσκωμένη.

  9. #9
    H ζυγαριά είναι ένα άψυχο πράγμα που δεν αξίζει να χαλά την ζωή σου.Σημασία έχει πώς νιώθεις εσύ με το σώμα σου και πάνω από όλα μην ξεχνά ότι η ζυγαριά δείχνει το μεικτό βάρος.
    Λιπομέτρηση έχεις κάνει? Το ΒΜΙ σου το ξέρεις? Τον συντελεστή πρωτεΐνης σου? Πόντους μετράς?
    Αυτά τα νούμερα καλό είναι να τα ξέρεις ώστε να φτιάξεις ένα ισορροπημένο διατροφικό πλάνο στα δικά σου μέτρα,χωρίς να αγχώνεσαι στο παραμικρό το δείχνει η ζυγαριά.
    Στην διάθεσή σου.Καλή επιτυχία!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •